Jump to content



αγορά υπολογιστή με intel i5 socket 1156


Recommended Posts

Καλό θα ήταν, αν μπορούσες, να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις τα προγράμματα που θέλεις σε ένα σύστημα με Windows 7.

Ίσως αν κάνεις την εγκατάσταση και την εκτέλεση του προγράμματος με συμβατότητα για Windows XP.

Δηλαδή

Αν (παράδειγμα) η εγκατάσταση του προγράμματος ξεκινά με την εκτέλεση του αρχείου "setup".

Πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση, δεξί κλικ στο "setup" -> Ιδιότητες -> καρτέλα "Συμβατότητα" (αυτή η καρτέλα υπάρχει στα εκτελέσιμα αρχεία *.exe και σε 1-2 άλλους τύπους αρχείων) -> τσεκάρεις το κουτάκι "Εκτέλεση προγράμματος σε λειτουργία συμβατότητας για:" και επιλέγεις Windows XP -> πατάς ΟΚ

Μετά ξεκινάς την εγκατάσταση.

Αν ακόμα στα αρχεία που δημιουργηθούν με την εγκατάσταση, κάνεις την παραπάνω διαδικασία (τουλάχιστον στα αρχεία *.exe), ίσως να δουλέψει το πρόγραμμά σου κανονικά.

Έχω δει έκδοση του 2002 του Cool Edit Pro 2.0 με τον παραπάνω τρόπο να τρέχει κανονικά σε Windows 7 64bit.

Για την θύρα PCI θα συμφωνήσω πως τείνει να εξαφανιστεί από τις καινούριες μητρικές, όμως ακόμα κάποιες την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για την θύρα PCI θα συμφωνήσω πως τείνει να εξαφανιστεί από τις καινούριες μητρικές, όμως ακόμα κάποιες την έχουν.

Κάποιες??? 

Μόνο καμμιά 100στή μητρικές έχουν σε 1150 μόνο. Βάλε και σε άλλα socket!!!

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες??? 

Μόνο καμμιά 100στή μητρικές έχουν σε 1150 μόνο. Βάλε και σε άλλα socket!!!

Μαζί σου ρε Γιάννη. Άμα τις ψάξουμε όλες θα βρούμε ένα σωρό!

Όμως ο Νίκος ψάχνει μια φθηνή και είναι στην Κύπρο. Ρίξε μια ματιά στο e-shop Κύπρου για τις μητρικές 1150 socket.

Ξεκινάνε από 49€ (και φυσικά είναι microATX) και βρίσκεις θύρα PCI στην όγδοη που κάνει 65€! Αν μπορούσε να δώσει πολλά λεφτά για μητρική, ακόμα και καφέ θα του έψηνε! Στην PCI θα κόλλαγε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ εντάξει αλλά πρέπει να μας πει και ο φίλος από την Κύπρον τι την θέλει την pci. Έχει κάρτα ήχου ή κάποια άλλη κάρτα?

Στα 65 ευρώ δεν είναι ακριβή καλά είναι. Κάνει οικονομία 1 μήνα και την παίρνει.

Link to comment
Share on other sites

καλο απόγευμα σε όλους,

φιλε TopCLR σε ευχάριστο πολύ για τις υποδείξεις σου

το cool edit pro πρέπει να είναι του 2001, το audition είναι το 2005 οποτε λογικά θα πρέπει να τρέχει κανονικά και στα windows 7

εντάξει το bryce 2 3d σίγουρα δεν τρέχει αφού θέλει windows χρ με service pack 2 μονο, δεν παίζει ούτε με service pack 3 !

σίγουρα είναι θέμα τιμής αφού ο μικρός ξάδερφος δεν μπορεί να δώσει περισσότερα χρήματα έστω και αν στήνει πολύ καλύτερο pc με λίγο περισσότερα λεφτά

τώρα με το θέμα τον καρτών pci ναι είναι προς το παρόν απαραίτητες (τουλχιστον για εμενα)

pci firewire

pci link card για το a/d converter τις rme

pci link card για είσοδο/έξοδο (αναλογική/ψηφιακή) από πολυκάναλη κονσόλα ήχου

ναι, ο μικρός δεν θα τα δουλέψει αυτά.... αλλα εάν μετά από λίγο.. πολύ λίγο καρο ! θα θέλει φορητό υπολογιστή το compouter που στήσαμε θα το αγοράσω εγώ

Link to comment
Share on other sites

έχω μια asus p8h61m-le socket 1155 - celeron g530

κατάλαβα καλε μου φιλε, μητρική socket 115 με pci πάνε όσο λες

θα το πω στον μικρό αλλα μάλλον θα θέλει κάτι πιο φτηνό σε socket 1155 η socket 1150 έστω και χωρίς pci

εντάξει, θα δω τι παίρνουμε σε φτηνή μητρική soscket 1155 η 1150 και θα είμαστε εντάξει

χαιρετώ ξανά όλους,

συγγνώμη για το πήγαινε έλα αλλα... τελικός καταλήξαμε

μητρική gigabyte socket 1150 gam h81m-s2pv και με pci !

intel g3240 socket 1150

toshiba 500 gb

kingston hyperx ddr3 ram 3 gb (το 1 gb το κρατάω για τον κόπο μου)

dvdrw liteon

raijintek arcadia

τροφοδοτικό xilense 350 watts με απόδοση 80%

ευχάριστο πολύ όλους για τις αναλυτικές πληροφορίες και για τον κόπο τους να μου βρούνε τα κατάλληλα links

λοιπόν ας κλείσουμε αυτό το post

Έγινε επεξεργασία από nikonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.