Jump to content



Recommended Posts

Μεγάλη βλακεία, αλλά στα πλαίσια της αναβάθμισης, θα χάσω 1 ώρα παραπάνω να βάλω 8 και μετά 10. Ελπίζω μόνο να μπορείς να αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζεται πρώτα να βάλεις ένα σκασμό updates στα 8...
 

 

Δε χρειάζεται να κάνουμε κάθε φορά φορμάτ οπως είχαμε συνηθίσει να κάνουμε. Το λειτουργικό καταλαβαινει την αλλαγη και βάζει μονο του οτι χρειάζεται.

 

Περνας μετα απο πάνω τους drivers της μητρικής και το συστημα ειναι έτοιμο, ουτε φορματ, ουτε να χάσεις προγραμματα ουτε τίποτα.

 

Δεν ειναι δηλαδή μονο το βάζω win7, κανω upgrade σε 10 και έτοιμος, ειναι οτι πρέπει να περαστούν και όλα τα προγράμματα απο την αρχή.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, δε βλέπω να το γλυτώνω...

Link to comment
Share on other sites

@Trooper, επειδή δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη κι επειδή μπορεί να βάζουν ότι χρειάζεται, αλλά δε βγάζουν κι ότι δε χρειάζεται, κάνω πάντα format όταν αλλάζω μητρική και κάποιες φορές μπορεί να κάνω κι όταν αλλάζω κάρτα γραφικών, αν το σύστημα είναι πολύ καιρό στημένο ή αν είχα βάλει πολλά πράγματα για troubleshooting.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παρει κρανιο με την ολη φαση:

 

Μεχρι που σκεφτομαι να απειλησω νομικα. Εχω 5 υπολογιστες με τα 10αρια. Στον εναν λοιπον που εχω Ζ170 και ειχα απειρα προβληματα με τη μνημη, εκανα update bios ενα beta που μου εστειλε η gigabyte μηπως μπορεσω να μην εχω μπλε οθονες!

Το κανω οκ σταματησαν οι μπλε οθονες αλλα τωρα ΕΧΑΣΑ ΤΟ ACTIVATION ΤΩΝ WINDOWS!!! Αν ειναι δυνατον!!!! Επειδη λεει στο server της MS δεν φαινεται το motherboard παει η ενεργοποιηση! ΟΚ λεω τι να κανω clean install? ΟΧΙ λεει πρεπει να περασω τα 7 και μετα upgrade στα 10, και μετα clean install. Δηλαδη σε 20 μερες που θα βγει final bios για τη μητρικη μου θα πρεπει να ξαναφαω 2-3 ωρες για εγκαταστασεις? Και αν σε 1 χρονο κανω επισης update bios που δεν θα ισχυει η προσφορα τοτε ακυρο δεν εχω 10? Τι λενε αυτοι ρε? Ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω παρει κρανιο με την ολη φαση:

 

Μεχρι που σκεφτομαι να απειλησω νομικα. Εχω 5 υπολογιστες με τα 10αρια. Στον εναν λοιπον που εχω Ζ170 και ειχα απειρα προβληματα με τη μνημη, εκανα update bios ενα beta που μου εστειλε η gigabyte μηπως μπορεσω να μην εχω μπλε οθονες!

Το κανω οκ σταματησαν οι μπλε οθονες αλλα τωρα ΕΧΑΣΑ ΤΟ ACTIVATION ΤΩΝ WINDOWS!!! Αν ειναι δυνατον!!!! Επειδη λεει στο server της MS δεν φαινεται το motherboard παει η ενεργοποιηση! ΟΚ λεω τι να κανω clean install? ΟΧΙ λεει πρεπει να περασω τα 7 και μετα upgrade στα 10, και μετα clean install. Δηλαδη σε 20 μερες που θα βγει final bios για τη μητρικη μου θα πρεπει να ξαναφαω 2-3 ωρες για εγκαταστασεις? Και αν σε 1 χρονο κανω επισης update bios που δεν θα ισχυει η προσφορα τοτε ακυρο δεν εχω 10? Τι λενε αυτοι ρε? Ειναι καλα?

 

 

Εμενα σε παρομοιο ερωτημα η απαντηση ηταν αν θελετε την μεταφορα σε οποιο υπολογιστη θελετε αγοραστε μια αδεια τον windows 10 , με το free upgrade υπαρχουν αρκετοι περιορισμοι , δεν σημαινει οτι αν κανατε upgrade απο windows 7/8 retail θα εχετε μια νεα retail αδεια , παντως εγω στην Maximus V formula που πηρα εχω αλλαξει 4-5 φορες Bios αλλα δεν ειχα θεμα με ενεργοποιηση

Επεισης ειπε οτι η αδεια τον 7/8 που αναβαθμιζοντε δεν χανεται μπορεις ανα πασα στιγμη να την χρησημοποιησεις οπως και πριν

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

^^^ προφανώς κι έχουμε περάσει... 

όπως όλα τα windows (δε λέω τα λειτουργικά, μην αρχίζουμε τα flame), θέλει το antivirus του... όσο πιο νέο ένα λειτουργικό, τόσο πιο "ασφαλές", από την άποψη ότι δεν έχουν βρει ακόμα "τρύπες" του... 

Link to comment
Share on other sites

παιδες το malwarebytes ακουσα καπου οτι δεν ειναι antivirus αλλα ενα επιπροσθετο τοιχος ασφαλειας (δεν λεω για firewall μη μου πεταξετε ακομα πετρες) σε οποιοδηποτε antivirus και ειναι καλο να το εχουν ολοι. ειναι αληθεια αυτο? δηλαδη εγω που ειμαι με το avast free στο (currently) windows 8.1 συστημα μου να το περασω ? χρειαζεται ?

Έγινε επεξεργασία από Prodromos
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως δεν ειναι αυτο που λεμε AV. Ειναι απο τα software που πραγματικα αξιζει να εχεις στο pc σου... Κανει πολυ καλη δουλεια. Ακομη και free για ενα scan ή αγορασμενο για περισσοτερα πραγματακια . Ειμαστε OT ομως :) Αυτα στο σχετικο νημα :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν χάνεται και σε αυτόν η διάταξη εικονιδίων στην επιφάνεια εργασίας;

Άνοιξα το PC, ήταν χαλασμένα, τα φτιάχνω και τώρα πάλι χαλασμένα τα βλέπω, τι γίνεται;

Και δεξί κλικ, ανανέωση, όταν πατάς πάλι χάνουν την διάταξη, σωστά;;

Αν δεν το έχεις λύσει ακόμη, σε εμένα που έκανε το ίδιο, τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν κάποιο ψηλόbug του eset που έκανε κάποιο conflict με την επιφάνεια εργασίας, φυσικά απ ότι διαβάζω και από update τον Windows μπορεί να προκληθεί όπως και το iTunes..

Τελικά το έλυσα αλλάζοντας δύο εγγραφές στη registry..

HKEY_CLASSES_ROOT/Wow6432Node/CLSID/{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}/InProcServer32

Και

HKEY_CLASSES_ROOT/CLSID/{42aedc87-2188-41fd-b9a3-0c966feabec1}/InProcServer32

Και στις δύο αυτές διαδρομές αλλάζεις στο default αρχείο την διαδρομή που έχει:

%SystemRoot%/SysWow64/shell32.dll

Με αυτή:

%SystemRoot%/system32/windows.storage.dll

(το σύμβολο / το έβαλα γιατί δεν μου παίρνει το αντίθετο που είναι το σωστό.. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ αν γίνει αντιγραφή - επικόλληση)

Μετά κάνεις ένα restart και υποθέτω αν είμαστε ίδιες περιπτώσεις οτι θα έχει φτιάξει.. :)

*Με δικιά σου ευθύνη όλα τα παραπάνω φυσικά και αν δεν γνωρίζεις ή δεν είσαι σίγουρος με πιο τρόπο γίνεται η παραπάνω διαδικασία καλύτερα μην ασχοληθείς..

Έγινε επεξεργασία από liakos3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βαλω εικονιδια στην επ.εργασιας (γιατι χρησιμοποιω rainmeter) και να τα βαλω οπως να'ναι, κλπ. Δε χανει με κανεναν τροπο τη διαταξη σε εμενα , ουτε μετα απο restart ουτε τιποτα. Σιγουρα υπαρχει το θεμα, απλα δεν υπαρχει ισως σε εμενα! Και εχουν βγει τοσα updates,  δε δεησαν να το φτιαξουν ; 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να βαλω εικονιδια στην επ.εργασιας (γιατι χρησιμοποιω rainmeter) και να τα βαλω οπως να'ναι, κλπ. Δε χανει με κανεναν τροπο τη διαταξη σε εμενα , ουτε μετα απο restart ουτε τιποτα. Σιγουρα υπαρχει το θεμα, απλα δεν υπαρχει ισως σε εμενα! Και εχουν βγει τοσα updates, δε δεησαν να το φτιαξουν ;

Δεν συμβαίνει σε όλους, είναι bug απ ότι έχω καταλάβει που δημιουργείται συνδυαστικά από εγκαταστάσεις κάποιον προγραμμάτων..

Μέχρι πριν μια βδομάδα που έφτιαξα το δικό μου, δεν είχαν φτιάξει τίποτα τώρα ας μας πει και ο φίλος που έχει το ίδιο πρόβλημα μήπως έφτιαξε απο μόνο του αυτές τις μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Να βγαλει ανακοινωση η μς "μην χρησιμοποιειτε εκεινο με εκεινο και εκεινο το προγραμμα μαζι, χαλανε τα εικονιδια" :p:hehe:

Ειναι λιγακι βλακεια αυτο που συμβαινει παντως! 

 

Εφοσον συνηθισα απο τα 7, το rainmeter περασε και στα 10. Οποτε εχω 4 κρυμμενους φακελους απλα. Τιποτα αλλο, ας χαλασει οτι θελει :D

 

ΥΓ: Το bug που μου τη σπαει και κουβαλιεται απο τα 7 , ειναι οτι οταν εχεις την μπαρα κατω σε "αυτοματη αποκρυψη" , οποτε της καπνισει, κολλαει, και δεν αποκρυπτεται , μεχρι να θυμηθει να ξεκολλησει (στα 10) . Στα 7 ηθελε επανεκκινηση. Πραγματικα κουλο bug.

 

Mαλιστα. Το μονο που το λυνει στα win10 ειναι να κλεισω τον explorer και να τον ξαναξεκινησω. Τωρα το δοκιμασα και δουλευει. WTF MS

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαζη ερωτηση, ποιες υπηρεσιες πρεπει να τρεχουν για να δουλεψει το windows update ? ακολουθησα οσο μπορουσα το guide για το κλεισιμο του spyware στο yourfriendlew.com

αντιμετοπιζω ομως 2 σοβαρα προβληματα.

1) εχοντας κανει οτι λεει, πηγα στην επομενη σελιδα που εγραφε να πειραξω κατι πραγματα στο policy editor, δεν μπορεσα να κανω τιποτα γιατι ... εχω win10 home :p

2) firewall rules και windows update δεν ανοιγουν καν. δοκιμασα να κανω force run το windows update service, παλι δεν ξεκιναει τιποτα.

:help:

 

edit #1 : το guide http://www.yourfriendlew.com/guides-selfhelp-remedies-misc/computers-tech-and-gaming/

 

edit #2 : εκανα οτι λεει εδω  https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3467al/windows_10_cannot_update_error_0x80248007/δεν αλλαξε τιποτα, με βλεπω να το αφηνω ετσι μεχρι το επομενο format :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα windows 8.1 και σε λαπτοπ και σε σταθερο και ειμαι υπερικανοποιημενος. Ολο μου ερχεται ειδοποιηση για free upgrade σε windows 10. Να το κανω η θα το μετανιωσω? ειναι καλυτερα η θα εχουν θεματα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.