Jump to content



Πώς κάνω shared σε LAN μια USB device;


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Έχουμε ένα τηλεφωνικό κέντρο COMpact συνδεδεμένο μέσω USB στον υπολογιστή του πατέρα μου. Θέλω να το κάνω shared ωστε να μπορώ να το διαχειριστώ από το δικό μου PC στην άλλη άκρη του σπιτιού μέσω LAN. Γίνεται; Πώς; Έχω WinXP Pro με SP2 στο δικό μου και WinXP HOME με SP1 στου πατέρα μου, και τα δυο αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή είναι δυκτιακή και φαίνεται στο δύκτιο μπορείς να την κάνεις και share αν όχι ο τρόπος που ξέρω εγώ είναι να συνδεθείς remote sto pc που έχεις την συσκευή απο άλλο pc και να την διαχειριστείς

Link to comment
Share on other sites

Τι ενωείς να είναι δικτυακή; Να μπαίνει κατευθείαν πάνω στο LAN; Όχι δεν είναι τέτοια. Και δε μου λές τώρα, όσων αφορά στο remote control. Μπορώ να το ορίσω να μπορώ μόνο από μια συγκεκριμένη IP να το χειριστώ ή γίνεται μόνο του remote controled και π.χ. στο Internet; Καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται να ορίσεις μια ip για το remote οσο αφορά το να φαίνεται στο δύκτιο πολλές φορές αυτά τα τηλεφωνικά κέντρα τα usb μπορείς να τα κάνεις share στο λαν γιατί φαίνοντε σαν εκτυπωτές και fax οπότε περνάς driver απο το άλλο pc και ορίζεις την συσκευή που βλέπεις σαν fax μέσω δυκτίου και μπορεί να δουλέψει χωρίς remote

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην τα ξέρω αυτά; Το 'χω φτιάξει το δίκτυό μου απλά θέλω να μάθω πώς μπορώ να χειρίζομαι το κέντρο από άλλο PC, που, όπως βλέπω, δεν είναι κάτι το πολύ εύκολο από τον αριθμό των απαντήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν μπορείς αν η συσκευή δεν υποστηρίζει κάποιο πρωτόκολλο που να μπορεί να "δουλέψει" πάνω από δίκτυο... το ότι είναι usb δεν λέει κάτι, και το ποντίκι μου είναι usb αλλά δεν γίνεται shared.

To μόνο που μπορείς να κάνεις είναι με κάποιο πρόγραμμα όπως vnc, remote desktop connection, κ.α., να διαχειριστείς όλο τον υπολογιστή από το pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου δουλέψει τελικά το sharing της συσκευής στο δίκτυο να θυμάσαι ότι τα XP home δεν έχουν remote desktop server, άρα μπορείς να συνδεθείς μόνο σε κάποιο άλλο υπολογιστή remotely. Λύσεις είναι να αναθαθμίσεις σε XP PRO, ή να βάλεις ένα άλλο rdesktop πρόγραμμα.

Για το ποιος θα μπαίνει στο rdesktop ένα rule στο firewall είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν δε σου δουλέψει τελικά το sharing της συσκευής στο δίκτυο να θυμάσαι ότι τα XP home δεν έχουν remote desktop server, άρα μπορείς να συνδεθείς μόνο σε κάποιο άλλο υπολογιστή remotely. Λύσεις είναι να αναθαθμίσεις σε XP PRO, ή να βάλεις ένα άλλο rdesktop πρόγραμμα.

Για το ποιος θα μπαίνει στο rdesktop ένα rule στο firewall είναι αρκετό.

Για πρότεινε κάποιο και πού μπορώ να το βρώ... Κατα προτίμηση freeware.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.