Jump to content



πλακετα μητρικης οθονης


Recommended Posts

Καλησπερα..Το pc μου εχει προβλημα στο inverter κ το σκαλισα λιγο κατω απο την οθονη :/ κ εκλεισε τελειως..Εκει που το πηγα μου παν οτι πρεπει ν αλλαξω την πλακετα της μητρικης οθονης με τιμη 100με120.Τι ειναι ακριβως?Τι κανει?Γνκ θελω πληροφοριες..Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μητρική πλακέτα = Μητρική (σκέτο). Εκεί πάνω μπαίνει ο επεξεργαστής, οι μνήμες κλπ. Είναι η μάμι  :) .

Επειδή οι απαιτήσεις του μέσου χρήστη όλο και αυξάνονται μπορεί σε κανά 2 χρόνια, ακόμα και αν αλλάξεις μητρική το pc να  μην μπορεί να ανταπεξέλθει. 

Γι αυτό θεωρώ λοιπόν ότι δεν αξίζει να δώσεις 100-120 για επισκευή. Βάζεις και άλλα 250-300 euros (σύνολο 350-400) και πάιρνεις ένα αξιοπρεπή μηχάνημα με i3 επεξεργαστή.

Δεν ξέρω βέβαια την τσέπη σου αλλά πρέπει να το σκεφτείς.

 

Και να τους ρωτήσεις ακριβώς το ποσό της επισκευής.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ναι περιπου ξερω τι ειναι η motherboard αλλα με ξενισε το οθονης κ γενικα αυτα που μου πε..Ευχαριστω παντως.Θα σκεφτω σοβαρα την συμβουλη..

Α σόρρυ. Μήπως εννοείς πλακέτα οθόνης? Άλλο αυτό. Με μπέρδεψε το μητρική.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον "πλακέτα οθόνης" θα εννοεί. Αν η πλακέτα έχει πρόβλημα με κάποιον πυκνωτή της μπορεί να επισκευαστεί. Αν είναι αλλού το πρόβλημα στην πλακέτα τότε θέλει αντικατάσταση. Εδώ ο τεχνικός πρέπει να σου πει τι είναι από τα δύο. 

Τώρα αν εννοεί την μητρική είναι άλλο θέμα.

 

Είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση το θέμα πρέπει να ξεκαθαριστεί. Ποιο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το πρόβλημα και ποιο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το κόστος επισκευής (ανταλλακτικό + εργατικά).

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη δεν υπαρχει ρωταω..Τουλαχιστον εγω δεν το χω ξανακουσει..Τα λογια του ηταν ακριβως αυτα που ειπα..Επισης μου ειπε κατι για τροφοδοσια οτι ισως να χει θεμα.Επειδη αυτος που μιλησα απ οτι καταλαβαινω μου ειπε οτι να ναι.Θα το ξεκαθαρισω την Δευτερα κ θα το παω κ αλλου.ΙΣΩΣ public.Εχετε καμια εμπειρια απο κει?

Link to comment
Share on other sites

Κ σορρυ που δεν απαντησα..Το πειραζα ακριβως εκει που ειναι το inverter..Προσπαθουσα να ξεκουμπωσω το καπακι του πλαισιου..Κ δυστυχως η απειρια μου με τιμωρησε..(κ το κατσαβιδι επισης xD)

Link to comment
Share on other sites

Κ σορρυ που δεν απαντησα..Το πειραζα ακριβως εκει που ειναι το inverter..Προσπαθουσα να ξεκουμπωσω το καπακι του πλαισιου..Κ δυστυχως η απειρια μου με τιμωρησε..(κ το κατσαβιδι επισης xD)

καλα συγνωμη, εν λειτουργια τα εκανες αυτα? [emoji33]
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.