Jump to content



Αγορα νεου σκληρου δισκου, να παω που και σε τι?


Recommended Posts

Ειμαι ηδη κατοχος 250GB Samsung 840 EVO Basic αυτου του σκληρου δισκου, αλλα δεν μου φτανει απο οτι βλεπω το 250GB και θελω να παρω κατι αλλο.

Να παρω σαν δευτερο σκληρο δισκο εναν SATA3?

Να παρω σαν δευτερο ακομα εναν SSD 250GB?

Η να παρω εναν SSD 512GB και απλα να πουλησω αυτον που εχω ηδη?

Τι λετε πως ειναι καλυτερο?

 

Καποιες γενικες ερωτησεις που θελω να μαθω απο καποιον που γνωριζει.

Ποια η διαφορα του Samsung 840 με 850?

Ποια η διαφορα του Samsung Evo Basic με του Pro?

Τα ρωταω αυτα γιατι αν παω σε SSD λογικα θα ξανα παω σε Samsung, νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει.

Και στην συνεχεια, τι ειναι καλυτερο απο SATA3 σε Western Digital? Black? Blue? Purple? Green?

Δεν εχω ιδεα τι διαφορες εχουν τα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τα Windows και κατι προγραμματα που εχω ναι ολα τα αλλα ειναι Games.

Data δεν εχω τιποτα, θελω να πω ταινιες τραγουδια κτλπ δεν εχω δεν ασχολουμε με τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ποιες οι διαφορες στα χρωματα τελικα?

Παρε εναν Black η Red μου λες, μονο που δεν ξερω τι διαφορετικο εχει το καθε χρωμα.

 

Ποσους SSD ειχα? Ειχα και εχω εναν και μονο.

Εχω τον 250GB Samsung 840 EVO Basic.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν είναι το καλύτερο που έχεις δει, είναι το μόνο που έχεις δει. :)

 

Στο θέμα σου, προτίμησε τη σειρά red γιατί είναι φτηνότερη, δεν υπολείπεται πολύ σε εγγύηση, δεν κάνει τον θόρυβο του black και -διαφημιστικά τουλάχιστον- φημίζεται για την αντοχή της.

Link to comment
Share on other sites

Α αυτο εννοουσες? Ναι δεν εχω παρει κατι αλλο, αυτον τον πηρα μετα απο ψαξιμο μεσα στα φορουμς και στις ιστοσελιδες και μετα απο ερωτηση σε Thread οπως αυτο που ανοιξα τωρα, αυτο μου προτειναν τον κοιταξα και οκ τον πηρα.

Μετα τι παει δηλαδη? Τι παει μετα καλυτερο απο αυτον που εχω?

 

Οποτε να προτιμησω Red sta 70 ευρω, γιατι ειδα πως Purple Green Blue ξεκιναν απο 55 περιπου, μιλαω για 1TB της Western Digital παντα.

 

Οποτε εσυ μου προτεινεις να παω στην πρωτη επιλογη απο αυτες που εγραψα πανω πανω?

Να παρω σαν δευτερο σκληρο δισκο εναν SATA3?

Να παρω σαν δευτερο ακομα εναν SSD 250GB?
Η να παρω εναν SSD 512GB και απλα να πουλησω αυτον που εχω ηδη?

 

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ποιες οι διαφορες στα χρωματα τελικα?

Παρε εναν Black η Red μου λες, μονο που δεν ξερω τι διαφορετικο εχει το καθε χρωμα.

 

Ποσους SSD ειχα? Ειχα και εχω εναν και μονο.

Εχω τον 250GB Samsung 840 EVO Basic.

 

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Western-Digital-Black-vs-RE-Hard-Drives-601/

 

 

Μικροδιαφορες ....  ο purple μαλλον πλησιαζει περισσοτερο στον red

Link to comment
Share on other sites

Δες και τον purple, αυτός μου ξέφυγε. Ναι, την κουρτίνα 1 σου προτείνα. Και να σκεφτείς για λίγο καλύτερη διαχείριση στον ssd σου. π.χ σειρές, ταινίες κτλ δεν έχει νόημα να τις έχεις στον ssd, ούτε ότι κατεβάζεις γενικά. Επίσης δεν επωφελούνται όλα τα παιχνίδια από την ταχύτητα του ssd και από αυτά που επωφελούνται δεν είναι για όλα στον ίδιο βαθμό. Μπορείς λοιπόν να εξοικονομήσεις χώρο. Στον δικό μου 180αρη έχω σχεδόν πάντα 70 με 90gb άδεια/

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορα του Samsung Evo Basic με του Pro?

 

http://www.custompcguide.net/compare-samsung-850-pro-versus-840-evo-and-840-ssd-series/

 

...έτσι λοιπόν έαν διαβάσεις τα πιό πάνω, δες και την μαγική φράση "Endurance: 150 freaking TB with 10-year warranty"

 

... που (λογικά) στην πραγματικότητα μπορούν να φτάσουν και σε 1,6+ petabyte (από κάποια endurance test που έχουν γίνει με τον 840 pro)

"petabyte (PB) is 1015 bytes of data, 1,000 terabytes (TB) or 1,000,000 gigabytes (GB).

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν έχεις πολλα data, θα σου πρότεινα ssd(250GB). Ούτε φασαρία ούτε κατανάλωση και φυσικά όλα τα οφέλη των ssd. Έχει βέβαια λίγο κόστος παραπάνω.

Για HDD σου είπαν. 

 

Τα σκέφτεσαι και αποφασίζεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι απο μενα, ασ τους μηχανικους, δε θα χασεις τιποτα αν δεν τους εξιστορισεις στα εγγονια σου...
ssd παρε, αν μπορεις ενα 500ρη να σαι αρχοντας.
Επισεις μην ακους ανακριβειες οτι τα games τρεχουν εξισου καλα και σε μηχανικους, μπορει να μην πολυεπηρρεαζονται τα max / min fps αλλα επηρρεαζονται κατακορυφα οι χρονοι που φορτωνει το καθε τι. Αν για πλακα τρεξεις ενα game σε ramdisk ακομα και ο ssd μετα σου φαινεται αργος, οσο για τους μηχανικους γραμμοφωνου, αν δεν ειχες παλιοτερα εμπειρια αν αποκτησεις τον πρωτο σου τωρα απλα θα τον πεταξεις απ το παραθυρο.

 

Ειμαι ηδη κατοχος 250GB Samsung 840 EVO Basic αυτου του σκληρου δισκου, αλλα δεν μου φτανει απο οτι βλεπω το 250GB και θελω να παρω κατι αλλο.
Να παρω σαν δευτερο σκληρο δισκο εναν SATA3?
Να παρω σαν δευτερο ακομα εναν SSD 250GB?
Η να παρω εναν SSD 512GB και απλα να πουλησω αυτον που εχω ηδη?
Τι λετε πως ειναι καλυτερο?

 


αν δεν εχεις προβλημα με το οικονομικο θεμα η καλυτερη λυση ειναι να πουλησεις τον ηδη υπαρχον και να παρεις 500ρη ssd .
Δευτερη λυση ειναι δευτερος 250ρης
Σκληρους και μαλακους απλα ξεχνα τους, ειδικα αν αυτο που δε σε χωραει ειναι ο ssd... Στο μονο που εχουν πια χρηση ειναι για ταινιες και αρχεια που δεν επεξεργαζομαστε.

 

Ποια η διαφορα του Samsung 840 με 850?


ο 850 ειναι πιο νεα σειρα με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα
Ποια η διαφορα του Samsung Evo Basic με του Pro?

ο pro εχει καλυτερα χαρακτηριστικα και αυξημενη αντοχη
Τα ρωταω αυτα γιατι αν παω σε SSD λογικα θα ξανα παω σε Samsung, νομιζω πως ειναι οτι καλυτερο εχω δει.

σε real world δε θα δεις διαφορες αναμεσα τους. Αν εισαι κολλημενος με τα νουμερα η απλα τελειομανης παιρνεις 850 pro, διαφορετικα πας σε evo κι εισαι μια χαρα.

 

Και στην συνεχεια, τι ειναι καλυτερο απο SATA3 σε Western Digital? Black? Blue? Purple? Green?

Το invisible ειναι οι τελοιοι αν δε χρειαζεσαι τρελες χωρητικοτητες, διαφορετικα αν θες για ταινιες μουσικη κτλ τιποτα ντουλαπες οι red υποτειθεται ειναι πιο αντοχης, οι black πιο γρηγοροι αλλα θορυβωδεις, οι purple σαν τους red για συστηματα ασφαλειας και οι green αργοι αλλα αθορυβοι
Link to comment
Share on other sites

Κι απο μενα, ασ τους μηχανικους, δε θα χασεις τιποτα αν δεν τους εξιστορισεις στα εγγονια σου...

ssd παρε, αν μπορεις ενα 500ρη να σαι αρχοντας.

Επισεις μην ακους ανακριβειες οτι τα games τρεχουν εξισου καλα και σε μηχανικους, μπορει να μην πολυεπηρρεαζονται τα max / min fps αλλα επηρρεαζονται κατακορυφα οι χρονοι που φορτωνει το καθε τι. Αν για πλακα τρεξεις ενα game σε ramdisk ακομα και ο ssd μετα σου φαινεται αργος, οσο για τους μηχανικους γραμμοφωνου, αν δεν ειχες παλιοτερα εμπειρια αν αποκτησεις τον πρωτο σου τωρα απλα θα τον πεταξεις απ το παραθυρο.

 

Ακομα και ο 500αρης SSD θα ειναι μια "τριχα" , ξερεις απο που , οταν ερθει η στιγμη να κανεις install ενα παιχνιδι μεγεθους 30-40-50-60 GB  (plus οτι θα εχει και το install αρχειο σε καποια γωνια )   . Βαλε και ταινιες , αρχεια γενικα σε κανα torrent . 

Μαζευονται ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ τα gigabytes ΧD

Τα fps τι εχουν να κανουν με τους δισκους γενικα ?   Τελος οι χρονοι φορτωματος ειναι κατι το σχετικο .... ειτε ειναι 20 δευτερολεπτα, ειτε ειναι 30 ... μικρη η διαφορα 

 

 

HDD θα τους ξεχασεις οταν θα περνουμε  τους SSD για 100-120ε το TB 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trexx data δεν εχω τιποτα μα τιποτα, δεν ασχολουμε ουτε με ταινιες ουτε με τραγουδια ουτε με τιποτα τετοιο.

Το μονο που περναω ειναι παιχνιδια, αλλα τα ατιμα ειναι μεγαλα, εχω δυο παιχνιδια τα οποια ειναι απο 70GB το ενα, ε με την μια και με τα δυο αυτα παιχνιδια γεμιζει ο μισος δισκος, και τα υπολοιπα ειναι απο αλλα παιχνιδια.

Εχω ελευθερο τωρα περιπου στα 70GB και αυτο επειδη εσβησα κατι παιχνιδια, μεχρι πριν ημουνα οριακα και ελεγε 200MB ελευθερα και λεω αν ειναι δυνατον.

 

Οποτε αν παω σε SATA3 διαλεγω RED.

 

Οσο αφορα τους SSD αυτους τους δυο που ειπα βλεπω στα μισα ο ενας καλυτερος στα μισα ο αλλος καλυτερα.

Αλλα αν δεν κανω λαθος ο PRO πρεπει να εχει λιγα καλυτερα παραπανω.

Trexx περα απο τον Samsung που εχω ακουσει εχω δει και μου εχουνε πει οτι ειναι καλυτερος, και απο δικια μου αποψη ειναι αρκετα καλος, μετα απο αυτον τι υπαρχει καλυτερο σε SSD?

Υπαρχει κατι καλυτερο σε ταχυτητες?

 

Παιδια, υπαρχει κατι καλυτερο απο SSD?

Ειχα δει καποια θεματα και κατι εικονες απο κατι σκληρους δισκους περιεργους, που μοιαζουν σαν RAM η κατι τετοιο, που απο οτι καταλαβα μπαινει κουμπομα πανω στην μητρικη και ειναι σαν PCI, τι ειναι αυτα?

Πως λεγονται αυτοι οι σκληροι δισκοι? Αξιζουν η οχι ακομα? Εκτος αν οι τιμες για αυτους ειναι αστα να πανε, για αυτο μαλλον δεν τους προτεινει κανεις.

 

kpetros ναι αυτο εγραψα πιο πανω, εχω δυο παιχνιδια 70GB το ενα, ε ενταξει τι να πεις.

Αλλα ποτε θα πεσουνε οι τιμες αραγε?

Εγω αυτον που εχω τον ειχα παρει 180 και τωρα εχει 120 και ειναι 250GB.

Το 1TB σε SSD θα αργησει πιστευω να παει στην τιμη που λες οπως βλεπω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και ο 500αρης SSD θα ειναι μια "τριχα" , ξερεις απο που , οταν ερθει η στιγμη να κανεις install ενα παιχνιδι μεγεθους 30-40-50-60 GB  (plus οτι θα εχει και το install αρχειο σε καποια γωνια )   . Βαλε και ταινιες , αρχεια γενικα σε κανα torrent . 

Μαζευονται ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ τα gigabytes ΧD

Τα fps τι εχουν να κανουν με τους δισκους γενικα ?   Τελος οι χρονοι φορτωματος ειναι κατι το σχετικο .... ειτε ειναι 20 δευτερολεπτα, ειτε ειναι 30 ... μικρη η διαφορα 

 

 

HDD θα τους ξεχασεις οταν θα περνουμε  τους SSD για 100-120ε το TB 

ελα μωρε μην εισαι απολυτος, εγω σε 120ρη βαζω τα μεγαλα games.

Οσον αφορα χρονους φορτωματος, ειναι πολυ μεγαλυτερες οι διαφορες, και δε μιλαω χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια...  τρεξε για πλακα σε ramdisk ενα game που να χωραει στη μνημη σου (τουλαχιστο μερικες μερες να το συνηθισεις) και μετα τρεχτο απο μηχανικο και θα δεις ποσο εκνευριστικο ειναι

 

 

Trexx data δεν εχω τιποτα μα τιποτα, δεν ασχολουμε ουτε με ταινιες ουτε με τραγουδια ουτε με τιποτα τετοιο.

Το μονο που περναω ειναι παιχνιδια, αλλα τα ατιμα ειναι μεγαλα, εχω δυο παιχνιδια τα οποια ειναι απο 70GB το ενα, ε με την μια και με τα δυο αυτα παιχνιδια γεμιζει ο μισος δισκος, και τα υπολοιπα ειναι απο αλλα παιχνιδια.

Εχω ελευθερο τωρα περιπου στα 70GB και αυτο επειδη εσβησα κατι παιχνιδια, μεχρι πριν ημουνα οριακα και ελεγε 200MB ελευθερα και λεω αν ειναι δυνατον.

 

Οποτε αν παω σε SATA3 διαλεγω RED.

 

Οσο αφορα τους SSD αυτους τους δυο που ειπα βλεπω στα μισα ο ενας καλυτερος στα μισα ο αλλος καλυτερα.

Αλλα αν δεν κανω λαθος ο PRO πρεπει να εχει λιγα καλυτερα παραπανω.

Trexx περα απο τον Samsung που εχω ακουσει εχω δει και μου εχουνε πει οτι ειναι καλυτερος, και απο δικια μου αποψη ειναι αρκετα καλος, μετα απο αυτον τι υπαρχει καλυτερο σε SSD?

Υπαρχει κατι καλυτερο σε ταχυτητες?

 

Παιδια, υπαρχει κατι καλυτερο απο SSD?

Ειχα δει καποια θεματα και κατι εικονες απο κατι σκληρους δισκους περιεργους, που μοιαζουν σαν RAM η κατι τετοιο, που απο οτι καταλαβα μπαινει κουμπομα πανω στην μητρικη και ειναι σαν PCI, τι ειναι αυτα?

Πως λεγονται αυτοι οι σκληροι δισκοι? Αξιζουν η οχι ακομα? Εκτος αν οι τιμες για αυτους ειναι αστα να πανε, για αυτο μαλλον δεν τους προτεινει κανεις.

οποιον και να παρεις καλος ειναι, και οι διαφορες ειναι μηδαμηνες μεταξυ τους...

 

καλυτερο απο ssd ειναι ramdisk αλλα... πρεπει να εχεις γερο καψιμο για να στησεις τετοιο πραγμα για μεγαλα games. Παντως σε πιο μικρα που δοκιμασα ΝΑΙ εχει τρελες διαφορες ακομα κι απο ssd σε χρονους φορτωματος κι ετσι το game τρεχει πολυ -ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ- ομαλοτερα.

Δεν ειναι βεβαια αυτο που περιγραφεις (αυτο ειναι ssd σε pci-e η σε m2 ) αλλα δισκος φτιαγμενος μεσα στην ιδια τη μνημη (μπορεις να πειραματιστεις αν εχεις μπολικη ραμ αλλα για μικρα games βεβαια)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι πιστευω Nick74 αυτο που λες, και εγω ετσι λεω και σκεφτομαι.

Για αυτο ελεγα και εγω...

1TB SATA3 να εχω ελευθερο πραγμα να βαζω? Αλλα τι? Δεν εχω ουτε ταινιες ουτε τραγουδια ουτε ασχολουμε με τετοια.

Το μονο που κανω ειναι να παιζω παιχνιδια οταν μπορω, γενικα μπορω αρκετα αλλα οκ.

Η θα τον παρω τον SATA3 και θα ξενερωσω οταν βλεπω τα παιχνιδια να αργουν παραπανω?

Και εγω για SSD ελεγα, να τον διπλασιασω ελεγα απλα και μονο, η να βαλω αλλα 250GB η να πουλησω αυτον που εχω και να παω με την μια σε εναν 512GB.

Αλλα μετα ειναι αυτο που λενε και μερικα παιδια πανω, τα παιχνιδια ετσι οπως γινονται ειναι υπερβολικα, παιχνιδια 70GB το ενα.

Και μεχρι να πεσουνε οι τιμες καλα κρασια.

Μεσα σε 1-2 χρονια ο δισκος που εχω επεσε 60-80 ευρω κατω, και ειναι 250GB.


Nick74 ramdisk?

Το σκρουτζαρω και δεν βλεπω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι πιστευω Nick74 αυτο που λες, και εγω ετσι λεω και σκεφτομαι.

Για αυτο ελεγα και εγω...

1TB SATA3 να εχω ελευθερο πραγμα να βαζω? Αλλα τι? Δεν εχω ουτε ταινιες ουτε τραγουδια ουτε ασχολουμε με τετοια.

Το μονο που κανω ειναι να παιζω παιχνιδια οταν μπορω, γενικα μπορω αρκετα αλλα οκ.

Η θα τον παρω τον SATA3 και θα ξενερωσω οταν βλεπω τα παιχνιδια να αργουν παραπανω?

Και εγω για SSD ελεγα, να τον διπλασιασω ελεγα απλα και μονο, η να βαλω αλλα 250GB η να πουλησω αυτον που εχω και να παω με την μια σε εναν 512GB.

Αλλα μετα ειναι αυτο που λενε και μερικα παιδια πανω, τα παιχνιδια ετσι οπως γινονται ειναι υπερβολικα, παιχνιδια 70GB το ενα.

Και μεχρι να πεσουνε οι τιμες καλα κρασια.

Μεσα σε 1-2 χρονια ο δισκος που εχω επεσε 60-80 ευρω κατω, και ειναι 250GB.

 αν χρειαζεσαι αργοτερα κι αλλη χωρητικοτητα βαζεις κι αλλον... τι να κανουμε? απλα ελπιζουμε να πεσουν οι τιμες.

Παντως πλεον ειναι οσο να ναι που πιο υποφερτες απ οτι πριν καμια δεκαρια χρονια που κοστιζαν το βαρος τους σε χρυσαφι.

 

 

 

Nick74 ramdisk?

Το σκρουτζαρω και δεν βλεπω τιποτα.

 

 

 

:p τι σκρουτζαρεις βρε? εικονικο δισκο μεσα στη ραμ εννοω :lol: 

εσυ ρωτησες τι ειναι πιο γρηγορο απο ssd και σου απαντησα, δε σου ειπα να φορτωσεις εκει 70Gb game εκτος κι αν σε λενε Ωναση  :p

Link to comment
Share on other sites

Ε?

Δεν καταλαβα τιποτα.

Εικονικο δισκο μεσα στην Ram? Τι ειναι αυτο παλι?

Να φορτωσεις ολο το παιχνιδι μεσα στην Ram?

Δεν καταλαβα τιποτα λολ.

Ε τοτε αυτα που εχω δει εγω που μοιαζουν σαν Ram και λογικα μπαινουν πανω σε PCI η κατι τετοιο τι ειναι?

 

pasjohn αστα να πανε, παρε παραδειγμα απο το GTA V ας πουμε που συνολο με τα Updates φτανει τα 77-80 GB.

Οσο παει τα παιχνιδια ειναι πολυ μεγαλα.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.