Jump to content



Αγορα νεου σκληρου δισκου, να παω που και σε τι?


Recommended Posts

Ε τοτε αυτα που εχω δει εγω που μοιαζουν σαν Ram και λογικα μπαινουν πανω σε PCI η κατι τετοιο τι ειναι?

Είναι ssd (όχι sata αλλά M.2) με αντάπτορα. Ο αντάπτορας μπορεί να είναι pci-e x2 ή pci-e x4. Είναι πολύ πιο γρήγοροι ssd αλλά τσούζουν στην τιμή. Βλέπε αυτόν.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ε?

Δεν καταλαβα τιποτα.

Εικονικο δισκο μεσα στην Ram? Τι ειναι αυτο παλι?

Να φορτωσεις ολο το παιχνιδι μεσα στην Ram?

Δεν καταλαβα τιποτα λολ.

Ε τοτε αυτα που εχω δει εγω που μοιαζουν σαν Ram και λογικα μπαινουν πανω σε PCI η κατι τετοιο τι ειναι?

pasjohn αστα να πανε, παρε παραδειγμα απο το GTA V ας πουμε που συνολο με τα Updates φτανει τα 77-80 GB.

Οσο παει τα παιχνιδια ειναι πολυ μεγαλα.

Αστο βρε το θεμα ramdisk η αν θες να ασχοληθεις ασχολεισου αλλα δεν μπορεις να φορτωσεις στη ραμ σου τοσο μεγαλα games. Προσωπικα τα χρησιμοποιω για αλλες εφαρμογες αλλα καποια στιγμη επαιξα μερικα παιχνιδια φορτωμενα εκει αλλα μιλαμε για μικρα παιχνιδακια των 10Gb οχι για παιχνιδια τερατα...

Δεν ειναι παντως σε καμια περιπτωση απαντηση στο θεμα σου ( btw ποιο game ειναι 70Gb? Το μεγαλυτερο που εχω ειναι στα 50)

Αν τωρα θες να μιλησουμε για ramdisks αυτο ειναι εντελως αλλο θεμα και δεν εχει να κανει με αυξηση χωρητικοτητας αλλα με εικονικο δισκο τεραστιων επιδοσεων που δημιουργεις μεσα στη ραμ ενω καποια προγραμματα αναλαμβανουν τα saves σου να γινονται στον κανονικο δισκο

Link to comment
Share on other sites

pasjohn διπλασια τιμη απο εναν SSD απο οτι καταλαβα.

 

Nick74 ανεφερα ενα παιχνιδι, το GTA V ας πουμε το οποιο φτανει με τα Updates του τα 78-70 GB.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοώ τους Μ.2 υψηλής ταχύτητας για αυτό και ανέφερα pcie x2-x4

 

 

ελα μωρε, γιατι? αυτοι  χαμηλης ειναι?

 

Μια χαρα ειναι ολοι τους αναλογα το ποσα μπορει -και αξιζει- να διαθεσει καποιος

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

ελα μωρε, γιατι? αυτοι  χαμηλης ειναι?

 

Μια χαρα ειναι ολοι τους αναλογα το ποσα μπορει -και αξιζει- να διαθεσει καποιος

Ε ναι είναι πιο χαμηλής από τους Μ.2 που πιάνουν 2000+ read Και 1000+ write. Υπάρχει διαφορά όπως και να το κάνουμε. Αυτούς που λες εσύ είναι στην ουσία ssd 2.5"

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο νήμα, ψάχνω ssd 240-256GB με κύριο χαρακτηριστικά την αξιοπιστία και την ταχύτητα. Τι προτείνετε; Είναι για υπολογιστή σε επαγγελματικό χώρο που πρέπει να δουλεύει εφαρμογές office με τον ταχύτερο δυνατό τρόπο. Έχω μια πρόταση κοντά στα 100€ για Kingston HyperX Fury 240GB. Αξίζει;  

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε σύστημα desktop 7ετίας που αποτελείται από ΜΒ ASUS P5E (SATA 2), 4 GB RAM κι επεξεργαστή Ιntel Core 2 Duo E8400@3GHz και κάρτα γραφικών nVidia GTX 650 Ti προτίθεμαι να αλλάξω τον (πολύ μικρό σε μέγεθος - 74 GB) συμβατικό σκληρό δίσκο με νέο τεχνολογίας SSD. Αυτή τη στιγμή στο δίσκο έχω φορτωμένα Windows 7 Ηοme premium 32bit και στο νέο δίσκο SSD σκοπεύω να εγκαταστήσω τα 8.1 64bit και ίσως μελλοντικά τα επερχόμενα 10. Με δεδομένο ότι το σύστημα είναι SATA 2 και σχετικά παλιό, ποιον δίσκο θα επιλέγατε μεταξύ αυτών των 2:
http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sh...e-p-PER.345841
και
http://www.skroutz.gr/s/5944830/Sams...Evo-120GB.html

Ο πρώτος είναι φυσικά διπλάσιας χωρητικότητας από το δεύτερο αλλά και 20 ευρώ ακριβότερος, επίσης πιο αργός και με 3 αντί για 5 χρόνια εγγύηση.
Βέβαια εφόσον έχω ελεγκτή SATA2 καταλαβαίνω ότι η ταχύτητα δεν είναι το απόλυτο κριτήριο για μένα. Περισσότερο στέκομαι στα 5 χρόνια εγγύηση του Samsung και στα 20 ευρώ μείον στην τιμή. Εϊναι αρκετά αυτά τα 2 για να αντισταθμίσουν τα 120 λιγότερα GB; Στο νέο δίσκο πέρα από το λειτουργικό δεν σκοπεύω πάντως να εγκαταστήσω παρά μόνο ελάχιστες εφαρμογές...
Τι θα επιλέγατε εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.