Jump to content


Για αυτοκίνητο GPS ή Tablet με GPS?


pasjohn

Recommended Posts

Για δώστε τα φώτα σας αφού δεν το κατέχω το άθλημα.

 

Ψάχνω ένα καλό GPS για το αυτοκίνητο (Citroen xsara).

 

Να πάρω ένα κλασικό GPS ή ένα ταμπλετάκι με GPS

Διαβάζω όμως ότι είναι καλή επιλογή και ένα ταμπλετάκι με GPS. Πρόσφατα είδα ένα τέτοιο tablet σε έναν ταρίφα. Ήταν 7" και ήταν ωραίο.

Από tablet ξέρω ότι έχουν καλό GPS τα Nokia το οποίο μάλιστα θέλουν να υιοθετήσουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες της Γερμανίας. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει βέβαια. Αλλά είναι και 10". Είναι μεγάλο για αυτοκίνητο. Νομίζω ότι ένα GPS στις 6-7" είναι καλά.

 

Αυτό που θέλω ναι μεν να είναι καλό, ποιοτικό και να μην έχει προβλήματα με κολλήματα αλλά και ταυτόχρονα να έχει καλό πρόγραμμα για χάρτες. Να μπορώ να αναβαθμίζω δηλαδή τους χάρτες.

Στα tablet αν δεν κάνω λάθος μπορείς να βάλεις άλλο πρόγραμμα χαρτών. Αν γνωρίζετε τέτοια προγράμματα θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Τώρα ποιο είναι ποιο ανθεκτικό στο χρόνο το GPS ή το Tablet?

Ποιο κρατά καλύτερα η μπαταρία το GPS ή το Tablet?

Από πλευράς ποιότητας εικόνας το GPS ή το Tablet?

Από λοιπά χαρακτηριστικά τι πρέπει να κοιτάξω?

 

Προϋπολογισμός μέχρι 300 ευρώ, αλλά θα ήθελα και οικονομικές προτάσεις γιατί θα πάρω δύο. Όχι απαραίτητα και τα δύο ακριβά ή φθηνά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Με σκέτο gps ΔΕΝ είχα καλή εμπειρία.. χάλασε 1 μήνα μετά την λήξη της εγγύησής του και ήταν καλό (καλή μάρκα), αξίας ~150€.

Το tablet είναι μεγαλύτερο κι αχρείαστο, άσε που θα σε αποσπά με τη μεγαλύτερη οθόνη του. Προσπάθησε να μην πάρεις μεγάλο. Γνώμη μου. 

Όμως, είναι καλύτερη λύση από την άποψη ότι του περνάς ό,τι χάρτες θες και μπορείς να έχεις κι άλλες λειτουργίες π.χ. καλύτερο ηχοσύστημα (συνδέεις καλώδιο στο aux) ή ακόμα και tracking σύστημα αν του βάλεις καρτούλα 3g.

 

Πιο ανθεκτικό είναι το tablet λοιπόν, απλά να χαρείς μην πας κ πάρεις την οποιαδήποτε φθηνή κινεζιά.

Η μπαταρία του tablet κρατά περισσότερο, αρκεί να το έχεις μόνο για gps. Αν κάνεις κι άλλα, θα φεύγει σε κατανάλωση. Μην ξεχνάς όμως ότι θα το έχεις στο αμάξι, οπότε ανά πάσα ώρα κ στιγμή (αν όχι μόνιμα) θα το έχεις στον αναπτήρα συνδεδεμένο.

Ποιότητα εικόνας ΠΑΛΙ σε tablet πας, αν και στο gps δεν θες καλή εικόνα. Οι δρόμοι είναι χοντροί κ πιξελιάζουν σε πολλά προγράμματα.

Από χαρακτηριστικά κοίτα απλά να'χει καλή ram και όχι μούφα επεξεργαστή. Δε νομίζω πως θες κάτι άλλο. Μην πας σε πολύ μεγάλη οθόνη γιατί θα σε ενοχλεί κ με την φωτεινότητά της. Την οθόνη δεν την θες για να βλέπεις πού πας ακριβώς, αλλά στο περίπου. Κατεύθυνση σε ενδιαφέρει, όχι πιστή κ τυφλή υπακοή. Θήκη θα χρειαστείς κ κάνα πουγγί να το βάζεις όταν βγαίνεις από το αμάξι, ώστε να το παίρνεις μαζί σου (όσο πιο μεγάλη οθόνη, τόσο πιο πολλά "κακά" βλέμματα θα τραβήξει.

Από προγράμματα το maps της google και το ανάλογο της nokia σου αρκούν μια χαρά. Έχουν κ τα δύο offline mode, οπότε μην παιδευτείς με κάτι άλλο, εκτός αν ζεις εκτός αθηνών και είσαι courier/ταξιτζής  :D

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ του ταμπλετ η παντόφλας κινητού (εχει και καποια σε λογικές τιμες,για gps την παλεύουν για πλακα )

ΑΝ εισαι πρόθυμος να ασχοληθείς λιγο με αυτο η να πληρώσεις καποια πραγματα έξτρα.

Εξηγώ ,για να εχεις gps στο ταμπλετ ,η θα πάρεις καποιο που θα εχει καποιο δωρο τύπου mls ,αλλα ακριβο για την ποιότητα του .

Η θα πάρεις ενα οποιοδήποτε ταμπλετ και θα αγοράσεις καποιο gps app .

Πάλι ψιλοακριβο και αν θες αλλο προγραμμα ,κι αλλα.λεφτά .

Η μπορεις να κατεβάσεις σχεδόν ολα τα επώνυμα apps με το γνωστό τρόπο τον λαμογικο [emoji14] , αλλα θελει μια καποια ενασχόληση με το θέμα .

Τίποτα φοβερό ,κάποιες απλές οδηγίες θα εχει ,αλλα δεν παυει να ειναι μια καποια διαδικασία .

Υπάρχουν και τα Google maps ,που σημαίνει (προς το παρών ) οτι θες και 3g internet ,που ανεβαζει την τιμή τρελά στα ταμπλετ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην παίρνεις σκέτο gps......καλύτερα ταμπλέτα ή κινητό.

Με 5άρι κινητό εγώ έχω 3 gps πάνω.

Θα έχεις περισότερες εναλακτικές καθώς και το google earth-maps κτλ.Τα gps από το play store έχουν 20 ευρώ πλέων και αναβαθμήσεις για πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Nexus 5 και αγορασμένο το sygic με τους χάρτες της Ευρώπης.. Σε συνδυασμό και με Google maps με έχει υπέρ καλύψει σχεδόν στο 100% του οτιδήποτε χρειάστηκε να ψάξω.. Με τίποτα δεν θα πρότεινα σκέτο GPS, είναι άχρηστο πλέον.. Κινητό ή tablet είναι και η δική μου πρόταση και αγορά ένος αξιοπιστου GPS app..

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για την καθυστέρηση αλλά πάλευα με τα tablet. Ευχαριστώ πρώτα από όλα για τις απαντήσεις σας.

Τώρα στο θέμα, αναμενόμενο ήταν να πάει προς tablet μεριά. δεν περίμενα κάτι άλλο. Αλλά είπα μήπως και ...

 

Σε 5 tabletάκια κατέληξα

 

Samsung Galaxy Tab 4 7" LTE 8GB

 

Lenovo S8-50L 8" LTE 16GB

 

Samsung Galaxy Tab 4 8" LTE 16GB

 

Έχω δει και αυτό Asus Memo Pad 8 ME581C 8" 16GB αλλά και κάτι ipad και google nexus αλλά έχουν 1 χρόνο εγγύηση. Προτιμώ τα 2 χρόνια.

 

Εκτός και αν έχετε υπόψη κάτι άλλο...

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo δεν είναι κακό

Για το άλλο το samsung είπα μήπως πάω σε 7".

 

Για τα υπόλοιπα διάβασα καλά πράγματα γι αυτό και τα ανέφερα.  :)

 

Edit: Το Lenovo έχει και ανάλυση 1920x1200

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo δεν είναι κακό

Για το άλλο το samsung είπα μήπως πάω σε 7".

 

Για τα υπόλοιπα διάβασα καλά πράγματα γι αυτό και τα ανέφερα.  :)

 

Edit: Το Lenovo έχει και ανάλυση 1920x1200

 

 

καλα μη με παρεξηγεις, απλα απο συνηθειο οταν ψαχνω κατι βαζω φιλτρο "κατασκευαστης" SAMSUNG για να μη με μπερδευει με αλλα ασχετα αποτελεσματα :p  (ναι, αυτο το φανμποισμο μου τον παραδεχομαι, αλλα οσο να ναι νομιζω οχι αδικα :D  )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

το google maps θέλει διαδύκτυο. Από τα άλλα εγώ έχω το gopilot το οποίο έχει πολύ καλούς χάρτες με λεπτομέρια ακόμα και στα χωριά στην επαρχία, το Sygic το οποίο έχει 3D χάρτες (όταν είσαι σε ανηφόρα σε δείχνει ανηφόρα), στις πόλεις είναι και τα κτήρια 3d αλλά στην επαρχία τα χωριά δεν τα έχει με πολύ λεπτομέρια όπως τα άλλα. επίσης στην αναζήτηση άλλων κατηγωριών (νοσοκομεία θέατρα κτλ )δεν τα πάει τόσο καλά.

Αυτό που προτείνω είναι το here της nokia. τέλοιοι χάρτες ακόμα και στην επαρχία,σού δείνει αμέσως εναλακτικές διαδρομές και το ποιό συμαντικό από την γραμμή αναζήτησης βρήσκει τα πάντα χωρίς κόπο είτε μέρος που θέλετε να πάτε είτε σημείο ενδιαφέροντος (γνωστά και ως poi). καταβάζεις και όποια άλλη χώρα θες τελείως δωρεαν αν πας εξωτερικό κάποια στιγμή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Navigon Europe maps + 3 χρόνια updates (XL pack) = 70 + 30 = 100 ευρώ

 

το έχω σε iphone 6 και γενικά δεν είμαι υπέρ ξεχωριστής συσκευής για GPS, εκτός και αν χρειάζεσαι μεγαλύτερη οθόνη

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Navigon Europe maps + 3 χρόνια updates (XL pack) = 70 + 30 = 100 ευρώ

 

το έχω σε iphone 6 και γενικά δεν είμαι υπέρ ξεχωριστής συσκευής για GPS, εκτός και αν χρειάζεσαι μεγαλύτερη οθόνη

Είναι μόνο για IOS ή και για android?

 

Που μπορώ να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο για IOS ή και για android?

 

Που μπορώ να το βρω?

 

από ότι βλέπω στο site, υπάρχει και για android

 

υποθέτω το βρίσκεις αντίστοιχα με το iOS, δλδ αγοράζεις το Europe από το Play Store (ή όπως είναι το αντίστοιχο του Apple Store)

 

μετά έχει in-app αγορές, όπου υπάρχει το XL pack, και κάποια άλλα (πχ. landscape viewer κτλ)

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.