Jump to content



Recommended Posts

Καλημερα ,
 
απο χτες αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα και θελω τα φωτα σας ....
 
η μηχανη με οποιοδηποτε F πανω 4~ εμφανιζει τις φωτο πολυ φωτισμενες .....και με ISO 100 πχ - παραδειγμα /βλεπε φωτο παρακατω
 
Δοκιμασα να κανω επαναφορα - τζιφος , δοκιμασα να ξαναπερασω το f/w και επαναφορα - τζιφος , δοκιμασα reset βγαζωντας μπαταρια κλπ  - τζιφος , f/w ο φακος δεν εχει βγαλει καποιο οποτε δεν μπορω να το ξαναπερασω...
 
Με τον φακο του κιτ, ολα ειναι μια χαρα οποτε καταληγω με το φτωχο  μυαλο μου οτι μαλλον κατι παιζει με τον φακο ο οποιος δεν μπορω να πω οτι εχει χρησιμοποιηθει πολυ αλλα ουτε εχει πεσει - εξωτερικα και εσωτερικα /τζαμι ειναι αψογος ...
 
 
Εχει καποιος να προτεινει κατι , γιατι περα απο την στεναχωρια εχω σκασει με το τι μαμακια εχει γινει ???
 
 
Ευχαριστω εκ των προτερων
 
 
http://www.thelab.gr/user/31121-%CE%BDtg/  τα φωτα σου φιλε......
 
 
2epugiv.jpg
 
2nltsli.jpg
 
25yyc8g.jpg
 
15phnw3.jpg

Έγινε επεξεργασία από PGM
Link to comment
Share on other sites

Σαν υποψιες μονο..

 

-καθαρισε λιγο τις επαφες απο τα πινακια..(δες κιολας αν εχουν τιποτα γρατζουνιες κλπ). 

Καντο και απο το φακο και απο τη μηχανη.

 

-Βαλτο μια σε manual mode.

 1)Περα απο το να δεις αν δουλευει σωστα εκει στις φωτογραφιες ..(μια στο μυριο μπας και φταιει η μηχανη).

 

2)Βαλε πχ 5 sec εκθεση και ανεβαινε το διαφραγμα σταδιακα. Ξεκινα απο φ/2.8 ...μετα φ/4..και δες εσυ απο μπροστα τον φακο πως ανοιγοκλεινει το διαφραγμα . (για αυτο θες τα 5sec στο κλειστρο.Για να προλαβαινεις να βλεπεις. .Βαλε και 2 δλδ..αλλα καλο ειναι να δωσεις μια προσεχτικοτερη ματια.).

 

Μετα ανεβα στα "προβληματικα" φ/5.6 και φ./8 να δεις αν το διαφραγμα συνεχιζει να δουλευει οπως πρεπει και η τρυπουλα μικραινει οσο ανεβαινεις στο διαφραγμα.

(μη περιμενεις να διπλασιαζεται.καθε φορα. Το εμβαδον του "κυκλου" διαπλασιαζεται. Η διαμετρος αλλαζει  1.5 φορα σε καθε αλλαγη.

Δλδ..για φ4 θα πρεπει να εχει περιπου 11,25mm διαμετρο ..και για φ/5.6  ~8mm , για φ/8 ~5mm

 

Το πιο πιθανο για μενα ειναι να εχουν προβλημα οι λεπιδες και να μην κλεινουν σωστα.(σαν υποθεση να σφηνωνει καμμια λεπιδα καπου η με τις διπλανες της καπου απο f3.5-4

Αν εχει εγγυηση ειτε αλλαγη ειτε δωρεαν service ..λογικα.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μεγαλο διαφραγμα εννοει μαλλον προς το 1.8.

Το exif τψν φωτογραφιων δηλωνει οτι ειναι τραβηγμενες σε Α mode,  f1.8 και ταχυτητα κλειστρου απο 0.5 sec εως 1/23 εαν θυμαμαι καλα.

Αρα κατι παιζει με τη φωτομετρηση ή τη ταχυτητα του κλειστρου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ειμαι εκτος οποτε δεν μπορω να κανω πολλες δοκιμες ωστοσο ειδα τις επαφες και ολα ειναι πεντακαθαρα. Επισης δοκιμασα σε 3d mode και δεν παρουσιαζει τοιδιοθεμα ο φακος...φ6 σταθερό βεβαια. Μου φαινεται δεν ρην φλυτωνω την αντιπροσωπεία και η μαμακια ειναι οτι 11 Ιουνιου ειχα αγορασει περσι τον φακο αρα ειμαι εκτος εγγυησης.......

Link to comment
Share on other sites

Quick update

 

ο φακος εσταλη στην samsung η οποια δεν μπορει να τον φτιαξει - ποτε δεν με ενημερωσαν τι ακρβως ειχε ο φακος - και δεν ειναι στην εγγυηση γιατι εχουν περασει 13 μερες απο την ληξη της εγγυησης !!!

 

Απλα απαραδεκτοι .....στο τλφ ενα τεχνικος μου ειπε οτι εχει 2 χρονια εγγυηση που δεν ισχυει τελικα και η υπευθυνη του τμηματος τεχνικων μου ειπε στο τηλεφωνικα οτι επειδη ειναι λιγες οι  μερες εκτος εγγυησης θα τον αντικαταστησουν - πραγμα που παλι δεν εγινε ποτε

 

Οτι πληρωνεις παιρνεις .....δεν βγηκε ετσι τελικα

Έγινε επεξεργασία από PGM
Link to comment
Share on other sites

Εμπλεξες ασχημα κυριως επειδη η Samsung Hellas σταματησε την εισαγωγη φωτογραφικων ειδων...

Ισψς αμα τους ζορισεις λιγο κατι να κανουν αλλα εαν ειναι να πληρωσεις επισκευη πιθανολογω οτι συμφερει να αγορασεις καινουργιο. Απο amazon Ιταλκιας μπαινει συχνα στα 180Ε.

Link to comment
Share on other sites

ρε φουστη αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι για 13 μερες να μου κανουν τετοια μανουρα....δεν ζηταω ρε γμτ 1-2 μηνες μετα. Εχω κανει ενα εμαιλ και θα το στειλω στα κεντρικα , οτι βγει απο αυτο . Να πληρωνεις 200 + ευρω και στο χρονο να ειναι για πεταμα ......

 

Το customer service για τον ^$%&$ ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.