Jump to content



Κλώνος δίσκου με Windows 7 σε μεγαλύτερο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Το σενάριο έχει ως εξής. Δίσκος 1TB 2,5" SATA με Windows 7 και γεμάτος software. Θέλω να δημιουργήσω ένα ακριβές αντίγραφο το οποίο θα μπει σε δίσκο 2ΤΒ 2,5" SATA. Δηλαδή τα πάντα αυτούσια να μπουν σε μεγαλύτερο δίσκο και φυσικά να bootάρει από εκεί. Προσπάθησα με το EaseUS Todo Backup αλλά το αντίγραφο που δημιούργησε στον 2TB δίσκο (σε 2ο PC έκανα τη μεταφορά από τον ένα δίσκο στον άλλο) δεν bootάρει ! Παίζει ρόλο οτι και τους 2 δίσκους τους σύνδεσα στο 2ο PC με USB αντάπτορα ? Να το προσπαθήσω και έχοντας τους πάνω στις SATA ή είναι κάτι άλλο ? Τί software να χρησιμοποιήσω και τί να κάνω ακριβώς ? 

Link to comment
Share on other sites

Την κλωνοποίηση θα την κάνεις στο pc όπου θα μπει ο δίσκος των 2ΤΒ. Για λάπτοπ μιλάμε ή desktop?

Και με το EaseUS μπορείς και με το Acronis (δεν είναι free).

 

ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Την κλωνοποίηση θα την κάνεις στο pc όπου θα μπει ο δίσκος των 2ΤΒ. Για λάπτοπ μιλάμε ή desktop?

Και με το EaseUS μπορείς και με το Acronis (δεν είναι free).

 

ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ

 

 

Μάλιστα. Πώς θα γίνει αυτό σε ένα miniPC της Zotac που έχει μόνο 1 θέση SATA ? Τον μεγάλο δίσκο στον οποίο θέλω να δημιουργηθεί το αντίγραφο θα τον βάλω με αντάπτορα USB και θα τρέξω το EaseUS από τα Windows ??

Link to comment
Share on other sites

Όχι θα κάνεις το EaseUS ή το Acronis(κατά προτίμηση) bootable σε ένα cd ή καλύτερα usb flash. Και θα κάνεις boot από το cd ή flash.

 

Ο ένας με sata και ο άλλο με usb

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όχι θα κάνεις το EaseUS ή το Acronis(κατά προτίμηση) bootable σε ένα cd ή καλύτερα usb flash. Και θα κάνεις boot από το cd ή flash.

 

Ο ένας με sata και ο άλλο με usb

 

Θα ακολουθήσω αυτό τον οδηγό ?  "http://kastelgr.blogspot.gr/2010/11/backup-partition-acronis-true-image.html"

 

Αν και εδώ δεν αναφέρει μετά τη δημιουργία του bootcd οτι μπαίνω στο PC bootάροντας από εκεί...

Έγινε επεξεργασία από Alkis27
Link to comment
Share on other sites

Χρησοιμοποιώ την έκδοση Acronis True Image 2014 και ο οδηγός του είναι αυτός. Σου λέει και μέσα από τα win και με flash usb. Αλλά να το κάνεις με flash usb.

Κάνεις τα βήματα(ελάχιστα κλικ είναι) που λέει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Χρησοιμοποιώ την έκδοση Acronis True Image 2014 και ο οδηγός του είναι αυτός. Σου λέει και μέσα από τα win και με flash usb. Αλλά να το κάνεις με flash usb.

Κάνεις τα βήματα(ελάχιστα κλικ είναι) που λέει και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

Αρα λοιπόν. Βάζω στο PC τον target δίσκο ο οποίος είναι άδειος. Συνδέω τον source δίσκο με USB θήκη που τον έχω βάλει. Bootάρω το PC με bootable στικάκι που έχω φτιάξει από το Acronis. Επιλέγω clone disk, τον source και τον target και γίνεται η δουλειά. Μετά βγάζω από την USB θήκη τον target δίσκο , τον βάζω στο PC και bootάρω. Σωστά ? 

Link to comment
Share on other sites

Αρα λοιπόν. Βάζω στο PC τον target δίσκο ο οποίος είναι άδειος. Συνδέω τον source δίσκο με USB θήκη που τον έχω βάλει. Bootάρω το PC με bootable στικάκι που έχω φτιάξει από το Acronis. Επιλέγω clone disk, τον source και τον target και γίνεται η δουλειά. Μετά βγάζω από την USB θήκη τον target δίσκο , τον βάζω στο PC και bootάρω. Σωστά ? 

Η τελευταία σου πρόταση είναι λάθος. Εννοείς τον source δίσκο βγάζεις από την usb. Στο pc βάλε όποιον θες.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία σου πρόταση είναι λάθος. Εννοείς τον source δίσκο βγάζεις από την usb. Στο pc βάλε όποιον θες.

 

Ναι οκ. Εννοώ τον πρώην target τον μεγάλο που θέλω να τον κάνω source...

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο.. ετρεξα σε ενα βοηθητικο pc το media builder του acronis το οποιο εγκατασταθηκε σε στικακι.

Το στικακι πηγε στο main pc, οπου ηθελα να κανω clone τον ssd σε hdd.

Αποτελεσμα: και στον ssd και στον hdd εγκατασταθηκε κοπια του δισκου του βοηθητικου pc! ακομη δεν εχω καταλαβει τί εγινε και γιατι. Προφανως κατι εκανα λαθος, αλλα δυσκολο γιατι δεν ειναι και πολλες οι επιλογες που σου δινει.

Το καλο παντως οτι και οι δυο δισκοι ηταν bootable

 

Τί θελω να πω... προσοχη και backup!

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.