Jump to content


Βοηθεια με 555 Ασταθες κυκλωμα


Recommended Posts

Λοιπον ,οπως βλεπετε παρακατω εχω ενα κυκλωμα 555 ασταθες με τρανζιστορ ισχυως για ενισχυση.

Θελω βοηθεια σχετικα με της αντιστασεις η οποιες οριζουν την συχνοτητα του ταλαντωτη ωστε να μπορω να την ελενχω με ενα ποτενσιομετρο.

Ξερω οτι η συχνοτητα βγαινει ετσι: 1/[0.7*(RA+2*RB)*C]

Απο τι καταλαβαινω δεν υπαρχει πυκνωτης μετα την Rb αρα ψαχνουμε Ra και Rb.

Ελπιζω να ειναι ευδιακριτο το κυκλομα απο την φωτο.

 

25sod4m.jpg

 

 

9a1zcl.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει σωστά την ερώτηση.

 

Μπορείς πάντως να χρησιμοποιήσεις 2 trimmer (μεταβλητές αντιστάσεις) των 100Kohm και να παίξεις με αυτές.

 

Πιθανότατα μια πιο σωστή ερώτηση θα ήταν: Έχω πυκνοτή με Χ χωρητικότητα και θέλω να επιτύχω συχνότητα από Fmin έως Fmax τι μεταβλητές αντιστάσεις να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ra=180kΩ, Rb=180kΩ και C=0.01nF 

Ακριβως αυτο ζηταω!

Fmin δεν με πολυ ενδιαφερει 2khz ας πουμε θα ηταν οκ,Fmax μεχρι και 15-16khz θα ηταν τελεια...

Οπως ειναι το κυκλομα βγαζω 2,64khz

Έγινε επεξεργασία από digitaltiger
Link to comment
Share on other sites

Με τα νούμερα που δίνεις θα έπρεπε να έχει ~264kHz κι όχι 2.64kHz

 

Μπορεί να σου λέω και π@π@ριές τώρα, γιατί δεν έκατσα να ανοίξω το datasheet, αλλά δε μου αρέσει η τιμή του πυκνωτή.

Είναι αρκετά μικρή και χρειάζεσαι μεγάλες αντιστάσεις για να πετύχεις τις συχνότητες που ζητάς. (Ενδεικτικά θες αντιστάσεις εως και 20Mohm)

 

Προτείνω να βάλεις έναν πυκνοτή 0.01uF και να χρησιμοποιήσεις 2 trimmer των 20kOhm. Το Ra θα το έχεις για ακρίβεια και το Rb για να ανεβοκατεβαίνεις πιο γρήγορα σε συχνότητα.

Έγινε επεξεργασία από papajim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.