Jump to content



θόρυβος από σκληρό δίσκο


Recommended Posts

παιδια εχω δυο δισκους μεσα ο ενας ειναι seagate 750gb και ο αλλος ειναι παλι 750gb wd ο θορυβος ειναι απο τον 2 σκληρο στον οποιο ετρεξα και το προγραμα της wd εκανα και το αργο τεστ και το γρηγορο το θεμα ειναι οτι δεν βρηκε κατι και τα περασε και 2 τα τεστ, επισης εκανα και το hd sendinel παλι και τα  2 τεστ το μικρο και το μεγαλο παλι τιποτα δεν βρηκε

 

ο θορυβος ειναι αυτος 

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο ειναι ενα παραδειγμα απο το youtube για το πως κανει ο δισκος μου, κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο απλα το κανει αυτο οταν παιζω καποιο παιχνιδι για αρκετη ωρα ή οταν βλεπω ενα βιντεο στο youtube μετα παει καλα δεν ακουγεται περνανε δηλαδη 20 λεπτα και ειναι οκ. Κατι αλλο τωρα που με κανει εντυπωση ειναι οτι δεν βρισκει σφαλματα το προγραμα wd εκανα και το μεγαλο τεστ ουτε το αλλο το hd sendinel δεν ξερω γιατι, και το 2 ειναι οτι ενω αλλαξα τα windows τα εβαλα στον αλλον δισκο τον καλο παλι ακουγεται ο δισκος ο wd αφου δεν δουλευει πλεον εβαλα σε αυτον κατι αρχεια καπου στα 450gb παιχνιδια και τετοια αλλα τα εχω και back up παρολα αυτα οταν παιζω καποιο παιχνιδι παλι ακουγεται μετα και δεν ξερω γιατι αφου πλεον διαβαζει απο τον seagate δισκο τα windows και το παιχνιδι

 

επισης εχω βαλει ενα corsair rm650w καινουριο ειναι, δεν εγινε διακοπη ρευματος, ο υπολογιστης ειναι σε ups επανω  δεν θυμαμαι αν το εκανε με το παλιο τροφοδοτικο που ειχα αλλα ο δισκος ειναι και λιγο παλιος 5 χρονια παει και σε λιγο θα γινουν 6

Link to comment
Share on other sites

Το αν τα win είναι σε άλλον δίσκο δεν έχει σημασία. Εφόσον είναι στο ρεύμα θα ακούγεται. Νομίζω ότι κάνει κραδασμούς ο δίσκος. Δοκίμασε να βάλεις από κάτω του κάτι μαλακό. Αν έχει αφρολεξ ή αυτό που τυλίγουμε δέματα με τις φουσκαλες  :hehe: .

 

ΥΓ: Δεν έχεις ssd?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να συντονιζει με το κουτι σου , βαλε κατι τετοιο  μηπως και δεις διαφορες (βλεπεις στο δισκο εχει κατι σαν πανακι) . Μετα βλεπουμε εαν τιθεται προβλημα του ιδιου του δισκου. Ειναι βιδωμενος καλα ετσι; Οταν ειχα παρομοιο προβλημα, ειχα δοκιμασει να ξεβιδωσω τον δισκο και να τον αφησω στο πατωμα του κουτιου (τοτε ειχα ενα αθλιο) και εφταιγε οτι συντονιζε.

 

Βεβαια μπορει και να "βαραει" ο δισκος και να δειχνει σημαδια γηρανσης. Απλα μου κανει εντυπωση που περναει ολα τα τεστ. Τι υγεια σου εβγαλε το hd sentinel?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ssd κι αυτο μου το κανει τωρα εχει κανα απο τον ιανουαριο του 15 κανα 5 μηνες που το κανει του εκανα και φορματ παλι τα ιδια κανει αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι γιατι δεν βρισκει το προγραμα της wd οτι εχει προβλημα και το περναει οτι ειναι ενταξει δεν καταλαβα δεν θα επρεπε να βγαλει οτι εχει προβλημα ο δισκος;


Πιθανοτατα να συντονιζει με το κουτι σου , βαλε κατι τετοιο  μηπως και δεις διαφορες (βλεπεις στο δισκο εχει κατι σαν πανακι) . Μετα βλεπουμε εαν τιθεται προβλημα του ιδιου του δισκου. Ειναι βιδωμενος καλα ετσι; Οταν ειχα παρομοιο προβλημα, ειχα δοκιμασει να ξεβιδωσω τον δισκο και να τον αφησω στο πατωμα του κουτιου (τοτε ειχα ενα αθλιο) και εφταιγε οτι συντονιζε.

 

Βεβαια μπορει και να "βαραει" ο δισκος και να δειχνει σημαδια γηρανσης. Απλα μου κανει εντυπωση που περναει ολα τα τεστ. Τι υγεια σου εβγαλε το hd sentinel?

100% στο sendinel health performance

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε αυτο που σου ειπα με το πανακι μηπως οντως συντονιζει , αρχικα τσεκαρε ποσο καλα βιδωμενος ειναι (και απο τις 2 πλευρες του κουτιου , εκτος και αν εχει tool-free μηχανισμους). 

Περιεργα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

καλα θα το δω αυριο αν ειναι και λεω να αλαξω και καλωδιο σατα μηπως χαλασε το καλωδιο τιποτα  τωρα εχω βαλει να κανει μονο read απο το sd sendinel μηπως και βγαλει κατι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ καλοοο ηθελα εναν ssd να ειχα λενε ειναι παρα πολυ γρηγοροι δισκοι αλλα που λεφτα πλεον τιποτα αν ειμασταν στις παλιες εποχες τοτε ναι να εβαζα εναν

 

(μνημες ηθελα να πω δυστηχως μ αρεσουν ακομα οι δισκοι ειναι σαν τις κασετες που ακουγαμε καποτε)

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

μαλιστα παμε παλι στα 700Ε οποτε ωραια, νομιζω βγαινουμε απο το θεμα ας μεινουμε λιγο τωρα σε αυτο που ρωτησα θα κανω αυτα που ειπες θα αλλαξω και το καλωδιο γιατι απ οτι θυμαμαι αυτο το καλωδιο σατα ηταν δωρο με την μητρικη ξερεις αυτα τα παρελκομενα που δινουν  οποτε θα δω τι θα γινει και θα ενημερωσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατι μου λεει πλεον οτι το προβλημα αρχισε να ειναι το τροφοδοτικο μαλον, γιατι απ οτι βλεπω οταν θελω να κανω καποιο φορματ να βαλω τα 7 ή αν θελω να βαλω τα λινουξ ως δοκιμαστικα κολανε ολες οι θυρες usb δεν δινει ρευμα σε καμια θυρα και επισης εχτες που παλι πηγα να βαλω τα λινουξ σε δοκιμαστικο ειδα να μου βγαζει δεν υπαρχει σημα στην οθονη

 

σας λεω λιγο τις τασεις

 

12ν->11,827

3.3ν->3,280

5,0ν->5,088

 

το τροφοδοτικο το εχω εναν χρονο μονο και ειναι της corsair 650w RM   τι λετε μηπως δεν δινει καλη ταση στον δισκο και γι αυτο κανει τον θορυβο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σβήνει αρχεία.

 

Προσπάθησε να βρεις κάποιον άλλο δίσκο να δοκιμάσεις.

 

Αν μπεις σε safe mode δουλεύουν τα usb?

 

Ποια usb δεν δουλεύουν? όλα? Και του κουτιού και της μητρικής.

 

edit: έχεις 2ο δίσκο. Εκεί σου κάνει τα ίδια?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν καταλαβες αυτα ολα με τις θυρες μου τα κανει οταν παει να κανει boot απο το στικακι για ξεκινησει πχ τα windows 7 ή καποια διανομη λινουξ δεν εχει καμια σχεση με τους δισκους αυτο, και σχεδον καθε φορα στην εκκινηση δεν δινει ρευμα πουθενα σε καμια θυρα ουτε του κουτιου ουτε της μητρικης, και επειδη ειδα τις τασεις του τροφοδοτικου καπως περιεργες λεω μηπως το τροφοδοτικο εχει καποιο προβλημα και απο εκει ακουγεται αυτος ο θορυβος απο τον δισκο, δηλαδη μηπως δεν μπωρει ο δισκος να παρει τις στροφες κανονικα λογω τροφοδοτικου

Link to comment
Share on other sites

ναι οταν ειμαι στα windows λειτουργουν μια χαρα, τωρα μολις τελειωσε και το τεστ που με ειπες να κανω με το προγραμα, εκανε 2 ωρες και δεν βρηκε τιποτα οποτε ο δισκος μου ειναι μια χαρα, θα δω αν ειναι αυριο να μετρησω το τροφοδοτικο να δω τι ταση βγαζει και απο εκει μετα θα καταλαβω αν οντως φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites

οκ το προβλημα λυθηκε με την ανασυγκροτηση τελικα δεν ηταν ο δισκος το προβλημα ολα καλα και μια χαρα ευχαριστω πολυ, και ολα τα παιδια επισης που ασχοληθηκαν με το θεμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.