Jump to content



Αγορά κουτιού κυρίως για gaming


Recommended Posts

Καλε τι i5 ? Σιγα μη παρει και xeon 12 πυρηνων για να παιζει lol... μια φθηνη apu ειναι οκ και ολα τα υπολοιπα χρηματα να τα ριξει σε οθονη που ειναι και το βασικοτερο. (Αληθεια γιατι περασε στο ντουκου οτι ο ανθρωπος δεν εχει καν οθονη? )
Οι γνωστες απο amd συστηματα σιγουρα μπορουν να κανουν σωστες vfm προτασεις. Οτιδηποτε πουμε για intel ειναι εντελως λαθος αφου στο budget επιβαλεται να χωρεσει και μια οθονη.

σε σχεση με το υπαρχον συστημα ακομα και apu των 40 ευρω να παρει παλι καλυτερος θα ναι, οποτε η γνωμη μου ειναι να δωσει τα μισα περιπου χρηματα για μια καλη οθονιτσα και τα υπολοιπα για το συστημα

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη μου την είπα. Σου έκανα μια σύνθεση. Μην πάρεις κάρτα γραφικών τώρα και πάρε έναν i5 αντί για τον Pentium G3258.

 

Από την αρχή να σου πω την αλλήθεια σε κατάλαβα ότι έχεις αρκετά παλιό pc και η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα καλό σύστημα να ευχαριστηθείς. Στη θέση σου δεν θα σκεφτόμουν να πάρω ένα σύστημα μόνο για lol. Τέλος αν θες μπορείς να πας και σε καλύτερο κουτί όπως το Fractal Design Arc Midi R2 ή το Phanteks Enthoo Pro

Link to comment
Share on other sites

Η και το nzxt source 340 σε λιγο πιο φτηνο (κανα 15ρι) απλα χωρις οπτικο δισκο. 

 

Βαλε μια μητρικη H97 anniversary 

Εναν i5 4460

Εναν ssd και εναν HDD (αν εχεις HDD αγνοησε τον ή αν εχεις και δε σου φτανει ο χωρος , μη τον αγνοεις :p

Ενα καλο τροφοδοτικο

8GB ram

 

Πολυ χονδρικα 650-670€ βγαινει αυτο το συστημα. Και 600 εαν δε βαλεις τον σκληρο δισκο και χρησιμοποιησεις καποιον που εχεις ηδη.

 

Και μια οθονη ~150€ θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια. Αργοτερα, οταν θα υπαρχει μαρουλι, κοτσαρεις μια καρτα γραφικων (πχ 750ti ή εαν θες κατι καλυτερο μελλοντικα μπορεις και μια 960 με κανα 40ρι διαφορά ). Συμφωνω με τον pasjohn για τη σκεψη του να παρεις ενα λιγο καλυτερο μηχανημα απο τον σκοπο που προοριζεται αρχικα (δλδ μονο lol και ιντερνετ), αλλα εαν δεν υπαρχει φραγκο παραπανω , πως να γινει; Θυσιες. Πχ ηταν να παρω καλοκαιρι το pc μου (το προηγουμενο) αλλα για να μη προβω σε μεσοβεζικες λυσεις, περιμενα ως το χειμωνα να ανεβει λιγο το μπατζετ μου.

 

ΥΓ1: Υπαρχει οθονη με αναλυση 1080Χ1024? Ήξερα για 1280Χ1024... 

ΥΓ2: Καποιος amd γνώστης ας κανει μια καλη συνθεση με APU για να εχει επιλογες ο συμφορουμιτης! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει 17άρα οθόνη γι αυτό έχει τέτοια ανάλυση 8 χρόνων και άνω.

Ειχα και εγω οθονη του 2006 με 1280Χ1024 αναλυση. Αυτη πρωτη φορα τη βλεπω, θα υπαρχει λογικα για να το λεει ο φιλος!

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη δεν ευθυνεται για προβληματα στο πισι. Εαν απλα εχεις πολυ κατωτερη καρτα γραφικων , και οθονη με υψηλες αναλυσεις, εκει γονατιζει το pc στα παιχνιδια ας πουμε. 

 

Η οθονη σου δεν ειναι προβλημα, απλως θα θες να ευχαριστηθεις εφοσον σκοπευεις να παρεις νεο πισι (εστω και αν ειναι μονο για το lol ) :) Υπαρχει και η επιλογη να παρεις αργοτερα οθονη ,εφοσον εχεις μια τωρα! 

 

Επισης η οθονη ειναι σημαντικη για τα ματια. Εαν θεωρεις οτι η οθονη που εχεις τωρα σε κουραζει, πρεπει να ξεκινησεις απο αυτη και μετα να κανεις το υπολοιπο σου συστημα. Παντως εχει πολυ καλες και ξεκουραστες ~150€ . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.