Jump to content



θόρυβος από τροφοδοτικό


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

έχω ένα τροφοδοτικό "PC power and cooling" 750W  από το 2009 και αλλάζοντας κουτί έχει αρχίσει να ακούγεται ένας ενοχλητικός υψίσυχνος ήχος.

 

Η θερμοκρασία στο εσωτερικό είναι κανονική (35-40 CPU, 37 GPU, 40 m/b).

 

Το τσέκαρα ότι προέρχεται από το psu σταματώντας έναν-έναν όλους τους ανεμιστήρες κουτιού/cpu/gpu.

 

Η γνώμη σας είναι ότι έχει παραδώσει πνεύμα, και έχετε να προτείνετε κάτι καλό στα 650W modular;

Έχω μία gpu gtx770, 3 hdd, 1 ssd, 1 optical, i5 3590.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Είδα στην ενότητα παρακάτω ότι μπορεί να φταίνε τα bearings, και με αλλαγή ανεμιστήρα θα στρώσει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι φρόνιμο να βάλω χέρι στο εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω . Και εγώ το ίδιο με ένα XFX 850 gaming black edition  του 2008 . Κανει που και πού έναν υψίσυχνο ήχο ( φαντάζομαι αυτό είναι το λεγομενο coil wine ; ) κυρίως αμα τρέχω stress test και ιδίως αμα τεζάρω την GPU με oc σε 3dmark κ.τ.λ  .

Εγω να σου πώ οτι επειδει εκτός απο τον ήχο που δεν τον έχω συνέχεια , τα ρεύματα , η θερμοκρασία και γενικότερα η συμπεριφορά είναι καλή θα προσπαθήσω να καθυστερήσω όσο πάει την αλλαγή κυρίως λόγω καταστάσεων  και με την πρώτη ευκαιρία θα πάω σε  EVGA G2 750 ή 850 ανάλογα τι θα βρώ και σε ποιά τιμή .

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το psu και καθάρισα όση σκόνη μπόρεσα (το fan είναι 8 cm και μάλλον δεν θα μπορώ να βρω παρόμοιο).

Άνοιξα το pc και μέχρι στιγμής δεν κάνει φασαρία.

Θα περιμένω και θα δω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Έγινε επεξεργασία από nxh1024
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νεότερα από το τροφοδοτικό...

Δεν έφταιγε αυτό για τον θόρυβο αλλά ένα μεγαφωνάκι τετράπινο που κουμπώνει στην motherboard και με την αλλαγή του κουτιού είχε χαλάσει η γινόταν κάποια παρεμβολή.

Μόλις το έβγαλα ησύχασαν τα αυτιά μου... :D

(έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να χρησιμεύει κάπου, εκτός από ειδοποιήσεις του BIOS).

Έγινε επεξεργασία από nxh1024
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.