Jump to content



Επιλογή τροφοδοτικών


Recommended Posts

Καλησπερίζω την παλιά καλή παρέα. Θα ήθελα την γνώμη σας

Έχουμε δυο διαφορετικές μονάδες. Που θέλουν τροφοδοτικό η μια δική μου, ψάχνω κάτι στα 700w με 750w με ταβάνι τα 120ευρω. Έχω δει δυο λύσεις το Enermax revolution x’t 730w και το corsair CS Series 750w. Έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά. Απλά τείνω προς το enermax όχι μονό λόγο διαφοράς τιμής που είναι 14 ευρώ αλλά και για την πάλαι ποτέ ποιότητα που έχουν τα enermax ισχύει ακόμα όμως αυτό? Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε ευπρόσδεκτο.

 

Το άλλο ερώτημα θέλουμε για φιλο ένα καλό ένα τροφοδοτικό 1200-1500w. Πριν 5 χρονιά είχα για δυο μισή χρονιά ένα tt tougpower 1500w με έβγαλε ασπροπρόσωπο μέχρι που πουλήθηκε. αν ήταν δικό μου pc θα το πέρνα ξανά αλλά δεν έχω παρακολούθηση την εξέλιξη στα τροφοδοτικά την τελευταία 5ετια οπότε μην τον πάρω στο λαιμό μου.

Έγινε επεξεργασία από petran_x13
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα του φίλου αλλάζει συνεχεία πάντα παίζει με δυο και συνήθως τρεις κάρτες. Πριν ειχε το 1000αρι τις corsair από τα πρώτα που είχε βγάλει αλλά έσκασαν δυο πυκνωτές του, και πολύ άντεξε βεβαία μιας και πάντα διαχειριζόταν οριακά φορτία. Το επισκεύασα μεν αλλά είναι ήδη αρκετών χρωνον και δεν το εμπιστεύεται θέλει να πάει σε κάτι μεγαλύτερο μιας και θα τον καλύψει για αρκετά χρονιά πάλι.. το δικό μου σύστημα οριακά θέλει ένα 700αρι τουλάχιστον. Αυτή την στιγμή επειδή είναι το δευτερεύων αποτελείτε από 775 σοκετ με 9800gtx είναι 7 χρονών και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο για την χρήση που το έχω σαν δευτερεύον pc στο εξοχικό. Τώρα θα μπει άλλη μια 9800gtx που μου χάρισε ένας φίλος. Έχει έναν q6600 στα 3.6 και το 750w τις ττ μας άφησε πρόσφατα. Θα πάρω πάλι τόσα watt όμως γιατί θέλω να είμαι καλούμενος από οποιαδήποτε αλλαγή ίσως γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου με ένα 600άρι μια χαρά θα είσαι. Και πολλά λέω. Μεγάλο τροφοδοτικό θα χρειαστείς αν κάνεις αυτό που κάνει ο φίλος σου.

Ποιο είναι το τροφοδοτικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Με 600 με τίποτα δεν καλύπτομαι έτσι όπως θέλω διότι το pc όταν αλλάξει socket η κάρτα το πρωτεύον θα μεταφερθούν σε αυτό και πάει λέγοντας. Θέλω δηλαδή να υπάρχει η αρκετή δύναμη από άποψη ρευμάτων και ας έχω ένα 25% ανεκμετάλλευτο σε μεγάλα φορτία τώρα. Ούτως η άλλο 750w του είχα επάνω μέχρι πρωτινός απλά μας άφησε άντεξε βεβαία και αυτό 9 χρονιά και ας μην ήταν τόσο γνωστή εταιρία.

 

Τα super flower τα έψαξα λίγο σήμερα έχουν καταπληκτικές κριτικές. Και το golden green 750w είναι στα ιδία χρήματα με το enermax απλά έχει λίγο χαμηλότερο το 12v rail.  Θα δούμε πια θα είναι η επιλογή. Για το μεγάλο τώρα το 1xxx ειμαστε http://www.skroutz.gr/s/2352869/Corsair-AXi-Series-AX1200i-80Plus-Platinum.html vs http://www.skroutz.gr/s/410093/Enermax-Platimax-1500W.html

Link to comment
Share on other sites

Με 600 με τίποτα δεν καλύπτομαι έτσι όπως θέλω διότι το pc όταν αλλάξει socket η κάρτα το πρωτεύον θα μεταφερθούν σε αυτό και πάει λέγοντας. Θέλω δηλαδή να υπάρχει η αρκετή δύναμη από άποψη ρευμάτων και ας έχω ένα 25% ανεκμετάλλευτο σε μεγάλα φορτία τώρα. Ούτως η άλλο 750w του είχα επάνω μέχρι πρωτινός απλά μας άφησε άντεξε βεβαία και αυτό 9 χρονιά και ας μην ήταν τόσο γνωστή εταιρία.

 

Τα super flower τα έψαξα λίγο σήμερα έχουν καταπληκτικές κριτικές. Και το golden green 750w είναι στα ιδία χρήματα με το enermax απλά έχει λίγο χαμηλότερο το 12v rail.  Θα δούμε πια θα είναι η επιλογή. Για το μεγάλο τώρα το 1xxx ειμαστε http://www.skroutz.gr/s/2352869/Corsair-AXi-Series-AX1200i-80Plus-Platinum.html vs http://www.skroutz.gr/s/410093/Enermax-Platimax-1500W.html

 

Το τροφοδοτικο δεν το θες να σου δουλευει ουτε στο 100% , αλλα ουτες και στο 20% . Μια νορμαλ τιμη ειναι μεταξυ 80-90% στο peak 

Ακομα και με 2χ  9800 σιγα μην περασεις τα 500W 

Link to comment
Share on other sites

Με 600 με τίποτα δεν καλύπτομαι έτσι όπως θέλω διότι το pc όταν αλλάξει socket η κάρτα το πρωτεύον θα μεταφερθούν σε αυτό και πάει λέγοντας. Θέλω δηλαδή να υπάρχει η αρκετή δύναμη από άποψη ρευμάτων και ας έχω ένα 25% ανεκμετάλλευτο σε μεγάλα φορτία τώρα. Ούτως η άλλο 750w του είχα επάνω μέχρι πρωτινός απλά μας άφησε άντεξε βεβαία και αυτό 9 χρονιά και ας μην ήταν τόσο γνωστή εταιρία.

Βγήκε νέος επεξεργαστής σε socket 1150 που είναι καλύτερος από τους προηγούμενους και καταναλώνει και λιγότερο. Τι μου λες τώρα.

Και από κάρτες εξαρτάται από ποια θα βάλεις. Αν πας σε nvidia δεν έχεις πρόβλημα. Αν πας σε amd σε κάρτα όπως η 290X τότε θα χρειαστείς μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

ξανά λέω ότι όταν αλλάζω το πρωτεύων pc τα πράγματα του μπαίνουν στο δευτερεύον για αυτό θέλω 700w τροφοδοτικό το πρωτεύων pc τώρα έχει κατανάλωση Σε 80-90% load από 738 έως 793 εγώ μέχρι τόσο έχω μετρήσει. με αξιόπιστο power meter. και μιλάω για 80-90% load. για αυτό επιμένω στα 700+ μιας και μπορεί όλο το pc εκτός από κουτί και Psu να αλλάξει και να μεταφερθεί κάποια στιγμή στο δευτερεύον. δεν απάντησε κάνεις σε αυτό που πραγματικά ρώτησα όμως πιο θα επιλέγατε από τα παραπάνω τροφοδοτικά που ανέφερα??

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω βγαλει ακρη του τι εχει μεσα το pc σου , παρα μονο για καποιες 9800 που ειπες . Αλλα οταν λες πως τραβας σχεδον 800W απο τον τοιχο.....παρε και εσυ 1000αρι τοτε 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ μπορώ να καταλάβω πως τραβας τόσο ρεύμα. Αλλά αφού θέλεις να πάρεις μεγαλύτερο θα πας στις επιλογές που πρότεινε ο @idonthave.

Αν σε καλύπτεουν τα 850W πας σε EVGA G2. Διαφορετικά σε περισσότερα watt πας στα άλλα δύο. Προσωπικά θα πήγαινα σε Coolermaster V series.

 

Δεν είναι άσχημα και τα Corsair, αλλά θυεωρώ ότι τα παραπάνω είναι καλύτερες επιλογές.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

μαλλον ευκολα τραβαω τοσο ρευμα στο βασικο μου pc στο σπιτι.

 

Βασικο PC

 

Asus Maximus Formula V

 

Intel i7 3770k

 

Asus GTX 470 SLI

 

Corsair vengeance 4x4gb ram ddr3

 

3x Western Digital Caviar Black 1TB 7200rpm

 

1x Samsung 840 evo 120gb

 

9x zalman zmf 120mm blue led fans

 

4x cold cathode ligths

 

2χ Fan Controller

 

1χ Lcd Panel

 

 

οταν αυτα αλλαξουν καποτε πχ αλλαξω socket και καρτα γραφικων. δεν θα τα πεταξω θα τα βαλω στο pc στο εξοχικο για αυτο θελω να εχω 700+ watt. το οποιο τωρα ειναι το παρακατω.

 

Δευτερευον PC

 

Asus P5Q3

 

Intel Q6600

 

Ocz Special Ops 2x1GB

 

Gainward 9800gtx (oπου να νε δυο)

 

2x Seagate Barracuda 250gb

 

1x Kingston SSDNOW 120GB

 

5x Zalman Zmf Blue Led 120mm Fan

 

Πιστευω οτι ανετα οπως ειναι τωρα αν και αρκετα ανεβασμενο σε συχνοτητες και με ενα 550w ακομα και δυο να γινουν οι 9800 θα ειναι ανετο. ελπιζω τωρα να καταλαβατε ομως γιατι επιμενω στο παραπανω.

Έγινε επεξεργασία από petran_x13
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. Σου είπαμε απο την αρχή να τα γράψεις αναλυτικά. Από τη στιγμή που έχεις sli είναι λογικό τότε. Διάλεξε ένα από τα παραπάνω τροφοδοτικά που προτάθηκαν και είσαι ΟΚ.

 

edit: την ζημιά την κάνουν και τα coolers ειδικά αν είναι σε high performance. Τι τα θέλεις όλα αυτά?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

εγώ μένη να αποφασίσω για το αν θα πάρω το super flower η το enermax. το μόνο που θέλω και με καίει είναι μια γνώμη για το pc του φίλου στο θέμα ax1200i vs enermax platimax 1500w.

Έγινε επεξεργασία από petran_x13
Link to comment
Share on other sites

Τα Enermax δεν τα παρακολουθώ τα τελαυταία χρόνια. Η γνώμη που είχα μέχρι πρότινος ήταν εξαιρετική. Θα πήγαινα στο Corsair λόγω καλύτερης εγγύησης.

 

Αλλά όπως σου είπα η καλύτερη επιλογή είναι Coolermaster V1200 Series που επίσης έχει καλύτερη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Corsair εγώ δε θα έπαιρνα . Υποστηρίζω φανατικά Seasonic που την ξεχάσατε και έπρεπε να είναι η δεύτερη που θα πείτε ,η πρώτη ,superflower .

Τρίτη με ελάχιστη διαφορά cooler master V .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Την Seasonic την ξέχασα αλλά τις εταιρείες παραπάνω δεν τις έβαλα  ως 2η-3η,

συμφωνώ με την Seasonic (όχι στο φανατικά) αλλά αν από οικονομικής άποψης την βρει φθηνότερα ή στα ίδια χρήματα

με την Superflower σε όποια εταιρεία και να πάει δεν θα κάνει κάπου λάθος.

 

Το evga g2 μπήκε ως πρόταση λόγω ότι εσωτερικά** είναι της superflower (leadex gold) και της εγγύησης που δίνει,

και το coolermaster v εσωτερικά είναι seasonic.

**κατασκευαστής

 

Ποιός καστασκεύασε το τροφοδοτικό σας?

 

PSU

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.