Jump to content



Πρόβλημα με οθόνη samsung T220!


Recommended Posts

Λαμπίτες καλησπέρα, σήμερα το πρωί ξαφνικά άρχισε η οθόνη να αναβοσβήνει με συγκεκριμένο ρυθμό!

 

Κάνει ένα σβήσιμο ανά ακριβώς 4 δευτερόλεπτα. Είναι σταθερός ο ρυθμός.

 

Όταν έκλεισα το πισι μου έβγαλε μήνυμα να ελέγξω το καλώδιο DVI.

Επειδή έχω έχω 2 οθόνες συνδεδεμένες σε επέκταση επιφάνειας εργασίας βγάζω την δεύτερη και χρησιμοποιώ το καλώδιο της 2ης στη πρώτη. Το πρόβλημα συνεχίζεται.

Η 2η οθόνη (μια παλιά sony 19άρα) δουλεύει μια χαρά!

 

Άρα υποθέτω ότι κάτι παίζει με τη samsung.

Προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις 2 οθονες και η μια παιζει μια χαρα, οδηγοι δεν ειναι , καλωδιο δεν ειναι, μονη της τη δοκιμασες και συνεχιζει , μου θυμιζει το κλασικο προβλημα εκεινων των σειρων της Samsung (οπως αυτη που εχω η 206bw , που εκανε ακριβως το ιδιο , αλλα ηταν εντος εγγυησης και αλλαχτηκε , και δε το παρουσιασε ξανα).

 

Ισως να παραδιδει πνευμα. Δε θυμαμαι και ποιο ακριβως ηταν το προβλημα τους γιατι μου την αλλαξαν κατευθειαν. 

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη κλείνει πενταετία ή εξαετία δεν θυμάμαι ακριβώς οπότε δεν υπάρχει θέμα εγγύησης και εν πάσει περιπτώσι τα έχει βγάλει τα λεφτά της απλά ποστάρω μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα να μην μπαίνω σε αγορές αχρείαστες τέτοιο καιρό.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι μπορεις να επεμβεις. Καποιος που γνωριζει εαν υπαρχει εστω και η μικρη περιπτωση να το κανεις, ας απαντησει , αλλα θελει παρα πολλη προσοχη! Και εγω την εχω 6,5 χρονια και ακομη λειτουργει και ειναι να απορεις πως χαλασε μεσα σε 1 μηνα , αλλα 6,5 χρονια κραταει γερα. Ειναι να σου τυχει... :) 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θέλουν αλλαγή οι πυκνωτές στο σύστημα τροφοδοσίας της οθόνης σου. 

 

Κόστος ελάχιστο. Αν έχεις κανά φίλο-γνωστό ηλεκτρονικό θα στην φτιάξει στο 10λεπτο. Πιο πολύ είναι η μανούρα να την ανοίξεις.

 

Tσέκαρε youtube και θα βρεις πολλά τέτοια. Έγω έτσι έφτιαξα την 2232bw που έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το μοντέλο είναι το T220. Επανέρχομαι στο topic γιατί χθες παρέδωσε πνεύμα. Πλέον σβήνει ανάβει όποτε θέλει και οι χρόνοι είναι, τυχαίοι.

Πάω μάλλον για αντικατάσταση!

Έχετε να προτείνετε ένα vfm πάνελ για δουλειά (επεξεργαστές κειμένου όχι κάτι extreme) και gaming στις 24 ιντσες; Τα ips είναι καλύτερα σε απόδοση πιο ξεκούραστα ή να πάω κλασικά σε tn;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.