Jump to content



Διαγραφη grub pclinux, απο windows 10


Cipioner

Recommended Posts

Eιχα dual boot pclinux με windows 7, δεν υπηρχε κανενα θεμα, μολις εγκατεστησα τα 10 σε triple boot, μου διεγραψε τον grub του pclinux.

Προσπαθησα με το boot repair disc, μου ζητησε να δωσω καποιες εντολες σε terminal, αλλα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα, ο grub δεν επανηλθε, παρ'οτι διαβασα καπου οτι τα windows 10 δεν διαγραφουνε το grub του linux στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυσε, εκτος αν λειτουργει μονο με grub ubuntu.

Γνωριζετε καποιον αλλο τροπο να επαναφερω τον grub του pclinux;

Ευχαριστω.

 

Εdit: To boot repair disc, επιδιορθωνει μονο ubunto ειδη grub;

Έγινε επεξεργασία από Cipioner
Link to comment
Share on other sites

Eιχα dual boot pclinux με windows 7, δεν υπηρχε κανενα θεμα, μολις εγκατεστησα τα 10 σε triple boot, μου διεγραψε τον grub του pclinux.

Προσπαθησα με το boot repair disc, μου ζητησε να δωσω καποιες εντολες σε terminal, αλλα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα, ο grub δεν επανηλθε, παρ'οτι διαβασα καπου οτι τα windows 10 δεν διαγραφουνε το grub του linux στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυσε, εκτος αν λειτουργει μονο με grub ubuntu.

Γνωριζετε καποιον αλλο τροπο να επαναφερω τον grub του pclinux;

Ευχαριστω.

Εdit: To boot repair disc, επιδιορθωνει μονο ubunto ειδη grub;

To boot-repair-disk επαναφέρει / επιδιορθώνει τον grub ανεξάρτητα από το os. Θα επρεπε να δουλεψει. Θα ήθελα να δω ένα screenshot των partitions του δίσκου σου. Είσαι σίγουρος ότι δεν διαγράφηκε το partition του pclinux?
Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν τον επανεφερε οσες φορες κι αν το ετρεξα, (δεν ξερω αν ειναι λογω εγκαταστασης grub των windows 10), τελικα ακολουθησα με ενα ubuntu live cd τις εντολες, απο αυτο το video και το επανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.