Jump to content



Black Hole v2


Γεώργιος

Recommended Posts

Τοτε λοιπον δειξε μας νουμερα να το δουμε και εμεις αυτο, διοτι καποια τεστ σε καμποσα παιχνιδια που ειχα κανει οσο ειχα την 290χ με ενα φιλο μου που ειχε 970 δειξανε αλλα, τι ακριβως τεσταρες λοιπον?

Μου φαινεται τουλαχιστον ανυποστατος ο ισχυρισμος σου οτι μια 970 χρονισμενη στα 1470mhz πυρηνα ειναι πιο αργη απο 290χ στοκ.

o nik εννοεί ότι είναι καλύτερη μια στοκ κάρτα και ας λιγότερες επιδόσεις παρά να έχεις μια πουσαρισμένη κάρτα για να αποδίδει το ίδιο . αυτό νομίζω ότι εννοεί . καλυτερα ένα α4 audi 2.8 litres με λίγο λιγότερα άλογα για την κατηγορία του και ο κινητήρας να δουλεύει πιο ρελαντί παρά ένα πουσαρισμένο audi 2.0 litres με τα ίδια σχεδόν άλογα με πολλαπλά τούρμπο για την ίδια αποδοση .

εσύ φίλε με 50/100 οβερκλοκ στο πυρήνα δεν ξέρω ποσο θα σου ζήσει η κάρτα για να λες ότι παιίζει σαν μια 390 με 8 γίγα που η δικιά σου δεν θα φτάσει ποτέ. εαν εσυ πήρες κάρτα 500 ευρώ για να τη λιώσεις για ένα 6 μηνο . κρίμα .

εχω την 5850 μαμα 5 χρόνια και παίζει ακόμα  και σήμερα και το advanced warfare textures max με καθημερινή χρήση 2 ωρών μόνο στο gaming .

εσύ κάνεις οβερκλοκ 50/100 με απρόβλεπτεσ συνέπειες για να συγκριθείς με μια κάρτα στοκ ενα κλικ καλύτερη . δεν είναι σωστό . εσυ πας για 6 μήνες ζωή με 3 ωρο gaming κάθε μέρα ενώ ο άλλος στοκ πάει για 4 + χρόνια με την ίδια τουλάχιστον χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Οι καρτες γραφικων δεν ειναι ουτε audi ουτε τουρμπινες εντελως αστοχο παραδειγμα.

Επισης το οτι μια καρτα γραφικων αν τις κανεις oc θα σου ψωφισει σε ενα 6μηνο ενω αν την δουλευεις στοκ θα σου κρατησει καμια 4ετια ειναι παντελως ανυποστατο.

Και στο φιναλε τον φιλο που ανοιξε το topic τον ενδιαφερει το oc, λεει οτι οτι και να παρει oc θα παιζει.

Επισης ναι εγω προσωπικα αγοραζω καρτες με το σκεπτικο να παιζω οσο το δυνατο καλυτερα τα σημερινα παιχνιδια, δυστηχως μεντιουμ δεν ειμαι να ξερω πια καρτα θα παιζει καλυτερα τα μελλοντικα παιχνιδια μιας 5ετιας μετα.Αλλα ακομη και να εχει μαντικες ικανοτητες παλι κατι τετοιο δεν με αφορα, διοτι μια σημερινη high end καρτα τα παιχνιδια 5 ετων μετα θα τα παιζει σε low και σε medium πραγμα που δεν με ενδιαφερει.

Σκιστε τα ιματιας σας εσεις οτι η 390χ εχει θα εχει μεγαλη διαρκεια ζωης λογο 8gb vram.

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι οτι και να παρει oc θα παιζει

αυτό δεν το πρόσεξα.

τα παραδείγματα δεν είναι άστοχα . δεν είναι τα ίδια . σε αυτό έχεις δίκιο αλλά μηχανικά έχουν σχέση . το ίδιο αποδίδει στα ίδια άλογα ένα ατμοσφαιρκό 2.8 ή 3,2 με ένα πουσαρισμένο 2.0 λιτρο αουντι ?

με έκανες και γέλασα .

μου θύμησες κάτι τύπους με πουντο ή ceicento 1400 κυβικά , τίγκα στο ιδρώτα , 50 βαθμούς στη καμπίνα , οκτώ τούρμπο , κάθε βδομάδα συνεργείο , που περνάνε ένα αουντι 2.0 α3 ή α4  ατμόσφαιρα και χαίρονται . ο ένας το χαίρεται τουλάχιστον χρόνο χωρίς συνεργείο ,εσύ κάθε βδομάδα.

θα σε παρακαλέσω μόνο εαν τις πουλάς τις κάρτες σε άλλους μόλις τις βαρεθείς , τουλάχιστον να τους λες ότι τις είχες 50/100 οβερκλοκ.

και εγώ παλιά ήμουν πολλές υπερβολές. πήγαινα για μέγιστα και όλα τέρμα. αλλά δεν έκανα οβερκλόκ . από τα πολλά πουσαρίσματα στα σέτινκς κάποια περίοδο είχα κάψει 3 χ800 . και μου τις αλλάζανε. στην κεντρική αντιπροσωπεία . νομίζω στον πουλιάδη πίσω από τη συγγρού .

μετά όταν κοιταξα τα σέτινκς σε άσχετο χρόνο είδα ότι η οθόνη είχε υψηλότερο χρονισμό από τα επίσημα όρια της κάρτας . ίσως εφταιγε αυτό . ισως ήταν όντως ελλατωματικές οι κάρτες .

τώρα έχω ηρεμήσει και λόγω ηλικίας.

αλλά μην κάνεις τον κινέζο ότι δεν ξέρεις ότι η κάρτα σου δεν ξέρεις πόσο θα ζήσει. με παιχνίδι  3 ωρο τουλάχιστον κάθε μέρα .

άσε που χάνεις και τη εγγύηση . δεν ξέρω εαν το κρύβεις από το επίσημο σερβις . είσαι εκτός εγγύησης.

εγώ με τις χ800 μάλλον τις έκαψα αλλά δεν το ήξερα. μετά το κατάλαβα . από ένα εξάμηνο . τότε νομίζω έπαιζα 1600 ανάλυση σε 22 ίντσες ενώ το μαινστρεαμ ήταν 1280 νομίζω . δεν θυμάμαι να υπάρχει ενδιαμεση κοινή ανάλυση .

δεν σε προσβάλω μην συγκρίνεις οβερκλοκ με μαμα . τουλάχιστον για εγγύση και διάρκεια ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε το OC επιρεαζει την εγγυηση , ειναι εργοστασιακη λειτουργια και δικαιομα καθενος 

Επιπλεον αυτο που λες με την καταστροφη των καρτων απο Oc , ειναι εντελος ατοπο 

Ενδεχομενος μετα απο ενα Χ χρονο χρησης το ηλεκτρονικο εξαρτημα να εχει παθει καποια απομειωση αλλα αυτο σημαινει πως απλα η ανεβαζεις λιγο το ρευμα η χαμηλωνεις ρολογια . 

Τωρα για 3-4-5-6-10 ωρες παιχνιδιου , τσιτα τα παντα δεν παιζει προβλημα , εκτος αμα την βαλει να σκαβει 

 

 

(επιπλεον , την απομειωση δεν προκαλουν τα Ghz , αλλα η θερμοκρασια λειτουργιας )

Link to comment
Share on other sites

Μετα του οτι οι κλοκαρισμενες καρτες κλαταρουν σε ενα 6μηνο, συνεχιζεις να γραφεις ανυποστατα πραγματα λεγοντας οτι αν κλοκαρεις μια καρτα αυτοματως χανεις και την εγγυηση της, τι αλλο θα ακουσουμε.

Εδω οι ιδιες οι εταιριες διαφημιζουνε τα tools τους για να κανεις oc στην καρτα, διαφημιζουν τις υλοποιησεις τους ως "τις καλυτερες" για oc , βγαζουνε factory overclocked μοντελα και εσυ μου λες οτι αν εγκαταστησω το afterburner για παραδειγμα και κανω oc τον πυρηνα της καρτας κατα 50-100mhz αυτοματα η καρτα βγαινει εκτος εγγυησης.Μαλιστα.

Αληθεια πηγες ποτε καμια gpu σε service λογο προβληματος και σου την γυρισανε πισω λεγοντας σου "κυριε η καρτα σας ειναι εκτος εγγυησης επειδη κανατε oc"?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι είσαι εκτός εγγύσης .

στο eshop μου είπαν ότι είμαι εκτός εγγύησης.

με την 390 έχω ένα μικρό πρόβλημα . μου βγάζει κάποια αρτιφακτς ρεύματος μόνο όταν κλείνουν τα παιχνίδια .μετά από δύο γύρους . δεν έχει σχέση ο χρόνος . μπορεί να παίξω 2 ώρες στη zavod με 64 άτομα και να μην βγάλει τίποτα . τα benchmark τα τρέχει μια χαρά. στο πρώτο eshop που την πήγα την τέσταρε δύο και μισή ώρες . δεν του έβγαλε κάτι . αλλά δεν φόρτωσε τίποτε άλλο . νομίζω ότι είναι κάποιο κονφλικτ του οδηγού .

στο youtube κοίταξα και είχε μόνο 5 βίντεο με τα ίδια αρτιφακτς με τα δικά μου και τα 4 ήταν με κάρτες ασους dcuii .

ένας έγραψε ότι είναι πρόβλημα  undervoltage . ένας άλλος overvoltage . καποιοι λένε ότι είναι πρόβλημα με τις μνήμες elpida της Samsung .

τώρα το πήγα στα κεντρικά γιατί δεν είχε να το ελεγξει με dvi καλώδιο και γιατί άκουσα ότι τα ελεγχουν καλυτερα. πήγα ό ιδιος με ταξί ελπίζωντας ότι θα καταφέρω να ανέβω στο σερβις να τους δείξω το πρόβλημα αλλά δεν τα κατάφερα . μου είπαν την επόμενη φορά εαν δεν τους βγάλει το πρόβλημα .

έδωσα 20 ευρώ ταξί . ευτυχώς δεν πήγα τζάμπα. στο τηλέφωνο δεν μου το είπαν αυτό .

να καταλήξω . κάποιες φορές όταν βγάζει το πρόβλημα στο πρόγραμμα της asus όντως πέφτει το gpu voltage σε 890 mv από 1070 mv.

όταν ξαναμπώ στο παιχνίδι φεύγουν τα αρτιφακτς.

και φτάνω στο ζουμί . τους είπα στο τηλέφωνο . το ίδιο το πρόγραμμα μου δίνει τη δυνατότηα οβερκλοκ . να το βάλω στο οβερκλοκ Mode μήπως είναι ένα απλό κοφλικτ χωρίς να ανεβάσω τάσεις ?? μήπως με το καινούργιο σετινκ κλειδώνει τα βολτ τουλάχιστον σε 1070 mw και λυθεί το προβλημα .

μου είπαν όχι . την εύκολη λύση . εισαι εκτός εγγύησης.

και εγώ αυτό ξέρω. αλλά μιλάω για εργοστασιακό και μέσα από τον μαμα οδηγό . και μου είπαν όχι .

σε 390 δεν βρήκα κανένα βίντεο . όλα ηταν σε 290 ή χ αλλά τα 4 από τα 5 ήταν σε asus.

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το eshop, ότι και να σου που οι ξερόλες εκεί πέρα πίστεψε το. Είναι σαΐνια εκεί όλοι.

 

Καλύτερα μίλα με την ίδια την Asus περιέγραψε τους το πρόβλημα ή ακόμα προσπάθησε να τους στείλεις την κάρτα ( στην asus ) για έλεγχο , επισκευή ή rma 

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα να βρώ την άσους . δεν έχουν τηλέφωνο έλλαδα ούτε γραφείο . τα γραφεία είναι στην ιταλία και κάποιος υπάλληλος ασχολείται με την ελλάδα .

είναι ρίσκο να στείλω την κάρτα στην ιταλία . κάνει 460 ευρώ . αμα χαθεί δεν ξέρω τι γίνεται με αποζημίωση από τα ελτά ή τα κούριερ . ακόμα πιο δύσκολο εαν το χάσει το πακέτο ιταλική εταιρεια ή τα ελτα τους .

δεν το παίξανε ξερόλες . εγώ έχω καλή εμπειρία με το εσοπ ψωνίζω 10 χρόνια . όχι μόνο από αυτό . βλέπω εδώ στο δε λαμπ ότι το κράζετε λίγο αλλά δεν φταίει αυτό .

εμπορεύεται προιόντα άλλων . δεν είναι τα δικά τους . για ειδικές περιπτώσεις δεν ξέρω .

το παιδί στο eshop στο μαρουσι απέναντι από το media markt ασχολήθηκε 1 μέρα μαζί μου . καλή εξυπηρέτηση. και δεν με χρέωσαν για τον έλεγχο του πισι .

επειδή ήταν για την κάρτα . στα κεντρικά μου είπαν από την αρχή ότι θα πληρώσω +15 ευρώ για τον έλεγχο του πισι . του είπα το γεγονός . μου είπαν ότι δεν είναι δικό τους . τους είπα ότι το κοιτάμε για την κάρτα . μου είπαν 15 ευρώ.

η ίδια κάρτα sto msystems που φτιάχνω το πισι δεν μπούταρε σε δύο άλλα πισι .και το δικό μου βγήκε οκ στα τεστ.  

σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες αυτό θα σου πουν.

δεν ξέρω εαν ισχύει το ίδιο και για αλλαγή ψύκτρας .

το μόνο που δεν ξέρω πως θα καταλάβουν το οβερκλοκ εαν καεί η κάρτα ??

το moded bios ίσως καταφέρουν να το καταλάβουν αλλά τον πυρήνα ή τις μνήμες πως???

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις modαρισμένο bios και γίνει η μακακια και τη στείλεις για έλεγχο έτσι ΝΑΙ εισαι εκτός εγγύησης. 

 

Στο eshop είναι καθαρά σε τι eshop θα πέσεις. Αλλού ειναι επαγγελματίες αλλού ειναι άσε.

 

Στείλε email στην εταιρεία ευθέως και ρώτα τους. Ενα email είναι απλά δοκίμασε το .

Link to comment
Share on other sites

Καποιος πρεπει να σταματησει να ειναι ευκολοπιστος.... , επειδη στο ειπαν δεν παει να πει οτι ισχυει . Δεν ειναι φιλαρακια σου , το μονο που θελουν απο εσενα ειναι τα λεφτα σου .

 

μας δουλεύεις ?? σχετικά με το θέμα του λέω . δεν είμαι ευκολόπιστος . ασχολούμαι 15 χρόνια . δεν μπορώ να σου βρω βαριέμαι κανένα νομικό κείμενο .

θα ψάξω να βρώ την warranty κάρτα που υπάρχει στην κάρτα γραφικών . εαν ξέρεις ελληνικά μιλάμε για κάρτα με περιορισμένη εγγύηση . δεν ξέρω εαν ξέρεις τι σημαίνει αυτό .

Αν βάλεις modαρισμένο bios και γίνει η μακακια και τη στείλεις για έλεγχο έτσι ΝΑΙ εισαι εκτός εγγύησης. 

 

Στο eshop είναι καθαρά σε τι eshop θα πέσεις. Αλλού ειναι επαγγελματίες αλλού ειναι άσε.

 

Στείλε email στην εταιρεία ευθέως και ρώτα τους. Ενα email είναι απλά δοκίμασε το .

εψαξα να βρώ μαιλ αλλά μου φάνηκε δύσκολο . δηλαδή δεν θα βγάλω άκρη να τους εξηγήσω. και την απάντηση την ξέρω . στείλτε μας την κάρτα να την κοιτάξουμε . αλλά που να εξηγω τόσες λεπτομέρειες στα αγγλικά .

το κακό είναι για το μέγεθος της εταιρίας και για το πάθος της στην τελειότητα ότι δεν έχει live chat ή τουλάχιστον  support με έλληνες . αφού δεν έχουν γραφεία στην ελλάδα μάλλον δύσκολο . νομίζω ούτε η Kingston έχει .(άσχετο αλλά το συνδέω για το μέγεθος της εταιρείας . )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναφερεις ειναι ενα προβληματακι της καρτας σου , δεν ειναι δυνατον να ειναι ολες οι καρτες αριστες μετω που βγουν απο το εργοστασιο . Αν το προβλημα ηταν σε ολοκληρη την σειρα 390χ της ασους , να πω νταξ . 

 

Επιπλεον δεν ξερω τη ακριβος λες με την περιορισμενη εγγυηση .... εγω τις προαλλες πηγα στο eshop κουτι υπολογιστη με αγορα πριν 3 μηνες , και μου το αλλαξαν σε 2 μερες .

Αλλα ακομα και αν σου λενε πως το OC σου εκαψε την εγγυηση , παρε τηλ τον συνηγορο του πολιτη (η καταναλωτη ειναι ? ) και κραχτους εκει για να διεκδικησεις αυτα που δικαιουσε 

Link to comment
Share on other sites

δεν σου λέω να ξέρεις νομικά κείμενα αλλά η εγγύηση που έχεις στα χέρια σου είναι περιορισμένη .

νομίζω σε οποιοδήποτε ηλεκτρονικό μηχάνημα .

 

νομίζω σημαίνει εγγύση υπό όρους . δηλαδή α) νο οβερκλοκ

                                                                        β) νο μοντ

κτλ

κτλ .

δεν έχεις ακούσει στα αυτοκίνητα που εαν κάνεις σέρβις σε ανεπίσημο συνεργείο χάνεις την εγγύηση ?? περίπου άσχετο και λίγο σχετικό .

 

και για το εαν χαλάω το θέμα έγραψα το πρόβλημα μου να ξέρει ότι μια 390 έβγαλε πρόβλημα , ειδικά οι  asus . επίσης του απάντησα :

για 5 frames στα 50 όχι για 100 ευρώ πάνω. και ήμουν στην ίδια θέση με αυτόν . αλλά δεν πούλησα την 970.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πρεπει να ενημερωθεις πολυ περισσοτερο σε πολλα θεματα και σε πολλα αλλα να εκσυγχρονισεις την νοοτροπια σου. Στο οφφτοπικ θεμα με τα αμαξια, ναι, σημερα εν ετει 2015 το διλιτρο τουρμπατο οπελ-σεατ-vw με πρωτο σταδιο εξελιξης οχι απλα παει το ιδιο με 2.8 η 3.5 ατμοσφαιρικο αλλα του κανει πλακα. Σε ολα τα πατηματα σε ολες τις αποστασεις σε ολες τις συνθηκες. Εχω φιλο με mercedικο c350 (v6 292hp) και πολλα βραδυα στην επιστροφη απο λιμανακια κυνηγουσαμε astra H 1.6T, punto abarth των υπολοιπων της παρεας με 240 αλογα... Το downsizing των μοτερ αυτοκινητων ειναι το μελλον και ολες οι εταιριες το κυνηγανε σαν τρελες απο τα αυτοκινητα πολης εως και τα αγωνιστικα του wrc εως και την F1. 1600cc παρακαλω... Στην f1 βεβαια αποδεικνυεται παταγωδης αποτυχια γιατι μαζι με το downsizing εχουν μπει αλλες 35 σελιδες κανονισμων πανω στα μονοθεσια. Παει αυτο. Πανω στο θεμα καρτα γραφικων καθε τοσο ξεφουρνιζεις και ενα λαθος. Συγγνωμη κιολας αλλα γιατι πηγες και πηρες asus? Ειναι η εταιρια που εβγαλε την χειροτερη υλοποιηση amd καρτας γραφικων των τελευταιων ετων (280x) και εσυ πηγες και την εμπιστευτηκες με το καλημερα; Λογω αυτου και μονο εγω δεν ξανακοιταω asus καρτα τουλαχιστον για αλλα πεντε χρονια. Χαθηκανε τοσες αλλες εταιριες; Επισης εχεις καρτα που σου πεταει artifacts με στοκ ρολογια και δεν την εχεις κοπανησει ακομα στο κεφαλι οσων σου λενε μπαρουφες; Μεγα λαθος. Για το oc και τη διαρκεια ζωης και ισχυ εγγυησης σου απαντησαν παραπανω 100% ορθα. Θα σε παραπεμψω στο tweet της ιδιας της amd λιγο πριν λανσαρει την fury που χαρακτηριστικα ελεγε " you will be able to overclock it like there is no tomorrow"...

 

για τα αυτοκίνητα δεν είμαι ειδικός .

κάνεις λαθος . δεν αναφέρομαι σε απόλυτες επιδόσεις . αναφέρομαι συγκεκριμένα σε επιδόσεις και πιο συγκεκριμένα στον τομέα το πόσο εύκολα αποδίδει ο κινητήρας τις ίδιες επιδόσεις σε σχέση με ένα πουσαρισμένο και τη διάρκεια ζωής που έχει .

να στο πω επιστημονικά . προτιμώ 50/100 φόρτο παρά 80 /100 φόρτο για τις ίδιες επιδόσεις και κάθε εβδομάδα συνεργείο και 50 βαθμοί καμπίνα ,  για να λέω ότι είμαι ο βλάχος  (εαν τον ξέρεις σαν όνομα ) στα λιμανάκια και βάζω στοίχημα αυτοκίνητο και κερδίζω φερράρι με πούντο 600 άλογα με δύο ώρες ζωής .

αυτά είναι για αυτούς που δεν ασχολούνται .

εαν θέλει να σε μηδενίσει οποιονδήποτε παραλιακή θα κατέβαινε για πλάκα ο βαρδινογιάννης που ασχολείται με μηχανοκίνητο αθλητισμο και έχει μπάτζετ , θα αγόραζε μια φερράρι 488 ή μια μακλαρεν f1 , θα έβαζε άλλες δύο φερράρι βελτιωτικά - εξαρτήματα - αναβαθμίσεις (δεν θυμάμαι τον όρο) θα την έφτανε 4000 άλογα και όλοι οι υπόλοιποι με τα πουντο , audi 2.0. 3.2 κτλ, θα είχαν  εξαφανιστεί ή θα αρχίζαν να λέγανε κλέβει- πολύ το μπάτζετ - εγώ το κάνω με το 1/10 των χρημάτων κτλ .

το παλικάρι λέει για 50/100 οβερκλοκ με συνέπειες απροσδιόριστες στο χρόνο ζωής με 3 ωρο gaming κάθε μέρα για να περνάει στοκ καταστάσεις με χρόνο ζωής 3 χρόνια επίσημα .

εσυ νομίζω ότι συμφωνείς και είσαι υπέρ στη νοοτροπία έχω την 290 χ με τα 8 γίγα (υπάρχει μια έκδοση ) πουσαρισμένη φουλ , δε λέω για άζωτο , και έχω καλύτερες επιδόσεις από την τιταν την χ μαμα.  

εχω πουσαρισμένο α6 3.2 ή 5.0 εαν υπάρχει με χρόνο ζωης μια βόλτα και περνάω στα φανάρια πχ buggati και χαίρομαι.

δεν μιλάω για απόλυτες επιδόσεις . στυλ mma εαν ασχολείσαι ή ξύλο του δρόμου ότι και να ξέρεις φέρτο να δουμε πιο είναι καλύτερος ή πιο γρήγορος και δεν μας νόιάζει τίποτε άλλο .

 

για την άσους τα μόνο αρνητικό που έχω ακούσει 10 χρόνια είναι ότι οι οδηγοί της είναι χάλια . για το πισι συγκεκριμένα έχω και την asus essence stx για να ακούω μουσική και μου έκανε εντύπωση ότι το περιοδικό stereophile της έβαλε καλή βαθμολογία και την κατέταξε στην κατηγορία β . που εκεί παίζουν εξωτερικές κάρτες ήχου , ντακ από 500 ευρώ κτλ . η μόνη κάρτα που βρίσκεται εκεί . και να σου πω μια λεπτομέρεια . μου έκανε εντύπωση ότι από το πουθενά η ασους έβγαλε την πιο τέλεια κάρτα ήχου χωρίς προηγούμενη εμπειρία . πχ περίμενα να βγάλει η creative αλλά δεν .

επειδή έχω και τις δύο σε δύο πισι νομίζω ότι η titanium hd ακούγεται καλύτερα στα παιχνίδια μόνο . αλλά η ασους χτύπησε από το πουθενά στο audiophile κομμάτι που δεν είχε παρελθόν .

για πιο σοβαρά τα ντακ που έχει φτιάξει μάλλον δεν τα αγόραζα . θα προτιμήσω την αντίστοιχη ασους ή gigabyte των ντακ .

αλλά για 200 ευρώ χτυπάει στις μετρήσεις όχι στο πως ακούγεται ντακ μέχρι 1000 ευρώ.

 

αυτό που σου λέει η αμντ χαίρω πολύ . δεν σου απαγορεύουν το οβερκλοκ . νομίζω στο έχουν πει . κάνε ότι θες .

αλλά εαν κάνεις οβερκλοκ δεν έχεις εγγύηση .

ζητώ βοήθεια από τους διαχειριστές εαν με ακούνε . υπάρχουν κάποιοι διαχειριστές που έχουν γνώσεις και λίγο νομικών θεμάτων και οβερκλοκ ταυτόχρονα . ας μας βοηθήσει κάποιος .

α) υπάρχει εγγύηση μετά το όβερκλοκ?

β) μπορούν να καταλάβουν το οβερκλοκ άμα καεί η κάρτα ??

για το βητα δεν πιστεύω ότι ξέρει κάποιος . ο χαιπρο ο γνωστός ίσως ήξερε . και ο άτιμαν μπορεί να ξέρει.

ευχαριστώ.

 

διαχειστές βοήθεια.

 

edit ένα μικρό εδιτ . δεν ήθελα να το κάνω για να με προσέξουν οι διαχειστές στο τέλος .

α) δεν είμαι σίγουρος πόσο μπορείς να πουσάρεις μια McLaren f1

β) ορισμένες τροποποιησεις είναι στην ουσία άλλα αυτοκίνητα με ίδιο σασι.

γ) ο βαρδινογιάννης μπορεί να το έκανε αλλά δεν ασχολείται . είναι και οδηγός αγώνων . έχω βγάλει φωτό στο χολαργό από φερράρι με την 550d canon που έχω και μιλησαμε με τον πωλητή και μου είπετην είχε ο βαρδινογιάννης , τη δοκίμασε και την πούλησε . αυτός με τέτοια νοοτροπια εαν είναι αλήθεια μπορεί να το κάνει για την πλάκα του . εγώ θα το έκανα . όχι συνέχεια για κανένα 6 μηνο . εαν ήμουν μεχρι 35 χρονών . νομίζω ότι ο βλάχος που κερδίζει με πουντο φερραρι είναι μεγαλύτερος, και πρέπει να είναι και μηχανικός .

δ) η μερσεντες που αναφέρεις δεν φημίζεται για οδηγική ικανότητα σε συνθήκες αγώνα και μάλιστα στροφές και επιταχύνσεις . και γενικά όποια κοινή μερσεντές . να μου έλεγες περνάει Mitsubishi evo ή Subaru κάτι γίνεται. οι μερσεντές είναι πολυτελείας αυτοκίνητο . σίγουρα έχει οδηγική συμπεριφορά σε σχέση με ένα οικογενειακό νισσαν αλλά δεν είναι φτιαγμένο για πίστα. και ούτε έχει στήσιμο . μια μερσεντες των 60000 να μην σου πω των 100.000 δεν μπορεί να συναγωνιστεί ένα απλό καλό evo . ειδικά σε στροφές.απλά είναι ίδια κατηγορία τιμής . είναι άλλη κατηγορία αυτοκινήτου όμως. εγώ αυτό ξέρω. εαν μου έλεγες πέρασε κοινή πόρσε θα έλεγα κάτι γίνεται. η πορσε είναι και πολυτέλεια και επιδόσεις . η μερσεντες οι κοινές είναι μόνο πολυτέλεια για επίπεδο αγωνιστικό σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο το θεμα εχει ξεφυγει...

Αν ηξερα πως θα γινει ετσι θα ελεγα εξ αρχης απλα "στηνω δευτερο gaming pc " η οτι το φτιαχνω για ενα φιλο και τέλος... ετσι φτασαμε να συγκρινουμε τσιπακια με αυτοκινητα!!!

Γιωργο, μην εμπιστευεσαι το eshop ουτε οι ιδιοι εχουν ιδεα.

Επισεις τα ηλεκτρονικα δεν εχουν τριβες και κινητα μερη (με εξαιρεση τα ανεμιστηρακια) οποτε καθε συγκριση με... ...αυτοκινητα ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για ισότητα. μιλάω για αναλογία . εψαχνα μηχανικο ανάλογο για να δώσω ένα παράδειγμα . όχι να μπλέξω μηχανική με ηλεκτρονική , κβαντική θεωρία με αμορτισερ κτλ.

ενα από τα σημαντικά της συζήτησης είναι να μην πουλήσει την κάρτα (που συνήθως αυτό γίνεται ) σε ένα εξάμηνο σε καποιο άσχετο με 300 ευρώ χωρίς να του πει ότι η κάρτα έπαιζε 4 ωρα κάθε μέρα με 50/100 οβερκλοκ , στοκ ψύκτρες και ας έχει υπόλοιπο εγγύησης.

εγώ σχολίασα σαν χομπίστας και επειδή αρπαχτήκατε λιγο . σύκρουση δυο αντιλήψεων .

και παλιά ήμουν και εγώ όλα τερμα. σετινκς . δεν ξέρω από οβερκλοκ.

ειδικά στο σημείο που λεει εαν μια πουσαρισμένη 970 είναι πιο γρήγορη από στοκ 390 ή 290 δεν θυμάμαι.

 

πλακα πλάκα ήθελα να πάρω ανεμιστήρα αυτές τις μέρες . ήταν κάτι λίγο πιο φθηνός με βάση στήριξης σαν αυτόν στο αβαταρ σου . μπήκα τυχαία σε ένα κατάστημα , νομίζω ήταν ο ίδιος και είχε βάλει το παλικάρι καρέκλαγια να μην πέφτει.

ευτυχώς το πρόσεξα (γιατί ειχα εμπερία απο βάση στήριξης ηχείων μόνιτορ) και πήρα έναν λίγο πιο ακριβό με μεγαλη βάση σταυρό . και δουλευει μια χαρά.

 

το συμπερασμα όχι για 5 frames για 100 ευρώ πάνω. χωρίς τουλάχιστον 2 γίγα μνήμη παραπάνω. 390 . αρκεί μην βγάλει το πρόβλημα που έβγαλε σε εμενα.

εγώ βιάστηκα να τη πάρω μηπως πάμε δραχμη . και μετα φτάσει στα 900 ευρώ . μιας και μου κολλουσε λίγο η παλιά .

Link to comment
Share on other sites

Επισεις τα ηλεκτρονικα δεν εχουν τριβες και κινητα μερη (με εξαιρεση τα ανεμιστηρακια) οποτε καθε συγκριση με... ...αυτοκινητα ειναι λαθος.

 

Απλα για την ιστορια , η επιβολη ηλεκτρικου πεδιου aka ταση , προκαλει μηχανικη καταπονηση σε ατομικο επιπεδο . Η αυξηση της θερμοκρασιας σε εναν αγωγο δεν ειναι επειδη του την βιδωσε , αλλα λογο της τριβης απο την κινηση των ηλεκτρονιων

 

 

Αρα το overclock ΟΝΤΩΣ επιταχυνει την μειωση του χρονο ζωης , .... το οποιο σε καμοια περιπτωση δεν ειναι λιγοτερο απο τον χρονο εγγυησης ....  

Link to comment
Share on other sites

@ΓεώργιοςΤα περισσοτερα απο αυτα που γραφεις  φιλε μου χωρις παρεξηγηση ειναι  fail.

 

Αρχικα μας παρουσιαζεις την 970 σαν κινητηρα 2,0 λιτρων πουσαρισμενο και την 290χ σαν κινητηρα 2,8 λιτρων, παντελως αστοχο  παραδειγμα και εκτος πραγματικοτητας.

 

Στην συνεχεια μας λες οτι αν  δουλευεις oc'ed μια καρτα γραφικων, σε 6 μηνες θα εχει τιναξει τα πεταλα, το αναφερεις  και με σιγουρια λες και ειναι κανενας γραμμενος νομος  αυτο, ενω στην πραγματικοτητα μιλαμε για αυθαιρετο συμπερασμα δικο σου και χωρις επιχειρηματολογια, φυσικα δεν ισχυει ουτε αυτο..

 

Μετα μας λες και το κορυφαιο οτι  κλοκαρoντας την καρτα γραφικων, ταυτοχρονα χανεις και την εγγυηση της..Seriously?Που το εχεις δει γραμμενο αυτο το πραγμα? Αναφερει κατι τετοιο στους "κανονες εγγυησης" ο εκαστοτε κατασκευαστης? Θα σου απαντησω εγω.Οχι δεν αναφερεται πουθενα  και ουτε ισχυει κατι τετοιο.

 

Και τελος, η καρτα που εχεις αν σου πεταει arctifact στα στοκ ρολογια οπως αναφερεις, δεν ειναι "προβληματακι" οπως λες αλλα προβληματαρα, προσωπικα θα ειχα γυρισει τον κοσμο αναπαδα να γινει το αυτονοητο αν ειχα καρτα με τετοιο προβλημα, αντικατασταση με αλλη δηλαδη, δεν θα δεχομουν με τιποτα να την παρω ξανα πισω απο το service επειδη την τεσταρανε αυτοι 2,5 ωρες και δεν τους παρουσιασε τιποτα..

το παράδειγμα με τα πρώτα αυτοκίνητα δεν είναι τόσο σχετικό . εσύ κράτα αυτό με την 290 χ πουσαρισμένη και 8 γίγα και να χαίρεσαι που είσαι πιο γρήγορος με απροσδιόριστο χρόνο ζωής και ποιότητας κάρτας από την τιταν την χ μαμα.

αυτό κράτα. στα αυτοκίνητα δεν είναι τόσο εύστοχο γιατί η 970 έχει πιο δυνατό πυρήνα .

στο ξαναλέω μην κάνεις το κινέζο . εσυ που ασχολείσαι με οβερκλοκ σίγουρα σε κάποια άκρη του μυαλού σου πιθανολογείς ότι είσαι εκτός εγγύησης.

να σου πω ένα απλό .

έστω οτι δεν είσαι άσχετος .

εαν εσύ κάψεις την κάρτα με οβερκλοκ με το μαμα πρόγραμμα ή από την υπερβολική χρήση , θα σου την αλλάξει η εταιρεία ??? να τους το πεις όμως . ότι έκανα οβερκλοκ 70 /100 . και μου κάηκε μετά από μια ώρα. θα στην αλλάξει ?

 η επίσημη αντιπροσωπεία μάλλον όχι .

εαν εσύ τους πας απλά την κάρτα και δεν το καταλαβαίνουν είναι άλλου παπα ευαγγέλιο . να μην σου πω για απάτες κτλ .

στα αυτοκίνητα αντίστοιχο είναι ότι χάνεις την εγγύση εαν κάνεις σερβις σε μη επίσημο ή εξουσιοδοτημένο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τα 8gb vram vs 4gb vram δεν προκυτε να σου δωσουν ουτε 1fps παραπανω ακομη και σε 1440p που σε ενδιαφερει, περισσοτερο marketing τρικ της amd ειναι η τοποθετηση 8gb vram στην 390χ για να δικαιολογησει την 500αρουμπα που ζηταει σημερα για να πουλησει μια 290χ στην ουσια, παρα κινηση ουσιας.Τα 8gb vram σε μια καρτα επιπεδου 290χ ειναι χρηστικα αχρειστα.

αυτό που λες δεν ισχύει . όταν τιγκάρει η αγαπημένη σου 970 χωρίς να πιεστεί ο πυρήνας θα αρχίσει να καθυστερεί . οπότε η 390 θα γίνει πιο γρήγορη . η 970 είναι μέγκα φαιλ για 400 ευρώ με 4 παιχνίδια ήδη να αξιοποιούν πάνω από 4 γίγα vram .

εαν η 390 με 8 γίγα κάνει 450 ευρώ αυτόματα η 4 γίγα 970 πρέπει να κάνει 320 και κάτω. είναι ήδη άχρηστη.

στο λέω γιατί το τελευταί ο χρόνο έπαιζα με 7850 1 γίγα σε παιχνίδια που απαιτουσαν (στην 390 από 1,8 εως 4,1 γίγα. ) μόνο στο φαρ κραι 3 πιστεύω ότι η αύξηση επιδόσεων ήταν από τη δύναμη του πυρήνα . εκεί από 20 φραμες (χωρίς να κολλάει ) πήγε στα 100 . στα υπόλοιπα έπαιζα πάνω από 50 και την μνήμη τίγκα.


Συνεχισε εσυ να συγκρινεις gpu με κινητηρες αυτοκινητων και να σκιζεις τα ιματια σου οτι αν κανεις oc σε μια καρτα χανεις και την εγγυηση της, ενω ουτε ο ιδιος ο κατασκευαστης δεν λεει κατι τετοιο. Στο τελος θα μας πεις- μιας και αρεσκεσαι στα παραδειγματα αυτοκινητων- οτι αμα παρω ενα καινουργιο αμαξι και πατησω τερμα το γκαζι αυτοματα θα χασω και την εργοστασικη του εγγυηση. Επισης αυτα τα 50/100 και 70/100 oc που γραφεις και ξανα γραφεις τι ακριβως ειναι? Πες μου οτι δεν εννοεις 50% και 70% oc στον πυρηνα της καρτας.

ξέχνα τα αυτοκίνητα. εσύ χαίρεσαι να πουσάρεις την 290 χ 8 γίγα και να χαίρεσαι που περνάς στοκ τιταν χ ?? χωρίς να ξέρεις πόσο χρόνο ζωής έχεις ??

ναι αυτό εννοώ . το ίδιο είναι να παίζεις με fps cap το ίδιο είναι χωρίς ??

αυτό δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες δεν ισχύει . όταν τιγκάρει η αγαπημένη σου 970 χωρίς να πιεστεί ο πυρήνας θα αρχίσει να καθυστερεί . οπότε η 390 θα γίνει πιο γρήγορη . η 970 είναι μέγκα φαιλ για 400 ευρώ με 4 παιχνίδια ήδη να αξιοποιούν πάνω από 4 γίγα vram .

εαν η 390 με 8 γίγα κάνει 450 ευρώ αυτόματα η 4 γίγα 970 πρέπει να κάνει 320 και κάτω. είναι ήδη άχρηστη.

στο λέω γιατί το τελευταί ο χρόνο έπαιζα με 7850 1 γίγα σε παιχνίδια που απαιτουσαν (στην 390 από 1,8 εως 4,1 γίγα. ) μόνο στο φαρ κραι 3 πιστεύω ότι η αύξηση επιδόσεων ήταν από τη δύναμη του πυρήνα . εκεί από 20 φραμες (χωρίς να κολλάει ) πήγε στα 100 . στα υπόλοιπα έπαιζα πάνω από 50 και την μνήμη τίγκα.

 

Συνεχιζεις να λες αυθαιρετα πραγματα.

Εφοσον λοιπον μας λες οτι κανουνε διαφορα τα 4gb vs 8gb vram δειξε μου λοιπον link απο review 290χ 4gb vs 290x 8gb να δω και εγω λοιπον ποσα παραπανω καρε δινει η 290χ των 8gb.

Συνεχισε να πιστευεις εσυ οτι για παραδειγμα μια 290χ των 4gb θα κλαταρει, την στιγμη που η ιδια καρτα με 8gb θα ρολαρει κανονικoτατα.

 

Anyway δεν υπαρχει λογος να το συνεχισω αλλο, εδω μας λες οτι αν κανεις Οc σε μια καρτα γραφικων σε 6 μηνες θα εχει παραδωσει πνευμα, και οτι επισης απο την στιγμη που κλοκαρεις χανεις και την εγγυηση την στιγμη που ουτε ο κατασκευης δεν αναφερει κατι τετοιο.

Εδω μας λες για 50% και 70% overclock του πυρηνα λες και θα κουμπωσουμε πανω στην καρτα κανενα pot και θα παιξουμε με αζωτο, διοτι ειτε με αερα ειτε με νερο τετοια ποσοστιαια oc πυρηνα σε gpu ειναι ανυκουστα.

 

End over and out απο μενα.

Καλη συνεχεια στο εν λογο thread.

Link to comment
Share on other sites

δειξε μου λοιπον link απο review

 το μόνο που μπορούμε να κανουμε είναι να έχουμε ένα παιχνίδι που να απαιτεί τουλάχιστον 6 γίγα vram και να δουμε πoιο είναι πιο Playable με τα ίδια σετινκς  σε δύο πισι .

για αυτό πρέπει να περιμένουμε . κάνε λίγο υπομονή . σε κανενα διχρονο θα δούμε . τώρα για 100 megabyte που τρώει σε εμενα το advanced warfare δεν πιστεύω ότι δούμε διαφορά μόνο για 100 megabyte Μεταξύ 970 4 γίγα με 390 8 γίγα.

εγώ στο λέω από εμπειρία 1 χρόνου που είχε τιγκάρει η 7850 .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.