Jump to content



Χρήση smartphone αποκλειστικα ως media player -photos . Ακτινοβολία .


Recommended Posts

ευτυχώς που τα λες φίλε . γιατι με πήραν με τις πέτρες που επέμεινα για την ακτιβολία. και σπούδαζα 3 χρόνια στο χημικό .

εγώ σκέφτομαι για hardmod στην κεραία . το πιο απλό είναι να βρώ κάποιον να τη μετρήσει . αλλά έψαξα. δεν βρήκα πουθενά να έχει στυλ gaiger μετρητή .

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που μιλάμε για ακτινοβολία κλπ, χωρίς να έχουμε (βασικα έχετε, γιατί εγω πάρει χαμπάρι τι τρωω στο κεφάλι) σκεφτεί καν τι θόρυβο τρωμε απο όλες τις μπάντες των ασυρματων. Και ασχολείστε με κινητά, dect και wifi.... ?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πάντως ενημερωτικά τελείως... η ακτινοβολία του κινητού είναι αποδεδειγμένα 100% πως είναι ανίκανη να προκαλέσει καρκίνο... καθαρά από τεχνικής άποψης.

δηλαδή είναι τόσο αποδεδειγμένο που δεν συζητιέται καν πλέον.

άμα σε ενδιαφέρει, μπορώ να σου εξηγήσω ακριβώς γιατί δεν είναι καρκινογενείς η ακτινοβολία του κινητού.

επίσης το ποτάσσιο που έχει μια μπανάνα είναι άπειρα πιο καρκινογενοι από όλα τα κινητά μαζί :)

just saying, its hard science

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ποιο φωτόνιο;

Δεν θυμάμαι εαν υπάρχει υποδιαίρεση στην ακτινοβολία .

Η επιστήμη λέει ότι η ενέργεια που κουβαλάει η ακτινοβολία είναι η ενέργεια του φωτονίου . Ο δυισμός κύματος σωματιδίου . Νομίζω αυτά τα βασικά είναι ύλη β λυκείου γενικής παιδείας .

Ο καρκίνος ξέρω εγώ προκαλείται επειδή η ενέργεια του φωτονίου της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας του κινητού είναι αρκετά μεγάλη ώστε με την πρόσκρουση στα μόρια του dna προκαλείται μετάλλαξη στις βάσεις του dna . Στην αλληλουχία . Από αατ γίνεται πχ ααα και αυτό κωδικοποιεί Ένα διαφορετικό γονίδιο το οποίο μεταφράζεται σε τελικά καρκινικά κύτταρα .

Αυτά ξέρω εγώ .

Να στο πω πιο χονδρικά . Πχ στην ραδιενέργεια . Τεράστια ενέργεια του φωτονιου . Τόση που περνάει φυλλα από υλικά .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι εαν υπάρχει υποδιαίρεση στην ακτινοβολία .

Η επιστήμη λέει ότι η ενέργεια που κουβαλάει η ακτινοβολία είναι η ενέργεια του φωτονίου . Ο δυισμός κύματος σωματιδίου . Νομίζω αυτά τα βασικά είναι ύλη β λυκείου γενικής παιδείας .

Ο καρκίνος ξέρω εγώ προκαλείται επειδή η ενέργεια του φωτονίου της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας του κινητού είναι αρκετά μεγάλη ώστε με την πρόσκρουση στα μόρια του dna προκαλείται μετάλλαξη στις βάσεις του dna . Στην αλληλουχία . Από αατ γίνεται πχ ααα και αυτό κωδικοποιεί Ένα διαφορετικό γονίδιο το οποίο μεταφράζεται σε τελικά καρκινικά κύτταρα .

Αυτά ξέρω εγώ .

Να στο πω πιο χονδρικά . Πχ στην ραδιενέργεια . Τεράστια ενέργεια του φωτονιου . Τόση που περνάει φυλλα από υλικά .

Φίλε μου εαν ηταν τοσο απλή η γέννεση του καρκίνου θα ειχε βρεθεί λύση

Link to comment
Share on other sites

κύριε μοδερατορ. δεν είναι οφ τόπικ η σχέση ακτινοβολίας και κινητού ,κεραίας.

βγαίνει από τα συμφραζόμενα .

 

δεν με ενδιαφέρει το flight mode σχέτο .

το ερώτημα είναι . κινητό -> αποκλειστικά media player -> νο κεραία -> για νο signal πρακτικά όχι υποθετικά , με μετρήσεις -> γιατί δεν θέλω σήμα ? -> τραβηγμένο μεν αλλά γιατί δεν θέλω να πάθω καρκίνο . όχι γιατι είμαι νυχτερίδα και ακούω τα παρασιτα της ακτινοβολίας του κινητού .

δεν εμπεριέχεται το τελευταίο βέβαια στον τίτλο . είναι βαρύς βέβαια για τίτλος thelab .

εάν θέλετε αλλάξτε τον τίτλο . να γίνει πιο ευρύς να ακούσουμε γνώμες και πιο συγκεκριμένα επιστημονικές γνώμες .

εάν θέλετε προσθέσετε - επιπτώσεις στην σωματική υγεία - .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεμα το πανεπιστήμιο που σε ανέχτηκε εστω και τρία χρόνια ,αλλά τουλάχιστον κατάλαβε το λάθος του και μιλάς για φοίτηση και οχι για αποφοίτηση .

Είσαι πάνω από 15 χρονών εικάζω .

Τι φωτόνια λες στην κεραία του κινητού και ακτινοβολίες σε λειτουργία πτήσης ;

Έχεις πέσει στη σισα;

Ουφ ,τα είπα και το κρίμα πάνω σας .

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

κύριε μοδερατορ. δεν είναι οφ τόπικ η σχέση ακτινοβολίας και κινητού ,κεραίας.

βγαίνει από τα συμφραζόμενα .

 

δεν με ενδιαφέρει το flight mode σχέτο .

το ερώτημα είναι . κινητό -> αποκλειστικά media player -> νο κεραία -> για νο signal πρακτικά όχι υποθετικά , με μετρήσεις -> γιατί δεν θέλω σήμα ? -> τραβηγμένο μεν αλλά γιατί δεν θέλω να πάθω καρκίνο . όχι γιατι είμαι νυχτερίδα και ακούω τα παρασιτα της ακτινοβολίας του κινητού .

δεν εμπεριέχεται το τελευταίο βέβαια στον τίτλο . είναι βαρύς βέβαια για τίτλος thelab .

εάν θέλετε αλλάξτε τον τίτλο . να γίνει πιο ευρύς να ακούσουμε γνώμες και πιο συγκεκριμένα επιστημονικές γνώμες .

εάν θέλετε προσθέσετε - επιπτώσεις στην σωματική υγεία - .

plz whatch the video

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ ρε Γεωργιε που δεν ειναι ολοι επιστημονες του βεληνεκους σου εδω μεσα... Σου εξηγησαμε οσο πιο απλα γινεται , με απλα λογια , τι ακριβως συμβαινει. Σου βαλαμε βιντεο κλπ κλπ... Μισο λεπτο να κατεβασουμε και την Νοκια (αιωνια η μνημη της) , για να σε διαβεβαιωσει για το αν θα παθεις καρκινο ή οχι με το flight mode ανοιχτο. Για ακομη ενα θεμα, πιστευεις οτι το Thelab ειναι τσιφλικι σου... 

 

Τα ειπα και εγω. . . 

 

ON TOPIC 

 

Το κινητο θα δουλευει ως media player χωρις εξτρα ακτινοβολια σε περιπτωση που του βαλεις τη λειτουργια πτησης.

 

Ερωτηση: ROUTER με WIFI εχεις; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ανάθεμα το πανεπιστήμιο που σε ανέχτηκε εστω και τρία χρόνια ,αλλά τουλάχιστον κατάλαβε το λάθος του και μιλάς για φοίτηση και οχι για αποφοίτηση . Είσαι πάνω από 15 χρονών εικάζω . Τι φωτόνια λες στην κεραία του κινητού και ακτινοβολίες σε λειτουργία πτήσης ; Έχεις πέσει στη σισα;

 

φίλε ήμουν απουσιολόγος στο σχολείο με 19,2 . είμαι αξιωματικός της αστυνομίας από το 2001 και περασα για χόμπυ στο χημικό με το δέκα της εκατό μετά από τέσσερα χρόνια τρίτος . δεν ξέρω γιατί δεν πήρα υποτροφία .

όλες οι ακτινοβολίες νομίζω μεταφέρονται μέσω των σωματιδίων που είναι ταυτόχρονα ύλη και κύμα . αυτά λέγονται επιστημονικά φωτόνια . ή κάπως πιο γενικό . ίσως το φωτόνιο αφορά αποκλειστικά το ορατό φως .

 

δεν ξέρω για εσας αλλά για μένα είναι σοβαρό το κινητό να έχει ακτινοβολία για 4 ώρες πάνω στο στήθος μου .

 

και για την ιστορία στα πρώτα τέστ που ήθελαν γνώσεις λυκείου  έγραφα 10. μετά η ψαλίδα άνοιξε και ήθελε διαβασμα και κατανόηση . εκείνο το καιρό ήμουν νέος υπαστυνόμος και δούλευα 10 ώρες την ημέρα και γυμναζόμουν άλλες δύο . βάλε και τα υποχρωτικά εργαστήρια . που με δύο απουσίες κόβεσαι . 

δεν ήθελα να ασπρίσει το μαλλί απο τα 25. εκτός της πίεσης του επαγγέλματος .  

 

 

Σορρυ ρε Γεωργιε που δεν ειναι ολοι επιστημονες του βεληνεκους σου εδω μεσα... Σου εξηγησαμε οσο πιο απλα γινεται , με απλα λογια , τι ακριβως συμβαινει.

 

 

 

 

 

Εγώ έχω ακούσει ότι σε flight mode δεν εκπέμπει την κανονική ακτινοβολία, αλλά άλλη σε αλλα Hz που είναι αρκετά πιο επικίνδυνη

 

 

 

 

Πάρε mp4 player ή ipod για τα τραγούδια, τα video κτλπ Για τις κλήσεις θα έχεις το κινητό και θα το ενεργοποιείς μόνο οταν θες να πάρεις τηλέφωνο.

 

πήρα το ipad air 2 για να ακούω πιο πολυ τραγούδια όταν αντικατέστησα το παλιό νανο που είχα .

αλλά το nokia είναι άλλη φάση . αφαιρούμενη sd . προσθαφαίρεση τραγουδιών πολύ εύκολη σε σχέση με το itunes . και απόλυτη φορητότητα . στο ipad έχω ακουστικά τα pionner dj 2000 .δεν μπορώ να κουβαλάω μαζί μου στην ομόνοια σύνταγμα 1000 ευρώ για να πάω για ψώνια .  

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.