Jump to content



windows 10 βελτιώσεις σε σχέση με τα 7 .


Recommended Posts

έχω διαβάσει λίγες σελίδες από το στίκυ των 10 λέω να κάνουμε ένα πιο ειδικό το οποίο να περιέχει τις βελτιώσεις που έχουν δει οι χρήστες των 7 σε 10 .

εαν ο administrator κρίνει ότι είναι περιττό ας το κλείσει . το στίκυ των 10 έχει πιο πολύ αναφορές σε προβλήματα .

έχω διαπιστώσει τα εξής μέχρι στιγμής ( 3 ημέρες )

1) είναι πιο γρήγορα

2) πιο όμορφα

3) η διαχείριση εργασιών σου δείχνει πλέον και τους σκληρούς .τη στιγμιαία επεξεργασία .

4) η εφαρμογή των φωτογραφιών διαβάζει πιο γρήγορα τις φωτογραφίες .

5) διαβάζει και raw φωτογραφίες .

6) από παράθυρο σε παράθυρο όταν μετακινείται ο κερσορας πάνω στο παράθυρο και σκρολάρεις με το wheel του ποντικιού πηγαίνει πάνω κάτω .δεν χρειάζεται πλεον να πατάς στο περιθώριο του παραθύρου .

7) ο edge είναι πιο γρήγορος στο φόρτωμα από τον ιντερνετ εξπλορερ .

8) στο call of duty advanced warfare έπεσε η κατανάλωση μνήμης από 4,1 σε 2,8 vram .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το post "βελτιώσεις των 10 σε σχέση με τα 7" είναι άτοπο ως τίτλος από μόνος του.....Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια ουσιαστική ή πραγματική βελτίωση δηλαδή κάτι με το οποίο στην πράξη ο μέσος χρήστης θα κάνει πιο εύκολα ή πιο γρήγορα την δουλειά του.... Και για να απαντήσω στον φίλο:

 

1) Υποκειμενικό, τα 7 με SSD είναι το ίδιο γρήγορα με οτιδήποτε άλλο

2) Εντελώς υποκειμενικό, σαν το Aero δεν έχει.....

3) Αυτό υπάρχει και σε ΌΛΟΥΣ τους task manager από τα Win2000 με τις κατάλληλες ρυθμίσεις

4) Βλ. σημείο 1, με SSD όλα γίνονται στιγμιαία

5) Άχρηστο στον μέσο χρήστη

6) Εάν το κατάλαβα καλά αυτό γίνεται και σε όλα τα άλλα Windows

7) Επίσης άτοπο βλ σημείο 1

8) Άχρηστο για τον μέσο gamer για να παίξει κάτι τόσο High End ήδη έχει κάτι πολύ ισχυρότερο.... και δεν τον ενδιαφέρουνε τα 1,3 γίγα. (Πέραν τούτου η κατανάλωση μνήμης είναι δυναμική και αλλάζει συνεχώς οπότε πρέπει να το παρακολουθείς συνέχεια και όχι μόνο μια στιγμή νομίζω)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές που λέω είναι στο ίδιο σύστημα .

Η αύξηση της ταχύτητας είναι εμφανής .

3) εγώ λέω μόνο για τη διαχείριση εργασιών και όχι για τη εμφάνιση πόρων πως λέγεται .

6) στα επτά αυτό που γράφω δεν υπάρχει .

Εαν εννοείς μέσο χρήστη αυτόν που δεν ξέρει να κάνει φορμάτ , έχει καλώς .

Link to comment
Share on other sites

Για το 3) η εμφάνιση πόρων στο αρχικό μενού πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάπως απλή, θεωρώ ας πούμε τον task manager των Win 8 τραγικό......μακράν καλύτερος ο προήγούμενος κτλ...

 

Για το 6) δεν ξέρω άμα λέμε το ίδιο αυτή την στιγμή είμαι με XP και έχω τον κέρσορα επάνω στο παράθυρο και σκρολάρω κανονικά, όταν τον μετακινήσω πάνω από ένα άλλο παράθυρο χωρίς να πατήσω κλικ επίσης σκρολάρει κανονικά με το wheel. Δεν ξέρω άμα εννοείς κάτι διαφορετικό.....

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα στα 7 δεν νομίζω ότι το κάνει . Το πρόσεξα στα 10 και μου έκανε εντύπωση .
Επίσης για το μέσο χρήστη δεν χρειάζονται καθόλου τα παιχνίδια που θέλουν πάνω από 70 ευρώ κάρτα .
Άρα ο διαφημιζόμενος direct x 12 είναι περιττός . Για τους μέσους. Ούτε επεξεργασία βίντεο κάνουν οι μέσοι χρήστες .

 

εδιτ 1 για σένα φίλε άνοιξα το πι σι που έχω ακόμα τα 7 home . το πι σι των εργασιών .

 

άνοιξα ιντερνετ εξπλορερ , το thelab , έκανε σκρολλ πάνω κάτω και μετά πήγα στο foobar2000 να αλλάξω τραγούδι από τη λίστα .

δεν έκανε σκρολλ στο άλλο παράθυρο του foobar2000 χωρίς να το πατήσω και αντίθετα .

 

δοκίμασα και με άλλο πρόγραμμα. με τον internet explorer και με το firefox . ούτε εδώ .

 

επίσης έχει τα εξής που δεν υπάρχουν default στα επτά ( χρησιμοποιώ δύο μόνιτορ )

 

 

9) έχει τη γραμμή εργασιών και στα δύο μόνιτορ μετά από επιλογή . αλλά έχει το κακό ότι δεν δείχνει τονισμένο το παράθυρο που είναι στη δεύτερη οθόνη .

για αυτό χρησιμοποιώ το dual monitor .

10) τα wallpaper εμφανίζονται σαν επέκταση στις δύο οθόνες . κακό βέβαια που δεν μπορείς να επιλέξεις τον τρόπο που θα εμφανίζονται ως επέκταση . ( συρρίκνωση,  κανονική  )

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μεσος χρηστης θεωρουμαι, απλα με μια ταση προς power user , λιγο παραπανω. Ο μεσος προς power χρηστης θα κατεβασει ενα 3d party app για τις εικονες του. Ουδεποτε ειχα των windows. Να πα να παρω και μια gt 730 δηλαδη ή να παιξω με την ενσωματωμενη.

Ουτε για εμπειροτερους χρηστες , ολα οσα αναφερεις, δεν ειναι χρησιμα ή διαφορετικα απο τα Windows 7. Και το λεω ως χρηστης των 10 πλεον. Θεματα ομορφιας και ταχυτητας ειναι υποκειμενικα. Εαν ξερεις να κανεις optimize τα παραθυρια σου, τοτε θα ειναι και τα 7 το ιδιο γρηγορα με αυτα (ειδικα αν τρεχουν απο ssd ). 

 

Ωραιο ανεκδοτο αυτο με τον edge. Ο Edge ειναι ενας μασκοφορος i.e. Τιποτα περισσοτερο.

 

Αυτο με το κλικ και σκρολαρισμα ισχυει αλλα νομιζω συνεβαινε και στα 8 

 

επίσης έχει τα εξής που δεν υπάρχουν default στα επτά

 

Να σου δειξω προχειρα μερικα απο αυτα που εχει by default που δεν υπαρχουν στα 7.

 

post-60900-0-63597400-1439279484_thumb.p με ολες τις υποκατηγοριες του αυτο το μενου.

 

post-60900-0-14388200-1439279505_thumb.p

 

post-60900-0-00020800-1439279516_thumb.p

 

Αυτα ειναι μονο μερικα απο τα "features" της ms. Αυτο γιατι δεν ειναι ολα ροδινα.. 

 

ΥΓ: Για να μη παρεξηγηθω , δεν ειπα οτι αντιμετωπιζω προβληματα με τα Windows 10 (εχουν κατσει μια χαρα, και οποιεσδηποτε ασυμβατοτητες , are to be expected, αν και μεχρι στιγμης ολα πανε ρολοι , οσον αφορα τη λειτουργικοτητα τους). Μια χαρα δουλευω και πανω σε αυτα , χωρις ουτε ενα προβλημα προς στιγμη. Απλως αυτα που διαβαζω περι τρανταχτων διαφορων , μου φαινονται ανουσια. 

 

Sir George ουσιαστικα υπαρχει και εδω το aero νομιζω. Οτι ρυθμισεις εκανα στα 7 κανω και εδω για αυτο το θεμα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστεύω ότι το post "βελτιώσεις των 10 σε σχέση με τα 7" είναι άτοπο ως τίτλος από μόνος του.....Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια ουσιαστική ή πραγματική βελτίωση δηλαδή κάτι με το οποίο στην πράξη ο μέσος χρήστης θα κάνει πιο εύκολα ή πιο γρήγορα την δουλειά του.... Και για να απαντήσω στον φίλο:

 

1) Υποκειμενικό, τα 7 με SSD είναι το ίδιο γρήγορα με οτιδήποτε άλλο

2) Εντελώς υποκειμενικό, σαν το Aero δεν έχει.....

3) Αυτό υπάρχει και σε ΌΛΟΥΣ τους task manager από τα Win2000 με τις κατάλληλες ρυθμίσεις

4) Βλ. σημείο 1, με SSD όλα γίνονται στιγμιαία

5) Άχρηστο στον μέσο χρήστη

6) Εάν το κατάλαβα καλά αυτό γίνεται και σε όλα τα άλλα Windows

7) Επίσης άτοπο βλ σημείο 1

8) Άχρηστο για τον μέσο gamer για να παίξει κάτι τόσο High End ήδη έχει κάτι πολύ ισχυρότερο.... και δεν τον ενδιαφέρουνε τα 1,3 γίγα. (Πέραν τούτου η κατανάλωση μνήμης είναι δυναμική και αλλάζει συνεχώς οπότε πρέπει να το παρακολουθείς συνέχεια και όχι μόνο μια στιγμή νομίζω)

 

Η άποψη σου, συμπίπτει με την δική μου. 

Προσωπικά τα έβαλα, αλλά λόγω του ότι δεν έπαιζαν κάποια games (παλιά...) έβαλα πάλι τα 7.

Σε  έναν δεύτερο υπολογιστή που έχω, έχω εγκαταστήσει τα 10. Αλλά επί της ΟΥΣΙΑΣ, σαν gamer δεν βλέπω λόγο μετάβασης στα 10, αφού ανοίγω το PC για είσοδο στην steam και gaming...

Link to comment
Share on other sites

O μονος λογος αλλαγης σε 10 για gaming , θα ειναι το DX12 , αν βγει κανα παιχνιδι optimized για DX12 και αν δεν ειναι καμμια φουσκα οπως το Dx10 ας πουμε... Επισης να προσθεσω οτι ενα 5 με 10% boost (μαλλον λογω WDDM2.0 ) το εχω δει σε οτι και αν δοκιμασα... Ενας εξτρα λογος ειναι αυτος. 

 

Overall , δεν υπαρχει σοβαρος λογος αναβαθμισης ομως

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να to update για τους drivers (οτιδηποτε χρειαζεται) ειναι καλυτερο στα 10 ή χρησιμοποιουνε το ιδιο database ?

 

Εχω να κανω τα εξης σχολια/ερωτησεις

  1. Θα έλεγα πως το ομορφο εχει να κανει και με την ανανεωση.
  2. Επισης πολλα συστηματα πλεον ειναι touch, οπου η υποστιριξη στα 7 "δεν υπαρχει"
  3. Μπορουμε να συγκρινουμε τη διαχειρηση ραμ; Και αν ναι κατα πόσο αξιζει; Τα win8.1 σιγουρα δεν έκαναν καλη διαχειρηση.

Πόσο καλό μπορει να ειναι ενα λειτουργικο; Πλεον ολα τα pc δεκαετιας το τρεχουν ανετα με εναν ssd, οποτε το μονο που μενει ειναι να ειναι σταθερα με ενα καλο UI και ομορφα.

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.