Jump to content



Ποιο 240mm AIO?


Blinky

Recommended Posts

Σχεδιαζω να μεταφερω το συστημα μου στο micro-ATX κουτι της Bitfenix, το Prodigy M.

 

Επειδη εκ πρωτης οψεως δεν υπαρχει χωρος για κανονικη υδροψυξη σκεφτομαι να βαλω ενα 240mm AIO στην οροφη για να ψυξω το CPU και ενα 140mm AIO στο πισω μερος για να ψυξω την καρτα γραφικων.

 

Το θεμα ειναι ποιο ειναι το καλυτερο 240 ΑΙΟ που μπορω να παρω μεσα σε λογικα οικονομικα πλαισια?

 

Ειχα διαβασει παλιοτερα το review του lab για το Nepton 240m , στο οποιο διεπρεπε, και επισης τα coolermaster βρισκονται ευκολα στην Ελλαδα και σε σχετικα καλες τιμες. Παρ'ολ'αυτα βλεπω σε reviews του εξωτερικου για το συγκεκριμενο εντελως αναμεικτα σχολια και δε ξερω τι να πιστεψω... αλλου δηλαδη φαινεται κορυφαιο οπως και στο review εδω, και αλλου το δειχνουν πχ 8 βαθμους πισω απο H100 που ακουγεται απιθανο...

 

Απο αλλες επιλογες εχω δει το H100i GTX που παιζει στα 130ε αλλα νομιζω αναμασα τα ιδια η corsair, μετα το Swiftech H220Χ δε χωραει λογω του tank, αλλα το e-shop εχει ενα κομματι του "παλιου" H220 στα 130ε , και τελος παιζει και το Fractal Design Kelvin S24 στα ~135 το οποιο ειναι το μονο αλλο με copper radiator (αυτο και το swiftech) αλλα μονο 1 χρονο εγγυηση και δυσκολο να βρεθει.

Υπαρχει θεωρητικα και το H105 το οποιο ειναι το μονο με πιο παχυ ψυγειο....αλλα παλι δυσευρετο και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα χωρεσει.

Το ΕΚ predator το ξεχναμε εντελως λογω κοστους, ηδη τα 130αρια των παραπανω τα βρισκω αλμυρα και εχω συμπαθησει το nepton :D

 

Να τονισω οτι δε προκειται να χρησιμοποιησω τους stock ανεμιστηρες αρα δε με νοιαζει τι θορυβο κανουν σε stock, θα βαλω δικους μου Gentle Typhoon 1850rpm, οποτε με νοιαζει να ειναι οσο καλυτερα γινεται "κατασκευαστικα" για να αποδοσουν με τους AP15 οσο καλυτερα γινεται...

 

Δε θα το κουραζα τοσο πολυ και θα πηγαινα στο φτηνοτερο, αλλα το φορτιο ειναι μεγαλο και καθε βαθμος μετραει (2600k @5ghz @1.49v)

 

Τι προτεινετε?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαζω να μεταφερω το συστημα μου στο micro-ATX κουτι της Bitfenix, το Prodigy M.

 

Επειδη εκ πρωτης οψεως δεν υπαρχει χωρος για κανονικη υδροψυξη σκεφτομαι να βαλω ενα 240mm AIO στην οροφη για να ψυξω το CPU και ενα 140mm AIO στο πισω μερος για να ψυξω την καρτα γραφικων.

 

Το θεμα ειναι ποιο ειναι το καλυτερο 240 ΑΙΟ που μπορω να παρω μεσα σε λογικα οικονομικα πλαισια?

 

Ειχα διαβασει παλιοτερα το review του lab για το Nepton 240m , στο οποιο διεπρεπε, και επισης τα coolermaster βρισκονται ευκολα στην Ελλαδα και σε σχετικα καλες τιμες. Παρ'ολ'αυτα βλεπω σε reviews του εξωτερικου για το συγκεκριμενο εντελως αναμεικτα σχολια και δε ξερω τι να πιστεψω... αλλου δηλαδη φαινεται κορυφαιο οπως και στο review εδω, και αλλου το δειχνουν πχ 8 βαθμους πισω απο H100 που ακουγεται απιθανο...

 

Απο αλλες επιλογες εχω δει το H100i GTX που παιζει στα 130ε αλλα νομιζω αναμασα τα ιδια η corsair, μετα το Swiftech H220Χ δε χωραει λογω του tank, αλλα το e-shop εχει ενα κομματι του "παλιου" H220 στα 130ε , και τελος παιζει και το Fractal Design Kelvin S24 στα ~135 το οποιο ειναι το μονο αλλο με copper radiator (αυτο και το swiftech) αλλα μονο 1 χρονο εγγυηση και δυσκολο να βρεθει.

Υπαρχει θεωρητικα και το H105 το οποιο ειναι το μονο με πιο παχυ ψυγειο....αλλα παλι δυσευρετο και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα χωρεσει.

Το ΕΚ predator το ξεχναμε εντελως λογω κοστους, ηδη τα 130αρια των παραπανω τα βρισκω αλμυρα και εχω συμπαθησει το nepton :D

 

Να τονισω οτι δε προκειται να χρησιμοποιησω τους stock ανεμιστηρες αρα δε με νοιαζει τι θορυβο κανουν σε stock, θα βαλω δικους μου Gentle Typhoon 1850rpm, οποτε με νοιαζει να ειναι οσο καλυτερα γινεται "κατασκευαστικα" για να αποδοσουν με τους AP15 οσο καλυτερα γινεται...

 

Δε θα το κουραζα τοσο πολυ και θα πηγαινα στο φτηνοτερο, αλλα το φορτιο ειναι μεγαλο και καθε βαθμος μετραει (2600k @5ghz @1.49v)

 

Τι προτεινετε?

Εγω θα σου προτεινω κατι εκτος απο αυτα που κοιτας , http://www.eworld.com.gr/products/details/5948/Alphacool-Eisberg-240-Watercooling-Kit ,

ριξε μια ματια σε αυτο εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος τρεχω τον 3770κ στα 4,8@1.25 ( η αντλια στα 7V) και τωρα το καλοκαιρι δεν παει πανω απο 66 βαθμους , εχει αρκετα δυνατη αντλια οποτε μπορεις να προσθεσεις την καρτα γραφικων μαζι με το ψυγειο που θελεις πανω στο ιδιο κυκλωμα

 

http://www.overclock.net/t/1423039/cooler-master-alphacool-eisberg-owners-club

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Μακράν το καλύτερο, πιό αναβαθμίσιμο, πιό καλοσχεδιασμένο, αλλά δε νομίζω να είναι το οικονομικότερο.

http://site.ekwb.com/news/623/19/EK-Predator-is-setting-a-new-standard-for-AIO-liquid-cooling/

 

Edit: Sorry, τώρα πρόσεξα ότι το έχεις αποκλείσει ήδη... Κακώς... Θα τα δώσεις έτσι κι αλλιώς αργότερα που θα έχεις γλυκαθεί :D

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

@evolution, από θόρυβο πως τα πάει η αντλία της eisberg;

στα 12V ακουγετε στα 7 δεν την ακουω καν (benchtable σε λιγοτερο απο 1 μετρο απο εμενα )

το μονο αρνητικο της θα ελεγα ειναι οτι δεν την συνδεεις στην μητρικη για να δουλευει PWM αλλα με ανταπτορα απο μολεξ (εχει μεσα 5/7/12V)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα !

Και καλές βουτιές καιρός που είναι ! :)

 

Η CM Nepton 240 M είναι πράγματι μια καλή ΑΙΟ και σε σύγκριση με άλλες αρκετά πιο ήσυχη.

Είναι στα ίδια επίπεδα με την Triton της Raijintek αλλά από θόρυβο ... "ψάρι" ! 

Δεν είναι πολύ πυκνή και νομίζω θα παίξει μια χαρά με τους ανεμιστήρες που σκέφτεσαι , αλλά οι δικοί της κάνουν μια χαρά δουλειά οπότε αν καταλήξκεις εκεί μην αμελήσεις να τους δοκιμάσεις!

Το ζήτημα του πόσο "σφιχτό" είναι το radiator είναι σημαντικό καθώς θα καθορίσει το πόσο αποτελεσματικοί είναι οι ανεμιστήρες

 

Και για τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν στα διάφορα review, τις βλέπουμε και εμείς, αλλά εδώ μετράει το τι μετράς και πως το μετράς !  ;)

 

Στο προκείμενο όμως ... η πρόταση της Eisberg έχει και τα καλά της (πέρα από την τιμή ), ένα μόνο με χαλάει, το block/ tank είναι ολίγον γκουμούτσα.

Αλλά μικρό το κακό καθώς η αναβαθμισιμότητά της υπερκαλύπτει δραστικά τους όποιους αισθητικούς ενδοιασμούς ! :)

Αυτήν δεν την έχω δει για να σου πω, οπότε μόνο ότι βγάλεις από τον ιστό.

 

Η Corsair H100i GTX έχει αρκετά πλεονεκτήματα όσο αφορά την διαχείρισή της και αν και έχει σχετικά φασαριόζικους ανεμιστήρες, αν την δουλέψεις με το πρόγραμμα (Corsair Link) γίνεται πολύ διακριτική.

Από επιδόσεις πηγαίνει πολύ καλά καθώς  ανταγωνίζεται τις ομόλογές της στα ίσια!

Αλλά περισσότερα ... σε μερικές μέρες ;)

 

Από άποψη ποιότητας κατασκευής δεν έχω να πω κάτι μειωτικό, όποια και αν διαλέξεις δεν θα έχεις θέμα, εδώ βέβαια να πω ότι αισθητικά η Corsair είναι λίγο πιο πάνω (block , sleeve)  και έχει ένα αρκετά ψαγμένο cold plate και σύστημα στήριξης.

 

Καλή συνέχεια ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι στην eisburg δεν μου αρεσε καθολου το συστημα στιριξεις , για να ειμαι ευχαριστημενος πηρα backplate που ειχα μαζι με Μ3 βιδες και την στερεωσα

Link to comment
Share on other sites

Corsair H100i GTX και απο εμενα.

 

Εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.

 

Η πρωτη corsair που πραγματικα δεν ακουγεται "κιχ" απο την αντλια.

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.