Jump to content



Περίεργο πρόβλημα με υπολογιστή


Recommended Posts

Μου έδωσαν ένα υπολογιστή με amd fx 4200 νομίζω, που παρουσιάζει ένα περίεργο πρόβλημα.

Πατάς το κουμπί να ανοίξει, δεν ανοίγει, αλλά μετά από πολλές φορές ανάβει αλλά δεν δείχνει τπτ στην οθόνη.

Δοκίμασα νέο τροφοδοτικό αλλά τα ίδια.

Δοκίμασα νέα μητρική, ανάβει κάθε φορά με το πάτημα του κουμπιού, αλλά δεν δείχνει τίποτα η οθόνη.

Παίζει να τα έχει παίξει ο επεξεργαστής με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών?

Όταν πήγα να τον βγάλω από την παλιά μητρική ήταν κολλημένος πάνω στην ψύχρα και βγήκε μαζί με αυτήν χωρίς να έχω σηκώσει την ασφάλεια του socket. Η πάστα ήταν τελείως ξεραμενη και ένα πινακι είχε στραβώσει και το έφτιαξα. Επίσης δεν είχα πάστα να του αλλάξω και τον δοκίμασα όπως ήταν.

Οπότε όλα οδηγούν στον επεξεργαστή. Για πείτε όμως καμία ιδέα πριν παραγγείλω καινούριο, γιατί ήδη Έχω μια μητρική καινούρια χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

o fx 4200 δεν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων, μηπως ειναι καποιος αλλος;;

επισης στις δοκιμες σου οπωσδηποτε να βαζεις παστα αλλιως και καλος να ειναι ο επεξεργαστης θα τον παρεις στο χερι μετα απο καποια λεπτα!

Link to comment
Share on other sites

o fx 4200 δεν εχει ενσωματωμενη καρτα γραφικων, μηπως ειναι καποιος αλλος;;

Bασικα αυτο εδω ειναι που ουτε αυτο εχει καρτα γραφηκων

AMD CPU FD4100WMGUSBX, X4, AM3+

 

Η καινουρια μητρικη που πηρα ειναι αυτη εδω

https://www.asus.com/Motherboards/M5A78LM_LX3/HelpDesk_CPU/

 

 

Μηπως επειδη ξεραθηκε η παστα να εχει καει ο επεξεργαστης;

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο fx 4100 και πρεπει να του βαλεις ανεξαρτητη καρτα γραφικων μαζι με καινουργια παστα και ολα λογικα θα δουλεψουν ρολοι!!

Aφου εχει η μητρικη καρτα γραφηκων

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική  έχει την gpu και όχι ο επεξεργαστής. Από αυτά που λες χωρίς να είμαι 100% σίγουρος φυσικά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το μηχάνημα, το πρόβλημα μάλλον το έχει ο επεξεργαστής. Για να σιγουρευτείς κατά 100% θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλον επεξεργαστή. Επίσης από αυτά που γράφεις είναι πιθανόν λόγω της ξεραμένης πάστας να ανέβασε κάποια στιγμή υψηλές θερμοκρασίες και να κάηκε. Το ίδιο σύμπτωμα είχες και με την παλιά μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητρική έχει την κάρτα.

Με την παλιά μητρική δεν ανταποκρινόταν καν στο να ανοίξει όταν πατούσες το κουμπί. Τώρα με τη νέα ανοίγει, αλλά δεν δείχνει τπτ στην οθόνη.

Δοκίμασα με και χωρίς μνήμη, αλλά το ίδιο.

Άρα, Και γω πιστεύω ότι ο επεξεργαστής τα έχει παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβαλα πάστα και δείχνει να δουλεύει. Του αφήνω και την καινούρια μητρική και είμαστε κομπλέ. Θα κάνω μερικά τεστακια να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.