Jump to content



Τροφοδοσία Ρεύματος IP Camera - to μερεμέτι or not to μερεμέτι;


Recommended Posts

Έχουμε μια Wifi IP Camera με τροφοδοσία 5V από μετασχηματιστή. Θέλουμε να την τοποθετήσουμε και έχουμε βρει ένα πολύ ωραίο σημείο στο ταβάνι δίπλα σε ένα κουτί με ρεύμα.

 

Ερωτώ: Πρέπει να σκάψουμε καινούργια τρύπα δίπλα στο κουτί και να βάλουμε πρίζα για να κουμπώσουμε πάνω τον μετασχηματιστή ή υπάρχει κάποια πιο εύκολη λύση που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κουτί είναι στρογγυλό, και δεν γίνεται χαμός απο καλώδια μέσα, μπορείς να βγάλεις το καπάκι του και να βάλεις επι τόπου μια χωνευτή πρίζα.

 

Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις και με εξωτερική πρίζα που θα την κολλήσεις (με κόλλα μοντάζ κατα προτίμηση) επάνω στο καπάκι του κουτιού

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ολίγον γκουμούτσες οι μετασχηματιστές (από αυτούς που σου αχρηστεύουν την διπλανή πρίζα στο πολύπριζο κάτω από το PC   :hehe:). 

 

Η πιο βολική λύση για την περίπτωση μου είναι το T που αναφέρθηκε από πάνω σε συνδυασμό με μια εξωτερική πρίζα  :T:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις UTP έξω μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάτι τέτοιο ώστε να φέρεις την μπρίζα μέσα, εγώ έτσι το έχω κάνει. 

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0044LFO70?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o00_s00

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχω κανει.. κουτι στρογγυλο ακριβως διπλα στην ασυρματη ΙΡ καμερα της εισοδου. Εβγαλα το κουτι και μπηκε χωνευτη πριζα και πανω της το τροφοδοτικο.

Αλλα δε με ικανοποιησε. Γιατι αν παρακολουθεις αρκετα την καμερα, ζεσταινεται, τραβαει αποσυνδεσεις το ασυρματο (εξαρταται και απο το μοντελο βεβαια) για μικρα διαστηματα, σπαει το stream στο vlc.

Τελικα, βρηκα ενα μακρυ τρυπανι και εκανα μια διαμπερη τρυπα στον τοιχο ακριβως πισω απο την καμερα και εδωσα και τροφοδοσια μεσα απο το σπιτι με το splitter που ποσταρε ο DJD

 

Μ'αλλα λογια, το καλωδιο δεν εχει αντιπαλο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.