Jump to content



AMD FX 4300 & Asrock 970M Pro3


bobos73

Recommended Posts

Για σας. Έχω παραγγείλει έναν AMD FX 4300 & Asrock 970M Pro3 microATX και είναι η πρώτη φορά που στήνω AMD πλατφόρμα. Η χρίση του , σερφάρισμα στο ίντερνετ ,κανένα βιντεακι, κανένα τραγουδάκι και φυσικά κανένα παιχνίδι τύπου farcry3 ,crysis2 &3 ,mafia2 κ.τ.λ. σε απλή οθόνη 1080. έχω μια gtx760 της msi 4gb gameing και κάπου 16gb ram. ....έχω και έναν vertex4 120gb . Πιστεύετε πως θα έχω τίποτα προβλήματα? 

Link to comment
Share on other sites

και κάπου 16gb ram
 

 

Τι εννοεις ; Δεν ειναι ακριβως 16; 

 

Στο ερωτημα σου αν θα εχεις προβληματα, δε βλεπω το λογο. Μονο ασυμβατοτητας , οπως ειπε και ο @sakinor, .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και το δυνατοτερο gaming μηχανημα, αλλα τη δουλεια θα την κανει. 

 

Προσεξε την ψυκτρα του fx4300 , η οποια μαλλον πρεπει να ειναι λιγο μαπα , ισως χρειαστεις αλλη ψυκτρα για καλυτερες θερμοκρασιες κλπ.

 

ΥΓ: Πες μας και σε ποιο κουτι θα μπουν ολα αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε AM3+ πλατφορμα, καλυτερα να πας για FX6300...!  

 

αλλιως...., αντι του FX4300, εγω θα επελεγα 860Κ σε FM2+ πλατφορμα. πιστευω, οτι θα ειναι λιγο καλυτερος, απο τον FX4300, σε gaming ειδικα..!

 

http://www.skroutz.gr/s/5631410/AMD-Athlon-X4-860K-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/5603895/Asrock-FM2A88M-Pro3.html ή  http://www.skroutz.gr/s/3945484/Asrock-FM2A88M-Extreme4.html

 

 

 

και προς απαντηση στο ερωτημα σου,  με την 760 θα παιζεις σχετικα ανετα τα παντα...!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

ειπα μια να παω σε 6350 αλλα μου φανηκανε πολλα τα βατ.....125! τι στο καλο..? πιστευεις αξιζει 6απυρηνος?

 

 

ασε τα W του TDP  και κοιτα τον FX6300...!!  αλλιως 860Κ..!  

 

αν δεν εχεις γνωσεις, οκ, το καταλαβαινω. δεν ειναι δυνατον ολοι να γνωριζουν τα παντα.

αλλα μπορεις να ενημερωθεις για καποια βασικα πραγματα στο ιντερνετ...!!!   το TDP δεν ειναι η καταναλωση του καθε επεξεργαστη..!!   

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι καταλαβαινεις?  

 

αναμεσα σε ιδιους επεξεργαστες, συνηθως συμφερει ο φθηνοτερος....!!!!  δεν νομιζεις...?

 

ΥΓ. και κυριως οταν αναφερομαστε σε ξεκλειδωτους επεξεργαστες...!!!!   ;)

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

εν τελη αλλαξα τον 4300 με 6350. εχω κατι μνημες και δεν τις βλεπω στη λιστα της μητρικης, υπαρχει περιπτωση μη συμβατοτητας? οι μνημες ειναι αυτες corsair dominator platinum 8gb 2133mhz  (δυο σετακια απο παλια της εχω κρατημενες)

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες οι πιθανότητες να υπάρξει ασυμβατότητα αλλα ειναι κατι που δεν μπορεί να αποκλειστεί και 100%
Ο κατασκευαστής τις μητρικής είναι υποχρεωμένος να δοκιμάσει κάποιες μνήμες για να είναι καλυμμένος από την πλευρά του αλλα είναι αδύνατον να δοκιμάσει ότι κυκλοφορεί στην αγορά

Ποτε δεν έχω πάρει μνήμες με βάση την λίστα συμβατότητας του κατασκευαστή της μητρικής και ποτε δεν είχα πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.