Jump to content



Recommended Posts

Sound Blaster Zx στα 99€, όσο έχει και η απλή Ζ.

Στο amazon έχει ~130€, στο skrouz η φθηνότερη στα 121€

 

http://en.europe.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-zx

 

Γενικά δείτε αν θέλετε κάτι, έχουν βγάλει πολλές προσφορές σε διάφορα είδη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΕΙμαι σε σκεψεις απο το μεσημερι, για να αλλαξω την D2x, αλλά το καλοσκέφτομαι γιατί δεν ξερω αν θα δω διαφορές να δικαιολογήσουν το 100αρικο

 

O μόνος λόγος που θα άλλαζα την δικιά μου είναι το on the fly πέρασμα από ακουστικά σε ηχεία και τούμπαλιν αλλά δεν το κοστολογώ ούτε στα 99€ της προσφοράς το βάλε-βγάλε του βύσματος.. Εσύ γιατί θες να αλλάξεις;

Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος που θα άλλαζα την δικιά μου είναι το on the fly πέρασμα από ακουστικά σε ηχεία και τούμπαλιν αλλά δεν το κοστολογώ ούτε στα 99€ της προσφοράς το βάλε-βγάλε του βύσματος.. Εσύ γιατί θες να αλλάξεις;

Κοιτα δεν πιστευω οτι θα δω καμια διαφορα ιδιαιτερη στην ποιοτητα ηχου, γιατι η καρτα μας ειναι πιστολι..

Το θεμα του jack ακουστικα/ηχεια δεν με πολυκαιει, γιατι εχω Ο2 ενισχυτακι για τα ακουστικα, εχω βαλει ενα jack splitter στην εξοδο της d2x, και εχω παντα πανω τα ακουστικα, οταν θελω να ακουσω απο κει απλα αναβω το Ο2.

 

Πιο πολυ για το sbx , θελω να δω ποσο καλο ειναι , bf4 κλπ..

(οχι οτι παιζω και καθολου , αλλα τωρα χειμωνα θα λιωσω λιγο παραπανω)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι άν είναι καλά τα προιόντα της Creative, αλλά η ανυπαρξία σε drivers και η μηδενική υποστήριξη. Θέματα που μένουν άλυτα ακόμα και σε hi-end μοντέλα της. 75€ είχα δώσει για XFI SB0880 και ακόμα δεν έχει βγάλει έναν σωστό driver για win7.

Και δυστυχώς δεν υπάρχουν άξιες εναλλακτικές λύσεις...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι άν είναι καλά τα προιόντα της Creative, αλλά η ανυπαρξία σε drivers και η μηδενική υποστήριξη. Θέματα που μένουν άλυτα ακόμα και σε hi-end μοντέλα της. 75€ είχα δώσει για XFI SB0880 και ακόμα δεν έχει βγάλει έναν σωστό driver για win7.

Και δυστυχώς δεν υπάρχουν άξιες εναλλακτικές λύσεις...

http://www.hardwareheaven.com/community/forums/pax-drivers.174/

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι άν είναι καλά τα προιόντα της Creative, αλλά η ανυπαρξία σε drivers και η μηδενική υποστήριξη. Θέματα που μένουν άλυτα ακόμα και σε hi-end μοντέλα της. 75€ είχα δώσει για XFI SB0880 και ακόμα δεν έχει βγάλει έναν σωστό driver για win7.

Και δυστυχώς δεν υπάρχουν άξιες εναλλακτικές λύσεις...

Πάντως εγώ που έχω την Recon3D, είχα θέμα με τους drivers των Win10, αλλά έβαλα των 8.1 και παίζει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα xtra κάρτες ήχου;

 

Καλό.

Γιατι να μην υπαρχουν;

Οι διαφορες στην ποιοτητα ηχου ειναι αρκετες για να μεινεις με την onboard.

Οταν δοκιμασα ετσι απο περιεργεια την onboard την δικη μου, οσο και να πειραματιστηκα με τις ρυθμισεις, EQ, κλπ δεν εφερα ουτε στο ελαχιστο την ποιοτητα ηχου που εχω στην xonar.

 

Πες μας ομως, γιατι το λες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Spoiler διότι είμαστε σε λάθος τομέα. Δεν θα απαντήσω σε κάτι άλλο, διότι χαλάμε το θέμα της προσφοράς.

 

Επειδή δεν υπάρχει μητρική χωρίς αξιοπρεπή onboard.

Δεν είμαστε στην εποχή των PIII  που ήταν αναγκαία η xtra κάρτα ήχου.

Αν δεν έχεις super duper ηχεία η ακουστικά,(και αυτά επίσης αποτελούν ένα άλλο παράδειγμα marketing όταν μιλάμε για μέσο ΜΗ επαγγελματία χρήστη, αλλά τεσπα) κατάλληλο χώρο κλπ κλπ, ποιος ο λόγος να την πάρεις πια;

Εκτός αν μιλάμε για "αριστοκρατικό" αυτί, οπότε πάω πάσο.

 

Ακούς καλύτερα τα headshots; Τισ γυμνάστριες στο youtube; Ή έχεις κρυστάλλινο ήχο στην 9η του Μπετόβεν;

Τεσπα, εσείς ακούτε διαφορές, εγώ γέρασα. "Εκεί που ήσουν ήμουνα, εδώ που είμαι θα 'ρθεις" που λένε. Το μόνο σίγουρο ;) . Ψιλο-άχρηστα πραγματάκια κατ' εμέ. Και γω αγόραζα, ότι κυκλοφορούσε ψάχνωντας το "ποιοτικότερο" που μου πάσαραν. Μετά (άσχετο με την οικονομική κρίση) αποφάσισα να ενεργοποιήσω πολλά "φίλτρα" ;) .

Λοιπόν, πίσω στην προσφορά τώρα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τεσπα, εσείς ακούτε διαφορές, εγώ γέρασα. "Εκεί που ήσουν ήμουνα, εδώ που είμαι θα 'ρθεις" που λένε. Το μόνο σίγουρο ;) . Ψιλο-άχρηστα πραγματάκια κατ' εμέ. Και γω αγόραζα, ότι κυκλοφορούσε ψάχνωντας το "ποιοτικότερο" που μου πάσαραν.

BF2 με x-fi δεν δοκιμασες  ποτε ομως  :p   http://www.thelab.gr/topic/43814-%CE%B4%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CF%87%CE%BF%CF%85/page-4#entry646494

 

 

εγω θα προτιμουσα την απλη Z στα 80 ευρω παντως ή εναν fiio E9K στα 110 σε περιπτωση που εχει ηδη καλο dac η τωρινη καρτα ηχου 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.