Jump to content



το πειραμα μιλησε.....


naz

Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Προς Outlaw. Κάνε μια δοκιμή στο συγκεκριμμένο pc που έχεις τώρα να δεις μόνος σου τι γίνεται, δεν θα κάνουμε "πόλεμο" για το θέμα.

Ο αισθητήρας μετράει τη θερμοκρασία της CPU γιατί βρίσκεται κάτω από αυτή και απομονωμένος από το υπόλοιπο κουτί αφού καλύπτεται από τη βάση του επεξεργαστή. Δεν έχει σχέση με τη θερμότητα που εκπέμπουν τα mosfet της τροφοδοσίας.

Προτείνω όσοι ενδιαφέρονται να κάνουν αναστροφή του ανεμιστήρα της ψύκτρας τους και να στείλουν τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πρωημερων την αναστροφη και οι θερμοκρασιες μου ανεβηκαν...2-3βαθμους..

Τεσπα τι να πω..??

Εγω απλα επαναλαμβανω...

Σιγα την διαφορα 2-3 βαθμοι???

Το καλητερο για βελτιωση της αεροψηξης ειναι το lapping και σας στο λεω αυτο γιατι ερηξα 8-10βαθμους την θερμοκρασια του επεξεργαστη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας αφησουμε τη μηχανικη ρευστων και τα ρεστα αρκει ενα πειραμα σε τελικη αναλυση (λογικη μαυρου κουτιου)...........

Εγω για παραδειγμα δεν εχω ιδεα μουσικης απο μηχανικη (στα @@ρια μου δεν ειμαι Μηχανολογος ετσι Nazz??) ομως εχω βαλει τις φανες να τραβανε αερα απο το κουτι...........

Βολευει η λυση αυτη (στην περιπτωση μου ομως) γιατι ετσι οπως τα εχω σαρδελοποιησει δινει καλυτερη ομοιομορφη ψυξη εξαλλου το εχω πει και στον CPU Temp Estimator......

Απο εκει και περα δεν πρεπει να παραβλεψουμε οτι μερικες μητρικες (δες ΑΒΙΤ NF7-S) δειχνουν αλλα τι αλλων ενδειξεις θερμοκρασιων αναλογα με τα restarts και τη ροη αερα...........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι κάπως ουδέτερος, αλλά όχι απόλυτα…

Όταν είχα τον Palomino και κυριολεκτικά “καιγόμουνα” κάνοντας μερικά πειράματα blow vs. suck είχα καταλήξει, βάσει γεγονότων, ότι το blow συνεργάζεται τέλεια με δυο case fans το ένα να βάζει κρύο αέρα από μπροστά και το δεύτερο να τραβάει και να βγάζει το ζεστό από πίσω. Το suck ήταν, ίσως ελαφρώς καλύτερο χωρίς τα extra case fans και με κλειστό το κουτί. Η ποιο μεγάλη διαφορά που πήρα ήταν με blow όταν πρόσθεσα ένα τρίτο case fan στο δεξιό πλαϊνό το οποίο φυσούσε ακριβώς επάνω στην ψύκτρα της cpu δίνοντας έτσι κρύο αέρα στο fan και όχι όπως σωστά αναφέρθηκε ανακυκλωμένο ζεστό αέρα.

Το συμπέρασμα, εν ολίγοις είναι ότι σε ένα κουτάκι χωρίς έξτρα fans είναι ίσως ισοδύναμα με μια μικρή διαφορά υπέρ suck αλλά σε ποιο εξοπλισμένα cases το blow κάνει τη διαφορά…

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω γενικοτερα με ολους,απο το αυστηρο μυνημα προς τον outlaw και μετα.το πηρα λιγο προσωπικα γιατι αναφερθικες σε μενα λιγο ειρωνικα...να το παρω απροσωπα ηθελες? τεσπα και αεροδυναμικη ξερω .δεν εχω καμια διαθεση να αραδιαζω τυπους και κουραφεξαλα γνωσεις.....πιστευω οτι οι διαφορες ειναι ελαχιστες αλλα παλι οριακα ικανες να βελτιωσουν λιγο την απαγωγη για αυτο και επιμενω.εχω κανει και εγω πολλα πειραματα και επιμενω στα συμπερασματα μου,στην δεδομενη συνθεση του συστηματος μου.

sean εσυ μην μπαινεις σε ξενα χωραφια,θα την πατησεις με τις μηχανικες, πες μας για σαε καλυτερα(λολ)

δεν χρειαζεται τωρα να τσακωνομαστε κανα χρονο για να αποδειχτει τελικα οτι κατα περιπτωσεις ισχυει το ενα και οχι το αλλο.βεβαια ο ιστορικος του μελλοντος θα με δικαιωσει(λοολλλ0λ) αλλα τεσπα!

ας κανει ο καθεις τα πειραματακια του και ας διαλεξει.πιο πολυ ανοιξα αυτο το θεμα για να κεντρισω λιγο την περιεργεια ολων και να παρω και γνωμες.δεν λεω οτι ανακαλυψα την αμερικη....οποτε μην δαγκωνεται,ψυχραιμια και θα την βρουμε την ακρη με κουβεντουλα κλπ....αντε να βλεπω κοσμο αρχιζει να κοβει κουτια και να βαζει φανες...εχουμε σκουριασει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Μα δε μπαινω σε ξενα χωραφια διοτι ξερω οτι εχουν παγιδες! :050: :050: :040: :098:

Oποτε θα πεσω μεσα αρα κλαφτα Χαραλαμπε........

Ομως να ξερεις οτι μια πτωση θερμοκρασιας απο πεντε βαθμους κι ανω κανει τη διαφορα (δες AMD Gain Estimator)......;)

Link to comment
Share on other sites

5 δεν πεφτουν με αερα σε τετοιες οριακες συνθηκες...νερο θελει με αντιστασεις απο κομπρεσορα,η απευθειας extreme....ειδα και κατι προχθες live και επαθα πλακα.το hipromie εν δρασει να παιρνει μπροστα και να τριζει ο τοπος.....τι να λενε και τα ανεμηστηρακια ......θα τα βγαλω μου φαινεται να τα βαλω στα καναρινια μου που σκανε αυτες τις μερες.....τουλ νερο θελει για 5....

Link to comment
Share on other sites

Σαφως ετσι ειναι αυτα σε γενικες γραμμες καθε 6 βαθμους πτωση εχεις κερδος κατα 1ΜΗz FSB (σε AMD συστηματα).

Αυτο που αναφερω ισχυει στο περιπου πιο αναλυτικα φαινονται στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

Για την ψύκτρα θα είναι λίγο δύσκολο το καθάρισμα.

Τέλος πάντων σε κάνα μήνα μας λέτε τι γίνεται και με την σκόνη, που νομίζω ότι είναι βασικό πρόβλημα όταν φυσάς.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ειρωνικά δεν ήθελα να μιλήσω, αλλά αυτό είναι το κακό με τα forum. Δεν είναι δυνατό να καταλάβεις το ύφος μου αφού δεν με ακούς να σου μιλάω. Τέλος πάντων, μπορεί και να έφταιγα εγώ. Το νόημα τις παρέμβασής μου, στα posts σας ήταν περισσότερο συμβουλευτικός. Για να καταλάβεις οτι δεν είναι οριακή η διαφορά πρέπει να ανέβεις λιγάκι. H διαφορά υπέρ του φύσα θα φανεί μόλις αρχίσεις το oc. Στα 2v που δουλεύω τον άθλο μου με το ρούφα υπερθερμένεται και κλείνει ο υπολογιστής ενώ με το φύσα τα καταφέρνει. Στα default πάλι δεν με ενδίεφερε τότε, ούτε και τώρα. Επίσης μου κάνει εντύπωση που δεν κατάλαβε κανένας αυτό που είπα για τα mosfet. Εγώ πάντως είχα καταλήξει στο συμπέρασμα οτι για να πετύχεις τα μέγιστα απο αερόψυξη με "ρούφα" πρέπει να έχεις ψύκτρα τύπου αστερία, με κύριο σώμα χαλκό και στο εσωτερικό άζωτο ή κάπιο άλλο "υγρό" που θα αναλάβει την ισοκατανομή της θερμότητας στα φινάκια της ψύκτρας. Επίσης έπρεπε να ταπώσεις τα πλαϊνά της ψύκτρας έτσι ώστε η φάνα να ξεκινά την αναρόφηση απο χαμηλά. Τέλος τρυπούσες με ποτύρι το πλαϊνό του κουτιού και ξεφορτωνώσουν την κ@λόζεστα έξω χωρίς ανακύκλωση. Τότε ΝΑΙ. Έχεις αποτελέσματα. Αλλά με ψύκτρα τύπου Volcano χλωμό (επαναλαμβάνω σε oc κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

η βολκανο η 11 εχει περιβλημα στις φινες που ξεκινα απο την κορυφη και φτανει σχεδον 1.5 cm αποσταση απο την βαση.δηλαδη στο ρουφα τραβαει απο την επιφανεια που σχηματιζεται μεταξυ βασης και προστατειτικου περιβληματος,απο αρκετα χαμηλα δηλαδη.η συγκεκριμενη βολκανο ειναι 100% χαλκινη και αρκετα βαρια.συγκρινεται αμεσα με μια σλκ.

ποτε δεν εχω δουλεψει default τον barton μου.ριξε μια ματια εδω

να δεις που ειμαι http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=278

.με suck ενοειται παντα.

τωρα αυτο που ειπες με τα μοσφετ δεν το θυμαμαι αλλα η απλη λογικη λεει οτι οταν φυσας ο ζεστος που βγαινει γλυφει και τα μοσφετ οποτε σκανε πιο ευκολα.ενω οταν ρουφας ο αερας που ρουφαει προζεσταινεται απο τα μοσφετ και μπαινει ειδη λιγο πιο θερμος.αυτο με μια καλη ροη πιστευω δεν ειναι προβλημα.με ψυχτρακια στα μοσφετς μαλιστα εξασφαλιζεται ετσι και η καλυτερη ψυξη τους.

το συστημα με το μπουκαλι και η ζεστη απευθειας εξω ειναι οτι καλυτερο μπορει να δειξει η αεροψυξη ειτε σε default ειτε σε high ο/c καταστασεις.μιλαμε παντα για χαλκινα κομματια τα οποια λογω ιδιοτητων χαλκου προσφερουν καλυτερη κατανομη απο οτιδηποτε αλλο.εκει στα 2 volt βεβαια με αερα εχεις τερματισει,μετα αρχιζουν oi duronνοποιησεις....τεσπα το κουρασαμε

Link to comment
Share on other sites

Έ όχι και το κουράσαμε ρε αδελφέ. Πρώτα μας μπριζώνεις για τρύπες και reverse flow και μετά μας αφήνεις στα κρύα? Ενοείται πως θα το πάμε μέχρι τέλους (ήδη έκοψα το πλαϊνό...........ΤΣΑΜΠΑ το κανα?). Αυτό που σου είπα με τα mosfet είναι το εξής. Η θαρμοκρασία τους επιρρεάζει την τελική θερμοκρασία που σου δίνει ο σένσορας της μητρικής (γι αυτό και δεν τον εμπιστευόμαστε). Με το ρούφα, παύεις να τα θερμένεις και έτσι το ΜΒΜ σου δίνει πτώση της θερμοκρασίας του πυρήνα η οποία όμως είναι εικονική. Γι αυτό σου είπα να μετράς με εξωτερικό σένσορα. Volcano 12 extreme έχω και πίστεψέ με δεν κλάνουν μία μπροστά στις SP της T-right. Εαν συνατηθούμε σε κανα καφέ θα το συνεχίσουμε live.

Link to comment
Share on other sites

να το συνεχισουμε φιλε μου και εγω γουσταρω....απλα πεινασα τωρα και βαριομουνα να γραφω(λολ)...

ναι εχεις δικιο σε αυτο που λες με τα μοσφετ.μετρανε πιο χαμηλα επειδη ψυχονται σωστα.ο πυρηνας γενικα ειναι αδυνατον να μετρηθει με ακριβεια.παντα εισαι +-4 απο την εμπειρια μου αυτο εχω δει.σε εντελως extreme τασεις μια καλη λυση ειναι να υπαρχει σενσορας ακριβως πανω στο die .αυτο βεβαια ειναι πρακτικα αδυνατο,για αυτο και ολα τα thermistors μπαινουν καπου εκει κοντα...ισως αυτο που μετραει ακριβως στην κοιλια του cpu να ειναι η καλυτερη δυνατη προσεγγιση,δεν το εχω ψαξει πρακτικα ακομα αυτο.

πρεπει να δεις το case μου δεν εχω και ψηφιακη....τωρα η φανα του επεξεργαστη ρουφαει και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχω 4 βαθμους παραπανω σε ολο το δωματιο...ναι καλα καταλαβες,4 ολοκληρους βαθμους ανεβαζει το cpu την θερμοκρασια του δωματιου μου σε σχεση με το υπολοιπο σπιτι....αφου αν βαλεις το χερι σου απεναντι απο την φανα σε ζεματαει ενα καυτο αερακι.....σκεψου ολα αυτα τα φορτια να μενουν σε ενα κλειστο κουτι με σκαρτη ροη,θα ανεβει η θερμοκρασια καμια 10αρα βαθμους αμεσα και θα αρχισει τα reboots....αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ας τα πω αλλη μια γιατι δεν βαζεις μυαλο :040:

Νασο θυμασαι το μοντ που ειχα κανει με το μπουκαλι;-7βαθμους στον Αθλονα :098: ενα το κρατουμενο για να φυσαει(με την 11+)

Τωρα με την SLK ειναι 2 βαθμους επανω αν ρουφαει και δεν κατεβαζει γρηγορα θερμοκρασια :mad:

Αν φυσαει ομως κρυωνει πολυ πιο γρηγορα γιατι ειναι πιο αμεση ενεργεια.

Τωρα κεφαλα :026: λεγε οτι θες,αν ειναι να κανουμε πενηντα τρυπες στα ωραια μας κουτακια να μου λειπει :033:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και στα διάφορα ξένα forum επικρατεί σύγχυση επί του θέματος. Απ' ότι διάβασα άλλες ψύκτρες αποδίδουν καλύτερα όταν φυσούν και άλλες όταν ρουφούν οι ανεμιστήρες οπότε μόνο με δοκιμή μπορεί να βγεί συμπέρασμα και φυσικά όχι γενικευμένο. Και ο καθένας επιλέγει την καλύτερη λύση για αυτόν χωρίς να τα χώνει στους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.