Jump to content


Mod Your CD-ROM to Watch DVD Movies !!!


Recommended Posts

στο οverclockers.com εχει ενα αρθρο που λεει οτι μερικα CD-ROM μονταρονται για να παιζουν DVD !!!

http://www.overclockers.com/tips1174/

δεν ειναι ευκολο και δεν γινεται παντα, αλλα αξιζει τον κοπο οποιος εχει κανενα CD παραπεταμενο :D

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω ένα Sony και κάθετε παραμελημένο, ίσως του δώσω μια ευκαιρία!!!!

Αυτό που δε μου γέμισε το μάτι είναι το “DVD JUMP” στα 40x or higher. Μου φαίνετε σα να μας το βάζουν με το κουταλάκι στο στόμα…:1drink:

Ούτε και το “Speed adjustments” δε μου αρέσει. Αν κόψεις δλδ το κίτρινο (12Volt) καλώδιο θα λειτουργούν όλα τα κυκλώματα στο pcb και απλά θα μειωθεί η ταχύτητα???? :017:

Ας μην προδικάζω, θα ανοίξω το Sony και θα σας πω…

Link to comment
Share on other sites

ειναι DL ? lol αραγε μηπως θα μπορουσαμε να κανουμε ενα dvd-rom σε dvd-rw και να ειναι και DL εεε γιατι οχι δηλαδη ? Θελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ετσι ειναι

Απλα αστειευομαι μου φανηκε πολυ αστειο το CD-ROM να γινει DVD-rom

Link to comment
Share on other sites

ειναι DL ? lol αραγε μηπως θα μπορουσαμε να κανουμε ενα dvd-rom σε dvd-rw και να ειναι και DL εεε γιατι οχι δηλαδη ? Θελω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα ετσι ειναι

Απλα αστειευομαι μου φανηκε πολυ αστειο το CD-ROM να γινει DVD-rom

Είναι συνήθης περίπτωση. Κάποτε διπλασιάζαμε την χωριτηκότητα των δίσκων της IBM με έναν jumper. Και η διαφορά στα λεφτά ήταν μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο κουφό μου φαίνεται.Εξάλου και αυτός στο τέλος λέει ότι δεν έχει dvdrom.Γιατί λοιπόν δεν το έκανε στο δικό του cdrom, πριν το ποστάρει στο site, εάν είναι πραγματικά εφικτό αυτό το πράγμα!? :104: :104:

Link to comment
Share on other sites

Να δείχνει DVD; Δηλ. αυτό το πράγμα που πετιέται έξω όταν πατάω το κουμπί δεν είναι για να ακουμπάω το φραπέ;;;!!!

lllloolll πιθανον μετα το mod να μη σου ανοιγει ουτε για το καφε

:003:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το δοκίμασα.

Αλλά με πολύ παλιό drive. Έκοψα και το καλώδιο. Δεν διάβασα DVD. Και δεν άνοιγε καν το πορτάκι. Αλλά το αναγνώριζε η μητρική.

Τέσπα. Ένωσα πάλι το καλώδιο και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το δοκίμασα.

Αλλά με πολύ παλιό drive. Έκοψα και το καλώδιο. Δεν διάβασα DVD. Και δεν άνοιγε καν το πορτάκι. Αλλά το αναγνώριζε η μητρική.

Τέσπα. Ένωσα πάλι το καλώδιο και όλα καλά.

Όπως λέω και παραπάνω αυτό με το κόψιμο του καλωδίου μου φαίνετε πολύ πατάτα. Το μοτεράκι του μηχανισμού της κεφαλής πρέπει να λειτουργεί και με τις δύο τάσεις (5&12Volt) αλλά το δεύτερο για το πορτάκι πρέπει να έχει μόνο 12. επομένως ίσως και να γίνετε αλλά θέλει περισσότερη δουλειά από αυτά που μας λέει αυτό ο κύριος…:087:

Δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω στο Sony αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα του ρίξω μια ματιά…:119:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.