Jump to content



Μνημη για πολλα ΜΗz με χαμηλα V υπαρχει?


Recommended Posts

Λογικα αν δεν σε ενδιαφερουν τα timings ολες οι μνημες που κυκλοφορουν 3700-4000-42000 κ.ο.κ. δουλευουν σε αυτες τις τασεις. Τωρα αν ψαχνεις για τσιπακια 400αρια (για παραδειγμα) και πανω τα οποια να πουσαρονται σε υψηλες συχνοτητες με χαμηλα βολτ αυτα ειναι λογικα καποια micron 400αρια (OCZ 3700EB), και ισως hynix43, samsung TCCD.

Link to comment
Share on other sites

thanks

ρωταω για minimum 250MHz, καλες αν πανε 280,

και αν ειναι δυνατον να 300αριζουν ακομα καλυτερα :D

η μεγαλυτερη ονομαστικη ταχυτητα που κυκλοφορει ειναι 4200 ε? αρα 263ΜΗz

ανεβαινουν κι αλλο αυτες? (και ποσο θα κανουν κι ολας :D )

απο χαμηλοτερα μοντελα υπαρχουν που να ανεβαινουν τοσο πολυ?

καλα, 3200αρες υπερβολη θα ηταν. Αυτες οι OCZ 3700EB ξερεις ποσο φτανουν?

Παντα μεχρι 2.85V το πολυ, ε? (Α64 mem controller γαρ :D )

Link to comment
Share on other sites

οι τελευταιες corsair δινουν τρελα fsb μονο με 2,7V και ενδεικνυεται η χρηση τους για τους A64...

Αν λες τις corsair XL εχουν τα samsung TCCD τα οποια ειναι καλα για timings αλλα δεν πανε πιο ψηλα απο τις OCZ 3700EB.

sakattack τις OCZ 3700EB εχει πολυς κοσμος...aristidis, brwmogazos κλπ κλπ. Ριξε ενα βλεφαρο και θα παρει μια ιδεα. Βεβαια αυτοι ριχνουνε βολτ...

Link to comment
Share on other sites

Sakattack πάρε τις adata vitesta..... είναι PC4000 στα 2.5-4-4-7 τα 260 τα έχουν σίγουρα ακόμα και με 2.7...

Aυτες πολυ "ακουγονται" τωρα τελευταια...τοσο καλες ειναι ή απλα ειναι καλες για τα λεφτα τους??? τι τσιπακια εχουν? Αυτο το "4" ειναι πολυ χαμηλο...σαν DDR2. Δεν ειναι λογικο να υποθεσει κανεις οτι με τοσο χαλαρα timings κι αλλες μνημες θα παιζουν εκει ψηλα??

Link to comment
Share on other sites

A και κατι ασχετο... τι πιθανοτητες υπαρχουν αυτες εδω οι μνημουλες να εχουν τα micron chips των ocz3700EB???

http://www.crucial.com/uk/ballistix/store/partspecs.asp?IMODULE=BL6464Z402

Βεβαια η OCZ διαλεγει και τα τσιπακια της και κανει κι αλλες μαγκιες αλλα ειναι σε πολυ καλη τιμη, και αφου ειναι θυγατρικη της micron η εταιρια, ειναι πολυ πιθανο να παιζει τετοια κατασταση.... Εγω ψηνομαι να παιξει καμμια ομαδικη αμα γουσταρει κανεις αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εγω εχω παρει τις ocz pc 4000 golden που βλεπεις στην υπογραφη μου με τον 3.2 τις δουλευω ακομα στα 244 fsb 2.5-4-3-5- χωρις λαθη με τα ιδια timing παιζανε 252 fsb στον 3αρη που ειχα παλι χωρις λαθη και default volt 2.8. Τωρα βεβαια δεν ειναι και φτηνες αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει και τιποτα καλυτερο απο τις ocz .Πολυ καλες ειναι και οι 3700 αλλα εσενα νομιζω σε βολευουν καλυτερα οι 4000 που στο δικο μου συστημα εχουν ξεκινησει σε αυτα τα timings και στα 260 φσβ παλι χωρις λαθη αλλα βεβαια δεν πηγαινε ο 3 αρης μου τοσο ψηλα.Τις πηρα απο ελλαδα 410 ευρω τελικη (για ενα γιγα μιλαμε)και νομιζω οτι τωρα πρεπει να πεσανε κιολας.Αν θες τηλεφωνα κλπ στειλε π.μ να στα δωσω πληροφοριες δες εδω

http://www.ocztechnology.com/products/memory/OCZ_EL_DDR_PC-4000_Dual_Channel_Gold

Τιμη απο pc memory upgrade 346 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

οcz 3700EB και balistix, απο αυτα που μου λες, ΑΚΥΡΕΣ.

To link λεει για CL2 με 2.8V απο τα 400 κι ολας !!!

Ειπαμε με χαμηλα V για Α64 :D

Πολλες μνημες απο οτι διαβαζω γυρω γυρω γραφουν ΧΧΧ MHz @ 2,6V αλλα ολες θελουν 2.7-2.8. Τα 2.8 τα "φοβασαι" γιατι "αν θελουν τοσα στα 400, ποσα θα θελουν για παραπανω?" Αυτο εστω οτι ισχυει μονο για τις ballistix αλλα θελουν τοσα για cas2....αν το ριξεις σε 3...θα παρεις με τα ιδια βολτ κατιτις παραπανω. Οι 3700EB δινουν αυτο που λενε στα 2.8. Τωρα αν εσυ ψαχνεις για παραπανω (Mhz) απο τα 233 με λιγοτερα (volt)...λογικα καταληγεις στις adata που ειπε ο jimk...ή σε κατι hynixB chips αλλα και παλι, αμα το φοβασαι παρα πολυ το... 2.9 δεν νομιζω οτι παιζει κατι απιστευτα τρομερο.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε φιλος που εψαξε οτι οι τελευταιες corsair πανε με μικρη ταση,αλλα λεμε για το πολυ τελευταιο μοντελο..

@sakattack σορρυ αλλα δεν εχω παραπανω γνωσεις για ποιο μοντελο μου ειπαν...

Link to comment
Share on other sites

hynix d-43 250-280 με 2.8.

με 3αρια timings

Θα συμφωνήσω... με 2.8/2.85 μόνο μνήμες 4000/4200/4400 θα σου δώσουν το fsb που θες, με χαμηλή τάση... τα καλύτερα timings όμως που θα μπορείς να τις τρέχεις, θα είναι στην καλύτερη 2.5-3-4-7.

Link to comment
Share on other sites

Οι Κingston HyperX PC4300 πηγανε στο nForce2 που οπως ξερεις ζοριζει πολυ τις μνημες μεγιστα 253 FSB αλλα με 2.98 ρευμα........

Κοβοντας το στα 2.85 επεσε καπου στο 248 σε Α64 πανε σιγουρα καλυτερα οπως λεει κι ο κατα καιρους αναξιοπιστος Tom τωρα θα τις τεσταρω στο δικο μου συστημα οταν ερθει η ωρα και θα δεις αποτελεσματα.....

Ομως επειδη εχω τον 3200+ με 11 πολλαπλασιαστη f**k δε βρηκα τον 3000+ δεν θα ανεβει πολυ το FSB αν και ψηνομαι για extreme καταστασεις αρκει να προσφερθουν κατι φιλαρακια........ :035: :D

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. πολυ ενδιαφεροντα αυτα, ειδικα οσο μπαινουμε σε Α64 mode :D

απο οτι ειδα οι Α-DATA ειναι οι πιο προσιτες, συν αλλες 3-4 μαρκες που πανε ψηλα.

hynix d-43 ποιες μνημες εχουν?

Βρε 007, τι ειναι αυτα που λες? ξεκλειδωτοι ειναι προς τα κατω οι Α64.

θα βαλεις 9 θα βαλεις και 8, και 7 ακομα αμα αρχισεις τα xxxxtreme :D

Link to comment
Share on other sites

A και κατι ασχετο... τι πιθανοτητες υπαρχουν αυτες εδω οι μνημουλες να εχουν τα micron chips των ocz3700EB???

http://www.crucial.com/uk/ballistix/store/partspecs.asp?IMODULE=BL6464Z402

Βεβαια η OCZ διαλεγει και τα τσιπακια της και κανει κι αλλες μαγκιες αλλα ειναι σε πολυ καλη τιμη, και αφου ειναι θυγατρικη της micron η εταιρια, ειναι πολυ πιθανο να παιζει τετοια κατασταση.... Εγω ψηνομαι να παιξει καμμια ομαδικη αμα γουσταρει κανεις αλλος...

Έχω πάρει ακριβώς τα ίδια chipakia micron οπως οι ΕΒ από την Crucial αλλά δεν πήγαιναν με τίποτα. Αν θες να δοκιμάσεις πάντως δεν είναι αυτός ο κωδικός τους γιατί δεν είναι cas 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.