Jump to content



Πρόβλημα με ripping


Ujin1442169065

Recommended Posts

Η κατάσταση έχει ώς εξής:

Έχω 2 drives, το NEC2510A και προσωρινά το Toshiba SD-M1802.

Μου έδωσε ένας φίλος κάποια dvd για να του κάνω backup, τα οποία παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα στο deck μου, παρόλο που δεν φαίνονται να είναι και στην καλύτερη κατάσταση (με το μάτι).

Το dvd decrypter μου πετάει unrecoverable read errors, με όποιο από τα 2 drives και αν προσπαθήσω να τα ripάρω.

Μου έχει συμβεί άλλη 1 φορά αυτό σε καμιά 100άρα dvd που έχω κάνει backup, αλλά τώρα έγινε με 5 δισκάκια συνεχώμενα...

Έκανα δοκιμή να ripάρω ένα δισκάκι που που έχω γράψει εγώ και είναι σε άψογη κατάσταση και όλα οκ.

Εντάξει, το λογικό είναι οτι φταίνε τα δισκάκια, αλλα με παραξενεύει που στο deck, δεν πηδάγανε ή κολλάγανε καθόλου όταν τα έβλεπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έχει τύχει πάντως δισκάκι που δεν αντιγραφόταν με τίποτα.Είχα δοκιμάσει με το dvd decrypter, smart ripper, αντιγραφή απλή με το Total Commander (ήταν ξεκλείδωτο). Τ Ι Π Ο Τ Α !!!! Τελικά δοκίμασα με το cdcheck, μου έπιασε το προβληματικό vob αρχείο, sector by sector, μου έβγαλε ότι είχε 1520 λάθη, και μου το αντέγραψε τελικά στον σκληρό.Ευτυχώς πάντως η ταινία μετά που την "έκαψα", έπαιζε κανονικά. :p

Σημ, το δισκάκι έπαιζε κανονικά σε επιτραπέζιο dvd player :119: :119:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Maddoctor, κάτι κάνει το cdcheck εκεί που όλα τα άλλα κολλάγανε.

Απλά πέρνει πολύ ώρα το ριμάδι.

Ώρα!?Εμένα για ένα αρχείο 450Kb, με 1520 λάθη, έκανε στις 2 ώρες περίπου :015: :015:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να κανει τοσες ωρες προτιμω να το ΒΑΝ το δισκακι εκτος κι αν υπαρχει ιδιαιτερος λογος για να κατεβει με παση θυσια......... :040: :040:

Εγώ πάντως το πάλεψα, να είμαι ειλικρινής, γιατί με είχε τσατίσει και δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι μπορεί να με νικήσει ένα δισκάκι! :068:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.