Jump to content



Αctive matrix lcd screen


Guest GoriLLakoS

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους παιδες...

Απο σεπτεμβρη θα αρχισω ενα αρκετα μεγαλο project κ εχω αρχισει ηδη να ρωταω για πολλα πραγματα....λοιπον η ερωτηση ειναι η ιδια με του τιτλου...που μπορω να βρω τετοιες οθονες στην ελλαδα???Δεν θελω να ειναι οι καινουριες σαν αυτες που κολλουνται στην οροφη τ'αυτοκινητου η που ειναι σαν απλες οθονουλες κολλημενες επανω στο ταμπλο τ'αυτοκινητου.....σκεφτομαι κατι σαν αυτες που ειναι μεσα κ με ενα κουμπι "ξεδιπλωνουν"....πχ σαν να ειναι ενα cd-rom driver κ μολις το ανοιγω απο το 5.25'' φατνιο να ανοιγει προς τα πανω....

στο google εψαξα αλλα δεν μπορεσα να βρω πολλα....εχουν ολοι τις καινουριες κ τα περισσοτερα ειναι απο εξω....

δεκτες ολες οι παρατηρησεις-ιδεες-απαντησεις....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

Οταν και γω ημουν στη μπιζνα της οθονης (λολ) ο μαστερ του ειδους βουδας με ειχε πληροφορησει οτι ακομα και οι απλες οθονιτσες γραφικων εχουν πολυ δυσκολη συνδεσμολογια, δυσευρετα σχετικα προγραμματα και πολυ περιεργους ελεγκτες οθονης.

Τωρα για αυτο που θες εσυ νομιζω οτι απλα ειναι ακατορθωτο. Που θα το συνδεσεις? Πως θα το προγραμματισεις? και κυριοτερα τι θα δειχνει?

Το εγχειριμα που θες ειναι παααααρα πολυ δυσκολο.Ασε που και οι οθονες ειναι πανακριβες....... Εγω εχω βολευτει με το να φτιαχνω απλες οθονες χαρακτηρων 2χ16.

Link to comment
Share on other sites

Guest GoriLLakoS

Κοιτα,θα ανοιγα αλλο θρεντ μολις τωρα αλλα με προλαβες...Ασε για λιγο τιs active matrix κ κοιτα αυτο...

Πες οτι "ξεριζωνω" μια οθονη απο ενα παλιο labtop κ μετα θελω να την βαλω να λειτουργει ως δευτερη οθονη στον desktop μου....(το εχει κανει κανενας σας???)

Απ'οτι διαβασα χρειαζεται εναν controller αναλογα με τον κατασκευαστη της οθονης,διοτι ο controller της οθονης αυτης βρισκεται ενσωματωμενος μεσα στην μητρικη των φορητων....!Στην συνεχεια αμα βρω controller τι αλλο θα χρειαστω ακριβως για να κανω την οθονη να λειτουργησει...????Υποθετω ενα καλλωδι για τροφοδοσια κ αλλο ενα που να πηγαινει απο τον controller πανω στην καρτα γραφικων???

Ολα αυτα η εν μερη ξερεται που μπορω να τα βρω κατα ελλαντα μερια????

Η δευτερη οθονη spresv θα δειχνει οτι μποριε να δειξει κ η κυρια απλα θα ειναι παντα με στατηστικα του υπολογιστη,γραφικα(ετσι για ομορφια),μουσικα(winamp)κτλ

κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest GoriLLakoS
Έχω μια οθόνη από Compaq Server..

Πως μπορώ να την αξιοποιήσω μια και το αναφέρατε ρε παίδες??

Μπες στο www.EarthLCD.com κ ψαξε για controller...στειλες τους μαιλ με το s/n τησ οθονης σου κ την μαρκα κ θα σου πουνε αυτοι αν δεν μπορεις εσυ....εγω εχω γραφτει εδω κ καιρο στο yahoo group τους κ μου εχουν φανει ,χωρις υπερβολες,πολυ χρησιμοι...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το λινκ απο πανω οχι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ζητατε στο θεμα αυτο και ειναι 1 κλικ μακρια.

Καλα ρε , μη βαράς.

Απλά το ένα κλίκ εδώ και μία ώρα έχει γίνει 32 και ακόμα είμαι στα basics.

Αντίθετα ο άλλος καλός συνάδελφος που έχει φάει τα νιάτα του αμέσως με κατεύθυνε στο σωστό link. :075: :099:

Γιαυτό ρωτάμε κιόλας..... :005:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε , μη βαράς.

Απλά το ένα κλίκ εδώ και μία ώρα έχει γίνει 32 και ακόμα είμαι στα basics.

Αντίθετα ο άλλος καλός συνάδελφος που έχει φάει τα νιάτα του αμέσως με κατεύθυνε στο σωστό link. :075: :099:

Γιαυτό ρωτάμε κιόλας..... :005:

Χεχε. Δεν βαραω. Σορρυ αν φανηκα αποτομος αλλα ημουν απο τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.