Jump to content



Αγορά ψηφιακής φ/μ


Hgetis

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Πρόσεξα ότι υπάρχει και το μοντέλο Α-85.. Τι διαφορές έχει από το Α-80;

Και κάτι άλλο: η Α-80/Α-85 εν συγκρίσει με την Ixus 500, ποια είναι καλύτερη επιλογή;;

Ρε παληκάρια τάχω χάσει με τόσα μοντέλα!! ........

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά εδώ http://www.dpgr.gr ... Σίγούρα θα σε βοηθήσουν πολύ.... :)
To είπα από την αρχή... Εδώ όλοι γουστάρουμε τα PC και έχουμε και μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για την τρέλα μας.

Στο site που σου πρότεινα είναι οι ειδικοί για την φωτογραφία. Σίγουρα μπορούν να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι υπάρχει και το μοντέλο Α-85.. Τι διαφορές έχει από το Α-80;

Και κάτι άλλο: η Α-80/Α-85 εν συγκρίσει με την Ixus 500, ποια είναι καλύτερη επιλογή;;

Ρε παληκάρια τάχω χάσει με τόσα μοντέλα!! ........

Η Ixus είναι η compact έκδοση της Α80 .Αυτό σημαίνει ότι έχει τις ίδιες δυνατότητες, μικρότερο μέγεθος αλλά χάνει πολύ σε εργονομία και νομίζω στις επιλογές ρυθμίσεων .

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς αγορασα την Α80 χθες από το Adorama...350 την πηρα... παντου την ευρισκα πολυ περισσοτερο...410-470...δεν ξερω γιατι...

Ακομα βεβαια δεν την λειτουργησα για να πω εντυπωσεις αλλα κατεληξα σε αυτην αφου αποτι πληροφορηθηκα η Α95 δεν ενσωματωνε κατι που να αξιζε την αναμονη (περιπου αρχες οκτωβριου θα ερθει με αποτελεσμα να υπαρχει περιπτωση να εξαντληθει και η Α80) ή τα εξτρα λεφτα που κοστιζε (στο Adorama υπολογιζαν περιπου στα 450 αρχική τιμη)...

Δυστυχως όμως κατι που με δυσαρεστησε ειναι που απο το Adorama που την αγορασα το manual ειναι γραμμενο μονο στα γερμανικα (ουτε καν αγγλικα) και εγω δεν καταλαβαίνω λεξη... Αν και στο URL: www.intersys.gr υπαρχει και το ελληνικο εγχειριδιο, ωστοσο ειναι 220 σελιδες...λιγο δυσκολο να εκτυπωθουν... :(

Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη...

Ειδωμεν! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Greek!! Πρέπει να κατσω να τη μαθω τωρα!!

Επι της μνημης ειναι το θεμα τωρα!!

Εχω καταλήξει και θα παρω σίγουρα μια 256άρα και αργότερα άλλη μια!

Επειδή ομως στην αγορα υπάρχουν πολλες μαρκες καθως και ειδη αυτων, με προβληματιζει ποια μπορει να ειναι η καλυτερη αγορα (ταχυτητα, κ λοιπα)... π.χ. ειναι καλύτερη η SanDisk από την SanDisk Ultra ή από την TwinMos;;

Όποιος ξερει από μνημες Compact flash θα το εκτιμουσα πολυ να με βοηθησει!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα την OLYMPUS c-310 η μηχανή είναι με 3.2 megapixels και οθόνη 1.8'' έχει video rec. και οι διαστάσεις της δεν ξεπερνάνε την παλάμη σου και κάνει μόνο 200€ !!!!!! Με την κατάλληλη ρύθμιση μπορεί να φτάσει zoom *10

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα την OLYMPUS c-310 η μηχανή είναι με 3.2 megapixels και οθόνη 1.8'' έχει video rec. και οι διαστάσεις της δεν ξεπερνάνε την παλάμη σου και κάνει μόνο 200€ !!!!!! Με την κατάλληλη ρύθμιση μπορεί να φτάσει zoom *10
Κατ'αρχην το video rec που λες δεν ειναι εξτρα χαρακτηριστικο ορισμενων μοντελων ΨΦΜ αλλα σχεδον ολες το ενσωματωνουν! Βεβαια να ξερεις οτι το video που τραβανε δεν ειναι οτι το καλυτερο!

Τωρα για το ζουμ που λες όντως με τις καταλληλες ρυθμισεις φτανει περιπου το 10x... μονο που ειναι συνδυασμος οπτικου με ψηφιακο (κατι που κανουν ολες οι ΨΦΜ)! Το κανονικο ζουμ σου, το οποιο ειναι και το οπτικο, ειναι 3x! Αυτό ειναι που μετραει βασικα... Το ψηφιακό (σε σενα 3,3x) ειναι κατι που μπορεις να κανεις μεσω του Η/Υ και μαλιστα πολύ καλυτερα! Σημειωνω επισης πως το ψηφιακο "ξεχειλωνει" στην ουσια την τραβηγμενη εικονα με αποτελεσμα να αυξανεται και ο κοκκος της (γιαυτο και αλλοιωνεται)..Αν θες να μαθεις περισσοτερα ριξε μια ματια στο post #31 του thread "Νέο μοντέλο ΨΦΜ: Canon PowerShot A95 " ή εναλλακτικά κοιτα εδώ http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=807!

Συμφωνω με το Greek για το μεγεθος και το βαρος της ΨΦΜ!

Link to comment
Share on other sites

Επι της μνημης ειναι το θεμα τωρα!!

Εχω καταλήξει και θα παρω σίγουρα μια 256άρα και αργότερα άλλη μια!

Επειδή ομως στην αγορα υπάρχουν πολλες μαρκες καθως και ειδη αυτων, με προβληματιζει ποια μπορει να ειναι η καλυτερη αγορα (ταχυτητα, κ λοιπα)... π.χ. ειναι καλύτερη η SanDisk από την SanDisk Ultra ή από την TwinMos;;

Όποιος ξερει από μνημες Compact flash θα το εκτιμουσα πολυ να με βοηθησει!! :)

Για να μην το ξαναγραφω το κανω post! Θα παρακαλουσα οποιος κατι εχει υποψιν του να βοηθησει! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

h seira ixus ths canon einai eidanikes.
Φιλτατε και αγαπητε Πετρο!

Κατ'αρχην καλο θα ηταν να μην γραφεις σε greeklish ή σε ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατι ειναι πολυ δυσαναγνωστα και απαγορευεται απο τους κανονισμους!

Σ'ευχαριστω και εσενα και τον mod κ. Tiga που μπηκατε στον κοπο να με βοηθησετε λεγοντας την αποψη σας πανω στο ερωτημα μου! Αν προσεξατε μερικα posts παραπανω ανεφερα πως ηδη ταχθηκα υπερ της Canon και εγινα πριν μερικες μερες κατοχος μιας Canon PowerShot A80! Νιωθω απολυτα ικανοποιημενος με το συγκεκριμενο μοντελο! Η σειρα Ixus ηταν στις επιλογες μου αλλα τελικως προτιμησα την Α80!

Η ερωτηση που θα ηθελα να με βοηθησετε και εσεις που ειστε κατοχοι μηχανων της Canon αλλα και οποιος αλλος γνωριζει, παραθετοντας μια ακομη μια φορα την αποψη σας, ειναι: ποια μνημη Compact Flash να προτιμησω; Ηδη εχω καταληξει στην χωρητικοτητα που με ενδιαφερει (256ΜΒ) και θελω να μαθω τι μαρκα μνημης ειναι καλυτερη και ποια προτεινετε να αγορασω (π.χ. SanDisk, SanDisk Ultra, TwinMOS κ.λπ.)!

Σας ευχαριστω ολους,

Θανασης.

Link to comment
Share on other sites

@Greek

Φίλε μου φαντάζομαι πως τα manuals και γενικα όλο το εντυπο υλικο που περιλαμβανεται στο κουτι της A80 το έχεις στα ελληνικά! Ορθόν;;

Επειδή εγώ που το πηρα από το Adorama όλα είναι μονο στα γερμανικα (ουτε καν αγγλικα) και εγω δεν γνωριζω γρι γερμανικα ο μονος τροπος ειναι να τα βρω στο Internet, μήπως έχεις ιδέα που μπορώ να τα βρώ;; Αν εχεις κατι υποψιν σου πες μου! Και βέβαια όποιος άλλος γνωρίζει κάτι ας βοηθησει... Thanx!!

Υ.Γ. Το manual για την λειτουργία της που ειναι και το πιο βασικο το βρηκα στο URL http://www.intersys.gr/downloads/pdf/manual/DSC/PowerShot_A80.pdf αλλά υπάρχουν και άλλα δύο τουλάχιστον εντυπα (ένα για το λογισμικο[softwareanleitung] και ένα για τον εκτυπωτη [benutzerhandbuch fur den Direktdruck]. Έχει κατι άλλα πιο μικρά φυλλαδιάκια όμως, όπως ένα με κάτι διαγράμματα, που είναι επισης στα γερμανικα!).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις τη Intersys να ρωτήσεις αν μπορεί να στα στείλει. Μια και θα πάρεις ρώτα και το ςξής αν υποστηρίζει την εγγύηση γιατί αν έχει γερμανικό εγχειρίδιο μπορεί να είναι παραεισαγωγη και να μην την δέχετε.

Τώρα που είναι νωρίς και να μην έχεις πρόβλημα αργότερα. Εξάλου μπορείς να ρωτ'ησεις και στο μαγαζί αν το έχει ή να στο φέρει καθώς είναι υπχρεωμένο από νόμου να περιλαμβάνει και το ελληνικό εγχειρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.