Jump to content



Αγορά ψηφιακής φ/μ


Hgetis

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Εμένα μου έβαλε και σφραγίδα της Intersys με την εγγύηση κλοπής.

Αλλα κάτιπαρόμοιο έχω δεί με την Panasonic (τηλέφωνα ασύρματα) και Casio ρολόγια οπότε έχε το νού σου.

Κατα τα άλλα , πως είναι οι πρώτες εντυπώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη!! Χωρις να ξερω ακομη να τη χρησιμοποιω εβγαλα μερικες φωτο για δοκιμη και βγαινουν καταπληκτικες! Τα μενου επισης ειναι πολυ κατανοητα και φιλικα προς τον χρηστη και δεν θα δυσκολευτει κανεις να την χρησιμοποιησει! Φανταζομαι οτι και με μια γρηγορη αναγνωση του εγχειριδιου δε θα υπαρχει καμια δυσκολια για τις πιο αψογες φωτογραφισεις!

Κάτι ομως που με δυσαρεστησε και δεν εχει να κανει με την Α80 αμεσα ειναι πως βγηκε η Α95 και αποτι την ειδα στο photoandmore.com την δινει ηδη με πολυ μικρη διαφορα απο την Α80! Αλλα εγω όταν το εμαθα ηδη ειχα αγορασει την Α80!

Link to comment
Share on other sites

But CCD size unchange .... so should be more noise compare to A80

... Made in China....i am sure the company would want to ensure that the quality is as good as those made in Japan (????)

OK, basically i think powershot series is better than ixus series on the manual, semi-manual mode like TV/AV, scenery mode(good for beginner) but ixus series is small and compact. (Αν είχες δίλημα και για την IXUS)

Wide_Angle_2.jpg

Με φακό... :116:

fferences I've noticed from several reviews:

Resolution (duh!)

A95: 5mp

A80: 4mp

LCD:

A95 1.8", 360deg

A80 1.5", 270deg

Custom Settings:

A95: 1 custom setting ©

A80: 2 custom settings (C1, C2)

Continuous:

A95: 2.0fps Continuous burst capture up to 14 frames

A80: 2.2fps Continuous exposure mode (# frames unknown)

Both: (only fine & normal quality images)

Ελπίζω να σε κάλυψα... :075:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, Καλημέρα!

Μόλις την περασμένη εβδομάδα αγόρασα μια CANON A95 digital camera.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι οι μπαταρίες τελειώνουν γρήγορα. Τι λύση έχετε βρει να αποδίδει;

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μπαταρίες.

Να ζητήσω κάποιον συγκεκριμένο τύπο;

Επίσης ψάχνω για αξεσουάρ. Έχετε κάτι υπόψη; Υπάρχει κάποιο πακέτο που συμφέρει; Κάποιο site έστω και εξωτερικού;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι μπαταρίες είναι φτηνές. Ακόμα και έξω να τις πάρεις ,το κόστος μεταφοράς θα κανει να φτάσει την τιμή που θα πάρεις από εδώ.

Ένα μικρό tip.... Αν πάρεις φορτιστή , καλύτερα να είναι ταχυφορτιστής και ακόμα καλύτερα να έχει και option για αναπτήρα αυτοκινήτου ώστε να μπορείς να τις φορτίζεις και από εκει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο αγορασα την Canon A95 απο καποιο site στο internet και μου ηρθε με γαλλικες οδηγιες χρησεως. Που θα μπορεσω μεσα στο internet να βρω και να κατεβασω τις ελληνικες οδηγιες χρησεως?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν απο λιγο καιρο αγορασα την Canon A95 απο καποιο site στο internet και μου ηρθε με γαλλικες οδηγιες χρησεως. Που θα μπορεσω μεσα στο internet να βρω και να κατεβασω τις ελληνικες οδηγιες χρησεως?

Φιλαράκο εγώ ως κάτοχος της Α80 ειχα κατεβασει τα manuals απο το site της intersys.. (εισαγωγεας της canon στην ελλαδα) μονο που για πεις να τα εκτυπωσεις δεν συμφερει.. (βεβαια μου φαινεται πως πλεον δεν τα εχουν και στο σαιτ τους..)

αν μενεις αθηνα πηγαινε στο Adorama ειναι στην πλατεια καννιγγος σε ενα στενο(ρωτα εαν χρειαστει) και πες τους οτι αγορασες απο εκει τη ΨΦΜ και δεν ειχε ελληνικα manuals.. εμενα μου εδωσαν ενα πακο απο φωτοτυπιες....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μπαταρίες.

Να ζητήσω κάποιον συγκεκριμένο τύπο;

Επίσης ψάχνω για αξεσουάρ. Έχετε κάτι υπόψη; Υπάρχει κάποιο πακέτο που συμφέρει; Κάποιο site έστω και εξωτερικού;

Ευχαριστώ!

Εγω προτιμησα μπαταριες και φορτιστη της ΜAHA

Φορτιστης: MAHA C401FS

Μπαταριες: MAHA POWEREX 2200mA ΝιMH (4xΑΑ)

Δεν κοστιζαν πανω απο 50 ευρω ολα μαζι! Εγω εχω μεινει υπερευχαριστημενος... Παντως παντοτε μαζι σου να εχεις και μια τετραδα αλκαλικων μπαταριων για καθε περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά το link της dpgr δεν δουλεύει!Κοιτάω και εγώ για την Α95 και είδα ότι η πιο φθηνή είναι στο adorama με 328 ευρώ.Την βρήκα και στο pixmania με 320 αλλά από θέμα εγγύησης ξέρετε τι παίζει εάν την πάρω από εκεί!?

Link to comment
Share on other sites

Για το Adorama ισχυει εγγυηση 1-2 χρονια με πληρης αντικατασταση της μηχανης σε περιπτωση βλαβης και οχι απλη επιδιορθωση της.. Τωρα για το dpgr που λες δουλευει κανονικοτατα τωρα που το δοκιμασα... για προσπαθησε παλι: www.dpgr.gr

Link to comment
Share on other sites

Για το Adorama ισχυει εγγυηση 1-2 χρονια με πληρης αντικατασταση της μηχανης σε περιπτωση βλαβης και οχι απλη επιδιορθωση της.. Τωρα για το dpgr που λες δουλευει κανονικοτατα τωρα που το δοκιμασα... για προσπαθησε παλι: www.dpgr.gr
Τώρα ναι δουλεύει.Χθες δεν ξέρω γιατί, δεν μπορούσε να μου ανοίξει την σελίδα :009:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ CANON Α95 ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ O ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ PC KAI TO INTERNET. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Η :068: INTERSYS ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ CANON ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ FAX ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ? ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟ PIXMANIA KANEI ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟ??????? ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ Ε-SHOP!!!!!! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ !!! ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ E-MAIL ΟΠΟΥ ΘΑΒΩ ΤΗΝ INTERSYS ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ CANON....!!!!!

TO PIXMANIA ΑΠ`ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ Α95 ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΠΑ....ΤΗΝ ΠΗΡΑ 330 ΕΘΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΤΗ, 4 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 2500 mha, ΘΗΚΗ ΚΑΙ ΕXTRA ΜΝΗΜΗ 250MB...ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ !!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ CANON Α95 ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ O ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ PC KAI TO INTERNET. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Η :068: INTERSYS ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ CANON ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΣΤΕΛΝΩ ΜΕ FAX ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ? ΑΥΤΗΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟ PIXMANIA KANEI ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟ??????? ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ Ε-SHOP!!!!!! ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ !!! ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ E-MAIL ΟΠΟΥ ΘΑΒΩ ΤΗΝ INTERSYS ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ CANON....!!!!!

TO PIXMANIA ΑΠ`ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. ΕΓΩ ΤΗΝ Α95 ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΦΠΑ....ΤΗΝ ΠΗΡΑ 330 ΕΘΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΦΟΡΤΙΣΤΗ, 4 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ 2500 mha, ΘΗΚΗ ΚΑΙ ΕXTRA ΜΝΗΜΗ 250MB...ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ !!!!

Πρώτον...μπορείς να μην φωνάζεις σε παρακαλώ!?Μας ξεκούφανες!!!!

Όσο για εγχειρίδιο, εάν έψαχνες μέσα στο site της www.dpgr.gr, θα το έβρισκες στα ελληνικά.Εξάλου εγώ από εκεί το βρήκα, αν και μου το έδωσαν και στο adorama από όπου πήρα την δικιά μου Canon A95.Όσο για την τιμή, σίγουρα σου ήρθε καλά, αφού την αγόρασες ουσιαστικά χωρίς ΦΠΑ.Εάν την αγόραζες κανονικά, τα χρ΄ματα της διαφοράς, θα ήταν η κάρτα, οι μπαταρίες, και τα λοιπά.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι σωστό να λες έτσι ότι χρησιμοποίησες αυτό το κόλπο, μπορεί και να κάνω λάθος :037:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.