Jump to content



Αγορά ψηφιακής φ/μ


Hgetis

Recommended Posts

Όσο γιαυτό που σου είπε η Intersys, δεν πιάνει πια. Αυτά τα λεγανε παλιά που υπήρχαν οι αποκλειστικές αντιπροσωπείες και δεν υπήρχε και η Πανευρωπαική εγγύηση.

Τότε , αν δεν αγόραζες απο την επίσημη εισαγωγή δεν ίσχυε η εγγύηηση. Μου έχει τύχει με ρολόι casio, τηλέφωνα ασύρματα Panasonic κλπ κλπ κλπ...

Πλέον όμως , με τους νέους Ευρωπαικούς νόμους , η εγγύηση είναι πανευρωπαική για τα προιόντα που διακινούνται στην Ευρωπαική ένωση και με διάρκεια το ελάχιστο 2ΧΡΟΝΙΑ. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σου πούνε κάτι τέτοι , πές τους ότι βάση της ευρωπαική νομοθεσίας είναι υποχρεωμένη να σου παρέχουν υποστήριξη και εγγύηση αλλιώς υπάρχει ποινική δίωξη ..... και αμα θέλουν ας κάνουν αλλιώς. Τα μέσα και η διαθεση υπάρχουν και εδώ είμαστε και εμεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply
Όσο γιαυτό που σου είπε η Intersys, δεν πιάνει πια. Αυτά τα λεγανε παλιά που υπήρχαν οι αποκλειστικές αντιπροσωπείες και δεν υπήρχε και η Πανευρωπαική εγγύηση.

Τότε , αν δεν αγόραζες απο την επίσημη εισαγωγή δεν ίσχυε η εγγύηηση. Μου έχει τύχει με ρολόι casio, τηλέφωνα ασύρματα Panasonic κλπ κλπ κλπ...

Πλέον όμως , με τους νέους Ευρωπαικούς νόμους , η εγγύηση είναι πανευρωπαική για τα προιόντα που διακινούνται στην Ευρωπαική ένωση και με διάρκεια το ελάχιστο 2ΧΡΟΝΙΑ. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σου πούνε κάτι τέτοι , πές τους ότι βάση της ευρωπαική νομοθεσίας είναι υποχρεωμένη να σου παρέχουν υποστήριξη και εγγύηση αλλιώς υπάρχει ποινική δίωξη ..... και αμα θέλουν ας κάνουν αλλιώς. Τα μέσα και η διαθεση υπάρχουν και εδώ είμαστε και εμεις...

Δηλαδή βάση αυτών που λες, κανονικά η εγγύηση που μου έδωσε το Adorama για την Canon A95 που πήρα, δεν είναι ένας χρόνος, αλλά 2!?Και πως μπορώ να το αποδείξω αυτό που λες για τα δύο χρόνια ότι έτσι ισχύει!?
Link to comment
Share on other sites

...

Πλέον όμως , με τους νέους Ευρωπαικούς νόμους , η εγγύηση είναι πανευρωπαική για τα προιόντα που διακινούνται στην Ευρωπαική ένωση και με διάρκεια το ελάχιστο 2ΧΡΟΝΙΑ. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα σου πούνε κάτι τέτοι , πές τους ότι βάση της ευρωπαική νομοθεσίας είναι υποχρεωμένη να σου παρέχουν υποστήριξη και εγγύηση αλλιώς υπάρχει ποινική δίωξη ..... και αμα θέλουν ας κάνουν αλλιώς. Τα μέσα και η διαθεση υπάρχουν και εδώ είμαστε και εμεις...

Δηλαδή αν αγοράσω μία οθόνη EIZO από την Γερμανία που έχει 5 χρόνια εγγύηση, αυτή καλύπτεται στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο αγορασα την Canon A95 απο καποιο site στο internet και μου ηρθε με γαλλικες οδηγιες χρησεως. Που θα μπορεσω μεσα στο internet να βρω και να κατεβασω τις ελληνικες οδηγιες χρησεως?
Ελληνικό manual Canon A95 σε μορφή pdf ;)
Link to comment
Share on other sites

Για τουλάχιστον 2 χρόνια...τα 5 είναι απλά προσφορά του καταστήματος.

Ορίστε και η ντιρεκτίβα της Ευρωπαικής ένωσης...Directive 1999/44/EC

Θα κάνε και ένα ξεχωριστό θέμα μόνο γιαυτό γιατί έχουν αρχίσει και μας περνανε για ηλίθιους.....

http://europa.eu.int/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=EN&numdoc=31999L0044&model=guichett

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν πιστεύουν.....

Whereas it is appropriate to limit in time the period during which the seller is liable for any lack of conformity which exists at the time of delivery of the goods; whereas

Member States may also provide for a limitation on the period during which consumers can exercise their rights, provided such a period does not expire within two years from the time of delivery; whereas where, under national legislation, the time when a limitation period starts is not the time of delivery of the goods, the total duration of the limitation period provided for by national law may not be shorter than two years from the time of delivery;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν πιστεύουν.....

Whereas it is appropriate to limit in time the period during which the seller is liable for any lack of conformity which exists at the time of delivery of the goods; whereas

Member States may also provide for a limitation on the period during which consumers can exercise their rights, provided such a period does not expire within two years from the time of delivery; whereas where, under national legislation, the time when a limitation period starts is not the time of delivery of the goods, the total duration of the limitation period provided for by national law may not be shorter than two years from the time of delivery;

OK!!!!!!Ελπίζω μόνο να είναι αχρείαστη αυτή η πληροφορία...... :D

Link to comment
Share on other sites

cybershot T3 της SONY

εχθές την επεξεργάστηκα απο εναν φίλο και ήταν best of the best.

τιμή 395ε

μέγεθοσ σαν μια γυναικεία παλάμη (χωρίς δάκτυλα!)

εστίαση στο ένα εκατοστό!!(μιλάμε έβγαλα φωτό την κόρη του ματιού μου και τι δεν είδα, απίστευτο!

εύκολη πλοήγηση... ...

τώρα αν θέσ και άλλεσ λεπτομέρειεσ κάνε ένα ψακτήρι στο google για αυτήν.

μόλις μαζέψω κι εγώ κάποια χρήματα θα την παρω :D

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον...μπορείς να μην φωνάζεις σε παρακαλώ!?Μας ξεκούφανες!!!!

Όσο για εγχειρίδιο, εάν έψαχνες μέσα στο site της www.dpgr.gr, θα το έβρισκες στα ελληνικά.Εξάλου εγώ από εκεί το βρήκα, αν και μου το έδωσαν και στο adorama από όπου πήρα την δικιά μου Canon A95.Όσο για την τιμή, σίγουρα σου ήρθε καλά, αφού την αγόρασες ουσιαστικά χωρίς ΦΠΑ.Εάν την αγόραζες κανονικά, τα χρ΄ματα της διαφοράς, θα ήταν η κάρτα, οι μπαταρίες, και τα λοιπά.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι σωστό να λες έτσι ότι χρησιμοποίησες αυτό το κόλπο, μπορεί και να κάνω λάθος :037:

--------------------------------------------------------------------------

Εχω μια απορια. Πως καταλαβες πως φωναζω σε αυτα που γραφω? σ`ευχαριστω για το dpgr.gr οπου μου ειπες πως μπορω να βρω το manual. Το οτι αγορασα την φωτογραφικη χωρις ΦΠΑ δεν αποτελει καποιο κολπο, αλλα απλα λογιστικα και εγω το αναφερω για να το γνωριζεται κι εσεις, δηλαδη τα υπολοιπα ατομα τα οποια γραφεται σε αυτο το forum, ετσι ωστε αν σας τυχει καποια παρομια ευκαιρια να την εκμεταλευτειτε. Δεν νομιζω πως θα μπει μεσα το κρατος για την μη αποδοση του ΦΠΑ. Αρκετα μας τρωει κι αυτο καθε μερα...Ουτε επισης πιστευω πως θα βρει τον μπελα του ο γνωστος μου με αυτο που εκανε...Συμπερασμα...Δεν αποτελει κολπο! Ευχαριστω και παλι για το site! Τααααα λεεεεεεεεεεεεμμμεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!! (τωρα φωναζω).

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια. Πως καταλαβες πως φωναζω σε αυτα που γραφω?

Αν παρατηρησεις θα δεις οτι κανεις δεν γραφει με κεφαλαια γραμματα στο forum.

Οταν το κανεις αυτο, φαινεται σαν να φωναζεις και ειναι ενοχλητικο για ολους μας.Ειναι αγραφος κανονας να μην γραφουμε με κεφαλαια.

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------

Εχω μια απορια. Πως καταλαβες πως φωναζω σε αυτα που γραφω? σ`ευχαριστω για το dpgr.gr οπου μου ειπες πως μπορω να βρω το manual. Το οτι αγορασα την φωτογραφικη χωρις ΦΠΑ δεν αποτελει καποιο κολπο, αλλα απλα λογιστικα και εγω το αναφερω για να το γνωριζεται κι εσεις, δηλαδη τα υπολοιπα ατομα τα οποια γραφεται σε αυτο το forum, ετσι ωστε αν σας τυχει καποια παρομια ευκαιρια να την εκμεταλευτειτε. Δεν νομιζω πως θα μπει μεσα το κρατος για την μη αποδοση του ΦΠΑ. Αρκετα μας τρωει κι αυτο καθε μερα...Ουτε επισης πιστευω πως θα βρει τον μπελα του ο γνωστος μου με αυτο που εκανε...Συμπερασμα...Δεν αποτελει κολπο! Ευχαριστω και παλι για το site! Τααααα λεεεεεεεεεεεεμμμεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!! (τωρα φωναζω).

Σχετικά με το πρώτο σου ερώτημα, σου απαντήσανε ήδη.

Σχετικά με το δεύτερο, απλώς για να μην έχεις κάποιο πρόβλημα με εφορία, αλλα θα μου πεις το internet παρέχει ανωνυμία.

Σχετικά με το manual, εγώ το κατέβασα, αλλα επειδή είναι 185 σελίδες, βαριέμαι να το τυπώνω, οπότε αρκέστηκα στο αγγλικό.Μπορώ να πω ότι και με το αγγλικό, δεν είχα κανένα πρόβλημα να την λειτουργήσω την μηχανή.Μάλιστα της πήρα και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες και μία νέα κάρτα με 512ΜΒ της sandisk και τώρα είναι έτοιμη για δουλειά! :055:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.