Jump to content



Η αξια του ποιοτικου τροφοδοτικου.......


MrSeanKon

Recommended Posts

Aμ δεν ειναι ετσι οπως τα λες Greek γιατι οταν δινεις μεγαλα Vcore (εναντι του εργοστασιακου) ο επεξεργαστης κι η μητρικη τσιτωνεται αγρια και τοτε φαινεται η αξια του PSU μια κι ο θορυβος που υπεισερχεται ειναι μεγαλυτερος αρα χανεις καποια τελικα ΜΗz........

Πριν εξι μηνες ειχα Modded Prometeia + A.C. κι ειχε παει 3060MHz (για μερικα Benches μονο) ενας 2500+ εξ Πιερου πιστευεις οτι ενα μετριο PSU θα τον εστελνε εκει πανω??? (το Vcore του ηταν 2.225V σε full load).......

Eγω λεω πως οχι........

Ετσι κι αλλιως στα PSU/Mobo FAQ λεω κι αλλη μια εμπειρια για τα τροφοδοτικα (συγκριση με πληρη φορτο κι οχι με μια φανα)....

Οσο για αυτο που ειπε ο georgeks78 ειναι σωστο ενα PSU οταν ψοφησει παιρνει κι αλλα πραγματα κοντα στον Αδη..........

Καλη η ιδεα χρησης διπλων PSU αλλα εγω δεν ειμαι μοντακιας τα παιρνω ετοιμα ορεξη δεν υπαρχει για τετοια!

spresv δε μπορω να σου εκφερω γνωμη αν ξερει καποιος αλλος χρηστης ας σε βοηθησει.......

Link to comment
Share on other sites

@ MrSeanKon.

Το chieftec που δοκίμασες ίσως έχει πολύ "αυστηρό" overvoltage protection ενώ το enermax όχι. Προφανώς έβαλες τα +12 να "πατάνε" πάνω στα +5 (η γη των +12 συνδέθηκε στα +5). Σε αυτή την περίπτωση το κύκλωμα που παρακαλουθεί την έξοδο των +12 περιόρισε την τάση εξόδου αυτόματα για να μειώσει την υπέρταση εξόδου. Όλα είναι μια χαρά με το τροφοδοτικό.

Το ρεύμα που δίνει ένα τροφοδοτικό σε μια τάση εξόδου δεν έχει σχέση με την προστασία υπέρτασης αυτής της εξόδου αλλά με άλλους παράγοντες. Αν κάνεις overclocking στα όρια είναι καλό να έχεις τροφοδοτικό με σωστή προστασία γιατί σε δύσκολες συνθήκες παράγονται παρασιτικοί παλμοί στην γραμμή της τροφοδοσίας που μπορεί να κάψουν την τροφοδοτούμενη συσκευή (cpu, κάρτα vga, μνήμη, hdd...)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δεν καταλαβα πληρως τον συνειρμο σου (ηλεκτρονικος δεν ειμαι αλλα κατι ψιλα ξερω) ομως ετσι οπως τα λες επαγωγικα συμπεραινω οταν ειναι να δουλεψεις σε ακραιες περιπτωσεις να ΒΑΝ το Enermax και να παρεις Chieftec?? :017: :017:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ αυτό, αλλά ότι η παρατήρησή σου για τον ανεμιστήρα ήταν λάθος. Μπορεί απλά το τροφοδοτικό της chieftec να έχει μικρότερη ανοχή σχεδιαστικά στις υπερτάσεις της εξόδου από αυτό της enermax. Αυτό δεν είναι κακό, απεναντίας σε περίπτωση υπερβολικής υπερφόρτωσης σε ακραίο o/c ίσως αποβεί σωτήριο. Τα πολλά και καλά βαττ χρειάζονται ανάλογα με το πόσο φορτωμένο είναι ένα pc.

Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες ψάξε να βρεις ένα pdf που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο με τις προδιαγραφές των ATX τροφοδοτικών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω. Κάθε τροφοδοτικό έχει τις δικές του ανοχές σε υπερτάσεις. Στα 12 βολτ μπορεί να έχει 20% δηλ. εως 14.4 ή ακόμη 50% δηλ. ως 18 βολτ. Αν όμως έχει μεγάλη ανοχή και περάσει κάποια υπέρταση από το δίκτυο της ΔΕΗ που δεν την κόψει το φίλτρο στην είσοδο του τροφοδοτικού τότε ίσως γίνει ζημιά σε κάποιο υλικό του υπολογιστή. Δυστυχώς αυτές τις παραμέτρους δεν τις μετράνε στις δοκιμές που βρίσκουμε στο δίκτυο κι έτσι δεν ξέρουμε τις ανοχές και τις αντοχές σε υπερτάσεις που έχει το κάθε τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι το Q-tec σηκώνει ότι του έχω βάλει και δεν είναι και λίγα.

Τώρα άμα μιλάμε για τερατώδες OC με κτηνοβόλτ που βάζεις εσύ ρε Sean τότε πρέπει να πάρω και μνήμες και Προμηθέα και μεγάλο κουτί και Sata δίσκο και τρέχα γύρευε , πάμε σε άλλη κατηγορία.

Αλλά δεν φτάνουμε όλοι σε αυτό το επίπεδι.Εγώ το ΟΨ που έχω κάνει στον ταπεινό ΑΜΔ μου είναι 10% (αν τα υπολόγισα σωστα ) από 1,4 @1,6. Πόσο πάνω να πάει...???

Link to comment
Share on other sites

Mα Greek δεν εχω Προμηθεα τωρα ειχα παλιοτερα οσο για τα βολτ ναι του δινω με το κιλο δεν εχω προβλημα αλλα ο αναθεματισμενος ο Α64 δε τα θελει ακομη τα μεγαλα ρευματα.....

Οταν χειμωνιασει θα του δωσω τερμα.........

Τι να κανει κι η SLK ειπαμε νερο δε βαζω!

Αλλα και νερο να ειχα παλι χλωμο το κοβω να αντεχε καλοκαιριατικα ο Α64 με 1.85 ρευμα τεσπα......

Οσο για τις μνημες κι αυτες δεν τις εχω τσιτωσει ακομη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@μανικ:μπορείς μήπως να ξαναδώσεις το link ιδιαίτερα αν μπορεί να εφαρμοστεί και αλλού?

@georgeks78:τι έκανες για να ανάβουν ταυτόχρονα?(και να σβήνουν επίσης?)

@ΣεανΚον:Έβαλες Prommie modded και δε θες νερό???.Φαντάζομαι ότι για υγρο άζωτο δε θα έχεις καμμιά αντίρρηση ε???;;;

Απλά να σημειώσω ότι δούλευα τον άθλον με 1,75(BIOS,δεν είχε γράψει τον οδηγό του τότε ο SEANkon και δεν είχα ασχοληθεί να μάθω για τα mosfets!) από 1667(2000+) σε 2080 με 3 PCI ,AGP@1,6V ,5 fans ,2 cdr,φορτωμένα usb κτλ,κτλ και όλα αυτά με 250 Psu me 12@10A kai 5@25A 3.3@14A.

Το κακόμοιρο δούλεψε και άντεξε και 1,85 vcore κατά περίσταση.Άρχισε να κουράζεται όταν μπηκε και η κάρτα τηλεόρασης-ραδιοφώνου πάνω και κάνα μήνα μετά αποφάσισε να με ειδοποιήσει ότι ήθελε αλλάγή(έριξε λιγάκι τα ρεύματα).(αλλά συνεχίζει να δουλεύει γιαυτό και τώρα θα τροφοδοτήσει τα ανεμιστήρια μου με 16 VOLTs)

Τώρα έχω ένα 330W@19ευρώ που δε δείχνει να ρίχνει τις τάσεις ούτε με 2,15 vcore(με πολύμετρο αυτή τη φορά!).

Τι να πει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.