Jump to content


Please Help!!!!!!


vayper

Recommended Posts

Λοιπον εχουμε και λεμε.Εφτιαξα 1 μηχανημα για ενα γνωστο μου.

Η συνθεση του....

ASUS A7V333--1800+--256MB(266)--GF4 MX440--120GB

To προβλημα τωρα.

Δεν θελει με τιποτα να διαβασει κατα την εκκινηση τον σκληρο και το cd-rom.

Εκτος αυτου αν το βγαλω απο την πριζα και το ξανα ξεκινησω το μηχανημα,τοτε με βαζει στο bios και μου ζηταει να βαλω την κανονικη ταχυτητα του επεξεργαστη.Κοινως χανει ολες τις ρυθμισεις του το bios.

Tι μπορει να φταιει για αυτα τα 2 προβληματα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Δώσε λίγο παραπάνω info..

Ο δίσκος και το σιντι είναι στο ίδιο καλώδιο ?Τα τζαμπεράκια που είναι ?

Ρεύμα παίρνουν? Τα βλέπει το Βιος?

Η μπαταρία της Μ/Β είναι καλή ? Μήπως βραχυκυκλώνει με το κουτί το Μ/Β και κάνει αυτά τα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο παραπάνω info..

Ο δίσκος και το σιντι είναι στο ίδιο καλώδιο ?Τα τζαμπεράκια που είναι ?

Ρεύμα παίρνουν? Τα βλέπει το Βιος?

Η μπαταρία της Μ/Β είναι καλή ? Μήπως βραχυκυκλώνει με το κουτί το Μ/Β και κάνει αυτά τα προβλήματα?

O δισκος και το cd ειναι σε διαφορετικο καλωδιο.Ο σκληρος στο cs jumper και το cd master αλλα στο secondary.Ρευμα παιρνουν κανονικα.Ειναι τσεκαρισμενο.

Το bios ομως δεν τα βλεπει.Πρεπει να μπω μεσα στο bios για να τα αναγνωρισει.

Η μπαταρια πιστευω ειναι καλη.Εβαλα απο μια ΑΒΙΤ που δεν δουλευει τωρα πια.

Οταν εννοεις βραχυκυκλωνει???

Link to comment
Share on other sites

Εννοει προφανως οτι μπορει να κανει καπου επαφη με το σασι του κουτιου οποτε προσεξε το!

Οταν εβαλα την SLK 948U ο στοκος ξεχασα να μονωσω τις δυο βιδες κι ακουμπουσαν στο σασι κι ο Α64 δεν ξεκιναγε παλι καλα που δεν εγινε Α128... :003: :003:

Την μπαταρια βγαλε την και μετρησε της την ταση με ενα πολυμετρο πρεπει να ειναι 3 βολτ........

Link to comment
Share on other sites

Εννοει προφανως οτι μπορει να κανει καπου επαφη με το σασι του κουτιου οποτε προσεξε το!

Οταν εβαλα την SLK 948U ο στοκος ξεχασα να μονωσω τις δυο βιδες κι ακουμπουσαν στο σασι κι ο Α64 δεν ξεκιναγε παλι καλα που δεν εγινε Α128... :003: :003:

Την μπαταρια βγαλε την και μετρησε της την ταση με ενα πολυμετρο πρεπει να ειναι 3 βολτ........

Για την μπαταρια πηγαινω και αγοραζω μια καινουργια στην τελικη.Ειναι ομως αυτο το προβλημα??Η μπαταρια μου ξερυθμiζει το bios???

Λογικα αν βραχυκυκλωνε δεν θα ξεκιναγε καθολου το μηχανημα.Ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Χμ εχεις δικιο αλλα ως ΨΨΨπαθης βιαστηκα οντως σε περιπτωση τετοια (βραχυκυκλωμα) δεν επρεπε να ξεκιναει.........

Τωρα που το σκεφτηκα η μητρικη σου ειναι καινουρια ή αν την αγορασες απο αλλον ειναι τσεκαρισμενη?

Διοτι οταν πηρα ολοκαινουρια την Albatron KT800T ειχε το ιδιο προβλημα με εσενα LOL δεν κρατουσε τις ρυθμισεις στο BIOS με τιποτε κι αναγκαζομουνα να το αλλαζω μετα απο καθε επανεκκινηση οποτε την εδωσα στο Πλαισιο και μου την αλλαξαν κι η καινουρια ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη ειναι απο το 1ο μου μηχανημα.Την ειχα στην αποθηκη καπου 1.5 χρονο απειραχτη.Δεν εχει προβλημα γιατι την τεσταρα πριν την δωσω στον γνωστο μου.Σε εμενα δουλευε καλα.Οταν πηρα ολα τα κομματια και το συναρμολογησα τοτε αρχισε να μου κανει κολπα

Link to comment
Share on other sites

Να με παρει και να με σηκωσει δε μου κατεβαινει ιδεα............. :(:(

Μηπως μπορεις να δοκιμασεις αλλα περιφερειακα (εστω κι απο φιλο) να δεις αν παιζουν τοτε ΟΚ?

Οποτε θα αποφανθεις ευκολοτερα...........

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολλα κομματια δικα μου.Εχω δοκιμασει πολλα και διαφορα.Τιποτα ομως.

Ασε και στο μηχανημα απο το οποιο γραφω αυτη την στιγμη εχω κατι παραξενα κολληματα.Οταν το συναρμολογησα και το ξεκιναγα αυτο κατευθειαν εκανε shutdown!!Με τα πολλα αλλαξα μητρικη,cpu,μνημες αλλα τιποτα.Τα ιδια .

Τελικα απο οτι εχω καταλαβει γιατι βαριεμαι να ασχολουμε συνεχεια με τον υπολογιστη(εχουμε και γυναικα βρε παιδι μου αλλα και την Jenna)ειναι οτι δεν παταει καλα η ψυκτρα και υπερθερμενεται ο επεξεργαστης.Αν παταω την ψυκτρα απο πανω γερα δεν σβηνει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο με το τιτλο του thread:

Γυναικα και Jenna πως κολλανε??? :120: :120:

Γιατι ποια θα με ηθελε αν ηξερε οτι ειμαι Katsumi fan?? :106: :106:

Mην τα λεμε ολα στη φορα ετσι??? ;)

E τοτε το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι μπορει να φταιει η μητρικη...

Τι αλλο να πω με τα διαβολομηχανηματα.......... :065:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να μη ξεκινάει αν βραχυκυκλώνει με το κουτί. Τσέκαρε την μπαταρία και τις μνήμες. Αν έχεις βάλει 2 από διαφορετικά μοντέλα μπορεί να προκαλέσει αυτό το φαινόμενο. Μου έχει τύχει και μένα.

Βγάλε όλες τις κάρτες και τα περιφερειακά ,άσε τα μίνιμουμ , δίσκο , μια μνήμη και καρτα γραφικών και δοκίμασε.Να αποκλείσουμε ότι φταίει κάτι άλλο.

Μετά , βγάλε τελείως τις μνήμες να δείς αν θα σου βγάλει ποστ ερρορ η μητρική να βεββαιωθούμε ότι δουλεύει σωστά. Κάνε δοκιμές και πές μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να μη ξεκινάει αν βραχυκυκλώνει με το κουτί. Τσέκαρε την μπαταρία και τις μνήμες. Αν έχεις βάλει 2 από διαφορετικά μοντέλα μπορεί να προκαλέσει αυτό το φαινόμενο. Μου έχει τύχει και μένα.

Βγάλε όλες τις κάρτες και τα περιφερειακά ,άσε τα μίνιμουμ , δίσκο , μια μνήμη και καρτα γραφικών και δοκίμασε.Να αποκλείσουμε ότι φταίει κάτι άλλο.

Μετά , βγάλε τελείως τις μνήμες να δείς αν θα σου βγάλει ποστ ερρορ η μητρική να βεββαιωθούμε ότι δουλεύει σωστά. Κάνε δοκιμές και πές μας.

Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα.Ολα πανε καλα.αλλα χανει τις ρυθμισεις αν το βγαλω απο το ρευμα.

Θα δοκιμασω μια καινουργια μπαταρια και θα σας πω.

Πειτε ομως και καμια αλλη σκεψη γιατι χτες παιδευομουν 7 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο με το τιτλο του thread:

Γυναικα και Jenna πως κολλανε??? :120: :120:

Γιατι ποια θα με ηθελε αν ηξερε οτι ειμαι Katsumi fan?? :106: :106:

Mην τα λεμε ολα στη φορα ετσι??? ;)

Οχι δεν εχει κανενα προβλημα μπορω να σου πω.Εχει δει κιολας και την συλλογη που εχω.Ουτως η αλλως η Jenna ειναι κατι απιαστο και μακρινο.Η συντροφος της ζωης του καθενα μας ειναι κατι πραγματικο και καθημερινο.:008:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εμεις οι δυο παμε πακετο.............

LOOOOOOOOL κι εγω συλλογη εχω αρχισει να φτιαχνω τελικα ειμαστε ΨΨΨπαθεις κι οι δυο!

Μακαρι να κοψω και το τσιγαρο οπως κι εσυ και να δεσουμε καλυτερα!

Τεσπα περιμενουμε να μας πεις νεα με την καινουρια μπαταρια που θα βαλεις γιατι οντως αν ειναι πεσμενη η μπαταρια και σβησεις το πισι τοτε το ΒΙΟΣ ξεχνιεται.......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βαζοντας την καινουργια μπαταρια δεν μου ξαναζητησε να κανω ρυθμισεις στο bios.Δεν ειδα τιποτα κολληματα αλλα ειμαι επιφυλακτικος.Δεν εκατσα και πολυ ωρα γιατι ειχα πολλες δουλειες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.