Jump to content



Please Help!!!!!!


vayper

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Χρειαζομαι παλι την βοηθεια σας.Αυτη την φορα για μενα(μην ανοιξω αλλο thread).

Λοιπον.

Ειπα να συνεχισω το NFS Underground απο κει που το αφησα.Ξεκιναει και μπαινει κανονικα.Επαιξα και μερικες πιστες.

Ξαφνικα ακουγεται ενα τσαφ και ''παγωνει'' τελειως και η εικονα και το μηχανημα.Κανω restart και ξανα δοκιμαζω.Μπαινει και κανει παλι''τσαφ'' και ξανα ''παγωνει''.Αυτο το τσαφ που λεω ακουγεται απο τον σκληρο.Σαν να σβηνει ο σκληρος.Κανεις ακριβως οπως οταν ξεκιναει το μηχανημα οταν περνει ''στροφες''.

Τι μπορει να φταιει???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Xμ απο παιχνιδια ουδεποτε ασχοληθηκα μια κι ο υπολογιστης ειναι αντικειμενο αλλων χρησεων για εμενα.........

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι μηπως τον εχεις πουσαρει μπολικα και δεν αντεχει εκει πανω οποτε χρειαζεται να του χαμηλωσεις ΦΣΒ ή να δωσεις ρευμα.... :084:

Link to comment
Share on other sites

Xμ απο παιχνιδια ουδεποτε ασχοληθηκα μια κι ο υπολογιστης ειναι αντικειμενο αλλων χρησεων για εμενα.........

Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι μηπως τον εχεις πουσαρει μπολικα και δεν αντεχει εκει πανω οποτε χρειαζεται να του χαμηλωσεις ΦΣΒ ή να δωσεις ρευμα.... :084:

Γιαννη τα εχω ολα στο default.Εξαλλου οπως σου ειχα πει δεν θα ξαναασχοληθω παλι με αυτο το ''αθλημα'' γιατι ειμαι γκαντεμης:010: .

Κανεις αλλος ρε παιδια να βοηθησει???

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνεις και κανα scan για badsectors?

Δυστυχως ουτε αυτο το προβλημα υπαρχει.Μια χαρα ειναι και ο σκληρος.

Παντως τωρα εχω απενεργοποιηση τα cd-dvd drives και δεν μου το εχει ξανακανει.

Λετε να ειναι αυτο??

Πειτε καμια ιδεα ρε παιδες.:010: :010::090: :090:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ουτε αυτο το προβλημα υπαρχει.Μια χαρα ειναι και ο σκληρος.

Παντως τωρα εχω απενεργοποιηση τα cd-dvd drives και δεν μου το εχει ξανακανει.

Λετε να ειναι αυτο??

Πειτε καμια ιδεα ρε παιδες.:010: :010::090: :090:

Πώς τα απενεργοποίησες; Έβγαλες την τροφοδοσία τους εννοείς; αν είναι έτσι πολύ πιθανόν να μην σου αρκεί το τροφοδοτικό σου ... :073:
Link to comment
Share on other sites

Πώς τα απενεργοποίησες; Έβγαλες την τροφοδοσία τους εννοείς; αν είναι έτσι πολύ πιθανόν να μην σου αρκεί το τροφοδοτικό σου ... :073:

Εχω βγαλει την τροφοδοσια τους Στελλα.Αλλα γιατι να ειναι το τροφοδοτικο.:017: :017:

Link to comment
Share on other sites

Ένα τροφοδοτικό που είχα λίγο πριν τα παίξει .. έκανε κάτι κουλά στον δίσκο ... κάτι περίεργους θορύβους ... έχανε στροφές κλπ κλπ. Προς το τέλος άρχισε να μου κάνει και restart. Θοβήθηκα μην κλατάρει ο σκληρός γιατί δεν είχα κάνει back up.

Τελικά τον έβαλα στο καινούριο μου PC και δουλευει ρολόι. Το παλιο τροφοδοτικό τα είχε παίξει. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδες το προβλημα συνεχιζεται με το παγωμα του συστηματος.Εβαλα παλι την τροφοδοσια των cd-dvd-rom και στην αρχη δουλεψε μια χαρα.

Τωρα ομως εχει αρχισει παλι τα ιδια.Τι να κανω?????

Link to comment
Share on other sites

Kαποτε που ηθελα εσκεμμενα να κανω επικινδυνα πειραματα ειχα συνδεσει ενα κλαταρισμενο PSU κι εδινε τασεις 11.4 βολτ......... :040: :040: :040:

Κι εκανε τα συμπτωματα το συστημα οπως αυτα που λεει ο ΨΨπαθης αρα παρε ενα πολυμετρο μπας κι εχει κλαταρει κανενα PSU.....

Προσεχε αν δεις πεσμενες τασεις πεταξε το στα σκουπιδια γιατι θα σου κανει Miko Lee κανενα δισκο και τοτε θα πεις αχ να ημουνα ο Lexington..... :116: :116:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!!!Κοντευω να τρελαθω με το ρημαδι.:092:

Μου κανει παγωματα και αλλες φορες σβηνει τελειως.Εχω δοκιμασει τα παντα.Απενεργοποιω τον σκληρο και δεν λεει να ξεκινησει.Βγαζω την τροφοδοσια των cd-dvd-rom παλι τα ιδια.Προσπαθω να ρυθμισω την καρτα γραφικων μου και με το που παταω τις ρυθμισεις σβηνει το μηχανημα:102: :102: .

Καποια βοηθεια καποια γνωμη ρε παιδες.Εχω τρελαθει τελειως.Τι να κανω δεν ξερω.

Εχω δοκιμασει τα εξαρτηματα σε αλλους υπολογιστες και λειτουργουν τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Eγω στα ειπα και στο MSN μην κανεις @@ριες θα σου καψει τιποτα το κωλοτροφοδοτικο οταν ερθει το πολυμετρο τοτε θα δεις ποσο πεσμενο ειναι.......

Μην το πας γυρευοντας εκτος κι αν εχεις ορεξη για τρεχαματα........ :102:

Link to comment
Share on other sites

Eγω στα ειπα και στο MSN μην κανεις @@ριες θα σου καψει τιποτα το κωλοτροφοδοτικο οταν ερθει το πολυμετρο τοτε θα δεις ποσο πεσμενο ειναι.......

Μην το πας γυρευοντας εκτος κι αν εχεις ορεξη για τρεχαματα........ :102:

Άκου και μας που σου μιλάμε Vayper. Αγόρασε ένα enermax ή κάτι αντίστοιχο για να μην κλαις σε λίγο εξαρτήματα του υπολογιστή σου ... :075:
Link to comment
Share on other sites

Vayper με τοσα 'τσαφ' που έχει κάνει ο σκληρός σου δίσκος σε λίγο καιρό θα έχει πρόβλημα. εγώ έτσι πεταξα εναν δίσκο. 'τσαφ...τσαφ...τζιζ...καπουτ!!!" :089:

παρε ενα πολυμετρο ή έστω δες μεσα απο το BIOS τις τάσεις και γραψτες εδώ.

ωστόσο το πρόβλημα μπορεί να ειναι οτι ζεστένεται πολύ ο δίσκος σου. Οπότε αφεροντας τα CD-ROM μείωσες την θερμοκρασία στο κουτί.

οταν ο δίσκος ανεβένει πανω απο τους 60 βαθμούς αρχίζει και τα παίζει το Servo.

οι εταιρίες έχουν ειδικα προγραμματα που μπορούν να καταλάβουν αν ο δίσκος όντως ζορίζεται.

Χρειάζεται προσοχή με την θερμοκρασία γιατι γνωρίζω περίπτωση που ο δίσκος τα 'παιξε και όταν επιστράφηκε στην εταιρία για αντικατάσταση (ήταν ακόμη μεσα στην εγγύηση), του τον γύρισαν πίσω και του είπαν οτι ο δίσκος δούλεβε συνεχώς σε υψηλές θερμοκρασίες (πάνω απο 60), οπότε ο δίσκος χάλασε απο λάθος του χρήστη!!! (μπορεί ο δίσκος να καταγράφει πόσες φορές πέρασε το όριο των 60 βαθμών...) :092:

Link to comment
Share on other sites

Vayper με τοσα 'τσαφ' που έχει κάνει ο σκληρός σου δίσκος σε λίγο καιρό θα έχει πρόβλημα. εγώ έτσι πεταξα εναν δίσκο. 'τσαφ...τσαφ...τζιζ...καπουτ!!!" :089:

παρε ενα πολυμετρο ή έστω δες μεσα απο το BIOS τις τάσεις και γραψτες εδώ.

ωστόσο το πρόβλημα μπορεί να ειναι οτι ζεστένεται πολύ ο δίσκος σου. Οπότε αφεροντας τα CD-ROM μείωσες την θερμοκρασία στο κουτί.

οταν ο δίσκος ανεβένει πανω απο τους 60 βαθμούς αρχίζει και τα παίζει το Servo.

οι εταιρίες έχουν ειδικα προγραμματα που μπορούν να καταλάβουν αν ο δίσκος όντως ζορίζεται.

Χρειάζεται προσοχή με την θερμοκρασία γιατι γνωρίζω περίπτωση που ο δίσκος τα 'παιξε και όταν επιστράφηκε στην εταιρία για αντικατάσταση (ήταν ακόμη μεσα στην εγγύηση), του τον γύρισαν πίσω και του είπαν οτι ο δίσκος δούλεβε συνεχώς σε υψηλές θερμοκρασίες (πάνω απο 60), οπότε ο δίσκος χάλασε απο λάθος του χρήστη!!! (μπορεί ο δίσκος να καταγράφει πόσες φορές πέρασε το όριο των 60 βαθμών...) :092:

Kαποιο προγραμμα που να καταγραφη αυτο που λες υπαρχει?

Μπορει καποιος να μου εξηγηση πως γινεται και μου δινει ηχο ενω εχω απενεργοποιηση την onboard καρτα ηχου μεσω bios???Aλλη καρτα δεν εχω πανω στο μηχανημα.:100: :100:

Link to comment
Share on other sites

Kαποιο προγραμμα που να καταγραφη αυτο που λες υπαρχει?

Μπορει καποιος να μου εξηγηση πως γινεται και μου δινει ηχο ενω εχω απενεργοποιηση την onboard καρτα ηχου μεσω bios???Aλλη καρτα δεν εχω πανω στο μηχανημα.:100: :100:

καθε εταιρία βγάζει το δικό της πρόγραμμα για τους δίσκους τις.

Εσυ τι δίσκο/δίσκους έχεις;

για IBM & HITACHI

http://www.hitachigst.com/downloads/dft32_v373_b25.exe <- fitness test

http://www.hitachigst.com/downloads/ftool_ver194.exe <- θερμοκρασία

για WESTERN DIGITAL

http://support.wdc.com/download/index.asp

απο εκει κατεβασε

Diagnostic Utilities -->

http://support.wdc.com/download/dlg/DlgDiagv504c.zip

ή

Data Lifeguard Diagnostics - DLGDIAG for Windows --->

http://support.wdc.com/download/windlg/windlg10.exe

αν και προτείνω το πρώτο που τρέχει απο DOS (το κατεβάζεις και το τρέχεις και σου λέει πως να κάνεις δισκέττα εκκίνησης για να τρέξει το diagnostic).

για SEAGATE πρέπει να πάς στο

http://download.seagate.com/seatools/registration.nsf/eula/desktop

και μετα να κάνεις ενα απλό registration (!!!) πριν κατεβάσεις το προγραμμα.

Οι τασεις ειναι οι εξης

+12-->11.90

3.3--->3.15

5-->4.9

οι τάσεις μου φένονται αρκετά πεσμένες, αλλα δεν είμαι και ειδικός με τα "ρεύματα".

May the force of Zeus be with you.... :059:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν παίζει καλά και μάλλον είναι Hardware. O event viewer τι λέει?

Σου κάνει κολλήματα ακόμα και αν έχεις μόνο καρτα γραφικών επάνω?

Δοκίμασε το εξής? βγάλτα όλα και άσε τα βασικά άντε και τον δίσκο και μπες στο ΒΙΟΣ.

Άστο εκει για κανα μισάωρο . Αν δε σου κολλήσει είναι καλό σημάδι. Μετά βάλε τον δισκο και κάνε το ίδιο. Υπάρχει περίπτωση να κολλάει λόγω ACPM. Κάνε εγκατάσταση των Windows πατώντας F5 νομίζω για να κάνεις την εγκατάσταση χωρίς acpm , το οποίο κανονίζει την διαχείρηση ισχύος . Αν οφείλετε σε κάποιοα συσκευή που τραβάει ρεύμα θεωρητικά κάνοντας αυτό κανονίζεις εσύ την διαείρηση..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.