Jump to content



Νέο μοντέλο ΨΦΜ: Canon PowerShot A95


Hgetis

Recommended Posts

Τώρα που ήμουν έτοιμος να πάρω την Α80 νάσου ξεπετάχτηκε η Α95!! :012:

Οι διαφορές όλες προς το καλύτερο...και στο περίπου είναι:

- Στα effective Megapixels (5 έναντι 4):023:

- Στην υψηλότερη ανάλυση των still images (2592x1944 έναντι 2272x1704)

- Στο ψηφιακό ζουμ (4x έναντι 3.6x)

- Στο μέγεθος της LCD οθόνης (1.8" έναντε 1.5") :023:

- Στο built-in flash

- Στα shooting modes (για διευκρινίσεις βλέπε:http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=37;action=display;threadid=3999)

- Στο video (640x480 έναντι 320x240) :023:

- Στις διαστάσεις (Α95->μικρότερη)

- Στο βάρος (Α95->ελαφρύτερη)

Αυτά είναι που εντόπισα εγώ δηλαδή! Σε κάτι που να υστερεί η Α95 έναντι της Α80 δεν βρήκα..

Τώρα η απορία μου: Ποιος ξέρει πότε ίσως να έρθει στην Ελλάδα και σε τί διαφορά τιμής από την Α80; :017: :017:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα καλύτερα , θα πεσει η τιμή της Α80 που είναι ήδη άριστη αγορά...

Καλά τα παραπάνω που έχει αλλά δεν θα δείς και μεγάλη διαφορά.... Ούτως η άλλως βίντεο δεν θα την χρησιμοποιήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Άντε πες ότι δεν θα το χρησιμοποιήσω και τόσο το video... Έχει όμως και 5Megapixels αντί για τα 4 της Α80, αλλά και μεγαλύτερη (1.8") LCD οθονίτσα.... Το θέμα είναι η διαφορά τιμής που δεν ξέρω και το πότε θα έρθει....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην τρελένεσαι με τα megapixels, δεν είναι πανάκεια. Πολύ περισσότερο μετράει ο καλός φακός και το καλό zoom (οπτικό). Τα megapixels θα σου δώσουν μεγάλυτερη σε μέγεθος και διαστάσεις φωτογραφία αλλά αν η ποιότητα είναι μάπα, τι να τις κάνεις τις διαστάσεις;

Κοίτα να πάρεις μια Ψ.Φ. με ποιοτικό φακό και μην πέφτεις στην εμπορική παγίδα των πολλών pixels. Φυσικά, ό,τι πληρώσεις, παίρνεις, μην έχεις αυταπάτες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην τρελένεσαι με τα megapixels, δεν είναι πανάκεια. Πολύ περισσότερο μετράει ο καλός φακός και το καλό zoom (οπτικό). Τα megapixels θα σου δώσουν μεγάλυτερη σε μέγεθος και διαστάσεις φωτογραφία αλλά αν η ποιότητα είναι μάπα, τι να τις κάνεις τις διαστάσεις;

Κοίτα να πάρεις μια Ψ.Φ. με ποιοτικό φακό και μην πέφτεις στην εμπορική παγίδα των πολλών pixels. Φυσικά, ό,τι πληρώσεις, παίρνεις, μην έχεις αυταπάτες...

Γι'αυτόν τον λόγο και επειδή το ξέρω, όπως βλέπεις αναφέρομαι σε δύο ίδιας ποιότητας κατασκευής μοντέλα (Α80-Α95) με τον ίδιο φακό κ.λπ. εξαρτήματα αλλά με διαφορετικά "καλούδια"! η Α95 είναι στην ουσια η Α80 με κάποια εξτρά... Τουλάχιστον έτσι φαίνεται! Αν οι διαφορές τους είναι αυτές που δείχνουν και η τιμές τους δεν διαφέρουν και πολύ γιατί να μην πάρει κάποιος την Α95 και να να προτιμήσει την Α80;

Αν έχεις αντίθετη άποψη ή κάτι, να συμπληρώσεις ή να προτίνεις, πες το μου θα με βοηθήσεις πάρα πολύ... εξού και το post! :)

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπώθηκε το ψηφιακό ζούμ δεν είναι τίποτα, το σημαντικό είναι ο καλός φακός. η μεγάλη οθόνη είναι φοβερό πλεονέκτημα.

τα παραπάνω μεγαπίξελ σου είναι απαραίτητα μόνο αν έχεις σκοπό να κάνεις τρελές μεγεθύνσεις, δεν έχουν σχέση με την ποιότητα της φωτογραφίας. σε αυτά παίζει ρόλο ο φακός, η ποιότητα του αισθητήρα και φυσικά η δική σου ικανότητα! :) για εκτυπώσεις φωτογραφιών στο παραδοσιακό μέγεθος ακόμα και με 3,2Μp κάνεις τη δουλειά σου. ενδεικτικά σου αναφέρω ότι η Α75 στα 3,2Mp βγάζει ανάλυση 2048χ1536.

κάτι που δεν έχεις σκεφτεί φαντάζομαι είναι ότι όσο μεγαλώνουν τα μεγαπίξελ μεγαλώνει η ανάλυση και κατά συνέπεια μεγαλώνει ο όγκος των φωτογραφιών σε μεγαμπαίτ, άρα θα θες και μεγάλη κάρτα μνήμης!

επίσης φαντάζομαι ότι τα shooting modes δεν θα τα χρησιμοποιείς και τόσο. εγώ για τις πρόχειρες τα χρησιμοποιώ μόνο, ενώ για τις "καλές" τα βάζω όλα manual. οι canon είναι καλή επιλογή μάρκας γιατί καλύπτει με το ίδιο μοντέλο από τον εντελώς αρχάριο ώς τον απαιτητικό ερασιτέχνη...

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΑΝΧ bizimis αν είχες υπόψιν σου και την τιμή της Α80 θα με υποχρέωνες... για να συγκρινω ρωτάω... :)
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1090&Nav_Section_Id=1090&Catalog_Id=15&Product_Id=164887&Merchant_Id=1&sts_cid=3

422€

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ήδη κοιτάξει αλλά φαντάζομαι όπως και πολλοί άλλοι φίλοι εδώ μέσα μου είπαν, πως σε καταστήματα φωτογραφίας αποκλειστικά οι τιμές είναι κατα πολύ καλυτερες... Γιαυτό ρωτάω...Για τα καταστήματα αυτά δεν έχω βρει sites οπότε και δεν γνωρίζω από τιμές!

Thanx πάντως!

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπώθηκε το ψηφιακό ζούμ δεν είναι τίποτα, το σημαντικό είναι ο καλός φακός. η μεγάλη οθόνη είναι φοβερό πλεονέκτημα.

τα παραπάνω μεγαπίξελ σου είναι απαραίτητα μόνο αν έχεις σκοπό να κάνεις τρελές μεγεθύνσεις, δεν έχουν σχέση με την ποιότητα της φωτογραφίας. σε αυτά παίζει ρόλο ο φακός, η ποιότητα του αισθητήρα και φυσικά η δική σου ικανότητα! :) για εκτυπώσεις φωτογραφιών στο παραδοσιακό μέγεθος ακόμα και με 3,2Μp κάνεις τη δουλειά σου. ενδεικτικά σου αναφέρω ότι η Α75 στα 3,2Mp βγάζει ανάλυση 2048χ1536.

κάτι που δεν έχεις σκεφτεί φαντάζομαι είναι ότι όσο μεγαλώνουν τα μεγαπίξελ μεγαλώνει η ανάλυση και κατά συνέπεια μεγαλώνει ο όγκος των φωτογραφιών σε μεγαμπαίτ, άρα θα θες και μεγάλη κάρτα μνήμης!

επίσης φαντάζομαι ότι τα shooting modes δεν θα τα χρησιμοποιείς και τόσο. εγώ για τις πρόχειρες τα χρησιμοποιώ μόνο, ενώ για τις "καλές" τα βάζω όλα manual. οι canon είναι καλή επιλογή μάρκας γιατί καλύπτει με το ίδιο μοντέλο από τον εντελώς αρχάριο ώς τον απαιτητικό ερασιτέχνη...

Ούτως ή άλλως στην Canon είχα καταλήξει! :) Είμαι ανάμεσα σε δύο μοντέλα πλέον: Α80 και την νέα που έρχεται A95, και προβληματίζομαι!

Ακούω απόψεις για το ποια από τις δύο αξίζει...

Υ.Γ. dpresv thanx πάντως for the info!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ήδη κοιτάξει αλλά φαντάζομαι όπως και πολλοί άλλοι φίλοι εδώ μέσα μου είπαν, πως σε καταστήματα φωτογραφίας αποκλειστικά οι τιμές είναι κατα πολύ καλυτερες... Γιαυτό ρωτάω...Για τα καταστήματα αυτά δεν έχω βρει sites οπότε και δεν γνωρίζω από τιμές!

Thanx πάντως!

Σίγουρα θέλει ψάξιμο...

Μόλις τώρα είδα στο e-shop http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.562405

359€

Μας δουλεύουν κανονικά όλοι.... :107:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και παραπάνω , δεν χρειάζεσαι τα 5ΜΡ είναι υπερβολικά. Εγώ ήδη έχω κατεβάσει την ανάλυση για να κερδίσω όγκο. Αν σκέφτεσαι την Α95 τότε δώσε την διαφορά και πάρε περιφερειακά για την Α80. Μέχρι και φακό μπορείς να βάλεις. Να ξέρεις όμως ότι μεγαλύτερη οθόνη = μεγαλύτερη κατανάλωση άρα χάνεις σε χρόνο χρήσης. Ήδη η οθόνη της Α80 είναι πολύ καλή ακόμα και στον ήλιο με πολύ καλή ευκρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν κ τα παιδια μη "ψαρωνεις" με τα πολλα MegaPixels,τα 3mp ειναι υπεραρκετα για το μεσο χρηστη,στην ουσια τα mp μεγαλωνουν τον ογκο της φοτο δηλ λιγοτερες φοτο στο memory stick.

δες το πινακακι να δεις τις χωριτηκοτητες των stick,σιγουρα θα χρειαστεις καποιο συντομα κ δε θα μεινεις με το 16αρι που ερχαιτε μαζι με τη μηχανη.

Δωσε βαση στο οπτικο κ οχι στο ψηφιακο ζουμ,το 2ο ειναι σχεδον αχρηστο.

Εαν βγαλεις μια φοτο κ την περασεις στο pc εκει μπορεις να ριξεις οσο ζουμ θελεις,χωρις παρενεργιες κ αναλογα την ποιοτητα κ το μεγεθος της φοτογραφιας,

post-43-1442173730,3104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και παραπάνω , δεν χρειάζεσαι τα 5ΜΡ είναι υπερβολικά. Εγώ ήδη έχω κατεβάσει την ανάλυση για να κερδίσω όγκο. Αν σκέφτεσαι την Α95 τότε δώσε την διαφορά και πάρε περιφερειακά για την Α80. Μέχρι και φακό μπορείς να βάλεις. Να ξέρεις όμως ότι μεγαλύτερη οθόνη = μεγαλύτερη κατανάλωση άρα χάνεις σε χρόνο χρήσης. Ήδη η οθόνη της Α80 είναι πολύ καλή ακόμα και στον ήλιο με πολύ καλή ευκρίνεια.

Με προβλημάτισες τώρα! Αυτό τον φακό τον έχω ξανακούσει αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε...Τι είναι ο φακός και σε τί εξυπηρετεί; Κάνει μεγαλύτερο ζουμ; Δεν έχω καταλάβει...

Οπως ειπαν κ τα παιδια μη "ψαρωνεις" με τα πολλα MegaPixels,τα 3mp ειναι υπεραρκετα για το μεσο χρηστη,στην ουσια τα mp μεγαλωνουν τον ογκο της φοτο δηλ λιγοτερες φοτο στο memory stick.

δες το πινακακι να δεις τις χωριτηκοτητες των stick,σιγουρα θα χρειαστεις καποιο συντομα κ δε θα μεινεις με το 16αρι που ερχαιτε μαζι με τη μηχανη.

Δωσε βαση στο οπτικο κ οχι στο ψηφιακο ζουμ,το 2ο ειναι σχεδον αχρηστο.

Εαν βγαλεις μια φοτο κ την περασεις στο pc εκει μπορεις να ριξεις οσο ζουμ θελεις,χωρις παρενεργιες κ αναλογα την ποιοτητα κ το μεγεθος της φοτογραφιας,

Πολύ χρήσιμο το πινακάκι σου, σ'ευχαριστω! φαντάζομαι ότι τα νούμερα στα κελιά αντιστοιχούν στο πλήθος αποθηκευμένων φωτογραφιών...

Κάτω από το 1Μegapixel υπάρχει η σειρά VGA. Αυτή δηλαδή τι ανάλυση είναι; Πιο χαμηλή από την 1Megapixel=και πιο χάλια;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε να δεις. Η CAnon από ότι είδα έχει την δυνατότητα να αλλάξει φακό . Έχει ένα κουμπί που απασφαλίζει τον υπάρχοντα φακό και μπορείς να βάλεις και ευρυγώνιο είτε μάκρο. Βέββια το πόσο έχει ειναι άλλη υπόθεση αλλά πάντως σου δίνει την δυνατότητα να την αναβαθμίζεις. Ο ευρυγώνιος σου δίνει την δυνατότητα να φωτογραφίζεις σε μεγαλύτερη έκταση , πχ όλο το λιμάνι σε ένα νησί που θα πάς διακοπές αντι να τραβήξεις 3 συνεχόμενες. Υπάρχει βέββια η συνοδευόμενη παραμόρφωση που είναι φυσιολογική λόγω του τεντώματος . Ο macro φακός σου δίνει την δυνατότητα να τραβάς πολύ κοντινές αποστάσεις 'οπως πχ την υφή ενός υφάσματος ή ένα έντομο χωρίς να θολώνει το είδωλο. Εξειδικευμένες βέβαια χρησεις αλλά καλό είναι που υπάρχουν.Αντί λοιπόν να δώσει 1000+ για αντίσοιχες δυνατότητες παίρνει μόνο φακό.

Υπάρχουν και άλλα εξτρά όπως η αδιάβροχη θήκη , το τρίποδο ( έχει φτηνά γύρω στα 30 εούρος) μνήμες αργές και γρήγορες. Μνήμη γρήγορη 128ΜΒ 40 ευρώ. Σε μεσαία ανάλυση , όχι high detail είναι 220 φωτό , σε 1024 χ768 είναι 400.

Όταν τραβάω σε high detail είναι πολύ μεγάλε3ς ακόμα και να τις επεξεργαστώ στον Η/Υ. Και όταν εννοώ μεγάλες , όχι σε όγκο (Κβ) αλλά σε επιφάνεις , δεδομένου ότι δουλεύω σε ανάλυση 1024χ768.Οπότε δεν με βολευει. Θα με βόλευε αν ήμουν επαγγελματίας με 22άρα οθόνη και ανάλυση 2048 χ 1960 όπου θα ήταν μια χαρά. Γιαυτό και δεν με πειράζει η χαμηλότερη ανάλυση όπου σε τίποτα δεν χάνει σε ποιότητα.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κατατοπιστικά και κατανοητά!

Μία άλλη ερώτηση γιατί θα μου χρειαστεί σίγουρα!

Τι μνήμη(CmpactFlash) να διαλέξω; Εννοώ ποια μάρκα/μοντέλο είναι καλύτερο; Σκέφτομαι για 512ΜΒ, είναι πάρα πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια προτίμησα την α75 έναντι της α80 για την 1,8 οθόνη αντί 1,5. Βέβαια η α75 έχει 3,2 αντί 4 mp.Αν νομίζεις ότι θα σου χρησιμέψουν τα 5 mp, καλά θα κάνει να περιμένεις, αλλά προσωπικά προτιμώ να βγάζω περισσότερες φωτογραφίες και να θυσιάσω λίγο σε ποιότητα. Αλλά μη νομίζεις ότι είναι μεγάλη θυσία. Θα πάθεις πλάκα με αναλύσεις ακόμα και 1021*768.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να σου πω την αλήθεια προτίμησα την α75 έναντι της α80 για την 1,8 οθόνη αντί 1,5. Βέβαια η α75 έχει 3,2 αντί 4 mp.Αν νομίζεις ότι θα σου χρησιμέψουν τα 5 mp, καλά θα κάνει να περιμένεις, αλλά προσωπικά προτιμώ να βγάζω περισσότερες φωτογραφίες και να θυσιάσω λίγο σε ποιότητα. Αλλά μη νομίζεις ότι είναι μεγάλη θυσία. Θα πάθεις πλάκα με αναλύσεις ακόμα και 1021*768.

Για την ποιοτητα ενταξει, αλλά έχει και 1,8" οθονίτσα η Α95.. Εσύ προτίμησες την Α75 αντι την Α80 για αυτόν τον λόγο! Οπότε με την Α95 συνδυάζονται και τα δύο αλλά και κάποιες άλλες προς το καλύτερο μικροδιαφορές! Απλά τίθεται ζήτημα τιμής και χρονικής διαθεσιμότητας!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.