Jump to content



Νέο μοντέλο ΨΦΜ: Canon PowerShot A95


Hgetis

Recommended Posts

Θα δώσεις 200 εευρώ παραπάνω για 0,02'' παραπάνω? Οκ , no comment.

Όποια και να πάρεις καλή είναι αρκή να είναι γρήγορη. Αν εγώ με τα 128 βγάζω 400 σε medium detail υπολόγισε 4χ 400 στα 512.

Θα συνιστούσα όμως καλύτερα 2χ256ΜΒ για τον λόγω ότι άμα χαλάσει η κάρτα να μην πάει χαράμη , και να έχεις ενναλακτική και ανταλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Θα δώσεις 200 εευρώ παραπάνω για 0,02'' παραπάνω? Οκ , no comment.

Δενκαταλαβαίνω τι εννοείς... 0,02" τί; αν εννοείς την οθονίτσα είναι κατα 0,3" μεγαλύτερη.... αλλά αν είναι 200ευρώ ακριβότερη σαφως και δεν το συζητω.. κατευθειαν Α80... αν είναι 100 ευρω.. τοτε το βλέπουμε.. Προς το παρόν διαβασα για 399 ευρώ Α95 ενώ η Α80 κανει ήδη 350!

Όποια και να πάρεις καλή είναι αρκή να είναι γρήγορη. Αν εγώ με τα 128 βγάζω 400 σε medium detail υπολόγισε 4χ 400 στα 512.

Θα συνιστούσα όμως καλύτερα 2χ256ΜΒ για τον λόγω ότι άμα χαλάσει η κάρτα να μην πάει χαράμη , και να έχεις ενναλακτική και ανταλακτική.

Καλή η ιδέα σου με τα 2x256 αν και στοιχίζει κατιτις παραπάνω από το 1x512! Θα το έχω υπόψιν μου όμως...

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα αυτή την Canon έχει πολλούς οπαδούς... Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου (εχει αναφερθεί αρκετές φορές στο παρελθόν) το site http://www.nomatica.com. Από ότι είδα δεν έχει ακόμη την Α95 αλλά πιθανότατα να την φέρει σύντομα. Οι τιμές του σε πολλά μοντέλα είναι ασυναγώνιστες.

Είδα και κάτι άλλο στο nomatica... Canon Α85 με LCD 1.8" και 4 Mpixels από 258€!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα αυτή την Canon έχει πολλούς οπαδούς... Δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου (εχει αναφερθεί αρκετές φορές στο παρελθόν) το site http://www.nomatica.com. Από ότι είδα δεν έχει ακόμη την Α95 αλλά πιθανότατα να την φέρει σύντομα. Οι τιμές του σε πολλά μοντέλα είναι ασυναγώνιστες.

Είδα και κάτι άλλο στο nomatica... Canon Α85 με LCD 1.8" και 4 Mpixels από 258€!!!

Ναι το έχω κοιτάξει το site ήδη, τους έστειλα και e-mail να δω πότε θα την φέρουν, εάν μου απαντήσουν γιατί το έστειλα γραμμένο στα ελληνικά και δεν ξέρω κατα πόσο έχουν άτομα εκει που να γνωρίζουν...

Τώρα οσον αφορα την Α85 είναι ποιοτικώς αλλά και σε δυνατότητες πλην εξαιρέσεων κατωτερη από την Α80. Ο συνεχιστής της Α80 είναι η Α95 και όχι η Α85. Η Α85 βγήκε κάτι σαν κομμένη έκδοση της Α80 με κάποια όμως ατού!

Σ'ευχαριστώ πάντως για τις info!! :)

Link to comment
Share on other sites

χτες έγραφα μισή ώρα και τελικά έκανα μαλ... και χάθηκαν όλα... :089:

τέσπα, σου έγραφα για να σου πω για το nomatica και το www.technikdirekt.de . από το δεύτερο πήρα και εγώ τη μηχανή μου, οπότε σου το συνιστώ. βέβαια για να είμαι απόλυτα ειλικρινής σε φίλο μου έγινε μλκία αλλά με το ταχυδρομείο και άργησε αλλά 100% τα λεφτά σου δεν τα χάνεις.

για το θέμα της οθόνης οι 0.3 ίντσες είναι 0.75 εκατοστά μεγαλύτερη ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ στην οθόνη, οπότε σημαντικά μεγαλύτερη οθόνη... και η κατανάλωση στην Α75 είναι εξαιρετικά χαμηλή, παρά την μεγάλη οθόνη. η Α75 παίρνει μπαταρίες ΑΑ, τις μικρές που βρίσκεις και στο περίπτερο. αυτό είναι μεγάλο συν γιατί αν δεν έχεις εφεδρικές αν σου τελειώσουν βρίσκεις πάντα. ενώ με τις μπαταρίες λιθίου για να έχεις εφεδρική πρέπει να δώσεις κανένα 60ευρω για δεύτερη μπαταρία.

ρίξε και μια ματιά στην Α75 αν δεν χρειάζεσαι τα έξτρα μεγαπίξελ... είναι καλή επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Δωσε βαση στο οπτικο κ οχι στο ψηφιακο ζουμ,το 2ο ειναι σχεδον αχρηστο.

Eπειδή μάλλον είναι πολύ γελοίο, σχεδόν ντρέπομαι να ρωτήσω ... :053:

Ποιό είναι το οπτικό και ποιο το ψηφιακό ζουμ; .... :087:

Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω οτι η καμερα πρεπει να εχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη αναλυση δηλαδη megapixels. Στις μηχανες που ο φακος δεν βγαινει δεν θα δεις καμια διαφορα, εκτος αν βγαινει και περνει και αλλους αλλα εκει πας αλλου και ειναι λιγο ακριβες.

Στα 5 mp εισαι μια χαρα πιστευω. Με μια εφαρμογη τυπου photoshop θα κανεις παπαδες.

Το οπτικο ειναι το zoom που μπορει να βγαλει ο φακος (περιοριζεται απο τον τυπο του φακου) το ψηφιακο ειναι αυτο που δινει η μηχανη με αλγοριθμους. (σαν να παρεις το photoshop πουχου και να δωσεις 600 dpi σε μια φοτο με 300 dpi. Νομιζω τα ειπα λιγο μουφα (κακο και αυτο, να τα ξερεις και να μην μπορεις να τα μεταδωσεις), αλλα δεν μπορω να εξηγησω αλλιως, αν καποιος αλλος μπορεσει να βαλει σε σειρα τις καταλληλες λεξεις......... :))))))

Link to comment
Share on other sites

Το οπτικο ειναι το zoom που μπορει να βγαλει ο φακος (περιοριζεται απο τον τυπο του φακου) το ψηφιακο ειναι αυτο που δινει η μηχανη με αλγοριθμους. (σαν να παρεις το photoshop πουχου και να δωσεις 600 dpi σε μια φοτο με 300 dpi. Νομιζω τα ειπα λιγο μουφα (κακο και αυτο, να τα ξερεις και να μην μπορεις να τα μεταδωσεις), αλλα δεν μπορω να εξηγησω αλλιως, αν καποιος αλλος μπορεσει να βαλει σε σειρα τις καταλληλες λεξεις......... :))))))

Αν κατάλαβα καλά... οπτικό είναι το ζουμ που κάνεις όταν τραβάς την φωτογραφία ... και ψηφιακό εκείνο που γίνεται μέτα όταν κοιτάς τις φωτογραφίες που τράβηξες; :confused:
Link to comment
Share on other sites

To oπτικο ζουμ γινεται με τη χρηση του ιδιου του φακου,οπως δουλευουν τα κυαλια,δηλαδη οντως μεγενθυνει την εικονα,ενω στο ψηφιακο γινεται με μεγενθυση των pixels κ χρηση καποιου αλγοριθμου παρομιο με αυτο που χρησιμοπουν τα προγραμματα επεξεργασιας εικονας των υπολογιστων,εαν τραβηψεις μια εικονα με μεγαλη αναλυση κ τερμα το αναλογικο ζουμ,την δουλεια του ψηφειακου μπορεις να την κανεις με τη ησυχεια στον υπολογιστη σου.

αρα το ουσιαστικο ζουμ ειναι το αναλογικο κ οχι το ψηφιακο.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος , σε 128ΜΒ με μλεση ανάλυση είναι 202 φωτό , σε λόου είναι 404 οπότε τα 512 είναι 4χ202.

ΚΤΜ640 , σε πληροφορώ ότι τα ΜΡ δεν κάνουν την διαφορά εκτός και αν μιλάς για 2ΜΡ με 4ΜΡ ή 4ΜΡ με 8 ΜΡ. Δεν νομίζω ποτέ ότι θα τυπώσεις αφίσα για να σε νοιάνει αν θα έχεις καλό ραστερ.

Όυτως η άλλως εγώ ποτέ μάλλον δεν θα τυπώσω σε Α4 χαρτί στον εκτυπωτή μου εκτός και αν θέλω να αλλάξω μελάνια....

Το καλό το ζουμ είναι το οπτικό το οποίο επιτυγχάνεται μέσω φακού. Το ψηφιακό είναι μέσω κυκλώματος που στην οθσία μαντεύει πως θα ήταν το είδωλο σε μεγένθυνση....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά... οπτικό είναι το ζουμ που κάνεις όταν τραβάς την φωτογραφία ... και ψηφιακό εκείνο που γίνεται μέτα όταν κοιτάς τις φωτογραφίες που τράβηξες; :confused:
Αν και πολλοί ήδη είπαν τη διαφορά τους, ας κανω κ εγώ μια προσπαθεια να στο εξηγησω...

Το οπτικό ζουμ είναι αυτό που κάνεις όταν πατάς το κουμπάκι της μηχανης και σου φέρνει πιο κοντά ή μακρια (W/T) το αντικείμενο που σκοπεύεις να φωτογραφήσεις... Όταν βλέπεις πλέον το αντικείμενο στην επιθυμητη απόσταση τότε τραβάς τη φωτογραφία. Έτσι μετά την λήψη το οπτικό ζουμ δεν μπορεί να φέρει την ήδη τραβηγμένη εικόνα πιο κοντά ή μακριά, αφορά δηλαδη την προς φωτογράφιση εικόνα και όχι την ήδη τραβηγμένη εικόνα! Εκεί επεμβένει το ψηφιακό ζουμ όπου στην ουσία εστιάζει σε ένα σημείο της ήδη τραβηγμένης φωτογραφίας και το μεγενθύνει (το απλώνει σε όλη την έκταση της οθόνης), λειτουργεί δηλαδή όπως και η επιλογή ζουμ στα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας...

Σαφώς το οπτικό ζουμ είναι και πιο σημαντικό σε μία ΨΦΜ αφού η εικόνα που προέρχεται από εκει είναι υπαρκτή σε αυτές της διαστασεις στο περιβάλλον και όχι δημιουργημένη από απλωμένα pixel μέσω κάποιων ειδικών αλγορίθμων, όπως κάνει το ψηφιακό ζουμ! Επίσης, όπως προαναφέρθηκε, το ψηφιακό ζουμ μπορεί να γίνει πολύ ευκολότερα και πολύ καλύτερα και αποδοτικότερα σε έναν Η/Υ με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας!!

Ελπίζω να βοήθησα κ εγώ! :003:

Link to comment
Share on other sites

χτες έγραφα μισή ώρα και τελικά έκανα μαλ... και χάθηκαν όλα... :089:

τέσπα, σου έγραφα για να σου πω για το nomatica και το www.technikdirekt.de . από το δεύτερο πήρα και εγώ τη μηχανή μου, οπότε σου το συνιστώ. βέβαια για να είμαι απόλυτα ειλικρινής σε φίλο μου έγινε μλκία αλλά με το ταχυδρομείο και άργησε αλλά 100% τα λεφτά σου δεν τα χάνεις.

για το θέμα της οθόνης οι 0.3 ίντσες είναι 0.75 εκατοστά μεγαλύτερη ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ στην οθόνη, οπότε σημαντικά μεγαλύτερη οθόνη... και η κατανάλωση στην Α75 είναι εξαιρετικά χαμηλή, παρά την μεγάλη οθόνη. η Α75 παίρνει μπαταρίες ΑΑ, τις μικρές που βρίσκεις και στο περίπτερο. αυτό είναι μεγάλο συν γιατί αν δεν έχεις εφεδρικές αν σου τελειώσουν βρίσκεις πάντα. ενώ με τις μπαταρίες λιθίου για να έχεις εφεδρική πρέπει να δώσεις κανένα 60ευρω για δεύτερη μπαταρία.

ρίξε και μια ματιά στην Α75 αν δεν χρειάζεσαι τα έξτρα μεγαπίξελ... είναι καλή επιλογή...

Δεν πειράζει να'σαι καλά και μόνο που έκανες τον κόπο να το γράψεις!!

Οπότε αν δω ότι εδω στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβά την παραγγέλνω σε ενα από αυτά τα δύο! Γενικά έχω ακούσει πολλές θετικές κριτικές και για τα δύο οπότε δεν με αγχώνει... Το μόνο που με προβληματίζει είναι το θέμα "εγγύηση"... Τι γινεται, ισχύει εδώ στην Ελλάδα, από όποιο και (απτα δύο) να την αγοράσω;; Και αν ναι που απευθύνομαι;; :confused: :017:

Link to comment
Share on other sites

ΚΤΜ640 , σε πληροφορώ ότι τα ΜΡ δεν κάνουν την διαφορά εκτός και αν μιλάς για 2ΜΡ με 4ΜΡ ή 4ΜΡ με 8 ΜΡ. Δεν νομίζω ποτέ ότι θα τυπώσεις αφίσα για να σε νοιάνει αν θα έχεις καλό ραστερ.

Και εγώ νομίζω πως η διαφορά Α80 και Α95 όσον αφορά τα Megapixels, μετά από αρκετο ψάξιμο, είναι σχεδόν αμελητέα (4 έναντι 5, αντίστοιχα)! Απλά η Α95 έχει άλλα "καλούδια"...

Όυτως η άλλως εγώ ποτέ μάλλον δεν θα τυπώσω σε Α4 χαρτί στον εκτυπωτή μου εκτός και αν θέλω να αλλάξω μελάνια....

:042: :042: :042: :042: :082: :082: :023:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το θέμα "εγγύηση"... Τι γινεται, ισχύει εδώ στην Ελλάδα, από όποιο και (απτα δύο) να την αγοράσω;; Και αν ναι που απευθύνομαι;; :confused: :017:

εφ΄όσον το παίρνεις από ευρωπαϊκή χώρα η εγγύηση ισχύει νομίζω. η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή. δεν είμαι 100% σίγουρος, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις, με ένα τηλέφωνο στην intersys ίσως, τότε καλύτερα να το κάνεις... πάντως ξέρω ότι σίγουρα δεν έχεις την εγγύηση κλοπής, την οποία την δίνει η intersys.

Link to comment
Share on other sites

εφ΄όσον το παίρνεις από ευρωπαϊκή χώρα η εγγύηση ισχύει νομίζω. η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή. δεν είμαι 100% σίγουρος, αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις, με ένα τηλέφωνο στην intersys ίσως, τότε καλύτερα να το κάνεις... πάντως ξέρω ότι σίγουρα δεν έχεις την εγγύηση κλοπής, την οποία την δίνει η intersys.

Όπότε θέλει πρώτα ένα τηλέφωνο και μετά να δούμε τι θα κάνουμε με την ασφάλεια ακλοπής της intersys.... Thanx πάντως!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ειπατε για το zoom παιδια. οντος ειναι καλυτερα απο την δικη μου εξηγηση. :)

οσο για το ραστερ νομιζω οτι ειναι σημαντικο.Η φοτο στο photoshop πρεπει στο 100% να ειναι τελεια. Οχι στο 50% ουτε στο 25%, στο 100% πρεπει να το πας για να δεις πως ειναι.

Ακομα και 1μεγαπιξελ να εχουν διαφορα, ειναι καλυτερα, αν ηταν ιδια η ποιοτητα δεν θα τις εβγαζαν!!!!!!

το μονο που πρεπει να κοιταξεις κατα την γνωμη μου ειναι η τιμη, τα mp και αν εχει καλο service, γιατι εγω με μια hp που εχω ακομα τραβαω τα μαλλια μου.

Νομιζω οτι η κανον ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά , αυτό για τις διαφορές άστο είναι πονεμένη ιστορία,,,

Λές να καταλαβαίνουμε διαφορά αν είναι Ρ4 2.6 ή 2,8 αν δεν ήταν το Sandra ή το Ρι να μας λένε σκόρ??

Απλά για να είμαστε στη αναβάθμιση..... Τα εχτρα μετρανε τελικα....

Link to comment
Share on other sites

Καλά , αυτό για τις διαφορές άστο είναι πονεμένη ιστορία,,,

Λές να καταλαβαίνουμε διαφορά αν είναι Ρ4 2.6 ή 2,8 αν δεν ήταν το Sandra ή το Ρι να μας λένε σκόρ??

Απλά για να είμαστε στη αναβάθμιση..... Τα εχτρα μετρανε τελικα....

Greek κάπου σε έχασα.... Τι εννοείς;;
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και 1μεγαπιξελ να εχουν διαφορα, ειναι καλυτερα, αν ηταν ιδια η ποιοτητα δεν θα τις εβγαζαν!!!!!!

το μονο που πρεπει να κοιταξεις κατα την γνωμη μου ειναι η τιμη, τα mp και αν εχει καλο service, γιατι εγω με μια hp που εχω ακομα τραβαω τα μαλλια μου.

Εγώ πάντως ακόμα προσπαθώ να βρώ διαφορά ανάμεσα στα 4ΜΡ της Canon και τα 5ΜΡ της Olympus ενός φίλου . Τα 240 ευρώ όμως που πλήρωσε παραπάνω είναι πολύ διακριτά ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.