Jump to content


Προβληματα με τον Α64......


MrSeanKon

Recommended Posts

Ενω τρεχει κανονικα Prime95 (για κανενα 10ωρο) κλπ κλπ κλπ βιντεο εχει συμπιεσει μεχρι και 14 ωρες ασταματητα καποιες φορες παθαινει το εξης:

Οταν μετα την πολυωρη χρηση του το ξεκουρασω για μερικες ωρες μολις το ανοιξω και μπω στα ΧΡ SP1 τοτε πεταει μπλε οθονη! :107:

Επανεγκατεστησα τα ΧΡ παλι τα ιδια μερικες φορες μετα την ξεκουραση βλεπω μπλε οθονη........

LOL μετα την επανεκκινηση μπορει να δω για δυο τρεις φορες ακομη μπλε οθονες και μετα ο υπολογιστης επανερχεται στα ισια του....

Λες και του κανει κακο η ξεκουραση........

Οι μνημες σιγουρα δε φταινε γιατι πανε ψηλα ετσι κι αλλιως τωρα αν με κανενα driver της nVidia παιζει κατι δεν ξερω.......

Στα 2003 Server που εβαλα χθες μετα απο δυο ξεκουρασματα μερικων ωρων δεν μου εκανε τετοια @@ρια αλλα και παλι υπαρχει η πρωτη φορα....

Link to comment
Share on other sites

:077: :077: :077:

Γιατι επειδη δε τα λετε ολοι στη φορα?? :106: :106:

Τελος παντων σκοπος ειναι αν μπορει καποιος να βοηθησει αλλιως να μην αρχισουν αλλοι να ποσταρουν σαχλαμαρες (κι αυτο δεν αναφερεται σε εσενα) αλλα προληπτικα το λεω εκ πειρας....... :096:

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο μιλησαμε Τζιμ για τα 2003 τα οποια μεν τα εβαλα αλλα δεν ειναι 64βιτ ελπιζω ομως να τα βρω κι αυτα απο ενα αλλο φιλαρακι..............

Οσο για καποια αχρηστη υπηρεσια που να τρεχει τι να πω δεν ξερω........

Κι η φαση ειναι οτι τρεχει και SuperPi 32M στα 10 Χ 245 αλλα τον εχω χαμηλωσει για ασφαλεια..........

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κι εγω τι αλλο να πω που να με παρει????

Εχω πελαγωσει ξερεις τι πικρα ειναι να σου κανει μερικες μπλες οθονες και μετα να παιζει αψογα?

Δηλαδη δεν πρεπει να το σβηνω καθολου τεσπα θα το ψαξω κι αλλο το θεμα.... :017:

Link to comment
Share on other sites

:080: :080: :080: :080: αυτο δεν το εχω προσεξει αλλα αν θυμαμαι καλα κατι πρεπει περι ATAPI να λεει...........

Κι εχει παρουσιαστει οταν παω συνηθως να παιξω καποιο βιντεο........ :107:

Αλλα κατι φορες σας ειπα οτι το κανει αμεσως πριν μπει στα ΧΡ........ :097:

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωστας ισως να εχει δικιο σε αυτο..........

Οταν πολυμετρουσα τα Vcore της Εροχ παρατηρουσα οτι σε idle ηταν χαμηλοτερο και σε full load ανεβαινε παραπανω.......... :097:

Το εχω πει και στο thread με τις εμπειριες μου με μητρικες AMD.

Link to comment
Share on other sites

Για να το αναλυσω αυτο που υποθετω οτι φταει οταν ειχα την 8RDA+ με τον Tbred B 1700+ που ηταν 1.5V default για τα 2308 που το ετρεχα ηθελε 1.8V......

Oταν το εσβηνα εκανε τα ιδια με του Γιαννη εβαλα και εγω το πολυμετρο και το αναψα αντι για 1.8V βλεπω 1.5V,φυσικο ηταν να μην φορτωνει ετσι για να ξεκινησει μετα απο πολυωρο σβησιμο παταγα το Insert ενω παταγα το Power Button για να ξεκινησει το PC στα safe default μετα εμπαινα στο BIOS και ανεβαζα το VCore........

Ισως κατι παρομοιο συμβαινει και στου Γιαννη το PC.

Link to comment
Share on other sites

Kι η @@ρια ειναι οτι το παλιο ΒIOS που ειχε δινει μεγαλυτερα Vcore αλλα δεν αναγνωριζει τον SATA ως ΑΤΑ 150 αλλα ΑΤΑ 133........... :097:

Γνώμη μου. 'Αν άλλαξες Bios μόνο για τον sata, ξαναβάλε το παλιό μιας και αν δεν έχεις raptor(που ούτε και αυτός πάει τόσο ) όποιο σκληρό και να βάλεις 150ΜΒ/s θα πιάσεις μόνο αν τον μοντάρεις με μοτεράκι για τηλεκατευθυνόμενα :040: :040:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΑΤΑΡΙ κάτι μου λέει αλλά αφού δεν στο κάνει στα 2003 :017:

Για δες στο event viewer, στο system κάτι θα έχει από errors για να βοηθίσει...

Βάλε τον default να δεις στο κάνει, αν ναι τότε σίγουρα φταίει κάτι άλλο από το o/c αλλιώς, who knows...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς την ακριβή περιγραφή και τον κωδικό του μηνύματος που βγάζει η μπλέ οθόνη, χάνετε άδικα τον καιρό σας. Γράψε με λεπτομέρια αυτά τα στοιχεία και μετά ψάξε στο microsoft knowledge base να δεις τι συμβαίνει. Εκεί θα ξέρεις αν φταίει το hardware ή το software και που ακριβώς. Η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πας σε κανέναν αστρολόγο :023:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.