Jump to content



Προβληματα με τον Α64......


MrSeanKon

Recommended Posts

Λοιπον εβαλα το παλιο BIOS που αναγνωριζει ως ΑΤΑ133 τον SATA αλλα ετσι κι αλλιως @@ρια διαφορες εχει απο τον WD σε επιδοσεις μονο αν παρω δευτερο και τους κανω RAID τεσπα.......

LOL ενω παλιοτερα το BIOS αυτο εδινε μεγαλυτερα Vcore LOL τωρα για τιμες 1.55, 1.60 (μεσω ΒΙΟΣ) δινει λιγο παραπανω απο το BIOS που ειχα πριν!

LOL ομως για 1.65 πεταγεται αποτομα το Vcore μιλαμε η Εροχ ********* γενικως......

Φανταστειτε οτι θετοντας μεσω ΒΙΟS = 1.55 Vcore LOL σε idle ειναι 1.498 - 1.502 και σε full load (αναλογα με το προγραμμα) παει 1.565 - 1.577.... :097:

Τοσο ασταθεις τιμες σε Vcore δεν ειχα δει ποτε μου αν να χαθει η Εροχ δε θα ξαναμπει στην πορτα μου.....

Επομενως οπως ειπε κι ο Κωστας η μητρικη ειναι το προβλημα δινει αλλα τι αλλων Vcore και γιαυτο βλεπω κατα περιοδους μπλε οθονες αλλα και τα μερικα mV που εδωσε παραπανω τουτο το BIOS (κι ας ειναι κουτσουρεμενο λιγακι) βοηθουν να κρατηθει στα 2400 MHz............ :017:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζοντας καμμια δεκαρια διαφορετικα BIOS η μητρικη εδειχνε σε αλλα καλες τιμες σε αλλα μουφες τεσπα κρατησα ενα ομως που να την παρει το προβλημα ισχυει.....

Δηλαδη οταν ειναι σε idle ο επεξεργαστης το Vcore του ειναι μικροτερο και ειναι σπασ***κο αυτο ομως ελπιζω να μη μου δημιουργησει περαιτερω προβληματα....

Γιατι ποτε δεν κολλησε σε full load........ :097:

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξα κατι ξενα φορουμ ο καθενας ελεγε ο,τι του καπνιζε :017: τεσπα ακρη δεν εβγαλα η φαση ειναι οτι αναγκαζομαι να τον δουλευω χαμηλοτερα απ' οτι παει κανονικα........

Και δεν ειδα κανεναν να το αναφερει αυτο το προβλημα βεβαια ενα θρεντ ηταν τεραστιο κι εχανες ευκολα τη μπαλα....

Φαντασου οτι παιζει 32Μ στα 2450MHz (10 X 245) αλλα να μπω με την ιδια συχνοτητα μεσα ειναι επικινδυνο μπορει να μου πεταξει παλι μπλε οθονη σε idle....

Link to comment
Share on other sites

Τελικως σκεφτηκα κι αλλη λυση............. :031:

Να τον δουλευω χαμηλοτερα σε καθημερινη χρηση κι οταν χρειαζεται να παει full load LOL ξεκιναει το προγραμμα στο 100% να ανεβει το Vcore και μετα με τον nVidia clock generator ανεβαζω συχνοτητα............ :003: :003: :003:

Αλλα απ' οτι κοβω ως 10 Χ 240 το απαιτουμενο Vcore ειναι οριακα εκει που το εχω θεσει μεσω BIOS (για idle κατασταση μιλαμε) ενω ως 11 Χ 218 (επισης 2.4GHz) ειναι λιγο πιο ασφαλες........

Τωρα ισως να παιζει και καμμια @@ρια με τον πολλαπλασιαστη κι αυτο θελει ψαξιμο τεσπα θα δουμε.......... :097:

Link to comment
Share on other sites

Ε βάλε το 2350 ρε Γιάννη. Και τι να λέει. Ο επεξεργαστής αυτός είναι χιλιόμετρα μπροστά σε επιδώσεις οπότε 50MHz τι να τα κάνεις? Αν ποτέ είναι να κάνεις τίποτα benchmarks τότε το ανεβάζεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες αλλα το καινουριο nVidia clock generator ειναι ακρως θαυματουργο!

Υποστηριζει on the fly αλλαγη του πολλαπλασιαστη μεσω Windows κι επιτελους βαζεις και δεκαδικους πολλαπλασιαστες διοτι δεν υποστηριζονται τετοιοι απο το BIOS της μητρικης!

Ετσι τον τρεχω ως 10 Χ 233 σε idle και μολις φορτωσει καποιο προγραμμα στο 100% του πεταω 10.5 Χ 233 = 2450 και δουλευει αψογα! :109: :109:

Να ειναι καλα αυτο το παληκαρι που εφτιαξε τετοιο προγραμμα για περιπτωσεις (οπως η κωλοΕροχ) :019: :019:

Επισης σου δινει και την ευκαιρια να βαλεις και τιμες ΦΣΒ χαμηλοτερες απο τα 200 γιαυτο τον πηγα και 4 Χ 100 = 400 ΜΗz σε αλλο thread :116: :116:

Link to comment
Share on other sites

Tελικως το προγραμματακι nVidia Clock Generator ειναι παρα πολυ χρησιμο οπως φαινεται κι απο την εξελιξη.........

Θετοντας το συστημα ως 10 Χ 230 μεσω ΒΙΟΣ και φυσικα ρευμα περιπου (ειπαμε το γιατι) 1.55 δεν εχει προβλημα (ενταξει Εροχ ειναι αυτη LOL) :099: :092: να παιζει σε idle στα ΧΡ.......

Ε οταν θελω να τρεξω καποιο προγραμμα μια και το Vcore τιναζεται καπου οσο λεει η υπογραφη μου ανεβαζω και το ΦΣΒ στα 250 :116: κι αυτο ητανε... :116:

Το προγραμματακι αυτο επιτρεπει αλλαγη πολλαπλασιαστη και Vcore μεσα απο τα ΧΡ αν κλικαρουμε εκει που δειχνει η επομενη φωτο:

post-95-1442173731,1215_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω φαινεται πως μπορουμε να αλλαξουμε Vcore σε βηματα των 25mV....

Για να ισχυσει η αλλαγη του ρευματος θα πρεπει να κανουμε κλικ στο κουτακι Apply VID και για τον πολλαπλασιαστη στο Αpply FID.....

To σημαντικο της υποθεσης ειναι οτι το προγραμμα αυτο επιτρεπει τζαμπα Vcore mod ναι καλα το ακουσατε :116: γιατι θετοντας ας πουμε και τη μεγιστη ταση μεσω BIOS πατωντας 1.550V αυτο θα στην αυξησει αλλα 50mV ακομη! :109:

Αν η ταση που θεσουμε ειναι 1.525V τοτε θα αυξηθει το Vcore κατα 25mV ενω αν ειναι 1.475 το Vcore θα ελαττωθει κατα 25mV!! :D:D:D

Συνεπως εχεις και πικοιλια τιμων τασεων κι ολα αυτα μεσω Windows!

post-95-1442173731,1707_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Kανοντας κλικ στο κουτακι Clocks ξεδιπλωνεται το προγραμμα κι εμφανιζει ενα παραθυρο ακομη οπου δειχνω πως αλλαζω το FSB.......

Πολυ καλη φαση με εσωσε ο δημιουργος του προγραμματος αυτου!

post-95-1442173731,2061_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Κλεινοντας να κι οι τιμες που εχει η Epox....

Ειναι οι ενδειξεις της μητρικης γιατι πολυμετρο ειναι φασαρια να βαλω τωρα με εμποδιζουν οι φανες και φυσικα δεν εχει τρυπες το πισω μερος του κουτιου για να μετρησω στο πηνιο....

Τεσπα στην πραξη ειναι λιγο χαμηλοτερα απ' οτι ειχα μετρησει στα MOSFET... :005:

post-95-1442173731,2963_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω φαινεται πως μπορουμε να αλλαξουμε Vcore σε βηματα των 25mV....

Για να ισχυσει η αλλαγη του ρευματος θα πρεπει να κανουμε κλικ στο κουτακι Apply VID και για τον πολλαπλασιαστη στο Αpply FID.....

To σημαντικο της υποθεσης ειναι οτι το προγραμμα αυτο επιτρεπει τζαμπα Vcore mod ναι καλα το ακουσατε :116: γιατι θετοντας ας πουμε και τη μεγιστη ταση μεσω BIOS πατωντας 1.550V αυτο θα στην αυξησει αλλα 50mV ακομη! :109:

Αν η ταση που θεσουμε ειναι 1.525V τοτε θα αυξηθει το Vcore κατα 25mV ενω αν ειναι 1.475 το Vcore θα ελαττωθει κατα 25mV!! :D:D:D

Συνεπως εχεις και πικοιλια τιμων τασεων κι ολα αυτα μεσω Windows!

Οραιο το προγραμαμτακι αλλα προτιμω το κλασσικο πειραγμα απο BIOS.Αλλωστε ποιος δινει πανω απο 2 Volt που δινουν πολλες μητρικες?

Link to comment
Share on other sites

Oπς!

Ηρεμησε viper για Α64 μιλαμε κι οχι για Βarton οπου εδινα ναι ακομη και καλοκαιρι 1.95 βολτ (το χειμωνα - ανοιξη επαιζε στα 2.1).....

Η ουσια ειναι μια κι ο μπακλαβας γωνια: :116:

Ο ανθρωπος (μεγαλη η χαρη του με εσωσε).......

Ε αφου η Εροχ παρολες τις δοκιμες εκδοσεων ΒΙΟΣ που εκανα δουλευει σε idle state καπου 85-95mV παρακατω απο οτι σε full load μετρησα σημερα με το πολυμετρο (οσο κι αν σπα*****κο ηταν τεσπα) κι εβαλα να εχει Idle Vcore περιπου στα 1.5V (οσο ειναι και του Α64 κανονικα).....

Συχνοτητα τρεχει ετσι ως 10 Χ 220 = 2.2GHz (ε LOL δε θα τον εχω 11 Χ 200 @@ρια δεν ειναι)??? :116: :116:

Οταν μπω στα ΧΡ (εφτιαξα ενα απλοικο προγραμμα σε C++) τρεχει ενας υποτυπωδης Cpu Stretcher LOL σαν κι αυτον που λεω οτι θα εφτιαχνα στα επομενα O/c Tools και ανεβαζει το Vcore ομως που θελω εγω.....

Για να μην τραβαει πορους απο το συστημα το εχω βαλει να τρεχει σε low priority.....

E το αφηνω να τρεξει μισο λεπτο περιπου να καει ο Α64 και τοτε LOL του δινω λιγο Vcore ακομη απο το θαυματουργο προγραμμα και LOL ανεβαζω το ΦΣΒ μετα στα 255ΜΗz (δροσισε απο χθες και παιζει ο μπαγασας ως 10 Χ 255) :109: :109: :109:

Το προγραμμα αυτο μεν κοβει κατι ελαχιστο απο τις επιδοσεις αλλα δεν πειραζει......

Ακολουθως μπορει να τρεχω τα αγαπημενα μου Μαθηματικα, ΨΨΨ συμπιεσεις και φυσικα ο CPU Stretcher τρεχει στο παρασκηνιο σε low priority.....

Οταν καποιο απο τα προγραμματα αυτα τελειωσει ο CPU Stretcher ξανανεβαινει στο 99% χρησης και φυσικα δεν αφηνει το Vcore να πεσει αλλα και τα νευρα μου να τεντωθουν......:D:D:D:D

Μια software πατεντα by Katsumi Labs! :116: :116: :116: :116:

Link to comment
Share on other sites

Το folding ειναι προφανως βαρυτερο οποτε θα τραβαει πορους απο το συστημα....

Ναι το εχω σκεφθει να ξεκιναει κατευθειαν οταν μπαινει στα ΧΡ αλλα προτιμω να ξεκινησει το μηχανημα και να περιμενω ενα λεπτο παρα να μου σκοτιζει τα νευρα.... :092: :099:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.