Jump to content



ΥΔΡΟΨΥΞΗ Η' ΑΕΡΟΨΥΞΗ


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Φιλε Chrismist

Συμφωνω με ολα αυτα κι εγω καπως ετσι ξεκινησα και μετα τα αλλαξα ολα.

Φυσικα και μπορεις να φτιαξεις υδοψυξη με αυτα τα χρηματα που λες αλλα....

Τωρα οσο για clearflex δεν ξερω αλλα εγω τους πληρωσα 6.5 ευρω το μετρο αν εσυ τους βρηκες με 3 τοτε εγω πιαστηκα μ@μ@κας....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Jdrogas είσαι υπερβολικός, με λίγο καλή έρευνα αγοράς και λίγη όρεξη γλιτώνεις πάρα πολλά λεφτά.

Μπλόκ = 50 (μέσο όρο ας πούμε αλλα μπορείς να βρείς πιο φτηνά)

Condenser Χάλκινο Σωληνωτό πιο μεγάλο απο τριπλό ψυγείο με ανεμηστήρα τέρας μαζί = 30€

Αντλία = 40€

Τανκ - Taper απο Carrefour 1-2€

Ρακόρ, σιλικόνες, σωλήνες, υλικά να φτιάξεις κουτί = το πολύ 30€

Σύνολο 150€

Τώρα όσον αφορά το στάξιμο στη VGA μου έχει τύχει και μένα αλλά δεν άνοιγε το PC μέχρι να στεγνώσει το νερό (Απιονισμένο).

Εαν ασχοληθείς με υδρόψυξη δεν την αλλάζεις, αν και είναι αρκετά μπελάς η αλλαγή των εξαρτημάτων, ειδικά άν έχεις μπλόκ στη VGA. Το πλεονέκτημα της άριστης σχέσης απόδοσης/θορύβου που έχει δεν σε αφήνει αδιάφορο. Δε πα να έχεις μια τεράστια χάλκινη ψύκτρα και έναν ανεμιστήρα στις 10.000 στροφές δεν φτάνεις την απόδοση του νερού - άσε που θέλεις ωτοασπίδες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαι υπερβολικος δεν το καταλαβαινω?

Προς τι η κοντρα επειδη θελω να εχω ενα σωστο συστημα ειμαι υπερβολικος

Πριν απο το τρανσιτ ειχα ενα ice pro απλο της asetek το οπιο κανει 60 ευρω χωρις φαν απο το χακ,το τρανσιτ το πηρα 70 ευρω με τη μεταφορα χωρις τα ρακορ που ειναι η υπερβολη?Οι clearflex εχουν 6.5 ευρω κανω λαθος?Το μπλοκ απο eleven 45 ευρω συν την μεταφορα τι στο καλο εγω ψωνισα απο χερι δηλαδη?Αντλια? δεν μιλαω για eheim αλλα για μια L20-L30 η μια εχει 30 και η αλλη 50.

Απο εκει που τα παιρνουν ολοι τα πηρα κι εγω και με τη βοηθεια ανθρωπων απο το φορουμ λετε να με κοροιδεψαν?Αν μιλησουμε με ημιμετρα ισως βγει κατι φτηνοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Toυς clearflex μου τους ειχε βρει ο skinny με 3 ευρω περιπου για 3 μετρα.. τουλαχιστον τοσο μου πε εμενα.. για περισσοτερα ρωτηστε τον ιδιο. Εγω παντως ειχα βρει αρκετα καλους σωληνες σε παμφτηνες τιμες σε μαγαζια με υδραυλικα.

Τα 300 ευρω ειναι σιγουρα υπερβολη... εμενα και τα 200 πολλα μου ακουγονται.. το δικο μου συστημα το εστησα με 140 ευρω και εχει και l30 αντλια και cpu/gpu blocks και ειναι με ψυγειο condenser (αυτο που λεει ο Chris2004). Πραγματικα δε βρισκω το λογο να θελω να αλλαξω κατι στο μελλον (για να το βελτιωσω ας πουμε..).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? Φιλικα μιλαμε παντα... και οπως ειπα και σε προηγουμενο post .. δεν ειναι κακο να παρει κανεις τα καλυτερα και ακριβοτερα κομματια (πχ ψυγειο ανω των 50 ευρω, αγοραστο τανκ, αντλια l30 κλπ) απλα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητα. Και απο ενα σημειο και μετα (εφοσων η τιμη ειναι κοντα στα 300 ευρω) χανεται ενα σημαντικο πλεονεκτημα της home made υδροψυξης απεναντι στις ετοιμες (περαν απο τις καλυτερες επιδοσεις) το οποιο ειναι η χαμηλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλας φιλικα φιλε Chrismist οταν μου λες οτι δεν χρειαζεται να παρεις και τα καλυτερα και ακριβοτερα πραγματα.

Μια L30 ας πουμε ειναι μια αντλια κατω του μετριου μιλαω παντα για κοστος σε σχεση ας πουμε με μια eheim η οποια εχει 100 ευρω,το μπλοκ του Μιχαλη ειναι σε πολυ καλα χρηματα,το τρανσιτ εχει αποδειχθει το καλυτερο ενω αλλα π.χ ετοιμα κανουν απο 120 ευρω,οι clearflex δεν ειναι οι ακριβοτεροι οποτε δεν μιλαμε για τα καλυτερα και ακριβοτερα.

Μπορουμε να μιλαμε και να εχουμε διαφωνια δεν ειναι κακο αλλα να διαφωνεις οταν υπαρχει κατι τεκμηριωμενο και με επιχειρηματα.

Φυσικα η υδροψυξη δεν ειναι φτηνοτερη απο την αεροψυξη για εναν απλο λογο οτι η υδροψυξη αποτελειται απο πολλα κομματια ενω η αεροψυξη μονο απο δυο εκτος αυτου σιγουρα το πρωτο ειναι κατι πιο εξιδικευμενο οποτε σιγουρα και πιο ακριβο.

Δοκιμασε να φτιαξεις σε ενα on-line shop μια υδροψυξη κομματι-κομματι σε dangerden,asetek και θα δεις οτι θα ξεπερασεις κατα πολυ τα 300 ευρω.

Εγω μιλησα για μια custom υδροψυξη σε λογικα πλαισια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω φιλικα μιλαω και ζητω συγγνωμη αν σε προσβαλα ή πειραξα με καποιο τροπο. Επισης δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι αυτα τα κομματια δεν αξιζουν τα λεφτα τους, απλα ειπα την αποψη μου λεγοντας οτι δεν ειναι απαραιτητο να ξοδεψει καποιος 300 ευρω μονο και μονο για να παρει ακριβοτερα κομματια ενω με καποια φτηνοτερα μπορει να εχει και καλη ποιοτητα και καλες επιδοσεις (για τα λεφτα που διεθεσε). Σαφως και η eheim ειναι καλυτερη απο hydor και το τρανσιτ καλυτερο απο condenser. Για το μπλοκ δε μου πεφτει λογος γιατι δεν εχω δοκιμασει του eleven, αλλα αν κρινω απο οσα ακουγονται θα ειναι πολυ καλο. Εγω ειπα απλα οτι τα 300 ευρω ειναι πολλα για να τα διαθεσει κανεις στην υδροψυξη αν σκεφτει κανεις οτι με τα μισα λεφτα εχει παρομοιες επιδοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ΟΛΟΥΣ.

Η αληθεια ειναι οτι η υδροψυξη, οπως ολα τα πραγματα, μπορει να στοιχισει απο λιγα εως πολλα ευρω. Δεν ειναι παντα θεμα επιδοσεων αλλα και επωνυμιας-ανωνυμιας προιοντως καθως επισης και την προσωπικη εργασια ή οχι που θα βαλει ο καθενας.

Απο τη δικια μου εμπειρια εχω να πω οτι μπορεις ανετα να φτιαξεις μια υδροψυξη απο 150 μεχρι 300 ευρω με σχεδον ιδιες επιδοσεις αλλα με σαφως πιο προσεγμενη κατασκευη (ακομα και εμφανιση) ειτε στη μια ειτε στην αλλη περιπτωση.

Οπως και να εχει,σιγουρα στοιχιζει παραπανω απο οποιαδηποτε αεροψυξη αλλα αν κανει καποιος τη μεταβαση, δυσκολα θα επιστρεψει ξανα σε αερα.

Απο εκει και περα, ειναι στην κριση του καθενος (και στο πορτοφολι του φυσικα) ποσα θα ακουμπησει για να βαλει νερο στο pc του...(φανταζομαι θα ειδατε στα ΝΕΑ οτι πλεον μπαινει νερο και στους σκληρους δισκους-συνεπως αυτη η επιλογη για <<μερακληδες>> στοιχιζει ακομα περισσοτερο)

Υ.Γ. Νερο 4 ever...;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειμαι υπερβολικος δεν το καταλαβαινω?

Προς τι η κοντρα επειδη θελω να εχω ενα σωστο συστημα ειμαι υπερβολικος

Πριν απο το τρανσιτ ειχα ενα ice pro απλο της asetek το οπιο κανει 60 ευρω χωρις φαν απο το χακ,το τρανσιτ το πηρα 70 ευρω με τη μεταφορα χωρις τα ρακορ που ειναι η υπερβολη?Οι clearflex εχουν 6.5 ευρω κανω λαθος?Το μπλοκ απο eleven 45 ευρω συν την μεταφορα τι στο καλο εγω ψωνισα απο χερι δηλαδη?Αντλια? δεν μιλαω για eheim αλλα για μια L20-L30 η μια εχει 30 και η αλλη 50.

Απο εκει που τα παιρνουν ολοι τα πηρα κι εγω και με τη βοηθεια ανθρωπων απο το φορουμ λετε να με κοροιδεψαν?Αν μιλησουμε με ημιμετρα ισως βγει κατι φτηνοτερο.

Το λάθος που έκανες ήταν ότι πήρες πολύ ακριβό ψυγείο χωρίς κανέναν λόγο. Το ψυγείο Condenser έχει ίδιες επιδόσεις με το Transit είναι λιγότερο ακριβό και έχει και τον τεράστιο ανεμιστήρα δώρο. Απλά είναι σωληνωτό και έχει λίγο χειρότερη ροή, η οποία παρ'όλα αυτά δε μασάει με 2 μπλόκ. Το ότι σου το πρότειναν κάπιοι δε σημαίνει ότι σε κορόιδεψαν απλά, αυτό πιστεύανε ότι είναι το καλύτερο και αυτό σου είπαν. Όσο για τα έτοιμα ψυγεία είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος. Εγώ έχω σωλήνες "noname" με 1€ το μέτρο και κάνουν μιά χαρά τη δουλειά τους. Όσο για αντλία μπορείς να πάρεις την Eheim 1048 η οποία είναι καλή ποιοτικά και στο δικό μου σύστημα δε μασάει με 2 μπλόκ. 150€ είναι Υπεραρκετά για ένα σωστό σύστημα. Τα 300 σαφώς σημαίνουν ότι δεν έκανες καλή έρευνα αγοράς. Και μή μου πείς ότι το σύστημά μου είναι ημίμετρο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΛΟΚ ELEVEN-45 ΕΥΡΩ

ΑΝΤΛΙΑ-L30-50 ΕΥΡΩ

CLEARFLEX-3 METΡΑ 20 ΕΥΡΩ

ΤΡΑΝΣΙΤ-60 ΕΥΡΩ

ENERMAX 2X120-40 ΕΥΡΩ

ΤΑΝΚ ASETEK-30 EΥΡΩ.

ΑΛΛΑΓΗ ΡΑΚΟΡ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ 5 ΕΥΡΩ

ΡΑΚΟΡ(2) 3 ΕΥΡΩ

ΣΦΙΚΤΗΡΕΣ (6) 4 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ 257 ΕΥΡΩ + ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ

Μπορεις λοιπον να μου πεις γιατι δεν εκανα καλη ερευνα αγορας τα πουλανε καπου αλλου φτηνοτερα η πιστευεις πως εγω δεν εψαξα?

Μεσα σε αυτα δεν εβαλα και το asetek unit control το οποιο αν θελει το παιρνει κανεις κι εχει αν θυμαμαι καλα 38-40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.