Jump to content



ΥΔΡΟΨΥΞΗ Η' ΑΕΡΟΨΥΞΗ


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Αλλο αυτο....

Ασφαλες ειναι τοτε και τα ετοιμα watercooling kits....γιατι και το promie ειναι ετοιμο κιτ...

Γιατι μη μου πεις οτι ηταν ασφαλες αυτο που ειχε κανει ο unseen......:):)

Link to comment
Share on other sites

Oταν ειπα phase change το Prometeia/Vapochill σκεφτομουνα οχι να κατσω να φτιαξω εγω,τα ετοιμα watercooling δεν εχουν νερο μεσα στους σωληνες που μπορει να σταξει πανω στα πανακριβα ηλεκτρονικα?

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω σχετικά με το POll επειδή μερικοι είπαν οτι ειναι αόριστο..

προφανώς σε κάθε είδος ψύξης υπαρχουν και θετικά και αρνητικά και μελιστα

το θέμα γίνεται πιο πολυπλοκο όταν υπησέλθουν παραγοντες όπως χρηματα...

Το topic όμως συγκεκριμενοποιηται όταν ρωταει για το "τι θα επιλεγατε εσεις στον νεο υπολογιστη σας" (με βάση και την τζέπη σας αλλα και το ψώνιο σας)

αρα hgetis μην το ρηχνεις λευκο... :)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που λειπω απο το σπιτι αρκετες ωρες και τα δουλευω τα PC 24/7 σε full load ο αερας ειναι το ποιο ασφαλες δεν μπορω να εμπιστευτω μια αντλια η το οτιδηποτε αλλο που μπορει να παει στραβα με τον αερα απλα αν καει το fan θα κλεισει το PC.......

Link to comment
Share on other sites

Για χαρα σε ολους.Ψηφιζω νερο για ο/c καταστασεις και αερα για default.Οσο για θεματα βραχυκυκλωματος δεν τιθετε ζητιμα...fluid xp ή αποσταγμενο νερο (οχι απιονισμενο).Συγκεκριμενα μου ειχει πεσει απεσταγμενο πανω στην VGA απο δικο μου

λαθος οχι απο καποιο ελλατωμα στο w/c και δεν εγινε τιποτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Για να εξηγήσω σχετικά με το POll επειδή μερικοι είπαν οτι ειναι αόριστο..

προφανώς σε κάθε είδος ψύξης υπαρχουν και θετικά και αρνητικά και μελιστα

το θέμα γίνεται πιο πολυπλοκο όταν υπησέλθουν παραγοντες όπως χρηματα...

Το topic όμως συγκεκριμενοποιηται όταν ρωταει για το "τι θα επιλεγατε εσεις στον νεο υπολογιστη σας" (με βάση και την τζέπη σας αλλα και το ψώνιο σας)

αρα hgetis μην το ρηχνεις λευκο... :)

Νομιζω πως ηδη εξηγησα το γιατι δεν μπορω να ψηφίσω...

Άλλωστε δεν ειμαι ο μονος που θεωρεισε ψιλοακυρο το poll! ;)

Αν είχα τη οικονομικη δυνατοτητα θα εβαζα w/c και δεν το συζητω! Αλλά οι αναγκες τρεχουν και εχω πολυ πιο σημαντικα πραγματα που απαιτουν αρκετα λεφτα!

Και για να σου δωσω να καταλαβεις οτι για μενα δεν παιζει κανενα ρολο το αν ο Η/Υ που θα εβαζα το w/c ηταν ο καινουριος μου, σου λεω ότι θα το εβαζα με τα χιλια και σε αυτον που εχω τωρα και δεν θα το εβαζα επειδη μονο και μονο ειναι καινουριος (δεν εχει καμια σημασια). Το θεμα ειναι κατα ποσο θελω η μπορω! Και πιστεψε με δεν ειναι οτι δεν θελω!

Link to comment
Share on other sites

@Thorlite

1)δεν νομιζω οτι μπορουμε να συγκρινουμε ενα συστημα w/c με prommie

2)Οι περισσοτεροι εχουν τα συστηματα w/c εξω απο το κουτι τους και μεσα ειναι μονο το μπλοκ

3)Και ποιος ειπε οτι το phase change ειναι ακινδυνο????

Μπορει με το νερο αμα το στησεις βιαστικα (και εισαι και λιγο γκαντεμης) να καψεις αντε το πολυ καμμια vga (πολυ σπανιο πραγμα) αλλα με το phase change διακινδυνευεται οχι μονο τα ηλεκτρονικα του ΗΥ σου αλλα και η σωματικη σου ακεραιωτητα

(για ρωτα καναν ψυκτικο να σου πει τι ατυχηματα εχουν γινει κατα καιρους)

Γενικα

οι ικανοτητες του w/c φαινονται οταν βαζεις και vga block (τοτε εχεις πραγματικη ησυχια)

επισης το αν αξιζει η οχι φαινεται στους 15 βαθμους (αυτη ειναι η θερμοκρασια που κερδιζεις) που εχεις διαφορα σε σχεση με τον αερα (οταν ανεβσεις vcore +0.2 απο το dafault)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

hydro δαγκωτο.πολυ ασφαλες,σχετικα αθορυβο,μεγαλες δυνατοτητες υπερχρονισμου.τα παραπανω βεβαια ισχυουν αν γινει σωστη και υπομονετικη δουλεια στα επιμερους κομματια...δλδ στο κουτι,στο ψυγειο στην αντλια,στις σωληνωσεις.θελει χαρτι και μολυβι,οχι πηραμε τα κομματια τα κουμπωσαμε και ...αγιος ο θεος!

ειναι το ιδιο με τις αεροψυχτες και υδροψυχτες μηχανες εσωτερικης καυσης...καποτε τα παπακια(αερας) ηταν τα πιο αξιοπιστα,τωρα εξακολουθουν να ειναι αλλα εχουν υποκατασταθει σχεδων ολοκληρωτηκα απο τα υδροψυχτα μοντελα,ειδικα οπου οι απαιτησεις σε απαγωγη θερμοτητας ειναι μεγαλες....οποτε καλος και αγιος ο αερας,αξιοπιστια αλλα μικρες δυνατοτητες σε επιπεδο μεταδοσης θερμοτητας=υπερχρονισμος....καποτε ολα θα ειναι υδροψυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω αερόψυξη. Τουλάχιστο αυτή ταιριάζει στη δική μου χρήση και το ελαφρό overclock που κάνω. Τα επιχειρήματά μου υπέρ της αερόψυξης:

-φθηνότερη

-πιο συμπαγής, δεν χρειάζεσαι τεράστο case.

-λιγότερο ενεργοβόρα (συνήθως). Σημαντικό για κάποιον που δουλεύει το PC όλη μέρα.

-λιγότερος κόπος όταν αναβαθμίζεις (το κάνω συχνά) ή αλλάζεις κάποιο εξάρτημα του PC.

-ελαφρύτερο και εύκολα μετακινούμενο PC. Ειδικά το καλοκαίρι που το παίρνω στο εξοχικό.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που χρησιμοποιει ηδη υδροψυξη νομιζω οτι ειναι αρκετα δυσκολο να επιστρεψει σε αεροψυξη.Με ολα τα καλα και τα <<ασχημα>> της ψηφιζω λοιπον υδροψυξη!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εστησα νερο με 100 ευρα. Μια χαρα πιστευω. Τωρα για διαροοες πιστευω οτι και σε αυτες φταιει ο ανθρωπινος παραγοντας. Εγω π.χ δεν εκανα καλη μονωση στην αντλια και ο σωληνας βγηκε!!!! (παλι καλα εχει κατι τρυπες το κουτι στη μεση και μια μικρη κληση και το νερο χυθικε ολο εξω.) Παντως ακομα και οταν δεν γινεται oc θεωρω το νερο καλυτερο γιατι ειναι αθορυβο και κανει καλυτερη ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

σωστο!ακουα!και ρε παιδια δεν ειναι απαραιτητο να παρουμε στο καινουριο πσ μας ακριβα συστηματα υδροψυξης!καλα πιστευω ειναι και τα ετοιμα!και κανουν και καλυτερη δουλεια και απο τις καλες αεροψυξεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.