Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ATHLON XP;


NARSIS

Recommended Posts

φιλε gpulio το site που με παρεπεμψες με βοηθησε αρκετα, αλλα με μπερδεψε κιολας!!

δεν ξερω τι να διαλεξω. εχεις δικιο δια τη μικρη διαφορα στην τιμη των ΑΧΡ και Α64 στα 3200+. και οπως ειπωθηκε δεν υπαρχουν ασυμβατοτητες μεταξυ Α64 και 32 bit λειτουργικων, ευτυχώς. το μονο κακο με την AMD ειναι οτι τωρα τελευταια η εταιρια δεν μπορει να καταληξει σε ενα νεο socket. μια βγαζει το 754, μετα το 939, το 940, το 941 και δε συμμαζευεται. το να παρω μια πλακετα (μητρικη) και μετα να μην εχει καμια αναβαθμησιμοτητα με ανησυχει. καταλαβαινεις οτι ειναι οικονομικα ασυμφορο να υπαρχουν τοσα φορματ στην αγορα, οποτε καποια αναγκαστικα θα κοπουν.

απο την αλλη, παλιο μεν το socket A, αλλα την εχει βγαλει καλα τοσα χρονια στην αγορα (αυτο σηκωσε την AMD).

τωρα οι sempron θα εχουν ουσιαστικα τον προηγ. πυρηνα των ATHLONXP, αρα οι ΑΧΡ με τον νεο BARTON θα ειναι καλυτεροι (δε μου γεμισε το ματι ο ΧΡ2800+ που εχω στη δουλεια).

απο οτι ακουσα με την ελευση των sempron οι ΑΧΡ θα ακριβηνουν κατα πολυ. θα ελεγα κατι γι αυτο, αλλα να μη βριζω, μπορει να μας διαβαζουν μικρα παιδια.

τελος παντων να ρωτησω ρε παιδια με τις παραγομενες θερμοκρασιες των Α64 τι παιζει, σαν τον ΑΧΡ; το λεω γιατι ο δικος μου οταν ειναι καλα υπερχρονισμενος μου ζητα να μπει στο ψυγειο. για το δε χειμωνα δε σας λεω, αφου με τη θερμοκρασια που βγαζει δε χρειαζεται να αναψω το καλοριφερ για να ζεσταθω.

ενω φιλοι με τους Ρ4 δεν εχουν τετοια προβληματα. αλλα athlon και παλι athlon!!!!!!!! να λαμβανει ομως και η εταιρια καποια μηνυματα!!!

Υ.Γ. α... MrSeakon να σε ρωτησω, επειδη μαλλον ξερεις αρκετα απο Α64 και κατι αναφερεις για κωλοΕΡΟΧ. εσυ πιο sosket θα προτεινες για Α64; (για FX μεταξυ μας το σκεφτομαι, αν και οχι τοσο ισχυρα. δεν ειμαι (δισ)εκατομμυριουχος). και αν εχεις και μια καλη πλακετα υποψιν σου (GB or ABIT ας πουμε και πιο μοντελο). το αφηνω πανω σου (θα το επιβεβαιωσω εννοειται, για να μη νιωθεις τυψεις αν δε βγει καλη). ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

NARSIS κόιταξε αν σκοπεύει να κάνεις αναβαθμίσεις με τον ρυθμό που κάνεις τώρα κανένα Μ/Β δεν πρόκειται να σε καλύψει. Όσο για temp αν κ δεν εχω πάρει ακόμα Α64 (όπου να ναι θα πάρω) η κατάσταση με τους prescott είναι απαράδεκτη. ΑΝ χρονίσεις έναν prescott το νερό δεν είναι must αλλά το promy.

Οσο για m/b για Α64 εφόσον θες να κάνεις καλό o/cing εγώ θα πάρω το παρακάτω

http://www.gameve.com/gve/store/ProductDetails.aspx?sku=mb-dfi-023

Link to comment
Share on other sites

φιλε Pierros δεν καταλαβαινω τι εννοεις "με το ρυθμο που κανω αναβαθμιση".

αν διαβασες αυτο για τον ΑΧΡ2800+ γραφω οτι τον εχω στη δουλεια (ειναι της εταιριας που δουλευω). ο δικος μου ειναι ΑΧΡ1500+, τον πηρα πριν 2+ χρονια, και με bios updates & overclocking τον δουλευω στα 1800+ με 1900+ (τον εχω φτασει ως 2100+ αλλα ειναι ασταθης.......).

η πλακετα μου ηταν καλη τον καιρο της, αλλα τωρα γερασε και δεν υποστηριζει τις νεες τεχνολογιες.

δεν εχω παραπονα απο την αποδοση του γενικα, αλλα στην επεξεργασια βιντεο (αμαν..................).

Link to comment
Share on other sites

Το λές και μόνος σου.

Έχεις εδώ και 2 χρόνια τον ΧΡ με την Μ/Β που την εποχή εκείνη ήταν αναβαθμίσιμη και όμως δεν πήγες σε αλλαγή επεξεργαστή. Αρα δεν βλέπω το πρόβλημα με τον Α64 και τις νέες Μ/Β.

Φντάζομαι ότι με αυτό θα θες να περάσεις άλλα 2 χρόνια έτσι δεν είναι?

Θα είναι συμβατός και με τα 64βιτ όταν και αν κυκλοφορήσουν.

Link to comment
Share on other sites

φιλε greek αν μπορω να κερδισω ταχυτητα με υπερχρονισμο που ειναι δωρεαν γιατι να δωσω λεφτα για νεο επεξ. εφτασα το μηχανηματακι μου να το δουλευω (μια κρυα νυχτα του χειμωνα) στα 2100+ (ξεκλειδωτος πολλαπλ.!!!!!!!). τωρα ομως τα 2100+ μου φαινονται πολυ λιγα.

οι φιλοι μου κανουν divx 1:1 και εγω 1:2++ περιπου.

τι λες να κανω; το bus δεν το εχω πειραξει ακομα γιατι καταρει το συστημα. δεν εχει πειραχτει καθολου η ταση βεβαια, αλλα δεν ξερω πολλα για αυτη τη διαδικασια.

εχω κανει ολα τα bios updates και σηκωνει νεους πυρηνες (για barton δεν το εχω πολυψαξει,αλλα νομιζω ναι).

τωρα πολλοι προτεινουν να βαλω εναν ΧΡ2600+ (και μια μετρια πλακετα), να τελειωνει η δουλεια.

αν ειναι για μετριότητες να λειπει. κραταω τη μητρικη, αυξάνω λιγο την ταση της cpu και το bus και φτανω το 2600+. ετσι θα το κρατησω για οσο παει (μεχρι να δουμε sata300, blye ray, dual dvi, pci xpress 16x, ddr2, azalia στους A64) και να αναβαθμισω ριζικα.

αλλιως ακομα σκεφτομαι τι αξιζει τελικα, ΑΧΡ3200+ ή Α64 3200+;

οι τιμές είναι παρομοιες, οι υποστηριζόμενες συσκευές περισσότερες στον Α64, οι επιδόσεις καλυτερες στον Α64.

τι να πω ισως να ειναι ψυχολογικο ζητημα (μαζι με τον Αthlon 32bit γερασαμε!!!!!) ισως ειναι ζητημα αξιοπιστιας (θερμοαιμος ο γερος μεν ΑΧΡ, αλλα δοκιμασμενος χρονια τωρα και εδωσε πολλα μαθηματα δυναμης στην αλλη οχθη Ρ4....). ο δε Α64 καλος απο οτι δειχνουν τα συγκριτικά, αλλα η AMD ακομη δεν εχει καταληξει μου φαινεται τι θα γινει με αυτον (αλλαζει τα χαρακτηριστικα του συνεχως).

αυτο μου θυμιζει beta edition προγραμματων!!!!!!! καλα τα beta, αλλα μονο για λογισμικο.

Υ.Γ. ρε παιδια με την ταση που αναφερα μπορει να βοηθήσει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει με απλα βηματα να βοηθησει στο ανεβασμα τασης cpu να γραψει. και ενας ετοιμος οδηγος βοηθαει. ξερω κατι βασικα, αλλα θελω επιβεβαιωση της διαδικασιας απο καποιον πιο εμπειρο. να μην το καψουμε το ψητο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Narsis τα προβλήματα θερμοκρασίας που αναφέρεις υφίστανται λόγω του πυρήνα Palomino. Ο Palomino με τεχνολογία κατασκευής 0.18μ είναι κατά πολύ θερμότερος του barton και του Thoroughbred. Και φυσικά δεν υπερχρονίζεται ικανοποιητικά. (Το όριο του ήταν γύρω στα 1900ΜΗζ).Ακομα, θα σου πρότεινα μα μην ανεβάσεις την τάση της CPU γιατί είναι ήδη από Default στα 1,75V (+ κάποιο overvoltage που ίσως κάνει η μητρική) οπότε πας σε επικίνδυνα χωράφια....

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πια barton 2500+ οι οποίοι χρονίζονταν εύκολα και (σχεδόν) όλοι σε ταχύτητες 3200+ (2.2GHz)

Αλλά και πάλι με τη μητρική αυτή δε θα μπορούσες να κάνεις πολλά πράματα...

Λες οτι ο 2800+ δε σου γεμίζει το μάτι. Σε μηχάνημα της δουλειάς. Λογικό το ακούω. Ποιός έχει στήσει αυτά τα μηχανήματα? Πως είναι σεταρισμένα. Και τον πιο γρήγορο επεξεργαστή να έχεις αν οι μνήμες είναι χάλια ή ο σκληρός στις 5400rpm ή το BIOS είναι στα default κλπ κλπ κλπ... Τότε πάλι αργό θα είναι το μηχανάκι.... Είναι θεμα σεταρίσματος.

Διαφορά από τον 1500+ (clocked 2100+) θα δεις ότι και να πάρεις. Αλλά θα δώσεις πολλά ότι και να κάνεις. Τροφοδοτικό και μνήμες μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξεις έτσι κι αλλιώς. Τουλάχιστον αν θες να υπερχρονίσεις το σύστημα σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό. Αν θες να αναβαθμίσεις με το λιγότερο δυνατό κόστος θα σου πρότεινα να βρεις μεταχειρισμένο κάποιον ξεκλείδωτο Thoroughbred ή barton και να σε βγάλει ώσπου να περάσεις σε Α64 όταν θα έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα sockets κλπ....

Αλλιώς, προχωράς σε μια de profundis αναβάθμιση αλλάζοντας τροφοδοτικό, μνήμες, μητρική και επεξεργαστή (Α64 754).

Αυτό σου προτείνω εγώ. Και Thoroughbred B να πάρεις θα δεις σημαντική διαφορά και στις επιδόσεις (με υπερχρονισμό τουλάχιστον στα 2HGHz) και στις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όσον αφορά την κατάσταση με τα sockets της AMD να πω οτι δε τη θεωρώ τόσο μπερδεμένη.

Το SocketA πέθανε. Πάει, μας συντρόφευε από τον πρώτο Athlon αλλα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.

Το 754 θα αποτελέσει το βασικό socket για δυνατά αλλά και cost-effective μηχανήματα κυρίως για SOHO περιβάλλοντα.

Το 939 θα αποτελεί το κατ'εξοχήν Socket για Power users

Και το 940 θα διατίθεται για Servers.

Πιστεύω οτι το 754 θα είναι πολύ ισσοροπημένο από άποψη κόστους/απόδοσης και προσωπικά θα αποτελέσει για μένα το μεταβατικό στάδιο από το καταπληκτικό Socket-Α στους επεξεργατές Dual Core.

Δε θα έλεγα λοιπόν οτι η AMD δεν έχει καταλήξει όσον αφορά τα Sockets. Μάλλον ξεκαθαρίζει την κατάσταση. Μια ξεχωριστή πλατφόρμα για κάθε ξεχωριστή κατηγορία χρηστών.

Όσο για την "αναβαθμισιμότητα" αυτή έχει πεθάνει από την έλευση του nForce 1, αν όχι από πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το προβλημα που κανει η Epox που εχω αναφερεται εδω απο εκει και περα βρεθηκε λυση οπως βλεπεις εκει........

Σε VIA που δοκιμασα την Albatron αψογη αλλα δεν κραταει κλειδωμενα τα PCI/AGP........

H ABIT εχει μια VIA based μητρικη για 754 αλλα λεγονται και γραφονται διαφορα καλο λοιπον ειναι να περιμενεις λιγακι για να στρωσουν καπως τα πραγματα εκτος κι αν εισαι τοσο βιαστικος.........

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια για την Gigabyte K8NS βεβαια μονο κατοπιν παραγγελιας θα τη βρεις γιατι Ελλαδα δεν ερχεται η απλη εκδοση μου κοστισε εμενα 110Ε τελικη τιμη........

Θα αργησει ομως λιγακι να ερθει τεσπα ελπιζω να μη χειμωνιασω με την κωλοΕροχ....... :019: :019:

Eνα review στα αγγλικα ειναι εδω........

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για οσους θελουν να βελτιωσουν τον ΑΧΡ τους ή να τον κρατησουν, αλλα ενδιαφερονται και για τον Α64 και ειναι προβληματισμενοι με την αναβαθμιση εχω καλα νεα. ΝΑΙ...βγηκε λυση 2 σε 1, ή καλυτερα 3 σε 1 (και 462 και 754 και 939)!!!

για οσους ενδιαφερονται κοιταξτε αυτο

http://news.softpedia.com/news/2/2004/August/9460.shtml

συμβουλη. μη βιαζεστε, θα ακολουθησουν και αλλα τετοια αν το πειραμα περπατησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Sorry που επανέρχομαι παιδιά στο θέμα μετά από πολύ καιρό, αλλά θα ήθελα γνώμες από την κοινότητα στο πρόβλημά μου και είπα να μην ανοίξω νέο thread, αφού εδώ μιλάμε ουσιαστικά για το "νεκροταφείο" του socket A. Στο θέμα μου τώρα.

Λοιπόν έχω την Gigabyte 7nnxp, με 512 ddr 400 cl2,5 ram, Radeon 9600pro 256, 350 watt επώνυμο τροφοδοτικό, και είχα έναν athlon xp 3200+. Μας άφησε χρόνους όμως. Βραχυκύκλωμα.... *****... Ευτυχώς είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα. Τον είχα παραγγείλει από Αγγλία (πικρή ιστορία...) και η εταιρία είναι αρκετά σοβαρή τουλάχιστον ώστε να προτίθεται να τον αντικαταστήσει.

Στο διά ταύτα. Δεν βρίσκει άλλο ΧΡ 3200+, αλλά βρίσκει μόνο ΧΡ 3000+ fsb 333, sempron 3000+ και Mobile XP 2600+. Tί να διαλέξω; Μάλλον στον πρώτο κλίνω, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη, μήπως κάνω λάθος.

Ρε παιδιά μην αρχίσετε παρακαλώ για Athlon 939, 754, lga775 κτλ. Πολύ σύντομα θα πάρω διπύρηνο σύστημα, αλλά γιατί να μην έχω και ένα δεύτερο pc, ας είναι και παλιάς τεχνολογίας, αφού δε θα μου κοστίσει τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aπό τους 3 αυτούς επιλέγω κι εγώ τον sempron 3000+ καθώς έχει πυρήνα Barton.

O mobileXP 2600+ είναι πολύ καλή περίπτωση αν είναι Barton έχεις όρεξη για overclocking.

όποιον και να διαλέξεις θα σε ικανοποιήσει. Άλλωστε όπως λές κι εσύ, το επόμενο βήμα είναι ο Dual Core.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε JimmyFox! O XΡ-Μ που μου προτείνουν είναι ο "AMD Athlon "Mobile" XP2600-M Barton 266FSB (Socket A) CPU - OEM (CP-077-AM)".

Φανάκι έχω thermaltake polo extreme 735 με πάστα arctic silver.

Τι άλλο; Α ναι σχετικά με τη σύγκριση βρήκα τις ακόλουθες σελίδες. Όποιον ενδιαφέρουν να τις επισκεφθεί να μην ψάχτεται όπως εγώ.

All Amd cpu info

All Intel cpu info

Η Ιστορία των cpu part 1

Η Ιστορία των cpu part 2

Το πρόβλημά μου με τα πολλά του benchmarks....

video bench

Sorry αν κουράζω παιδιά. Λίγη βοήθεια θέλω να διαλέξω σωστά. Ελπίζω με τα llinks να βοηθήσω και εγώ κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Barton πυρήνας ο mobile ε?

Θα προτιμούσα αυτόν μιας και η 7nnxp είναι πολύ καλή για overclocking.

Βέβαια το overclocking δεν είναι ποτέ εγγυημένο αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να τρέξεις τον mobile με 333FSB και με παραπάνω με λίγη τύχη και ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είναι μέσα στην εγγύηση ακόμα. Τον είχα παραγγείλει από Αγγλία (πικρή ιστορία...) και η εταιρία είναι αρκετά σοβαρή τουλάχιστον ώστε να προτίθεται να τον αντικαταστήσει.

Στο διά ταύτα. Δεν βρίσκει άλλο ΧΡ 3200+, αλλά βρίσκει μόνο ΧΡ 3000+ fsb 333, sempron 3000+ και Mobile XP 2600+. Tί να διαλέξω;

Κάτι "παίζει" λάθος εδώ.

Η απευθείας αντικατάσταση προιόντος γίνετε πάντα με ιδίου τύπου....και όχι με κάτι διαφορετικό.

Athlon XP3200+...φυσικά και υπάρχουν ακόμα στο stock της AMD.

Εκτός βέβαια...και άν εσύ ο ίδιος (λόγω ταχύτερης παράδοσης)??....ζήτησες κάτι άλλο από το υπάρχον ετοιμοπαράδοτο εμπόρευμα του μαγαζιού.

Τώρα όσον αφορά τις επιλογές που έγραψες....

Ολοι αυτοί έχουν Barton core.

1η επιλογή ο XP-M 2600+ επειδή είναι ξεκλείδωτος...άν θές να ασχοληθείς με overclocking.

2η επιλογή ο XP3000+ λόγω μεγαλύτερης αξίας....και φυσικά μεταπώλησης.

3η επιλογή ο Sempron.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TASOS αν έχεις δίκιο με τα περί στοκ θα γίνουμε βίδες με την εταιρία. χμ και για να μαθαίνουν οι υποψήφιοι overclockers.co.uk η εν λόγω. Τώρα για την αποκατάσταση της τάξης εγώ τους πρότεινα μια εναλλάκτική λύση για να εξυπηρετηθώ πιο γρήγορα. Συγνώμη, αλλά αν είχαν εσένα ένα μήνα και δέκα μέρες στο περίμενε για έναν ΧΡ 3200+ τι θα έκανες; Τι λες να περιμένω και άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε spybol! AMDας και εσύ.... Ωραία!!

Λοιπόν τα cpu που αναφέρω τα βρίσκεις στο site overclockers.co.uk .

H έδρα της εταιρίας είναι στη Μ.βρετανία. Μη φοβηθείς να ψωνίσεις με κάρτα. Τουλάχιστον σε εμένα δεν κρατήσανε πένα παραπάνω. Διάβασε όμως προσεκτικά τους όρους και τα μεταφορικά, συν τη μετατροπή από λίρες σε ευρώ.

Αν πάλι δεν θέλεις να βγεις εκτός συνόρων υπάρχει λύση. Η Αθήνα σου κάνει (Κυψέλη) δες το

ocs

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TASOS αν έχεις δίκιο με τα περί στοκ θα γίνουμε βίδες με την εταιρία. χμ και για να μαθαίνουν οι υποψήφιοι overclockers.co.uk η εν λόγω. Τώρα για την αποκατάσταση της τάξης εγώ τους πρότεινα μια εναλλάκτική λύση για να εξυπηρετηθώ πιο γρήγορα. Συγνώμη, αλλά αν είχαν εσένα ένα μήνα και δέκα μέρες στο περίμενε για έναν ΧΡ 3200+ τι θα έκανες; Τι λες να περιμένω και άλλο;

Από ότι είδα στο site τους.....τουλάιστον στην oem έκδοση του XP3200+ ....γράφουν αναμονή 1-3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.