Jump to content



Τώρα με Α64 & Gigabyte (πάντα!)


kbilly13

Recommended Posts

Kbilly περιμενω μια K8NS την απλη version μηπως ειναι ευκολο να μου πεις με πιο bios εισαι και αν εχεις παρατηρηση τιποτα προβληματα σαν αυτα που ακουγονται για μνημες ,fsb,1τ και τα λοιπα;

Επισης εχεις παρατηρηση τιποτα προβληματα με cold boot σε υψηλα fsb;

ΥΓ.A-DATA PC4000 και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, στόχος είναι τα 9*282 σε 1:1... κοντά είμαι μιας και έχω 32Μ Spi stable, καθαρό memtest, 3d, games... κάπου στο prime "ζορίζομαι" - μετά από αρκετή ώρα βέβαια - αλλά που θα μου πάει... (δεν θα κρυώσει λίγο ο καιρός?, να βοηθήσει λίγο και την αερόψυξη.. )

Έβαλα τους διαιρέτες για να δω πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει, σε συνδυασμό και με συχνότητα...

Saki, είμαι με το τελευταίο official Bios F4. Πρόβλημα με τις μνήμες δεν έχω αντιμετωπίσει - αν τις βάλεις (2*512) "by speed" το bios τις πάει στα 166, αλλά δεν είναι πρόβλημα: χειροκίνητα στα 200, και είναι ΟΚ.

Το 1Τ σαφώς είναι ζόρισμα! Ειδικά αν έχεις 2 double sided dimms και ανέβεις αρκετά - πάραυτα, τις έχω δουλέψει και τις 2 μαζί μέχρι 258 1T...

Αυτό δεν ισχύει στο Gigabyte μόνο - είναι γενικό φαινόμενο

Με το fsb (HTT) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! 292 1:1 και 350 ασύγχρονα, λέει πολλά

Όσο για το cold boot, δεν το έχω ψάξει αρκετά, καθώς κάνω τις δοκιμές μου μέσα από το clockgen: bootάρει με 11*200 και στο start-up των windows παίρνει τις τιμές που έχω δηλώσει στο clockgen...

Κάνει και Overvoltage στα διαθέσιμα ρεύματα και είναι ΟΚ για αερόψυξη τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

ρε μην με πορώνετε!

FULL ρεύματα, με τα πιο αργά ram timings, και αποτέλεσμα? :001:

δεν το πιστεύω ότι η A-Data έφτασε να δουλεύει τόσο, και με 2,84(?) vmem!

Αφιερωμένο εξαιρετικά!

post-356-1442173756,3577_thumb.jpg

post-356-1442173759,0694_thumb.jpg

post-356-1442173759,2203_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ρε Jimmy! με βοήθησε και η gigabyte σ'αυτό...

Να πω επίσης ότι δεν έχω κάνει ΚΑΝΕΝΑ mod (ούτε καν ψύκτρες στα καυτά mosfets) - στη συνέχεια ίσως κάνω κάτι (και για επιπλέον volts.. )

Περισσότερο από όλα με έχει εντυπωσιάσει η σταθερότητα!

αν θέλετε μια σύντομη παρουσίαση - εντυπώσεις, ευχαρίστως από αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα billy,ευχαριστω για τις πληροφοριες,μολις ερθει η δικια μου

και εχω τα πρωτα αποτελεσματα θα ποσταρω,ελπιζω να μην ειναι προβλημα να ποσταρω εδω.

Για cold boot να σου πω την αληθεια δεν βρηκα καπου οτι εχει προβλημα, αλλα επειδη η Chaintech VNF3-250 μου τα ζαλιζε κοινως με το cold boot σε HTT πανω απο 220 και ηταν πολυ ενοχλητικο μπωρο να πω.(η καημενη ουτε 10 μερες δεν αντεξε,τα κακαρωσε).

Παντως ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αναβάθμιση!

έβαλα ψυκτράκια παντού, mosfets και "hot" chips, και όντως κάποια ζεσταίνονταν πάρα πολύ με τα full ρεύματα που τη δουλεύω καθημερινά - όχι ότι είχε πρόβλημα, αλλά πλέον αυξήθηκαν λίγο και τα όρια.. 20-30 Μhz πάνω σε κάθε βήμα vcore!

έτσι από 9*280 που δούλευα σε καθημερινή βάση - τώρα πήγαμε στα 9*283 πάντα 1:1 και με 2*512 ram...

επίσης στην κάρτα γραφικών μπήκε AC Vga Silencer rev.3 και ψυκτράκια στις μνήμες, με αποτέλεσμα να ανέβει, σαν ΧΤ, στα 445/385 artifact free!

το σύστημα είναι σταθερότατο, δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό...

benchmarks έχω και παραπάνω, αλλά δεν τα ποστάρω, δεν είναι σταθερό, και δεν έχει νόημα

πάμε λοιπόν με τα οριστικά...

post-356-1442173805,699_thumb.jpg

post-356-1442173805,8524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδάκι είναι και όπως σου έχω ξαναπεί τα Sandra-Pi δεν μου λένε τίποτα (όχι γιατί τα σνομπάρω) αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τι παίζει. Κυρίως στα παιχνιδάκια θα με ενδιέφερε να δώ bench. Άσ το...δεν πειράζει. Το demo του είναι άλλωστε 140φεύγα ΜΒ.....

Link to comment
Share on other sites

βάλε ανεμιστήρια στο full, και κυρίως! τη μητρική ΜΕΣΑ στο κουτί, και δεν θα ακούς τίποτα!... :040:

τον ψιλοθόρυβο αυτόν τον έχω συναντήσει σε όλες τις Gigabyte που είχα ως τώρα! (ΚΤ400, nforce2-3.. ) KAI όπως σου είπα, δεν υπάρχει καμμία παρενέργεια... μην ανησυχείς καθόλου!.. και μην ελπίζεις ότι θα σου καεί για να αλλάξεις μητρική... :D - ..αχόρταγε...

Link to comment
Share on other sites

Seankon, δοκίμασες το νέο bios F8?

Aπό ότι δοκίμασα, οι επιδόσεις με 1Τ έχουν ανέβει αισθητά! επίσης κάτι παίζει και με αυξημένη συμβατότητα με κάποιες μνήμες...

μου φαίνεται πολύ παράξενο που δεν μπορείς να παίξεις με 1Τ...

Για ξαναδοκίμασε... και ευχαρίστως να σου προτείνω όλα τα timings στις μνήμες, για περισσότερη σταθερότητα και χωρίς να χάσεις σε επιδόσεις....

Link to comment
Share on other sites

καλά, όταν βρεις χρόνο βάλε το F8... και τα ξαναλέμε

Πάντως από 2Τ>1Τ σε ίδια συχνότητα μνήμης και cpu, είδα διαφορά σε όλα!... Μεγάλη διαφορά σου λέω... και πολύ μεγαλύτερη από αυτή που κάνουν τα 2,5-3-3-6-10 σε σχέση με τα 3-4-4-8-13 πχ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.