Jump to content


Τώρα με Α64 & Gigabyte (πάντα!)


kbilly13

Recommended Posts

Kατ'αρχήν καλώς σας βρήκα! Βλέπω πολλούς παλιούς γνώριμους εδώ (με άλλους τα λέγαμε όμορφα, με άλλους λιγότερο όμορφα, αλλά it's OK!) και το γεγονός αυτό με χαροποιεί... θα τα λέμε συχνά από δω και πέρα...

Μπήκα και εγώ στο χώρο (χορό!) του Α64 και τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά και σαν benchmarks αλλά και στην πράξη!

Η Gigabyte είναι φοβερή! Βράχος, με φοβερή ποιότητα και εξοπλισμό - αλλά και στο ocing τα πάει περίφημα! Έχω δει (ως τώρα) 260HTT σε 1:1 με 1gb ram, prime stable! (με 512 Ram πάει παραπάνω - σας διαβεβαιώ), ενώ με τη μνήμη χαμηλότερα (διαιρέτης) έχω δει 307ΗΤΤ με 1giga ram και 350ΗΤΤ με 512!

Τώρα δοκιμάζω τον 3200 δεν έχω τελειώσει ακόμα και προς το παρόν έχω 11*220 με 1.60vcore και superpi 37sec!

Mόλις έχω τα οριστικά θα ξαναποστάρω με λεπτομέρειες...

Στόχος τα 10*255 σε 1:1, περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες kbilly13 !!!

Ελπιζω πραγματι να τα λεμε εδω ομορφα και ωραια.

Με γειες τα νεα σου <<παιχνιδια>> και καλοδουλευτα.

Με εντυπωσιασε το γεγονος οτι μητρικη Gigabyte τα παει τοσο καλα και μαλιστα στο O/C.

Αναμενουμε με αγωνια benchmarks,μετρησεις και screenshots!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ! Α ρε apotsi. Πράγματι ο τίτλος είναι ολίγον clopyleft!!!

Kbilly13. Χαίρoμαι που σε ξαναβλέπω. Αλλά και με τέτοιο post ρε συ? 350ΗΤΤ!!! Του έδωσες και κατάλαβε ε? Καταπληκτικά πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

350ΗΤΤ!!! Του έδωσες και κατάλαβε ε? Καταπληκτικά πράγματα.....

Bέβαια αυτό είναι με 1*512 dimm, το 1gb ζορίζει πολύ τον memory controller του επεξεργαστή, και πέφτει στα 307ΗΤΤ, ΑΛΛΑ να φανταστείς οι δοκιμές αυτές έγιναν στα πεταχτά, χωρίς πολλούς πειραματισμούς, δεν είχα πολύ χρόνο γιατί θα έδινα τον επεξεργαστή - στόχος είναι το max σε 1:1, δείχνουν όμως και αυτά τις δυνατότητες του motherboard - και να σου πω την αλήθεια θα μου άρεσε να βλέπω 300ΗΤΤ έστω και με διαιρέτη, έστω και σε λίγο χαμηλότερη συχνότητα! θα δούμε... (είμαι και prime stable maniac και ίσως πέσουν λίγο αυτά τα νούμερα... )

Να και ένα prime stable σε 1:1 με 1gb ram...

post-356-1442173730,9472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είμαι και prime stable maniac

Καλά σε αυτό συμφωνούμε.

Εξάλλου δεν έχουν αξία νούμερα που ουσιαστικά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Πάντως διάβαζα εδώ και εκεί ότι με περισσότερα του ενός dimm ο memory controller του Α64 ζορίζεται αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

καλως τον gigabyte-maniac :003:

στα αλλα παντα 1η ηταν η GB, το o/c ηταν που τη χαλαγε. Τωρα αν τα καταφερε και εκει, ισως αλλαξει λιγο η εντυπωση μας για αυτην

Ειδικα μιας και nforce3 δεν βγαζουν οι "μεγαλες δυναμεις", Αbit & Asus

Link to comment
Share on other sites

Sorry που άργησα ρε παίδες, αλλά το έχω λιώσει στο prime...

Eντωμεταξύ, αλλού έχω το internet (laptop), αλλού το pc, και δεν έχω και πολύ χρόνο λόγω δουλειάς

Να τολμήσω να πω ότι το gigabyte είναι το καλύτερο s754 mobo που κυκλοφορεί, και για o-king? ή θα με κυνηγάτε? :D

δεν το λέω έτσι γιατί μου ήρθε, αλλά για ρίξτε μια ματιά στις φωτο

οι ρυθμίσεις αυτές δεν είναι για benchmarks ή tests, αλλά έτσι δουλεύω το pc μου καθημερινά! - Σημειώστε ότι έχω 2*512 dimms (4 banks), κανένα mod, κλειστό κουτί, και ότι βέβαια σε αυτή τη συχνότητα έχω 2T CMD (ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να δουλέψει εκεί, οποιοσδήποτε συνδυασμός, με 1Τ! - όχι ότι μπορεί και με 2Τ, αλλά λέμε τώρα.. )

Ρεύματα έχω δώσει: 1.70vcore ("παίζει" από 1.73-1.74 - για σένα φίλτατε Seankon!), 2.82vmem, +0.2v στο chipset, και +0,2v στο hypertransport...

Το LDT είναι στο 3x, και τα timings των μνημών αργά βέβαια! και πάλι καλά που παίζουν και σε τέτοια συχνότητα! δεν το περίμενα!

Δοκιμάζω βέβαια και 9*279 1:1, για να έχω και μεγαλύτερη συχνότητα και φαίνεται απόλυτα σταθερό... θα δω που θα το αφήσω.. (ωραίοι προβληματισμοί ε?)

Κρατάω και έναν άσσο στο μανίκι (test με 1*512, όπου ΣΙΓΟΥΡΑ θα πάει παραπάνω) σε περίπτωση που κάποιος αμφισβητήσει τη Gigabyte μου! :040:

post-356-1442173732,3683_thumb.jpg

post-356-1442173732,4144_thumb.jpg

post-356-1442173732,4971_thumb.jpg

post-356-1442173732,5448_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάπου χάθηκα με τα "άπειρα" settings-ρυθμίσεις του Α64 προσπαθώντας να βρω αυτό που "συμφέρει" περισσότερο - ξεκίνησα κάποιες δοκιμές και τα αποτελέσματα είναι άκρως ενδιαφέροντα... περισσότερα για αυτό όμως σε άλλο thread όταν θα είμαι έτοιμος - έχει πολύ δουλειά και έχω συμπεριλάβει μέσα και χρόνο για συμπίεση μεγάλου αρχείου, αλλά και encoding - οι διαφορές είναι σημαντικές με τον επεξεργαστή στα ίδια mhz αλλά με άλλες ρυθμίσεις... θα λυθούν πολλές απορίες, αλλά και διαφωνίες που είχα με μερικούς... και αποδεικνύεται ότι είχα δίκιο - να τον ακούτε τον παππού! :040:

Επίσης σας παραθέτω :D αποτελέσματα o-king με ΟΛΑ τα ρεύματα μαμίσια!

και επίσης μπορείτε να δείτε θερμοκρασίες και ρεύματα που έχω, με default και με full voltages, τόσο σε full load, όσο και σε idle (πολύ σταθερή κατάσταση... Seankon πρέπει να το δεις και εσύ αυτό μιας και θα πάρεις Gigabyte) - πάντα μιλάω για prime stable

ενημερώνω ότι τα ρεύματα δεν πέφτουν ποτέ πιο κάτω από αυτά που θα δείτε! - στιγμιαία, μπορεί να ανεβαίνουν λίγο...

post-356-1442173732,9224_thumb.jpg

post-356-1442173733,0437_thumb.jpg

post-356-1442173733,204_thumb.jpg

post-356-1442173733,3339_thumb.jpg

post-356-1442173733,4017_thumb.jpg

post-356-1442173733,4704_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με 1.52vcore (όπως λέει το mbm) prime stable 2337-2340

με 1.74vcore >> >> >> >> >> 2520-2525

σιγά μην είχα με machII τέτοια νούμερα! SLK948 παίζει, και είναι μια χαρά

πολύμετρα και τέτοια πράγματα μην μου ζητάς! ούτε έχω, ούτε σκαμπάζω - ότι λέει το mbm - πάρε εσύ με το καλό την Κ8ΝS και θα συγκρίνουμε με βάση το mbm

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Billy! Βλέπω τα πάει καλά και η Gigabyte και ο 3200+ που "διαλέξαμε" μαζί (και γι αυτό σου βγήκε καλό κομμάτι, είμαι πολύ γουρλής τελικά, στους άλλους...)

Πειραματίζομαι όπως ξέρεις κι εσύ τώρα με τον 2800+ και την χαζο-Chaintech και έχω μερικά αρκετά καλά αποτελέσματα δεδομένων των συνθηκών (αδυναμία αλλαγής πολλαπλασιαστή, ασταθείς τάσεις κλπ...).

Link to comment
Share on other sites

οντως το 1Τ ζοριζει ασχημα τις μνημες .......

Φυσικα στην πραξη ασχετα με τα benches αν κερδιζεις καμποσα MHz κοβεις το 1Τ και πας σε 2Τ κι αντισταθμιζεται και με το παραπανω η διαφορα....

διαβασμένο σε βλέπω...

και φαντάσου ότι με 2 512άρια η κατάστασταση ζορίζεται εις διπλούν, και ξεχνάμε τελείως το 1Τ ειδικά σε μεγάλες συχνότητες μνήμης

εκτός αυτού ζορίζουν πολύ ΚΑΙ το ανέβασμα του ΗΤΤ αλλά και την τελική συχνότητα! ακόμη και αν δουλεύουν με διαιρέτη σε χαμηλή συχνότητα! -

επιβεβαιωμένο στην πράξη αυτό

Π.χ. με τον Α64 2800, με το ζόρι είχα καταφέρει 6*307 1842mhz (ram 205) με 1gb ram

ενώ με 512ram είχα 6*350 2100mhz (ram 233) και ίδια ρεύματα... λέει πολλά αυτό!

Βέβαια ο clawhammer 2800 έπαιζε αποκλειστικά με 1Τ CMD - δεν μου έβγαζε επιλογή στο bios να το αλλάξω! - ενώ με τον newcastle έχω αυτήν την επιλογή! δεν έχω κάνει αντίστοιχες δοκιμές με τον νέο επεξεργαστή και 2Τ... λέτε να πάει πάνω από 350 το HTT? :077: πιστεύω πως ναι - θα το δοκιμάσω και αυτό

Να χτύπαγα και 300 ΗΤΤ 1:1 θα μου άρεσε πολύ!

ποιος θα τα περίμενε αυτά από τη Gigabyte ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επιστρέφω λίγο δριμύτερος

μετά το 292 1:1 1gb ram, ήθελα να δω μεγάλα ΗΤΤ, σε ικανοποιητική πάντα συχνότητα και σταθερά (τουλάχιστον prime blend, μία ωρίτσα, και εννοείται σε όλα τα υπόλοιπα stable - έβαζα και το doom3 για check)

εκμεταλλεύτηκα όλα τα διαθέσιμα ρεύματα της Gigabyte και πήρα ως αντάλλαγμα για τον κόπο μου, τα κάτωθι... :D

Kαι στις 2 περιπτώσεις έχω 1Τ CMD, και το LDT στο 3x.. (κάντε τους υπολογισμούς σας για το fsb... )

Mε 2*512 dimms..

post-356-1442173753,7855_thumb.jpg

post-356-1442173753,8921_thumb.jpg

post-356-1442173753,9954_thumb.jpg

post-356-1442173754,0691_thumb.jpg

post-356-1442173754,1063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.