Jump to content


Nέες αντλίες απο τη Hydor!!!!


Shaman

Recommended Posts

Χάζευα απόψε στο FrozenCPU.com ψάχνοντας κάτι αντλίες της Swiftech και έπεσε το μάτι μου σε μία Hydor L25....

Σύμφωνα με την περιγραφή στο εν λόγω site, οι L25 και L35 είναι νέα μοντέλα και αποτελούν βελτιωμένες εκδόσεις των γνωστών μας L20 και L30 αντίστοιχα!!

Απο το site της Hydor βρήκα τα εξής ΠΟΛΥ ενδιαφέροντα:

post-60-1442173731,7177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραπάνω οι νέες αντλίες έχουν σημαντικά αυξημένη ροή ΚΑΙ μειωμένη κατανάλωση!

Επίσης η διαφορά στην τιμή είναι λογική με βάση τη διαφορά στην απόδοση - αλλα και τη μειωμένη, προφανώς, μεταφορά θερμότητας προς το νερό. Συγκριτικά αναφέρω οτι στο FrozenCPU η L20 $35 και η L25 $49.

Ελπίζω να υπάρχει και μία κάποια βελτίωση στην ποιότητα και την αξιοπιστία - οπότε θα μπορούμε να μιλάμε για πραγματικές ευκαιρίες!! :109:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@ varelasj & CmoS

1) Από περιέργεια ρε παιδιά, ποιο το νόημα να δηλώσετε σε αυτό το thread τι αντλία έχετε? Ο Shaman απλά μας έδωσε μια χρήσιμη πληροφορία για κάτι νέο, δεν ρώτησε τι έχουμε εμείς...

2) Ποιο είναι το αστείο στο να πείτε τι ανλτιά έχετε και γράφεται lol???

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισουμε να μην εχουν τα ιδια προβληματα που ειχαν και οι παλιες...:)

Χεραιτε, τι προβληματα ειχανε οι παλιες ? Λιγο παραπανο ειχα γραψεi:

την προτεινω ανεπιφυλακτα αλλα να κανει λιγοτερα λεφτα και να εχει και αλλαγμενο O-Ring

αυτο σημαινει οτι η τιμη πωλησης για Ελλαδα πρεπει να κυμαινετε περι τα 30euro με αλλαγμενα ρακορ και να εχει και αλλαγμενο O-Ring. Εμεις εδω ετσι τις δινουμε παντος, τις δουλευουμε 6+ μηνες σε αποκληστηκοτητα και κανεις δεν εχει κανει ποτε παραπονα.

Νικος.

Link to comment
Share on other sites

τι προβλήματα??????

1)Kολουσε ο τροπελα με τον μαγνητη και δεν επερνε (και ακομα μου το κανει καποιες φορες)

2)Εσταζε απο το μπροστινο μερος που κλεινει μαζι με το ρακορ...

3)Ετριζε αλλα αυτο ας το βγαλουμε...

4)ΔΕ το λεω ΜΟΝΟ εγω αυτο....Οι περισσοτεροι που εχουν τετοια αντλια εχουν/ειχαν τετοια προβληματα...(και χειροτερα οπως να σταματαει καθως δουλευει...που να μη πω τι αποτελεσματα ειχε..)

Αυτα τα προβληματα τα ειχα απο την 2η μερα που την δουλεψα...

Link to comment
Share on other sites

OK, μερικες ερωτησεις:

1.τι νερο χρησημοποιουσατε και τι αλλο βαζατε για μειγμα ?

2.για τι μοντελα μιλαμε ?

3.για ποσο καιρο πριν μιλαμε ?

4.για τι συστηματα block και τη σχεση flow-rate μιλαμε ?

το να χανει νερο απο μπροστα ειναι εντελως λογικο λογο πιεσης του σωληνα και 2,57-2,58μμ O-Ring φλατζας, γι-αυτο αλλωστε ειπα και να αλλαζονται.

Link to comment
Share on other sites

1)αποσταγμενο με παραφλου 20% περιπου w/w...

2)Compact L30 Hydor εκδοση 2 κιολας...

3)την πηρα πριν...6-7 μηνες....

4)Τι εννοεις τι συστηματα block ?

Το μονο που με πειραζει ειναι αυτο οτι καποιες φορες δεν αναβει...πρεπει να την ανοιξω....να βγαλω την τροπελα....και να παω αριστερα τον μαγνητη αλλιως δε γυρναει....

Φιλε μου αν μου πεις πως λυνεται αυτο σου χρωσταω χαρη!

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραγματα:

1.τα παραφλου εμεις σταματησαμε να τα χρησημοποιουμε απο το 2001 λογο οτι καταστρεφουνε το κυκλομα και ριχνουνε τις απολυτες επιδοσεις

2.την Compact L30 δεν την εχω πιασει ποτε στα χερια μου αλλα και ουτε θα την αγοραζα και ποτε, ο λογος ειναι στα specs του project.

3.ητανε περιπου οταν προτοεμφανηστηκανε τα καινουργια μοντελα, τις L25/1000 εμεις δεν τις δουλεψαμε γιατι δεν θελαμε να το ρισκαρουμε. μετα που αποδειχτηκανε αξιοπιστες και κανεις δεν εχει προβληματα τοτε αποφασισαμε και μεις να τις δουλεψουμε αποκληστηκα στη θεση τις L20/700.

4.απλα πραγματα, αν το block εχει μικρο flow-rate και συ του βαλεις δυνατη pump τοτε η pump ειναι πιθανο να χαλασει γιατι ζοριζεται.

Link to comment
Share on other sites

AΠο οτι μου εχει πει ο κατασκευαστης του εχει μεγαλο...(1/2 σωλινες) και απο οτι εχω δει

η ροη δε κοβεται καθολου....αρα δε ζορίζεται...

Τι εννοεις οταν λες στο 1ο καταστρεφουνε το κυκλομα?

Link to comment
Share on other sites

το παραφλου εκτως του οτι ριχνει την αποδωση του νερου απο 0,62W/mK -> 0,62 - Χ (το Χ εξαρταται απο την % του μειγματος), αφηνει και καποια καταλοιπα. αυτα λοιπον εχουνε σαν αποτελεσμα να συσορευονται στους σωληνες και τα block και να κανουνε ενα μονωτικο στρωμα και εκτος του οτι ριχνουνε την αποδωση μπορει να κανουνε και ζημιες μακροπροθεσμα στην αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.