Jump to content



ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ...please


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

με τη δικια μου το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν παει πανω απο 3.2γηζ σε οβερκλοκ!αυτο μονο!αλλα το ξερω πως οι γιγαβιτε δεν πανε!κατα τα αλλα ειναι μια χαρα μητρικη!η 8ικ1100 μπορει να μην εχει firewire αλλα νομιζω σου δινει πανελακι που το συνδεεις με τον ελενκτη.παντως και αυτη η αβιτ που λεει ο jdrogas ειναι πολυ καλη αλλα συνηθως οι αβιτ ειναι πολυ καλες σε οβερκλοκ συνθηκες και μετριες σε default!κατα τη γνωμη μου οι καλυτερες σε default ειναι οι αsus kai oi gigabyte!

Link to comment
Share on other sites

to socket 775 δεν ειναι πολυ δοκιμασμενο!εγω θα σου ελεγα σοκετ 478 και προς θεου μην παρεις πρεσκοτ!παρε northwood!οι πρεσκοτ ειναι σομπες!πηρε προσφατα ενας ξαδερφος μου και του εχει ιdle κοντα 60 βαθμους κελσιου και χωρις οβερκλοκ!ειναι ενας 3αρις!

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα της με την ABIT AS8?

Aυτη που μου λες εσυ ειναι 775 socket ενω αυτη που σου ανεφερα εγω ειναι για 478 socket.Νομιζω οτι αναφερθηκες σε πεντιουμ 4 ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου προτεινα την εξης παρακατω συνθεση:

PER.559850: AMD ATHLON 64 3000+ 2.00GHz BOX 170.51 €

NEC DVD+/-R/RW ND-3500Α 16X BULK DOUBLE LAYER 101 €

MSI VGA NX6800-TD128 AGP RETAIL 337.62 €

ΚΟΥΤΙ ΤHERMALTAKE BLACK XASER V DAMIER V5000A WINDOW 159 €

Q-TEC ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 500W BIG FAN 34.54 €

ΜΗΤΡΙΚΗ MSI K8N NEO PLATINUM DDR NF-3 250 145.27 €

2*256MB KINGSTON KVR400X64C3 256MB PC3200 400MHz VALUE RAM 93.64 €

Αξία προϊόντων: 1041.58 €

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΔΕΣ ΤΗΝ ΛΙΓΟ!

πολυ καλο το σύστημα σου.δεν προλαβα να σε ευχαριστήσω ckdiablo555,αλλα κοιταω για πεντιουμ 4 fsb 800 (socket ακομα δεν το πηρα αποφαση)μερικά όμως στοιχεια (οπως το dvdr)θα το λάβω σοβαρα υποψιν.

thanks

Link to comment
Share on other sites

to socket 775 δεν ειναι πολυ δοκιμασμενο!εγω θα σου ελεγα σοκετ 478 και προς θεου μην παρεις πρεσκοτ!παρε northwood!οι πρεσκοτ ειναι σομπες!πηρε προσφατα ενας ξαδερφος μου και του εχει ιdle κοντα 60 βαθμους κελσιου και χωρις οβερκλοκ!ειναι ενας 3αρις!

Συμφωνω κι εγω απολυτα μαζι σου northwood με τα τεσσερα.Εγω πριν απο 15 ημερες πληρωσα 448 ευρω για 3.4 northwood.Mε νερακι στα 3.95 idle 44-45 και full load 50.Υπολογισε οτι ο 3αρης στο ιδιο ποσοστο overclocking δεν θα ξεπερναει τους 40 με 42 βαθμους full load ενω αντιστοιχα σε εναν prescott

θα εβλεπες τουλαχιστον 65 βαθμους.Αλλωστε δεν νομιζεις οτι αν ηταν καλυτερος η ειχε να επιδειξει κατι σαν νεος επεξεργαστης θα ειχε και μια διαφορα τιμης απο τους northwood?

Link to comment
Share on other sites

to socket 775 δεν ειναι πολυ δοκιμασμενο!εγω θα σου ελεγα σοκετ 478 και προς θεου μην παρεις πρεσκοτ!παρε northwood!οι πρεσκοτ ειναι σομπες!πηρε προσφατα ενας ξαδερφος μου και του εχει ιdle κοντα 60 βαθμους κελσιου και χωρις οβερκλοκ!ειναι ενας 3αρις!

μονο prescot βρηκα on-line.θα δώ και στουρναρη βεβαια.ποια η διαφορα σε τιμή και ποιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω να πάρεις Prescot. 8 μήνες τώρα είναι μια χαρά απο θερμοκρασίες

Μόνο ο ανεμιστήρας ακούγεται αρκετά αλλα σκοπέυω να τον αλλάζω.

Αν θες μητρική με firewire και πολλά καλούδια κoίτα την msi neo-fisr με 114€(ram-shop)

Για το DvD-r συμφωνώ με το nec-3500

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και ευχαριστω για τα Post σας.

Μετα απο συνέχιση της έρευνας μου το μάτι μου έπεσε στο εξής κομματι μητρικής για socket LGA 775 (πεντιουμ 4) GIGABYTE GA-8I915P-D PRO RETAIL (το link παραπέμπει στο e-shop όπου την έχει σήμερα 130ευρώ με φπα.Και με ευχαριστη έκληξη είδα τα εξής τα οποια δεν περίμενα να δω:1xPCI express 16 (για τοποθέτηση VGA, δεν διαθέτει AGP Slot), 3xPCI express 1,, 6xAudio Jacks (7.1-Ch Out / Line-in / Mic in,4 slots DDR II Υποστηρίζει μνήμες DDR II 533/400 και μέχρι 4GB DDR SDRAM καθώς και μνήμες ECC (Dual Channel),4xSERIAL ATA !!!Ενσωματωμένη κάρτα ήχου Realtek ALC880 με 7.1 κανάλια εξόδου ήχου. Ελεγκτής Firewire 1394a της Texas Instruments με υποστήριξη διαμεταγωγής 400MBit/s!!καθως και τα λοιπα μπιχλιμπιδια που έχουν οι gigqbyt...και μια και δεν παω για overclockin μου ακουγετε για ιδανική λύση!!

Οι προβληματισμοι μου όμως έιναι 2:

1.Οι καρτα γραφικων που θα πάρω (agp8)θα μπορω να την συνδέσω στην Pciexpress????

2.To socket LGA 775 αξίζει?Αφενώς δεν έχει ωριμασει (αλλα δεν πειραζει και τοσο να το παρω και άγουρο) αφετέρoy ύστερα απο ένα post του NARSIS που μου έδωσε το παρακατω συννημένο συγκριτικο για επεξεργαστες στην κατηγορία των 3ghz που με ενδιαφερει ο πεντιουμ 4 LGA 775 έρχεται τρίτος στην σείρα (δευτερος με μικρή διαφορα ο α64 και με αρκετή πρώτος ο πεντιουμ 4 c (αληθεια,αν μπορει καποιος να μου πει αν ο c ειναι ο prescott ή ο northwood?)

post-349-1442173733,5924_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανενα πιο φθηνό μοντέλο pcixepress? (στο ε-σοπ δέν υπηρχε αυτη με τα 144 ευρω..)βασικά θέλω οτι πιο φθηνο υπαρχει σε Pcix για να κάνω την δουλεια μου και μετα μολις πεσουν οι ακριβές θα αναβαθμίζω(το κάνω για να μήν χάσω την κορυφαια για μένα GIGABYTE GA-8I915P-D PRO RETAIL και ξεπέσω στην agp και στην ddr την απολη με τα 400

Link to comment
Share on other sites

Αν και έκανα φιλότιμες προσπάθειες να συμπεριλάβω στο σύστημα όλες τις τελευταίες τεχνολογίες δυστυχώς λόγο περιορισμένου budget αλλα και αναγκων (σκοπος ήταν να κάνω έναν υπολογιστή best buy και όχι τόσο κορυφαίο σύστημα) διαλέγοντας μια μητρική κάρτα όπως η GIGABYTE GA-8I915P-D PRO RETAIL θα με ανάγκαζε να πάρω και μια κάρτα pci express αλλα και μνήμες ddr2 αφου δεν υπάρχει συμβατότητα agp-pcix και drr-ddr2...

έτσι αναγκάστηκα να αρκεστώ στα χαρακτηριστικά που έιναι παρακάτω...

Αν και όλο το φόρουμ δεν συμπαθεί τον prescot πιστεύω ότι ήταν η καλυτερη επιλογή απο τον northwood αφού σύμφωνα και με το τελευταιο pcmag θεωρειται σαφώς καλύτερος απο αποψή πιό καινουργιο,περισσοτερων εντολών,μεγαλύττερης l2...αλλα και προτιμοτερος απο α64 αφου η μητρικές που έχουν βγεί ως τώρα για α64 δεν δίνουν την δυνατότητα στις μνήμες να συνδεθούν dual chqnnel...αλλα και οι on board καρτες ήχου τους δεν έιναι 8 channel...

όριστε λοιπον που κατάληξα...σε ένα σύστημα που ένω διαθετει επιπλεον στοιχεία (πολυμηχάνημα,ισοσταθμηστη΄τάσης ) μόλις που υπερβαίνει το ψυχολογικό όριο των 1000 ευρώ.

Ελπίζω να αποτελέσει βασή για τις δικές σας ερευνες αγοράς...

12.doc

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.