Jump to content



ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ...please


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

αυτα που λενε τα περιοδικα οπως ta pcmagazine kai Ram οπως και αλλα ειναι πιο πολυ λογο συμφεροντων!οξαδερφος μου που εχει εναν π4 πρεσκοτ στα 3 εχει της ιδιες δυνατοτητες με τον δικο μου μετρημενα με κατι pcmark 2002 kai 2003!!συν το οτι πανω απο 400 mhz δεν παει με στοκ ενω εμενα πηγαινε!το πσ που εφτιαξες κατα τα αλλα μια χαρα ειναι αλλα εχω αλλη μια ενσταση για τη μνημη!αν δεν εχεις σκοπο να ασχοληθεις καθολου και ποτε με οβερκλοκ καλες ειναι αλλα αν καποια στιγμη ασχοληθεις αυτη η μνημη δεν παει μια οπως και η δικια μου που ειναι ιδια!μιλαω εκ πειρας!χωρις οβερκλοκ ειναι πολυ καλη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

φιλε μου το σύστημα πιστευω οτι δέν θα κάνει overclocking ποτε στην καριέρα του καθότι δεν θα προορίζεται για εμένα αλλα για έναν φίλο που δεν ασχολειται με αυτα...

Εγω εχω κάνει υπομονή όλο το καλοκαιρι και δεν αναβάθμιζα περιμένοντας τις νεες τεχνολογίες.Με αυτην την έρευνα διαπιστωσα οτι ακομα δεν έιναι ώριμη η αγορα ενος κορυφαιου pc με τα καινουρια χαρακτηριστικα,όμως πιστευω ότι ειμαστε πάρα πολυ κοντα.Σε ένα με ένα με δύο μήνες το πολύ θα ειναι η καταληλη ώρα για αυτο και τοτε θα μπω στο χορο...μεχρι τοτε,περι Hardware...οψομεθα!

υ.γ. ευχαριστώ όλους όσους με τις γνώσεις τους με βοηθησαν να γλυτώσω χρονο και χρήμα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω ειμαι της αποψης οτι σε ενα συστημα best buy δεν διαθετουμε 100 ευρω για ηχεια αλλα λιγοτερα (πχ 40 για altec lansing 221 πολυ καλα) κι εξοικονομουμε κι απο το dvd-rom αλλα 30 μιας και δεν χρειαζεται (το nec τα κανει ολα) και τη διαφορα τη ριχνουμε στην vga και μητρικη για να εχουμε συμβατοτητα προς τα πανω σε περιπτωση αναβαθμισης.Οι καρτες με agp ηδη αρχιζουν να χανονται μεχρι τελικα να επικρατησει πληρως το pci-e.Τοτε θα χρειαστει για αναβαθμιση καρτας να αλλαξει και μητρικη και εφοσον μεινει σε intel μαλλον και μνημες αφου η εν λογω εταιρια προωθει τις ddr2.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό το σύστημα αλλα διάφωνώ με την κάρτα τηλεόρασης

Η Leadtek Tv2000 Deluxe είναι το best buy με 60-70€

Δε συγκρίνεται στο software και στην υποστήριξη και οι επιδόσεις της είναι καλύτερες απο πολλές άλλες ακριβότερες.

Τα ηχεία και περιφερειακα μια χαρα είναι (μια φορα αγοράζεις και τα έχεις για χρόνια)

Το δευτερο dvd-drive φυσικα και χρειάζεται εκτος της απευθείας αντιγραφής ειναι και θέμα ευχρηστίας.

Link to comment
Share on other sites

ηχεια και αλλα περιφερειακα τα αγοραζεις οποτε να'ναι!το θεμα ειναι να παρεις καλο mobo vga και cpu!
Ισως ομως τα ηχεια τλκ να ειναι αυτα που θα σου μεινουν και μετα την αναβαθμιση! το cpu και η vga αλλαζουν καθε τρεις και λιγο...

εγω ειμαι της αποψης αναλογα με τι το θελει να προσαρμοστει... θα βλεπει ταινιες κυριως->ηχεια καρτα ηχου

θα παιζει παιχνιδια κυριως->vga

τεσπα το θεμα ειναι να δωσει λεφτα εκει που θα τα αξιοποιησει και οχι στα περιττα...και να δει και λιγο μακροπροθεμα αναλογα παντα με τις βλεψεις του...

Για το θεμα αυτο ριξε μια ματια και στο thread: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1987

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι σε ενα συστημα best buy δεν διαθετουμε 100 ευρω για ηχεια αλλα λιγοτερα (πχ 40 για altec lansing 221 πολυ καλα) κι εξοικονομουμε κι απο το dvd-rom αλλα 30 μιας και δεν χρειαζεται (το nec τα κανει ολα) και τη διαφορα τη ριχνουμε στην vga και μητρικη για να εχουμε συμβατοτητα προς τα πανω σε περιπτωση αναβαθμισης.Οι καρτες με agp ηδη αρχιζουν να χανονται μεχρι τελικα να επικρατησει πληρως το pci-e.Τοτε θα χρειαστει για αναβαθμιση καρτας να αλλαξει και μητρικη και εφοσον μεινει σε intel μαλλον και μνημες αφου η εν λογω εταιρια προωθει τις ddr2.

Λίγο αντιφατικό φίλε μου το feed σου,απο μία μου λες να γλυτώσω χρήματα κοβωντας dvd και 5,1 αλλα μου λες να προxωρήσω στις νέες τεχνολογίες....μάλλον δέν εχεις δεί τιε τιμες των καρτων γραφικών pci express καθώς και των ram ddr2 (μια 256mb ddr2 κάνει όσο μία 512 mb ddr) άσε που μετα θα άλλαζα και Mobo...(και για την tv tuner δεν ξέρω άν θα υπηρχε συμβατοτητα)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πληροφοριακα παιδία το σύστημα ένω το είχα κανει σουμα 1000 ευρω στο e-shop ο φίλος μου πήγε και το αγορασε την προηγουμενη βδομαδα απο στουρναρη... :073: πηγε σε όλα τα μαγαζια και το πιο φθηνο ήταν το cosmos :τελική τιμή γύρω στα 1500 ευρώ!!! :073: :073:

καλα τι κανουν εκει στη στουρνάρη?πληρώνεις και το οτι ειναι τουριστικό μέρος ?? :090: :090: αν ξαναπατήσω εγω να με γραψουν :090: ,μονο ιντερνετ πλεον αγορες! βασικα΄λυπηθηκα και τον φίλο μου που ενω του εταξα να του κανω καλη αγορα του βγηκε λιγο ακριβα.αλλα τι να κάνω αν οι άλλοι ειναι μαναβηδες? :097:

Link to comment
Share on other sites

Αλλου μαγαζια δε έχει η Αθήνα. Μόνο στην Στουρνάρη. Εγω δεν θα τον έπαιρνα έτσι

Θα έψαχνα και αλλου και στην τελική το e-shop Αθήνα δεν είναι ας πήγαινε εκεί

Εδώ Θεσσαλονίκη πάντως υπολογίζω τιμές e-shop και μετα πηγαίνω στο μαγαζι και λέω βρήκα αυτά τόσο και τα παίρνω αν όχι φθηνότερα στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Α ρε νικο τι μας παιδευεις τοτε!!! :p :p ;) Καλημερα!!

Τι να κάνω ρε παιδιά εγώ φταιω?Ο φίλος μου βιαζοτανε να το πάρει.Πάντως ο κόπος πιστεψε με θανάση δεν πήγε χαμένος.αυτό θα αποτελέσει την βάση για το δικό μου σύστημα το οποιο όμώς θα έιναι πολυ πιο κορυφαιο σε πολλά σημεία, θα τα πάρω όλα σε κανενα μήνα απο το ε-shop και πάω στοιχημα θα ειναι πιο φθηνο απο το συντηριτικο (πλην στουρναριτικο) pc του φίλου μου..

(και αντε μετα να του εξηγήσεις ότι δεν τον κορόιδεψα :084: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.