Jump to content


Αποριες: DIY Phase change cooling system


Hgetis

Recommended Posts

Ρε παιδια θελω να αποκτησω ενα DIY phase change cooling system για CPU-GPU-mobo chipset... To θεμα ομως ειναι πως ουτε ψυκτικος ειμαι ουτε εχω προηγουμενη εμπειρια! Συνεπως δεν ξερω καν 1) αν με συμφερει οικονομικα, 2) που θα βρω τον εξοπλισμο και τι εργαλεια θα χρειαστω, 3) αν θα εχει αποτελεσμα και 4) δεν ξερω κατα ποσο ολα θα πανε καλα και δεν θα εχω καμια "πυρηνικη συντηξη" εκει μεσα παρεα με τοσα ηλεκτρονικα κυκλωματα και με DIY εξοπλισμο!

Μπορει καποιος να με βοηθησει απαντωντας μου σε πρωτη φαση στις αποριες μου;! Στοχος μου ειναι οι αρνητικες θερμοκρασιες (-1C καλα θα ειναι για αρχη :016: ). Και αν μπορειτε να μου δωσετε και καποιες κατατοπιστικες διευθυνσεις στο ιντερνετ, οχι με πολλα περιττα γιατι δεν βγαζω ακρη!!

Thanx!

Υ.Γ. Κατι βρηκα με ενα πρωτο γκουγκλαρισμα αλλα ειναι τοσα πολλα τα URLs που αντε να ξεχωρισει ποιο αξιζει και ποιο οχι! Αρχικα εριξα μια ματια, σαν πρωτη γευση στο www.doityourself.com!

Link to comment
Share on other sites

@gorillakos

Τσεκαρε λιγο το URL, γιατι παιρνω την πολυ εκνευριστικη απαντηση: "The page cannot be displayed"

@gorillakos

Αστο το βρηκα! Έχεις βαλει καταλαθος δυο φορες το "http://" και δινει error! Διορθωσε το για καποιον αλλον που θα κανει κλικ στο λινκ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το κοιταξα αλλα δεν με βοηθαει και πολυ γιατι οπως ειπα ειμαι ασχετος με το θεμα phase change! Τι εργαλεια χρησιμοποιώ! Πως κανω τις συγκολλησεις; Πως συνδεω τα μανομετρα και πως θα φτιαξω το evaporator; Επισης πολλες ορολογιες θεωρουνται λιγο ψιλοδεδομενες ενω για μενα δεν ειναι... Ειμαι στα πολυ πρωτα μου βηματα ακομα... Δηλαδη προς το παρον μονο η ορεξη για να φτιαξω κατι τετοιο υπαρχει, τα υπολοιπα τωρα τα ψαχνω! Γιαυτο I'm needing heelp!!

Link to comment
Share on other sites

Να τι phase change system ονειρευομαι.....:023: :015: :015: :045:

βασικα αυτο που ονειρευεσαι μπορεις να το αποκτησεις...ενας απλος κομπρεσσορας ειναι...

1)Τι εννοεις αν σε συμφερει οικονομικα...σε σχεση με τι δλδ?με το prometeia?

2)πολλα εργαλεια θα χρειαστεις (με αρκετο κοστος)

3)Εξαρταται απο ποσο χρονο θα αφιερωσεις στην κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο που ονειρευεσαι μπορεις να το αποκτησεις...ενας απλος κομπρεσσορας ειναι...

1)Τι εννοεις αν σε συμφερει οικονομικα...σε σχεση με τι δλδ?με το prometeia?

2)πολλα εργαλεια θα χρειαστεις (με αρκετο κοστος)

3)Εξαρταται απο ποσο χρονο θα αφιερωσεις στην κατασκευη

1)Εννοω οτι δεν ξερω ποσο θα μου βγει η ολη υποθεση... Τι κοστος εν τελει θα εχει; απο εκει θα κρινω σε σχεση με το βαλαντιο μου αν με συμφερει οικονομικα!

2) κακο αυτο....

3) οσος χρονος απαιτειται αρκει να μην παει ολη η δουλεια στραφει...

4) απο οτι ειδα ουτε που το σχολιασες!! :016: :016:

ΤΗΑΝΧ παντως και καλα εκανες και ανοιξες και thread επι του θεματος!

@shaman

Thanx και σε σενα φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

1) www.soldatos.gr - To e-shop του θα σου δωσει μια ιδεα για το που περιπου εισαι (νομιζω με 150-200 ευρω εισαι καλυμενος απο καθε αποψη)

2) Απο εργαλεια τα minimum που θες ειναι ενα φλογιστρο (30 ευρω) μαζι με mapp gas (7 ευρω) για τις κολλησεις μαζι με βεργες χαλκου (πολυ φτηνες) και 1-2 βεργες (1.5 ευρω περιπου ανα βεργα) με ασημι με επενδυση βορακα, ενα κοφτη σωληνων (γυρω στα 20 ευρω νομιζω) και φυσικα εργαλεια που πρεπει να βρισκονται σε ολα τα νοικοκυρια οπως πενσα, κατσαβιδι κλπ. Εργαλεια οπως κουρμπαδορος και εκχυλωτης δεν χρειαζονται σε πρωτη φαση.

3) Για να καταλαβεις, νομιζω οτι αν το χρονο τον παρουμε σε ποσοστο επι τοις εκατο, τοτε 85% ειναι το διαβασμα που θα κανεις ωστε να ξερεις απο πριν τι περιπου παιζει και 15% ειναι η κατασκευη.

4) Mε στοιχειωδη προσοχη δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδια εχω ενα παλιο ψυγειο-καταψυκτη που εχει δυο μοτερ... ο καταψυκτης για καποιο λογο σταματησε να λειτουργει και οι δικοι μου το στειλανε στο χωριο μου οπου εκει λειτουργουνε μονο τη συντηρηση...

Δεν ξερω τη προβλημα μπορει να εχει ο καταψυκτης αλλα σκεφττομαι να ξηλωσω οτι ειναι χρησιμο και να στρωθω στη δουλεια για phasechange... Το προβλημα ειναι πως επειδη το χωριο μου ειναι καπως μακρια δεν ξερω τι να ξηλωσω και να παρω (αφηστε που μπορει να μη λειτουργουνε κιολας γιατι δεδν ξερω τι προβλημα εχει!) επειδη δεεν μπορω να πηγαινω τακτικα...

So?

Δυστυχως δεδν εχω φωτο απο το ψυγειο για να σας δειξω και να με κατατοπισετε καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι το εξαρτημα μοιαζει με αυτο:

Dreamed+Phase+Change.gif

Ο συμπιεστης δηλαδη εαν καταλαβα καλα...

και ενα αλλο ειναι το condestator (αν το γραφω καλα), ενα πραγμα δηλαδη με κυψελες και μια μεγαλη φανα....

Τι αλλο θα πρεπει να ξηλωσω;; εχει κατι πλακετες κυκλωματων, κατι σωληνακια κλπ κλπ... τι απο ολα;;

Link to comment
Share on other sites

Κατα το ξηλωμα τι θα πρεπει να προσεξω;;

Αμα κοψω τα σωληνακια που ειναι συνδεδεμενα αυτα τα δύο (condeser-συμπιεστης) δεν θα υπαρξει προβλημα με το φρεον που εχει ηδη το ψυγειο;;

τιποτα,

το φρεον θα φυγει απο μονο του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.