Jump to content



Ψυξτε καλα τη μητρικη σας!


MrSeanKon

Recommended Posts

Με αφορμη τις αποριες που εθεσε ο Ujin εδω περι αξιοπιστιας του αισθητηρα της μητρικης ανοιξα κι αυτο το thread.....

Oχι οτι εχει αδικο τεσπα στo Cpu Temp FAQ εχω πει κι εγω τις αποψεις μου περι αξιοπιστιας ενδειξεων καλο ειναι να εχεις θερμιστορ αλλα...........

Τωρα επανερχομενος στο κυριως θεμα βαζοντας τη νεα ψυκτρα (η μητρικη ηταν εκτος κουτιου στερεωμενη σε 4 βασεις) επιπροσθετα εβαλα και μια κανονικη φανα (οπως αυτες που μας δροσιζουν)..... :116:

Η φαση ειναι οτι οι στροφες της φανας 8 Χ 8 που σπρωχνει αερα στην ψυκτρα CoolMaster Hyper 6 ανεβηκαν απο 3000 ---> 3500 περιπου αλλα το κυριοτερο ηταν οτι δημιουργηθηκε ρευμα αερα κατω απο τη μητρικη κι ετσι ψυχθηκε κι η ραχοκοκκαλια της.......

Γιαυτο ο σενσορας της Εροχ εδειξε δεκα βαθμους παρακατω.....

Ομως χωρις την εξτρα φανα ακουμπωντας το μπλοκ της ψυκτρας απο κατω αλλα και σε αλλα σημεια τριγυρω απο το σοκετ του Α64 ειδα οτι εβραζε..... :012:

Μεχρι και στις επαφες κατω απο τις μνημες η μητρικη ηταν ζεστη.......

Με την εξτρα φανα ομως ολα δροσιστηκαν κι ιδου η αποδειξη!

Ποτε δε μπορουσα να μπω με συχνοτητες ανω των 2580 ΜΗz στα Windows με την SLK 948U δινοντας τερμα βολτ..........

Εστω για να παρω ενα screenshot.....

Κι εδω μπηκα με 2625MHz και παρακαλω ετρεχε κι ο CPU Stretcher για κανενα μισαωρο δοκιμασα 2635 και κολλησε το μηχανημα.......

Αναμενομενο ηταν αυτο μια κι εχει δει ενα σωρο μπλε οθονες πετανε errors τα ΧΡ καθε τοσο κολλαει στα καλα καθουμενα ο πυρηνας τους αλλα βαριεμαι να τα ξαναβαλω οταν ερθει η νεα μητρικη θα γινει επανεγκατασταση.....

post-95-1442173732,6739_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Vcore του Α64 ηταν καπου στα 1.85V (πολυμετρημενο παντα) η δε θερμοκρασια του δωματιου ηταν 29 βαθμοι (κλιματιστικο δεν παιζει)........

Σε καμμια περιπτωση χωρις αυτη την πατεντα δε μπορουσα να δωσω τετοια ρευματα γιατι ξεπερνουσε τους 60 βαθμους ο Α64 κι αρχιζαν τα οργανα να παιζουν δειτε εδω το 15ο ποστ και θα καταλαβετε περισσοτερα...... :027:

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση σου αλλα ελα μου που βαριεμαι.......... :116:

Ξερεις ποσες φορες εχω λυσει - βγαλει - βαλει τον Α64????

Τουλαχιστον 30!!!!!

Εχει φαει τοσο οινοπνευμα επανω η σιδερενια βαση του και στο τελος θα παει στον αγυριστο οχι λογω πουσαρισματος αλλα λογω ξεχαρβαλωματος.......

Παντως ετσι η θερμοκρασια πεφτει 5 βαθμους ακομη (ετσι οπως δειχνει ο σενσορας) αλλα κι αυτο πρεπει να ισχυει αλλιως δεν θα εβλεπα 2600+ MHz... :109:

Link to comment
Share on other sites

Εχω να πω οτι με την ψυξη με αερα απο πισω τοτε αν η μητρικη μετρα την θερμοκρασια με αισθητηρα μεσα στο socket και οχι απο την on-die διοδο το μονο που καταφερνουμε ειναι να απλα να κρυωνουμε τον αισθητηρα και οχι στην πραγματικοτητα τον πυρηνα του CPU......

Link to comment
Share on other sites

ThorLite μάλλον αυτό που λες δεν ισχύει γιατί ο αισθητήρας καπακώνεται από τον επεξεργαστή και δεν περναει αέρας να τον ψύξει.

Με τα ρεύματα που περνάνε μεταξύ chipset, cpu, ram λογικό είναι να ανεβαίνει η θερμακρασία της πλακέτας οπότε ο αέρας λειτουργεί ευεργετικά ψύχοντάς τη και μειώνοντας τη μιγαδική της αντίσταση.

MrSeanKon αν κόψεις ένα κομμάτι από το κάλλυμα στην πίσω πλευρά της μητρικής και βάλεις ένα ανεμιστήρα 60*60*10 που να βγάζει τον αέρα απευθείας εκτός κουτιού ξενοιάζεις με τις θερμοκρασίες της πλακέτας. Και το καλλίτερο σημείο φαντάζομαι είναι και το θερμότερο, ίσως αυτό με τους πυκνότερους χαλκοδιαδρόμους. Μια μέτρηση θα σου δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει μια χαρα ειδικα σε κατι μητρικες που εχουν SMD αισθητηρα που ουτε καν ακουμπα την CPU φυσας το πισω μερος και βλεπεις να πεφτει η θερμοκρασια της CPU.Eχουν γραφτει γι αυτο το θεμα πολλα αρθρα στο net την εποχη των Thunderbird/Duron που δεν ειχαν on-die diode και η παλια μου EPoX 8ΚΤΑ3(ΚΤ133Α) ειχε ενα SMD thermistor που αν φυσαγες απο πισω με ενα fan επεφτε η θερμοκρασια ενω το thermistor που ειχα να ακουμπαει τον πυρηνα του ThunderBird δεν κατεγραφε καμια πτωση...........

Link to comment
Share on other sites

ThorLite μάλλον αυτό που λες δεν ισχύει γιατί ο αισθητήρας καπακώνεται από τον επεξεργαστή και δεν περναει αέρας να τον ψύξει.

Με τα ρεύματα που περνάνε μεταξύ chipset, cpu, ram λογικό είναι να ανεβαίνει η θερμακρασία της πλακέτας οπότε ο αέρας λειτουργεί ευεργετικά ψύχοντάς τη και μειώνοντας τη μιγαδική της αντίσταση.

MrSeanKon αν κόψεις ένα κομμάτι από το κάλλυμα στην πίσω πλευρά της μητρικής και βάλεις ένα ανεμιστήρα 60*60*10 που να βγάζει τον αέρα απευθείας εκτός κουτιού ξενοιάζεις με τις θερμοκρασίες της πλακέτας. Και το καλλίτερο σημείο φαντάζομαι είναι και το θερμότερο, ίσως αυτό με τους πυκνότερους χαλκοδιαδρόμους. Μια μέτρηση θα σου δείξει.

Κάτι δεν κατάλαβα. Εννοείς οτι εκτός απο τα NB, SB, mosfets κτλ, ζεστένεται

και το ίδιο το pcb???

Link to comment
Share on other sites

@ ThorLite. Αυτό για τον smd αισθητήρα δεν το ήξερα γιατί δεν είχε ποτέ τέτοιο κάποια μητρική μου. Λογικό είναι το σώμα του θερμίστορ που ακουμπάει στην πλακέτα να ψύχεται μαζί με αυτή. Στη δική μου μητρική ανασήκωσα τον αισθητήρα ώστε να ακουμπάει τη cpu και έβαλα και λίγη as3 για καλλίτερη θερμική μεταφορά.

@ Ujin. Τα σήματα των ολοκληρωμένων μέσω της πλακέτας μεταφέρονται άρα καταναλώνεται ενέργεια στους χαλκοδιδρόμους λόγω της αντίστασής τους. Το σπουδαιότερο είναι οτι μέσω της πλακέτας μεταφέρονται τα βατ που καταναλώνουν η cpu, ram , chipset κλπ. Πιάσε τη μητρική σου όταν δουλεύει στην πίσω πλευρά και δες τη θερμοκρασία της σε διάφορα σημεία. Δες πίσω από τα mosfet της τροφοδοσίας τη θερμοκρασία. Ουσιαστικά το pcb λειτουργεί σχεδιαστικά σαν ψύκτρα !

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και μέσα απο τα traces του pcb παιρνάει ρεύμα, αλλά το πλαστικο δεν είναι και ο καλύτερος αγωγός θερμότητας. Το τελευταίο πράγμα που θα χαρακτήριζα το pcb είναι ψύκτρα. Είναι ζεστό στο πίσω μέρος μόνο όπου από μπροστά υπάρχουν mosfets ή κάποιο chip. Δεν πιστεύω οτι ροή αέρα στο πίσω μέρος μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια δοκιμή και θα δεις πόση είναι η διαφορά. Σίγουρα η πλακέτα δεν έχει τη θερμική συμπεριφορά του αλουμινίου πχ αλλά τα τρανζίστορ τα κολλάνε πάνω σε αυτή για καλλίτερη ψύξη σαν χαμηλού κόστους λύση. Το σωστό είναι η χρήση ψύκτρας πράγμα που κάνουν λίγες εταιρίες στα καλά τους μοντέλα μόνο. Αυτό που θα με ενδιέφερε να δω είναι η διακύμανση των τάσεων τροφοδοσίας σε πλήρες φορτίο με και χωρίς ψύξη της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλιστα (μπαίνω σφήνα) καλύτερη ψύξη στα mosfet γίνεται απο το πίσω μέρος της μητρικής, όσο τρελό και αν ακούγεται. Κατασκευαστικά τα mosfet έχουν μεταλλικό πίσω μέρος και πολλά και μια τρυπούλα για την ψύκτρα.Όπως λέει και ο assasine προτιμούν να κολλήσουν το πίσω μέρος στη μητρική (ύψιστη βλακεία αφού αν τα άφηναν όρθια θα ψύχαμε καλύτερα....αλλά:076: ). Δείτε επίσεις λύσεις τύπου coolermaster με την ωραία φάνα να δροσίζει πίσω απο την μητρική. Τέλος ποτέ δεν εμπιστευόμαστε τις θ της μητρικής. Ο κατσουμομανιακός πάντως πήρε mhz....άρα και λάθος να είναι οι θ......το παιδί ανέβασε, άρα έψυξε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες assassine δε γινεται ειδικα με μητρικη του π**σου οπως η Epox της οποιας το Vcore κανει πολλα και διαφορα (τεσπα εχω ανοιξει και thread αλλου) αλλα ασχετα αν δεν απαγει θερμοτητα η μητρικη οπως μια ψυκτρα (προφανες δεν ειναι) το γεγονος ειναι αυτο που λεει ο outlaw......:):)

Κι ειπα στο αλλο thread οπου συγκρινα τις δυο ψυκτρες οτι με θερμιστορ η νεα ψυκτρα ειναι 11 βαθμους πιο κατω (θερμοκρασια fins)........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.