Jump to content



Το on board 6-channel audio αξίζει?


ERMOULIS1442169073

Recommended Posts

Πολλές on board έχουν spdif. Πάρτε ηχεία με ενσωματωμένο dac και γλυτώνετε την κάρτα ήχου.
Δεν ξερω αν εχεις υποψιν κατι συγκεκριμενο αλλα εχω την ιδεα πως τα απλα 5.1 ηχεια χωρις DAC ειναι κατα πολυ φθηνοτερα απο αυτα που ερχονται μαζι με DAC...

Αλλωστε η φθηνοτερη 5.1 καρτα ηχου εχει περιπου 21Ε με ΦΠΑ και μια Audigy 2 εχει περιπου 67Ε.. Αντιθετως τα CREATIVE INSPIRE P5800 εχουν περιπου 63Ε ενω για να παρει ενα DAC χωρις ηχεια θα πρεπει να πληρωσει επιπλεον 137Ε δηλαδη συνολο ηχεια+DAC=63+137=200Ε με ΦΠΑ παντα... (Τιμες ενδεικτικα απο το Πλαισιο)

Συνοψιζοντας, εννοω οτι αν αγορασει ηχεια με DAC και κρατωντας καρτα onboard θα του κοστισει 200, ενω αν προτιμησει ηχεια ανευ DAC και μια εξτρα καρτα ήχου πχ audigy 2 bulk του στοιχιζει ηχεια+audigy2=63+67=140E με ΦΠΑ.

Αν αγοραζοντας ηχεια με DAC (μιλαμε για 200Ε) αποφασισει μετα να τα αξιοπησει καλυτερα και να αγορασει μια καρτα ηχου θα του βγει ακομη παραπανω απο τα 200Ε... Αλλα και χωρις καρτα μενοντας με την on-board μιλαμε για 200Ε εναντι 140Ε που δεν ειναι καθολου το ιδιο! ;)

Πάντως σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα να εχεις εξωτερικο DAC παρα να χρησιμοποιησεις τον ενσωματωμενο της καρτας...

τι ακριβως εννοεις?(spdif,dac )μου ειναι λιγο... :smilejap:
Κατ'αρχην νικο γιατι δεν περνας απτο σπιτι να δεις τα δικα εν δρασει; να παρεις μια γευση!

Λοιπον το SPDIF ειναι η ψηφιακη εισοδοσ/εξοδος ηχου. Αυτη μπορει να ειναι με διαφορα βυσματα (optical, RCA, Digital DIN). Ολες οι αλλες εξοδοι/εισοδοι με το κλασικo minijack βυσμα ειναι αναλογικες...

Τωρα το DAC (Digital-to-Analog Converter) ειναι ο αποκωδικοποιητης ηχου που αναλαμβανει την αποκωδικοποιηση του ψηφιακου ηχου σε αναλογικο σημα που θα αποσταλει απευθειας στα ηχεια! Αυτος μπορει να βρεθει ενσωματωμενος πανω στις καρτες ηχου (ολες πχ οι 5.1 τον εχουν και δινουν το αναλογικο σημα που παραγει στις εξοδους minijack που γραφουν επανω Front R/L, Rear R/L, Center, Sub). Μπορει ομως να βρεθει και ως εξωτερικος αποκωδικοποιητης DAC. Σε αυτον μεταφερεται ψηφιακο σημα --και οχι αναλογικο οπως συμβαινει με τις εξοδους minijack της καρτας ηχου-- μεσω της εξοδου SPDIF. Επειτα ο εξωτερικος DAC αποκωδικοποιει τον ψηφιακο ηχο χρησιμοποιωντας διαφορα προτυπα (Dolby, DTS κλπ) και στελνει το αποκωδικοποιημενο σε διαφορετικα καναλια (τοσα στον αριθμο οσα και τα ηχεια) αναλογικο πλεον σημα στα ηχεια, δημιουργωντας το ηχο περιβαλλοντος!

Να ξερεις ομως οτι αυτο που ακους απο τα ηχεια εξαρταται απο την πηγη σου δηλαδη δεν μπορεις να ακους ηχο 5.1 αν ειναι μονοφωνικος ακομη και εαν το σημα περναει απο τον DAC. Ο DAC στην ουσια αναλαμβανει να ποκωδικοποιησει μονο τον κωδικοποιημενο με καποιο προτυπο ηχο...

Και κατι αλλο στο οποιο υπερεχει κατα τη γνωμη μου ο εξωτερικος αποκωδικοποιητης: Μπορεις ενα στερεοφωνικο σημα μεσω του Dolby ProLogic να το βγαλεις στα ηχεια σαν να ηταν 5.1 με αποτελεσμα να δημιουργεις σχεδον ηχο περιβαλλοντος... Αυτο ειναι χρησιμο σε ταινιες DivX πχ που ο ηχος τους ειναι γραμμενος στερεοφωνικα!

Για περισσοτερα αμα θες ελα απο το σπιτι να σου εξηγησω γιατι σιγουρα στην πραξη θα τα δεις και θα καταλαβεις περισσοτερα! Ελπιζω να πηρες ομως μια γευση!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω ακριβως τα ιδια ηχεια (2500) και στο προβλημα σου δεν νομιζω οτι θα βρεις ευκολοτερη λυση απο το να προμηθευτεις μια απλη audigy με Digital DIN και να τα συνδεσεις με το συνοδευομενο απο τα 2500 καλωδιο DIN...

ειδα καποιες audigy αλλα ουτε αυτες εχουν spdif σε rca ή digital din,σε minijack μονο

Για δωσε καμια καλη ιδεα γιατι απο καρτες ηχου εχω χασει επαφη απο την εποχη των sound blaster 16bit k 32bit!!!

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερα αμα θες ελα απο το σπιτι να σου εξηγησω γιατι σιγουρα στην πραξη θα τα δεις και θα καταλαβεις περισσοτερα! Ελπιζω να πηρες ομως μια γευση!

θα σου έρθω για αυτοψία!(που καταντήσαμε ρε φίλε...να τα λεμε μεσω forum) :039:

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τα onboard είναι στην πλειοψηφία τους μια χαρά (ειδικά τα VIA)

Για ηχειάκια θα σου πρότεινα τα Creative. Μπορεί η Creative να έφτιαχνε τις χειρότερες κάρτες γραφικών και τα χειρότερα optical drives (μακράν) αλλά στα ηχεία είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Hgetis κάπου κάνεις ένα μικρό λάθος. Ακόμα και στις ρυθμίσεις της Inboard κάρτας έχεις την επιλογή να παίξεις ένα στερεοφωνικό κομμάτι σε περιβαντολογικό ήχο , δηλαδή σε όλα τα ηχεία.

Συνήθως είναι στην τελευταία καρτέλα των ρυθμίσεων της κάρτας όπου μπορείς να επιλέξεις και το είδος του όπως concert hall , theater κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οτι δινει σε ολα τα ηχεια και κατι τετοιο μπορεις να το ρυθμισεις επισης και μεσα απο το PowerDVD στην περιπτωση των DVD βεβαια αλλα δεν εχει καμια σχεση το ProLogic με το onboard chipάκι!! Καμια σχεση στην αποδοση και γενικα στην ποιοτητα του ηχου!! Η μερα με τη νυχτα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το prologic στην ουσια ξεχωριζει καναλια στον στερεοφωνικο ηχο και τον αποδιδει σαν περιβαλλοντικο! Δεν ξερω αν σε επιασα τι εννοεις....

Παντως σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις!

ΥΓ Απουσιαζα για λιγες μερες και τωρα ειδα το ποστ! ΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

oμορφα..μενουμε λοιπον με on-board audio .

απο ηχεια 5.1 ?ειμαι μεταξυ creative P5800 και ALTEC LANSING 251. καμια ιδεα για 5.1 εως 70-75 ευρωπουλα?

Δεν ξερω τι παιζει αλλα εγω εχω τα Τ5400 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.